reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

USB Periferie >5m od PC

jagged (193)|8.2.2012 17:56
Zdravím!

Snažím se připojit periferie (klávesnice, optická myš, z USB napájené klávesy, nárazově mobil, flash apod.) k počítači umístěnému za zdí. Momentálně vypadá moje připojení takhle:

5m USB mini kabel -> A4tech hub bez napájení -> z něj myš a klávesnice a pak cca 1m kabel k napájenému hubu v monitoru -> 0,5m USB mini kablík -> další nenapájený A4tech HUB a z něj kablíky pro připojení mobilu nebo foťáku.

Bohužel periferie běžně vypadávají.. občas jednou za den, občas 100x za den vypadne klávesnice i myš, klávesnice si čas od času vymýšlí stisky kláves atd. V případě zapojení myši a klávesnice až do napájeného hubu (monitor) je situace ještě horší. Vlastně nevím určitě, jestli má monitor HUB napájený, ale při připojení k němu fungují věci, které bez nj nefungují (např. kindle, který se přes USB nabíjí) takže to předpokládám.

Řeším, jak tedy nejlíp na tuhle vzdálenost věci spolehlivě připojit. Má smysl zkoušet třeba 2m a 3m kabely a doprostřed vrazit jeden z HUBů? Nebo je potřeba už do téhle fáze koupit hub s napájením? Ty extension kabely jsou pokud vím taky v zásadě jen kabely s jednoportovýjm HUBem, right?

Stránky se specifikacemi USB rozhraní znám, netřeba linkovat :D
alfah4ns (1040)|8.2.2012 18:18
Běžné USB max 5metrů.
Nad tuto hranici potřebuješ tzv. "USB repeater", tedy kabel, který umí zesílit signál:
http://www.czc.cz/search?q-fulltext=usb+repeater
jagged (193)|8.2.2012 18:34
[quote=alfah4ns;493030]Běžné USB max 5metrů.
Nad tuto hranici potřebuješ tzv. "USB repeater", tedy kabel, který umí zesílit signál:
http://www.czc.cz/search?q-fulltext=usb+repeater[/quote]

Yep, ty huby tam mam asi proč :))

Pokud tomu dobře rozumím, repeater je normální 5m kabel s jednoportovým hubem na konci.

"A hub can be used as an active USB repeater to extend cable length for up to 5m lengths at a time. Active Cables (specialized connector-embedded one-port hubs) perform the same function, but since they are strictly bus-powered, externally powered (non-bus-powered) USB hubs would likely be required for some of the segments."

Takže se obávám abych nenarazil úplně stejně. Nebylo by lepší zkusit opravdu poloviční délku s hubem uprsotřed, případně zkusit na konec toho pětimetrového dát rovnou napájený HUB?

Na konci toho repeateru bych totiž stejně musel mít hub,a bych připojil víc periferií, takže by to bylo: repeater -> 0,5m kabel -> HUB
alfah4ns (1040)|8.2.2012 18:50
napájený hub můžeš zkusit, imho tak či tak jej podle mě bude třeba, 5m je dost, úbytek tam nebude nejmenší a to co teče v USB, je skoro nic už tak jako tak (500mA při 5V)
r34ktor (7477)|8.2.2012 18:55
Napájený hub nic neřeší, protože má jiný účel než repeater. Nahraď původní kabel tímto, a mělo by to chodit.
jagged (193)|8.2.2012 19:11
Oukej, zkusím to! Takže repeater NENÍ jenom kabel s jednoportovým hubem? Tzn. oproti hubu dělá něco navíc? Hub signál nezesiluje?

Nepředpokládám že je problém v napájení zařízení, protože výpadky periferií se asi zdesetinásobí když zapojím tiskárnu (která se přes usb rozhodně nenapájí, jen přenáší data :)
alfah4ns (1040)|8.2.2012 19:15
napájený hub pouze napájí.

úbytky jsou ale jak na napájecí části, tak na té , co komunikuje.
(krajní piny - napájení, prostřední - komunikace)
r34ktor (7477)|8.2.2012 19:16
[quote=jagged;493044]Hub signál nezesiluje?[/quote]
Ne.

[quote=jagged;493044]Nepředpokládám že je problém v napájení zařízení, protože výpadky periferií se asi zdesetinásobí když zapojím tiskárnu (která se přes usb rozhodně nenapájí, jen přenáší data :)[/quote]
Problémy pravděpodobně eskaluje intenzivní obousměrná komunikace.
jagged (193)|8.2.2012 19:37
V tom případě díky oběma za vyvrácení mýtu, který mají na svědomí trochu matoucí informace na wiki:

[quote]A hub can be used as an active USB repeater to extend cable length for up to 5m lengths at a time. Active Cables (specialized connector-embedded one-port hubs) perform the same function, but since they are strictly bus-powered, externally powered (non-bus-powered) USB hubs would likely be required for some of the segments.[/quote]

a na usb.org

[quote]Q: What about using USB signal repeaters to make a cable longer than 5 meters?

A: Don't bother. The best solution is self-powered hub with a fixed 10m cable that had a one-port bus powered hub in the middle.[/quote]
r34ktor (7477)|8.2.2012 20:11
Četl jsem i jiný důvod, proč nepoužívat kabely delší než pět metrů - maximální doba přenosu. Dle specifikace má být maximálně 25ns, což odpovídá uváděným 5m.

Čili, zařízení, která jsou na toto háklivá, nemusí s delším kabelem korektně fungovat (otázkou je, která mezi ně patří).

Že hub nezesiluje signál mám "z druhé ruky". Každopádně je to zajímavá věc ke zkoumání. Až budu mít čas, mrknu na to blíže.
durib (1141)|8.2.2012 20:24
Já mám na 10 metrů připojenou tiskárnu a jede bez problému. Tiskne i objemné soubory. Takže asi hodně záleží na zařízení.
speedsnail (4876)|9.2.2012 10:06
Mohlo by pomoct zvýšení frekvence USB? Herní myši to přetaktovávají kvuli latencím, tak třeba by to mohlo mít vliv.
Salamander (6177)|9.2.2012 11:33
Tak myslim, ze tiskarna zvladne i velikou latenci bez problemu, ale u te mysi a klavesnice to bude dost kriticke. To zvyseni frekvence by teoreticky mohlo pomoct

Jeste existuje jedno reseni, ale cenove je trosku mimo realitu :D
USB optika http://industrialcomponent.com/opticis/m21xx.html
jagged (193)|9.2.2012 13:11
Myš mám v tuhle chvíli na 5m kabel + hub + 1,5m kabel myši = tedy vlastně 6,5m od počítače s jedním hubem. Když jsem ji dal ještě o jeden hub a metr dál, bylo její chování naprosto zoufalé.

Při současné podobě zapojení náhodně odpadávají periferie od počítače a pro připojení vyžadují přepojit na jiný port - někdy stačí v hubu, někdy musím až u PC. Děje se tak ale i když nemám zapojeno nic jiného než klávesnici a myš, takže velké datové přenosy to nepodmiňují (jen zhoršují). Někdy odpadne myš, někdy klávesnice, obvykle oboje. Někdy začne myš chaoticky blikat a klávesnice si třeba při psaní téhle zprávy vymyslela několik stisků kláves.. zkrátka bordel :)

Nějaké tipy jak nejlépe na zvýšení frekvence USB?
jagged (193)|9.2.2012 13:52
Zkusil jsem připojit 3,3m kabel -> hub -> 1,5m kabel -> hub -> myš na 1,5m kabelu a myš se nezvládla ani pořádně rozsvítit, jaký to má ztráty. Teď jsem za to přidal napájený hub (monitor) a připojil vše na něj a budu chvíli testovat chování periferií..

Ještě dodávám že všechno jsou to úplně normální kabely dodávané s huby nebo koupené za pár desítek korun, nic extra.

EDIT: yeah, přesně jak jsem čekal. Myš si vymýšlí a čas od času se při pohybu cuká jinam než by měla. Tohle je k ničemu. Proto se taky bojím toho řešení s repeaterem, protože to znamená, že myš bude od PC ještě dál než byla doposud (za repeaterem musí přijít ještě hub na kablíku, protože nepřipojuju JEN myš) a ze všeho co kde čtu neustále vyplývá, že repeater NENÍ nic víc než jednoportový hub (ale třeba má r34ktor pravdu, netuším! :) ).. asi to budu muset vyzkoušet.. ale přece musí jít nějak normálně připojit myš 6 m od pc...
zsdx (2098)|9.2.2012 14:40
[quote=jagged]..ze všeho co kde čtu neustále vyplývá, že repeater NENÍ nic víc než jednoportový hub (ale třeba má r34ktor pravdu, netuším! :) ).. asi to budu muset vyzkoušet.. ale přece musí jít nějak normálně připojit myš 6 m od pc...[/quote]

Neni pravda vse, co najdes napsane na netu (byt je to Wiki). Vyzkousej, uvidis. Tady jde hlavne o to, ze celou delku drahy zkratis o ten repeater (treba o 5m). Do jeho konce si pak zapoj cokoli kratsiho 5m a pobezi ti to.
r34ktor (7477)|10.2.2012 10:50
[quote=jagged;493155]a ze všeho co kde čtu neustále vyplývá, že repeater NENÍ nic víc než jednoportový hub (ale třeba má r34ktor pravdu, netuším!)[/quote]
Bohužel se zdá, že pravdu nemám. Našel jsem několik obrázků vnitřku elektroniky USB kabelů s repeaterem, a ve většině je prachobyčejný čtyřportový hub (zapojený jako jednoportový). A u speciálních variant mám spíše dojem, že je výrobce použil, protože je dostal o pár centů levněji (např. převodník USB > Lan zapojený jako hub).
jagged (193)|27.2.2012 16:57
Tak hlásím, že ať už je v tom repeateru cokoli, asi něco navíc oproti HUBu dělá, protože tenhle kousek mi skutečně pomohl. Zapojil jsem ho v pátek a doteď ani jeden výpadek signálu, takže to vypadá nadějně. Díky všem!