reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém s pevným diskem - BlueScreen pří testu ze SpeedFan

apollo444 (19)|20.2.2012 18:39
Mám problém s pevným diskem, občas mi zamrzne pc a spadne, pak třeba zůstane viset na úvodní obrazovce biosu, když startuje pc. Musim vypnout zdroj a zapnout, pak naběhne v pořádku, zkoušel sem dávat i test ze SpeedFan, ale při 30% do konce mi to hodí BSOD, error a reset PC. Přidávám screen. Používám win7. Myslíte že disk dosloužil a je čas na náhradu ? :-/
Díky za radu
disk.jpg
Richmond (8084)|20.2.2012 19:01
Zkus vyměnit kabel
+
Udělej screenshoty programem HD Tune https://www.svethardware.cz/forum/downloads.php?do=file&id=202 a Crystal Disk Infem http://crystalmark.info/software/CrystalDiskInfo/index-e.html
kevin00 (10238)|20.2.2012 19:07
Otestuj pevný disk utilitou výrobce.
r34ktor (7477)|20.2.2012 19:48
Nahraj sem dumpy vytvořené při pádu. Na vině nemusí být nutně disk.
apollo444 (19)|22.2.2012 10:47
Provedl jsem pár věcí:
1) Přehrál celý systém - nepomohlo
2) Povyměňoval kabliky - nepomohlo
3) Spustil test přes ESWin se stejným výsledkem jako SpeedFan

Celý jsem to nahrál a dal na youtube, viz. odkaz. Až do cca 80% to běží v pohodě a harddisk
chroupe, jakože dost pracuje, potom se to ale sekne, zamrzne celý PC a zůstane to tak viset
asi 8 minut, v tu chvíli hardisk vydáva hodně tichý zvuky v pravidelnejch intervalech, končí to
BlueScreenem. Po restartu mi to celkem dlouho vysí na úvodní obrazovce a když to projede,
tak mi to nenajde disk. Musím vypnout a zapnout počítač. V základní nabídce po pádu win mi
pak nefunguje USB myš/klávesnice.

http://youtu.be/NH0SFrv3DA4
Richmond (8084)|22.2.2012 11:27
Proveď testy smartu (HDTune/CrystalDiskInfo), test povrchu (opět HD Tune, odfajfkuj Quick Test) a test rychlosti. Pokud disk cvaká, může pomoct Low-Level Format...
apollo444 (19)|22.2.2012 12:10
U povrchu je vše OK, viz screen, ale nikde nemůžu najít ten smart test, jak v Crystaldisk tak HDTune.
povrch.jpg
Richmond (8084)|22.2.2012 13:13
U HD Tune je to ten červenej plus, u Crystalu nevím jak to mám vysvětlit :notsure :slug
apollo444 (19)|22.2.2012 14:24
Máš na mysli tuhle tabulku ? Páč nikde tam nevidim spuštění nějakýho testu.
tabulka.jpg
Richmond (8084)|22.2.2012 14:41
Jj, to je ono. Crystal jí ukazuje ihned po spuštění. Pro úplnost bych poprosil o výpisy obou disků včetně těch benchmarků, desku na kterou jsou disky napojené a v jakých konektorech jsou zapojeny (u některých MSI desek může tohle dělat osazený první SATA konektor, po přepojení jinam problém mizí jako mávnutím kouzelného proutku ;))
apollo444 (19)|22.2.2012 17:11
Spodní kablik je HDD, vrchní kablik DVD. Druhej datovej 250gb disk jsem odpojil, problém přetrvává i bez něho. Musím teď jít pryč, je to vše, co sem stihl, dodělám a pošlu pak ty statistiky.
P1080193.JPG P1080195.JPG
apollo444 (19)|23.2.2012 11:43
Tady ještě benchmark
benchmark.jpg
Richmond (8084)|23.2.2012 12:19
Nevydává čirou náhodou ten disk podezřelé zvuky?
Máš v biosu zapnutý režim AHCI nebo IDE?
Disk se chová stejně i na JMicron řadiči? (fialové konetory, popsány jako Gigabyte SATA)
Nový kabel jsi zkoušel?

edit: Místo toho 250GB jsi tedy 750GB HDD zkoušel na stejném konektoru? Klidně můžeš ten disk zkoušet za chodu v jiných konektorech (pokud máš zapnuté AHCI tak se objeví jako usb, v IDE režimu je zapotřebí vlézt do správce zařízení a dát F5 - pak se teprve disk objeví). Doporučuju flashnout nejnovější bios, u GB to dost pomáhá (bez toho podezřelého disku, před samotným flashováním dej bios do defaultu / klávesa F5)

edit2: Kdyžtak ještě zkus před flashem dočasně vyndat ty dvě Cepelín paměti, nech jenom ty modrý Kingstony
apollo444 (19)|23.2.2012 18:56
-Žádnejch podezřelejch zvuků jsem si nevšiml, jediný co disk dělá úplně od začátku, co ho mam,
je takový rozběhový bzzzzuuuuuuuuuuum, asi jednu-dvě vteřiny, když se rozjíždí po startu kompu,
můj starej disk to nedělal, tak asi jen v tom zaznamenávam rozdíl.

-Úplně se v tom BIOSu nevyznám, tak přidávam screeny, ale řekl bych, že tam je IDE.

-Přepojil jsem to i na fialový konektor a při trěch diagnostikách se stalo následujíci:
poprví se to klasicky na 2-3 minuty seklo, ale pak se to rozjelo, komp šel v pohodě, ale
zůstalo to viset na těch 80% a furt to makalo, i přes hodinu, tak sem to vypnul.
Podruhy tam vyskočil error a chvíli po nem zase BlueScreen, potřetí se zase opakoval
scénář jako u prvního. Takže možná menší zlepšení v tom, že né vždy to hodí BlueScreen.

-Kabliky jsem zkoušel tři různý, i zapojovat do rúzných vstupů.

-Ta 250GB je čistě jen na data, proto sem ji dal pryč, ale na tom 750GB, s kterým je ten "problém",
mám nahrajen OS, takže ho za chodu nemůžu odpojovat.

-Zkoušel jsem vyndat i Zepelin paměti, ale nijak to nepomohlo.

-Jinak udělal jsem benchmark test i v tom fialovym konektoru a řekl bych, že je o
poznání lepší, může to na to mít vliv ? Přidat jsem ho taky do fotek.

Zbývá teď už jen zkusit Flash BIOSU, ale píšeš že to mám udělat s odpojenym diskem,
nemám vůbec praxi s flashovánim BIOSU, kor ještě přímo v něm. Myslel jsem, že bych to
udělal pomocí tohohle návodu na youtube, přes windows, vadilo by to ?
http://www.youtube.com/watch?v=DBarcyI7p68]
benchmark2.jpg IMG_0766.JPG IMG_0767.JPG IMG_0768.JPG
Richmond (8084)|23.2.2012 19:22
To "bzuuuum" je kratší :) a je "normální" (od 2plotnových 640GB modelu výše).

Osobně bych přepojil disk na Master a ne na Slave a zapnul Native SATA.

Flashování biosu ve Windows neholduji, raději bych šel cestou vestavěné utility přímo v biosu (u té hrozí nejmenší možné ovlivnění flashe aplikací běžící na pozadí např. antiviru apod.). Disk vypínat nemusíš. Postup na YT pro Windows je správně, ale z pochopitelných důvodů chybí ještě restart celého pc. Pro úplnost bych sem ještě prosil screen z CPU-Z, karta Mainboard - je tam napsaná aktuální verze BIOSu.

JMicron (fialové konektory) je jiný řadič HDD, který není integrovaný v chipsetu. Kupodivu vykazuje menší propady výkonu než ICHR nicméně stále jsou brutální (normální je hodnota kolem 50MB a ne 2MB), na druhou stranu to může způsobovat nějaká aplikace na pozadí. Objektivní test by musel probíhat z jiného disku než z kterého běží systém.

Při jaké činnosti to zůstalo viset na 80%? :notsure

edit: Ď 16x ale ještě neděkuj, ono to s tím diskem vypadá dost blbě, ty 2-3minuty rozhodně nejsou normální takže jestli ti nepomůže bios tak ho posíláš na reklamaci :(
apollo444 (19)|23.2.2012 21:23
Jsem na koleji a zítra jedu na víkend domu, takže ten případnej flash BIOSu nechám až na neděli. Disk vemu domu a zkusim pustit na jinym PC ten benchmark. Přepojil jsem disk na Master a kde konkrétně mám zapnout Native SATA? Přidávám taky ten screen z CPU-Z.
No test proběhl jako v tom videu, co sem předtim posílal, ale místo toho aby to úplně spadlo, tak se to po 2-3 minutách odseklo, komp běžel v pohodě dál a v testu běhali šipečky, jakože pracuje, ale zůstalo to stát na 80%, asi dvakrát se mi i stalo, že to dojelo do konce, jenže v tu chvíli to stejně do pár sekund hodilo BlueScreen.

A je úplně jedno jestli disk bude na odpis nebo ne, tys mi pomohl v rámci tvejch možností a o tom to je :-)

edit: záruka stejně asi padá, páč mám disk už určitě přes 2 roky
cpuz.jpg
apollo444 (19)|24.2.2012 16:37
Ahoj, tak už jsem dojel domu.
Nedalo mi to a hned jsem musel otestovat ten disk v bráchově kompu, zapojil jsem ho jako vedlejší datovej. Myslim, že benchmark teď dopadl OK, viz. screen. Ale když jsem zkoušel diagnostiku v ESWin stalo se to samý jako u mně v PC.
Do prvních 80% to dojelo za cca 30s, potom se program seknul na 3,5 minuty a následně to napsalo, že test je ukončenej bez chyby, ovšem napsalo to hodnoty hlavního systémovýho disku, kterej jsem vůbec netestoval a můj, kterej jsem dával testovat, úplně vypadnul. Tím mám na mysli, že i pod záložkou "Tento Počítač" už taky neni. Jen se z něho dokola ozýva cvak...cvak ....... cvak...cvak, takový celkem dost potichý, ale pravidelný.
benchtomas.jpg
Richmond (8084)|24.2.2012 17:38
Pokus se najít fakturu, na Ťamťungy se dávaly 3 roky ;)

Ten disk na jiném pc při POSTU nezamrzal?

Jen na ES-WIN nespoléhej, běží pod OS a někdy nemusí najít všechny disky... Inicializoval jsi správný disk? Písmenko disku přiřadíš takhle:
[LIST=1]
  • Ve "Správci disků" kliknou pravým na disku bez písmenka a zvolit "Změnit písmeno jednotky a cestu"
  • Poté zvolit požadované písmenko a potvrdit
  • Disk by měl rovnout zpřístupnit autorunem
  • apollo444 (19)|27.2.2012 12:45
    Už jsem se s tim pak nebabral, protože mi ten program ESWin najednou nenašel ani jeden disk, ani po restartu, ani po odpojení/zapojení. Nicméně si jsem jistej, že sem označil správnej disk a i ten crash při 80% tomu odpovídal.
    Doklad jsem nenašel, ale dal sem si práci a prohledal email, bohužel už to pár měsíců jede přes tři roky, takže záruka smůla. Zkusim pak udělat ten update biosu, ale moc tomu nedávám, když i u bráchy to dělalo to samý. Nejdřív si ale někde nastuduju jak to udělat bezpečně, páč z flashování BISOU jsem měl vždycky tak trochu respekt... :-)
    Data na disku o který sem nechtěl přijíl jsem si zazálohoval a asi pojedu dál na tom co mám teď, dokuď neklekne nebo nebudu mít přebytečný peníze na novej + až klesne cena disků.

    Ale ještě jednou děkuju za čas a pomoc :-)