reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rychlost HDD přesně 1MB/s

DrZelenka (2491)|22.2.2012 22:40
Co všechno může způsobit rychlost HDD sníženou přesně na 1MB/s a 50% vytížení (jedno jádro 100%, druhý zanedbatelný zatížení) Pentia G630? Jedná se o WD Blue 320GB připojenej přes ATA řadič do desky Asus P8H61-M PRO (OS mám na 80GB SATA2 HDD).

Napadl mě PIO mód, ale HD Tune ukazuje UDMA Mode 6 a SMART kromě RAW read error rate 89 neukazuje nic špatnýho (ale ani u toho není žádnej vykřičník a nezvyšuje se). Že by to kvůli PCIe řadiči špatně detekoval?

Disk byl původně namontován ve starém PC s P4 kde byl asi 6x reklamován. Naposledy (cca půl roku zpět) jsem chybu opravil pomocí utility výrobce a do minulého týdne jel naprosto v pohodě, i když v UDMA 2. Z tohoto a celkový chybovosti HDD jsem podezříval vadnej řadič (po opravě utilitou opět plně funkční - aspoň v UDMA2 na starý desce). 6 reklamovaných WD Blue za 2 roky (očividně to jen vyměnili a nezkoumali kde je chyba) a dobrej SMART - to mi přišlo moc divný na chybu HDD.

Plánuji prohodit disk s jiným ATA HDD (otestuju řadič pomocí spolehlivýho HDD a tento HDD ve svém PC), ale ten mám namontovaný ve svém PC a po náročným dni nemám náladu to prohazovat - to zkusím až zítra.
robky (3195)|22.2.2012 22:45
Tak v prvom rade sa na prípadný PIO-mód mrkni do správcu zariadení ... tam to bude najpresnejšie.
DrZelenka (2491)|22.2.2012 22:56
[quote=robky;494918]Tak v prvom rade sa na prípadný PIO-mód mrkni do správcu zariadení ... tam to bude najpresnejšie.[/quote]

Hmm, sprcha a spát - dneska očividně už nic neudělám :sleep Nevlízt ani do správce zařízení ... :mistake :shut

PIO 4 ... teď už jen zbejvá zjistit na kterým konci kabelu je chyba - zejtra uvidím.
DrZelenka (2491)|23.2.2012 10:56
Problémem byly kabely (3 ze 4 nejedou). Řadič vypadá, že je hodně vybíravej.

Kabel A - Původní ze starýho PC, po 1. pokusu automaticky vyhozenej.
Kabel B - Běžnej kabel, co se mi tu válel, vypadá jen nepatrně použitej. Pokudvím, tak jsem ho ještě nedávno používal v záložním PC.
Kabel C ("Asus") - Našel jsem ho ve "skládku", vypadal jako fůgl novej (pravděpodobně zbyl po stavbě jinýho PC). Teď ho mám ve svým PC místo kabelu D a funguje bez problémů.

Kabel D ("Gigabyte") - z mýho PC, starej, zmuchlanej, plánuju ho prevetivně vyhodit a ten jedinej funguje!

//EDIT: Z lenosti (abych nemusel vymontovávat vlastní HDD) jsem to testoval na 2 dalších HDD co jsem tu našel - chyba toho WD Blue to není.