reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Linux a příkazová řádka?

Petr S. (1220)|23.2.2012 19:18
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Linux a příkazová řádka?



Linux už dávno není jen příkazová řádka a svým grafickým prostředím chce zlákat též obyčejné uživatele. Stojí to ale za to? Nebo je tento OS pořád jen výsadou profesionálů? A když už Linux, co příkazová řádka? Používáte a ovládáte ji? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
centos2 (0)|24.2.2012 14:45
Nemám s ní problém, ale používám ji víceméně jen na instalace a aktualizace. Mám v Archu v shellu ZSH nastavené aliasy na nejpoužívanější příkazy, takže vyhledání balíčku provedu "i jmenobalicku", a pak si vyberu z nabízeného seznamu odpovídající číslo; obdobně "remove jmenobalicku" či "update". Je to velice rychlé, přehledné a intuitivní.
shann (5)|24.2.2012 15:06
Jj, příkazová řádka v některých případech urychluje práci. Dokonce používám i tu ve Windows (+ Cygwin) v práci v rámci testování aplikací, sítě atd.
Na svém domácím počítači mám Kubuntu, verze Linuxu posledních let šly hodně nahoru a teď už zvládají veškerý HW. Dříve jsem s ovladači HW hodně bojoval (wifi, grafika, zvuk) a vždy se vrátil k Windows. Teď mám jen Kubuntu, žádný dualboot a těch pár Windows aplikací a her rozjedu pod Wine.
jarod72pm (46)|24.2.2012 15:29
Linux měl mnoho let se prosadit ,že se tak nestalo a hodně lidí to naštvalo až k nenávisti nad Windows stal se systémem pro některé.
V domácnostech se usídlil Windows a ještě dlouho tam zůstane.A příkazová řádka?
V dnešní době dost specifická záležitost.
Osobně jsem zkoušel 'Suse a nad Linuxem jsem zlomil hůl ,už se k němu nevrátím.
chytrolin (23)|24.2.2012 17:54
Příkazová řádka už z principu věci vždy byla, je a bude výsadou profesionálů a hračičků. Už na první pohled je složitější na "naučení" než GUI, její zvládnutí ale dokáže ušetřit mnoho času. Varoval bych ale, že zdaleka ne vždy je konsolový přístup efektivnější způsob komunikace s počítačem.

S tím souvisí i druhá část tématu. Pro rozumné používání Linuxu/Unixu se bez příkazové řádky prostě neobejdete, ať už to v konkrétním případě znamená benefit či ztrátu.

I proto se v dohledné době nemá šanci Linux masově prosadit, jednoduše pro koncového uživatele přináší daleko víc problémů, než řešení. A to ani v domácnostech, ani i ve firmách (náklady spojené se školeními a vybudováním lokální infrastruktury ve výsledku vyjdou na víc, než náklady za Win. licence).

Osobně systém řeším přes Windows + Linux ve virtuálu . Rychlost je dostatečná, navíc se nemusím bát, že si přitom všem hraní něco smažu ;)
mikirc (20)|24.2.2012 17:59
Linux používám od roku 2006. Zkusil skoro všechny distribuce od jednoduchých (ubuntu) až po náročné (gentoo). Vždy jsem měl terminál po ruce. Všechno je v něm rychlejší. Obyčejný uživatel jej třeba nikdy neotevře, ale kdy je potřeba se systémem pracovat tak terminál je jasná volba.
JindraC (0)|24.2.2012 19:25
Linux je dobrý, ale většina lidí je zvyklá jenom klikat a né zjišťovat příkazy do příkazové řádky. Taky je velký problkém podpora hardware od výrobců, ale za to nemůže linux, pouze jeho malá rozšířenost a nezájem výrobců. Zkoušel jsem několik dister, ale asi jako většina jsem vyrostl na windows a prostě klikání je pro mě jednoduší než příkazová řádka bez které to v linuxu opravdu nejde(ale ve windows to funguje). Další problém je nepřeložené některé části linuxu. Fáma složitosti instalace ve windows je taky pryč, protože je to otázka pár kliknutí, ale kompilace programů, který není v centru software je pro obyčejného smrtelníka problém. U windows nic takového není. Stále doufám, že se linux dostane mezi lidi a bude použitelný a jednoduchý. Pro ty co mě budou kamenovat určitě budou profi verze debian a pod.. Fandím linuxu, ale to co teď provedlo ubuntu je hnus a po úbytku komunity si to doufám uvědomí a napraví co pokazili. Doufám, windouws dostane konkurenci a nebude to aple.
Richmond (8084)|24.2.2012 19:52
No jenom jestli si za to ten linux x let nemůže sám :rolleyes: Když může prorazit tak zábavný(í) obrázkovej systém jako je Windows tak proč teda ne Linux? Něco mezi je právě ten Apple. Doufám, že v tom vidíte jakousi souvislost ;)

Holt všichni jsme stejní a asi máme i stejné preference, znalosti a potřeby...
JindraPce (69)|24.2.2012 19:59
No jakýkoliv příkazový řádek je spíš pro profiky. Normální uživatel nemá potřebu si pamatovat příkazy a syntax. Je to jeden z důvodů, proč jsem si neoblíbil Linux. Spousta věcí bez něj pořádně nejde a vypisovat zdlouhavě stále celé příkazy a cesty k souborům a ještě dodržovat velikosti písmen mě prostě "unavovalo". Pokud to šlo, řešil jsem to skriptama a na konec od Linuxu utekl zpět k Win. Dnes mám Linux jen na NAS serveru (a na několika WiFi krabičkách). Příkazovou řádku tak používám už jen zřídka pro nastavení routovacích tabulek přes SSH právě na těchto zařízeních. Kdyby to šlo udělat přes webové rozhraní, byl bych radši :D Je to prostě o pohodlnosti, ale jak tu již zaznělo, bez této možnosti ovládat systém se asi nikdy úplně neobejdeme.
centos2 (0)|24.2.2012 20:11
Já se upřímně divím, o jaké nutnosti používat terminál tady všichni mluvíte. Kdo chce, obejde se i bez něj.

JindraC: S HW jsem měl problémy naposledy v roce 2009 cca, teď jede prakticky všechno automaticky. Za poslední rok jsem nic nekompiloval, ale uznávám, že tady jde spíše o výhodu Arch linuxu, kdy prakticky vše existuje v oficiálních repozitářích a AUR (tam jsou umístěny oficiálně nepodporované balíčky od uživatelů, např. MS fonty, programy typu freerapid apod.). Ubuntu, které jsem používal předtím, na tom bylo hůř. Naopak instalace programů, jak ji mám teď, je tak jednoduchá, že je to pro Windows až nedosažitelné. A to, co "provedlo Ubuntu", jde velice jednoduše změnit zpět. Jen to chce trochu se zapojit a nespoléhat se jen na to, co mi strčí pod nos. Zkuste třeba Mint, na tom jsem před asi 4 lety začínal a od té doby šel ještě hodně nahoru.
xmarek (1676)|24.2.2012 20:59
V mém případě je příkazová řádka prostě nutností. Připojení na servery přes putty a přenos přes winscp. Pracovat se serverem ke kterému máte přístup přes SSL a žádná grafická nástavba neexistuje a běží na něm jen serverové služby, databáze apod. prostě jinak nejde.
Vnímám to jako výhodu? Jak kdy. Není to sice tak hrozné jak to vidí někteří uživatelé tj. pamatovat si ty tuny příkazů, cest apod., ale občas zejména při editaci skriptů je pro mě pohodlnější použít např. editor mc (Midnight Commander). Výhodou tohoto přístupu jsou bash (nebo jiné) scripty, které si jednou napíšu a pak už je jenom spouštím, práce s daemony a aliasy. Čím víc toho dělám, tím jsem línější a proto si tyto věcičky raději jednou napíšu a mám pokoj. Divili by jste se jak pomáhá při psání obyčejný tabelátor. ;)
Bohužel pak se člověk dostane do situace, že je zvyklý na Linux a pak potřebuje něco podobného udělat ve Widlích a je v ... :). Existují sice různé nástavby, které emulují linuxové příkazy, ale nemám takovou nutnou potřebu to tam mít a tak to instaluji zřídka kdy. Dokonce i pro práci s databázi raději používám command lajnu než různé nástavby. Člověk se pak nedostane do situace, že na některém počítači něco takového prostě není (viz co jsem uvedl nahoře).

Je mi jasné, že obyčejný BFU (Bežný Franta uživatel) tyto věci stěží uvítá jako výhodu, ale když potřebujete kompilovat např. distribuci ICS, tak to jinak nejde. Asi by se toho dalo napsat hodně. Nerad bych se však dostal do situace, která většinou vyústí v hádku Linux vs. Windows a to rozhodně nechci.

Jen takovou věc na okraj. Pro profesionály? Za profesionála se rozhodně nepovažuji. Nejsem administrátor a rozhodně ním být ani nechci. Prostě dělám obyčejného Developera a bez tohoto prostě nejde. ;)
durib (1141)|24.2.2012 22:47
Já bych to zobecnil: Ovládání přístroje a příkazová řádka?
Jednoznačně ano! Tato věc by měla být vždy k dispozici. Nějsem jejím zastáncem. Raději si to "vyklikám", ale několik věcí dělám přes ni, protože je to rychlejší. Dělám to, co je jednodušší a rychlejší. Někde tedy GUI a někde příkazový řádek. Jsem však rád, když na každý příkaz existuje také GUI tlačítko.
czhunter (775)|25.2.2012 11:03
[quote=mikirc;495150]Obyčejný uživatel jej třeba nikdy neotevře, ale kdy je potřeba se systémem pracovat tak terminál je jasná volba.[/quote]To je právě to, proč se Linux nikdy neprosadí. Práce se systémem je příkazové řádce třeba rychlejší, ale většina uživatelů nechce pracovat se systémem (proč by to měli dělat?) ale v tzv. "produktivních aplikacích".
Ideální OS je takový, o kterém ani nevím. Nedělá problémy, nepotřebuje péči, neotravuje, pouze spouští kvalitní aplikace a neklade jim překážky a já v nich pak můžu v klidu produktivně pracovat. Na to je ovšem Linux příliš sebestředný, Windows příliš otravné a OSX příliš extrovertní :)
Ideální OS prostě neexistuje.

[quote=centos2;495178]Naopak instalace programů, jak ji mám teď, je tak jednoduchá, že je to pro Windows až nedosažitelné.[/quote]Vzhledem k tomu, že W8 budou mít "appstore", tak nemyslím, že by to bylo nedosažitelné.
centos (4)|25.2.2012 11:10
V současné době to nedosažitelné je (musí se čekat na W8) a tipuju, že než to dovedou k dokonalosti, bude to ještě nějaký ten rok trvat. Každopádně je to Windows krok správným směrem.
Richmond (8084)|25.2.2012 12:56
[quote=centos2;495178]Naopak instalace programů, jak ji mám teď, je tak jednoduchá, že je to pro Windows až nedosažitelné.[/quote]


Tak nám napište jak tu aplikaci jednoduše instalujete ;) Je to jednodušší než přetáhnutí ikonky do Aplikací jako je tomu v OSX? Hmm? :cool: Nebo že by to bylo jasněji a přesněji definované?

W8 nic nevyřeší, dokud se nezmění od základu tak to bude stále systém jaký to je, posze k němu bude stále přilepovaný "pexeso", "appstore" a vše ostatní co bude právě "in"
centos (4)|25.2.2012 13:20
K přetáhnutí ikonky bude tuším potřeba otevřít prvně nějakou aplikaci, tam onen program vyhledat a následně jej přetáhnout, takže v tomhle ohledu to asi vyjde cca nastejno (otevřit terminál, napsat jeden přikaz, odentrovat). Nicméně mluvil jsem o Windows, s OSX jsem v životě nepracoval :)
Richmond (8084)|25.2.2012 14:02
[quote=centos;495212]K přetáhnutí ikonky bude tuším potřeba otevřít prvně nějakou aplikaci, tam onen program vyhledat a následně jej přetáhnout, takže v tomhle ohledu to asi vyjde cca nastejno (otevřit terminál, napsat jeden přikaz, odentrovat). Nicméně mluvil jsem o Windows, s OSX jsem v životě nepracoval :)[/quote]

Vůbec! To co jste popsal je postup pro přitroublé Ubuntu. Přetáhnu prostě ikonku třeba z cd to folderu "Applications", toť vše :rolleyes: Takže jakýpak nastejno. To samý se dá říct o legendárních Windows vs Linux válkách - holt porovnávat neporovnatelné může leda profík s př. řádkou, který v životě s ničím jiným než z těma výše zmíněnýma os nepracoval ;)

PS: na macu se to jmenuje taky terminal, taky fachá tabelátor a kupodivu také funguje i "linuxácké" sudo.

edit: tak okamžitě nainstalovat osx, pak začnete prskat i na ten linux jak je nemotornej ;)
czhunter (775)|25.2.2012 14:32
[quote=Richmond;495210]W8 nic nevyřeší, dokud se nezmění od základu [/quote]Ale ony se W8 opravdu od základů změnily, minimálně Tablet-ARM-Metro verze.
Richmond (8084)|25.2.2012 14:34
Já tedy žádnou ARM verzi nevidím (navíc mi nezajímá), alespoň ne v beta programu. W8 se od základu změnily konkrétně v čem? :notsure

edit: tablet-friendly metro je momentálně pěkně na pikaču, třeba aktivace startu vlevo dole je výtečná hlavně na zapuštěných displejích s rámečkem (mimochodem to mají snad všechnu "rugged" tablety + i pár těch normálních). Taktéž metro je na pěst - pexeso dokáže ukázat kolem 20 aplikací na 1 obrazovku a tohle já rozhodně nevyměním za start ani na prťavém umpc
centos (4)|25.2.2012 20:24
[quote=Richmond;495215]Přetáhnu prostě ikonku třeba z cd to folderu "Applications", toť vše :rolleyes: [/quote]

A jak to funguje, když chcete nainstalovat program jménem xyz z netu? Tím nastejno jsem myslel čas, který se tím stráví. Ale možná se mýlím; jak říkám, nemám zkušenost. Rád se nechám poučit :)
Richmond (8084)|26.2.2012 06:37
Těch možností je hned několik (od přetažení ikonky až po př. řádek - *nix systémy jsou stejné, daemony nebo makra přes automator nejsou problém, defacto vše co jde s linuxem jde v osx taky). Ač se to na první pohled nezdá tak je to poměrně sofistikovaný os ve kterém je GUI posazený na mnohem vyšší úroveň než je známo z win/kde/gnome - třeba konfig firewallu probíhá tak, že přetáhnu ikonku programu (vůbec tedy nemusím vědět přesné jméno natož kde přesně se aplikace nachází) do okna s firewallem kde pouze zakážu/povolím přístup, podbně je na tom banální změna ip adresy a takhle by se dalo pokračovat. Možná to bude znít blbě, ale tohle je os ve kterém mě práce baví.
[SPOILER]

[/SPOILER]
Samozřejmě kdybychom šli úplně na tu nejnižší úroveň tak GUI nikdy nemůže na cmd vyhrát, o tom žádná...
centos (4)|26.2.2012 19:55
Je to pěkné, ale i tak musím říct, že instalaci z repozitářů v Archu nepovažuji za složitější ani pomalejší :) Pokud bych měl jen soubor, pak ano, ale to se mi ještě nestalo.

OSX bych si rád vyzkoušel, ale zkoušet to instalovat asi nebudu. A rozumím, mě práce v Gnome-Shellu taky baví.
gumy (5)|26.2.2012 19:59
Taky přispěji k této výživné diskuzi. Vzhledem k tomu, že jsem začínal s PC v době, kdy Windows v těchto končinách znali pouze opravdoví guru a jediná možnost domluvy s DOSem byla příkazová řádka a vzhledem k tomu, že s nikým nesoutěžím, jak rychle který program spustím a jak jednoduše nainstaluji, tak i dnes, jak ve W7 (v práci) nebo v Ubuntu (doma) nebo v XBMCLive (u TV), někdy tu příkazovou řádku použiji. Třeba jen na hloupé pingnutí do sítě :-)
Ivo Mašek (507)|26.2.2012 21:11
[quote]jediná možnost domluvy s DOSem byla příkazová řádka[/quote]
Tak, tak. A mě se vybavila jedna vzpomínka někdy k roku 1990. My jsme tehdy používali, jako asi v té době všichni, na firmě pro programování ORCAD.DAT WinDOS (verzi už si nepamatuji). Samozřejmě, že vše přes příkazovou řádku (dneska bych to asi hned tak nezvládl - člověk zapomíná). Přes tu řádku se i otvíraly ARJ archivy. (a také přes BAT soubory jsme na nočních šichtách otvírali letecké hry, jako Hornet, F119, .... :D) No a k té veselé vzpomínce: Ono občas docházelo k překlepům, ale to se vždy objevil ERROR a nic se nestalo. Ovšem při mé smůle, já jsem "to nic se nestalo" protrhl. Také překlep a žádný ERROR. Ale na monitoru (14" s krycím sklem) se po celé ploše objevily různé znaky, písmenka a číslice a to vše několik vteřin rotovalo od spoda nahoru. A pak nic. Černá obrazovka. Nešlo vůbec nic s tím udělat. No zkrátka, takhle vyčištěný PC nikdy nebyl. Nezbylo tam lautr nic :D (co já jsem si tehdy musel všechno vyslechnou, a hlavně od vedoucího, který o PC nevěděl.....také lautr nic - tihle lidé byli (a ještě jsou) nejchytřejší
gumy (5)|27.2.2012 11:27
Stala se mi podobná věc :-) Pamatuji si, že jsem místo kreslení na odpolední šichtě, instaloval AutoCAD a další software, který jsme tam měli :-), aby ráno kolega nic nepoznal. A stejně nato přišel, protože jsem špatně opravil jednu položku při přepisování originálního menu upraveného pro naši kancelář :-) Ale data byly naštěstí zálohovány na disketách :-)
Richmond (8084)|28.2.2012 03:51
[quote=gumy;495377]Třeba jen na hloupé pingnutí do sítě :-)[/quote]
A přesně o tom to i je - když přesně vím co chci tak podle toho zvolím postup :thumb Něco jde prostě lépe s myší, něco přes command (když se teda člověk nepřeklepne :) a neshodí to co zbylo). Naštěstí jsem byl odkojen na sinclairech, takže spustit hru commandem SHIFT J dvě dvojtečky a zapnutí kazeťáku s pečlivě vynulovaným počítadlem jsem také zažil :thumb Na druhou stranu já, hyperaktivní dítě vydržel kreslit na klávesnici (QA/OP pokud jsem to nezapomněl) na černobílé televizi... Úplně nejraději vzpomínám na mým otcem ručně stavěnou tiskárnu s kuličkovým perem (nebo plastovým, takový ty 4 barvy v sadě - i tak se to tenkrát neshánělo zrovna nejlíp) nebo joysticky z merkura, ruský 5v epromy co se nedaly smazat autobaterkou z moskviče... :cool: Zato dneska když nelítají červený srdíčka na jedno kliknutí tak je to holt blbej syséééém a teleport furt nikde! No tak kde to vlastně jsme :runaway :slug :D

edit: dos a arj už byl jinej luxus, norton pak vlastně pomyslná gui pecka a dokonce i hranaté myši genius měli tři tlačítka a macintosh jen jedno :D
Uranit (3)|28.2.2012 10:17
Pouzivam Linux konkretne Ubuntu 10.10 a manipulaci (presuny, dekompresi, ...) bych si bez Nautila (pouzivam mod seznam s rozbalovacimi slozkami + na obrazky nahled) nedokazal v prikazovem radku predstavit.

Na druhou stranu se vsak prikazoveho radku nezaleknu a pouzivam na rutini hromadne upravy, konverze,aktualizace ap. bash, sed, awk, ...

Instalace programu je v ubuntu kapitolou sama pro sebe "Softwarove centrum" je pomaly moloch Synaptic na to nemi o moc lepe takze na aktualizaci a instalaci programu pouzivam spise apt pripadne aptitude.
john (877)|1.3.2012 01:59
[quote=Richmond;495210]W8 nic nevyřeší, dokud se nezmění od základu tak to bude stále systém jaký to je, posze k němu bude stále přilepovaný "pexeso", "appstore" a vše ostatní co bude právě "in"[/quote]

toto tesat do kamene pro pristi generace IT proof :thumb
jinak si nemyslim, ze command line je "vysadou profesionalu", i kdyz, kdo poznal kouzlo "prikazoveho radku", trochu si pohral s libovolnym OS, tak pak se stane technika "slaverem" a uzivatel je "masterem".....:confused:
redhawk (15)|9.3.2012 18:35
Ked som s linuxom zacinal nic ine ako shell nebol.
Takze mne to este ide.
Taktiez este nieco v DOSe ovladam :)