reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Princip připojování a spojování hadic

fricek12 (23)|25.2.2012 17:55
Dobrý den, jsem začátečník, mohl by mi někdo prosím vysvětlit jaký průměr hadic koupit a jak připojovat hadice k pumpě, radiátoru, blokům atd... ?


1) Potřebuju vždy ke každému spoji fitinku ? (př. hadice k pumpě)
- viděl jsem totiž, že někdo připojuje hadici jen nastrčením na vývod od pumpy, někdo používá k utažení speciální matku což mi přijde bezpečnější

2) Jakou hadici koupit, když mám vstup/výstup pumpy, bloků, radiátoru 1/4 palce = jen asi 0,7 mm? hadice 10mm 11mm 14mm mají moc velký průměr, nebo ne ?

3) Jak se připojují hadice k fitinkám ? Jen se nastrčí (př. větší průměr konce fitinky a menčí vnitřní průměr hadice - hadici silou narazím na fitinku a drží ? Nebo existuje něco jako stahovací pásky které "zaškrtí hadici" aby z fitinky nesjela dolů ?


Byl bych rád, kdyby mi někdo podrobně vysvětlil práci s hadicemi a připojováním ke "komponentům" vodního chlazení (pumpa, radiátor, atd...) a taky jak se zorientovat v údajích průměrů fitinek a hadic - nechápu jak poznat jestli se hadice 13/10 mm bude dát připojit k fitince 1/4 palce


Díky moc
Alphacool Support (1563)|26.2.2012 11:24
Dobrý den,

1) Fitinka s převlečnou maticí je toto http://www.alphacool.cz/produkt/Koolance_Fitting_1-4-_for_13-10mm.html - na jedné straně to má závit, typicky 1/4", kterým se fitinka zašroubuje do otvoru v bloku, pumpě, radiátoru atd...
Druhá strana se dá odšroubovat - rozdělí se to na část uprostřed a vpravo. Na tu část uprostřed nasunete hadici a zašroubujete jí tou částí vpravo (převlečná matice). Tím se hadice upevní a nemůže vyzklouznout. Fitinka je prostě spojka mezi blokem/pumpou/radiátorem a hadicí...

2) Obecně se používají hadice 11/8mm, 13/10mm nebo 16/11mm. Čím větší tím "lepší" ale ten rozdíl je dost minimální takže 16/11mm hadice rozhodně nejsou nutnost.

3) Pokud chcete používat nástrčné fitinky, tzn například toto http://www.alphacool.cz/produkt/EK_Water_Blocks_1-4-_High_Flow_Fitting_10mm.html tak ano, funguje to přesně tak jak píšete - využívá se toho, že hadice je užší než fitinka tím pádem se hadice po nasunutí na fitinku roztáhne a drží. Rozhodně je ale vhodné použít nějaké cable ties na zajištění http://www.alphacool.cz/Vyhledat?arg0=cable%2bties ale i tak to já nepoužívám, fitinka s převlečnou maticí je mnohem bezpečnější - pokud se při montáži neudělá nějaká chyba, tak hadice nemůže nikdy z fitinky sklouznout, kdežto hadic sklouznutých z nástrčných fitinek jsem viděl už dost, přestože byly zajištěny pomocí cable ties...
fricek12 (23)|26.2.2012 12:30
Děkuju za odpověď.

Jen ještě k těm hadicím, rozhodl jsem se asi pro 13/10 protože 16/11 mi přišlo moc tlusté a 11/8 je asi už málo, ale nemám s tím žádné zkušenosti, rád se poučím od zkušenějších, je to jen čistě můj závěr z fotek, které jsem si vyhledal na googlu :-)

Chtěl jsem se zeptat na hadice Tygon, nedělají se 13/10, tak by mě zajímalo jestli na fitinku 13/10 např. http://www.alphacool.cz/produkt/Alphacool_HF_Connector_G1-4_on_13-10mm_-_Deep_Black.html?arg1=01060310
pasuje hadice
Tygon 12.7/9.5mm (nevím jestli ji matka fitinky dobře dotáhne, když chybí 0,3mm)
nebo raději Tygon 14.3/11.1 s tím, že ji matice fitinky lépe stáhne a bude tak silněji držet



A poslední otázka by byla ještě k tomu šroubování 1/4 palce, které je dnes na většině komponentů (radiator, pumpa...) - znamená to, že vnitřní průměr vstupu/výstupu je jen cca. 6,2 mm? Nevadí tomu když se připojí hadice s vyšším vnitřním průměrem př. 10mm. Proč se vlastně nepoužívají hadice se stejným vnitřním průměrem, jaký mají vstupy/výstupy komponentů, aby měl celý okruh stejný vnitřní průměr a nevznikaly tak nikde zbytečné tlaky (např. Voda pak přece musí radiátorem protéct znbytečně rychleji a nestihne se tak dobře ochladit, jako kdyby přitékala hadicí s vnitřním průměrem 6,2mm).
Alphacool Support (1563)|26.2.2012 15:28
13/10mm je rozumný kompromis. Tygon 12.7/9.5mm je stejný rozměr jako normální 13/10mm hadice, tzn jde do jakékoliv 13/10mm fitinky. 14/11mm Tygon je atypický rozměr a fitinky s převlečnou maticí pro ní neexistují, musí se použít nástrčné.

Co se týká průtoku - je vždy lepší, pokud je v okruhu co nejméně restriktivních komponent, protože výkon pumpy a tedy i průtok klesá s odporem okruhu (což je logické). Když to řeknu laicky tak je lepší mít širší hadice, aby pumpa měla "výkon" na restriktivní bloky v okruhu...protože bloky jsou ty největší "špunty" v okruhu, fitinky nějakou zvláštní restrikci nedělají.