reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vynena ventilatoru ve zdroji - nebezpecne kondenzatory

fricek12 (23)|5.3.2012 20:37
Dobry den
vkastnim zdroj atx Fortron 400w (model atx-400PNF). Chtel bych.v nem vymenit ventilator za novejsi. Budu muset zdroj rozsroubovat a otevrit, odstrihnout dratky stareho ventilatoru a pripajet nove. Neni problem. Jen bych se chtel zeptat jestli je to bezpečne. Po bypnuti zdroje a vytažení snury ze site. je stale zdroj nebezpecny? Muze byt v kondenzatorech jeste napeti 230v? Je potreba si. tohle davat pozor a za zadnou cenu se nedotykat desky s tistenymi spoji?

Mate s tim nejake zkušenosti? Dostal uz nekdo ranu z nepozornosti? Muze byt v nabitych kondenzatorech (radove desitky, max stovky mikrofaradu smrtici proud/napeti? Ty kondenzatory jsou na 230v, mam k nim respekt. Je strach opravneny nebo rana 230v po dobu nekolika milisekund do ruky neni nebezpečná (proud neznam).

Rad se dozvim Vase zkusenosti...
Diky
kevin00 (10238)|5.3.2012 20:52
Nemusíš se ničeho bát :)
fricek12 (23)|5.3.2012 21:25
ok, ne ze se leknu jako minule když jsem u stareho rozbiteho zdroje (spalena civka trafa, myslel jsem ze jen shorela pojistka) vymenil pojistku a po zapnuti do zasuvky , se s hromovou ranou rozletela vymenena pojistka po celem pokoji. Neman rad prekvapeni :-)

jinak existuje nejaka finta jak kvalitne spojit dva draty bez pouziti pajky nebo cokolady? Nemyslim izolepu... Napr nejake nacvakavaci 3pin konektory bez pouziti pajky? Dost by se to hodilo do budoucna pro dalsi pripadnou vymenu vetraku
kevin00 (10238)|5.3.2012 21:47
Nejlepší spoj je pájený spoj. Při nastavování vodičů jako isolaci použij smršťovací bužírku.
fricek12 (23)|5.3.2012 22:08
nemam ted doma cin :-( a ty 3pin koncovky Male/Female jsou taky uvnitr pajeny? nejsou jen nacvakly klestema?
DrZelenka (2491)|5.3.2012 22:08
[quote=fricek12;496051]ok, ne ze se leknu jako minule když jsem u stareho rozbiteho zdroje (spalena civka trafa, myslel jsem ze jen shorela pojistka) vymenil pojistku a po zapnuti do zasuvky , se s hromovou ranou rozletela vymenena pojistka po celem pokoji. Neman rad prekvapeni :-)

jinak existuje nejaka finta jak kvalitne spojit dva draty bez pouziti pajky nebo cokolady? Nemyslim izolepu... Napr nejake nacvakavaci 3pin konektory bez pouziti pajky? Dost by se to hodilo do budoucna pro dalsi pripadnou vymenu vetraku[/quote]

Slušnej větrák ti nějakej rok vydrží (zdroj mám 5 let a zatím bez výměny). Pokud tam nedáš nějakej šmejd, tak už ho možná ani nebudeš měnit - myslím, že pájení bude nejvhodnější.

Jinak když odpojíš PC od elektřiny, chvíli počkáš (samotný vymontování zdroje a poté sundání krytu atp nějakou minutku zabere), případně projistotu zapneš PC naprázdno, tak ve zdroji nic nebude.
emba5 (30)|5.3.2012 22:09
Používám pro jistotu jednoduchou fintu.Vypnu zdroj vypínačem vzadu a zapnu kompl,protočí se větráčky a zdroj se vlastně vybije.
fricek12 (23)|5.3.2012 22:25
jj taky jsem pro jistotu po vypnuti zdroje zapil pc ale vetracky se neprotocily. Nezbyva nez doufat ze je to bez proudu. Mozna by neskodilo zkusit to multimetrem projet.
Zdroj mam 5 let, vetrak jede ale delam uklid v pc tak bych rad vetraj vymenil kdyz uz je zdroj venku.

Ale zpet k tem 3pin konektorum. Pajeni vyresi vsechno. Ale me zajima jestli se vyrabi nejake nacvakavaci 3pin? Ale asi ne.... :-(


snazim se dostat do jedne 3pin koncovky a zatim se zda ze je vse jen nacvaknute klestema na drat....
fricek12 (23)|5.3.2012 22:37
takze panove, rozpitval jsem 3pin koncovku na znackovem fanu od arctic cooling a potvrzuju ze tam nebyla anii kapka cinu. Vse je reseno pomoci kovovich jehlicek ktere se utahnou klestema ke dratu a pak se drat i s jehlickou strci do plastove koncovky. Jehlicka ma zarazku jako sip aby nesel drat vytahnout. Nevite kde sehnat tyhle jehlicky ? Nejlepe celou 3pin Male a Female sadu? Nasel jsem zatim jen UV provedeni ale jehlicky jsou asi pajeci protoze nemaji dutinu pro nasazeni na drat a pricvaknuti klestema..
fricek12 (23)|5.3.2012 23:02
http://www.gme.cz/pocitacove-konektory/
kdyby nekdo resil podobny problem

bez pajky staci jen vkozit drat, klestemi zmacknout a pak kolik strcite so 3 nebo 4 pin female
http://www.gme.cz/prislusenstvi-pro-pocitacove-konektory/konpc-spk-rpi-p840-009/
kevin00 (10238)|6.3.2012 05:09
[quote=fricek12;496068]http://www.gme.cz/pocitacove-konektory/
kdyby nekdo resil podobny problem

bez pajky staci jen vkozit drat, klestemi zmacknout a pak kolik strcite so 3 nebo 4 pin female
http://www.gme.cz/prislusenstvi-pro-pocitacove-konektory/konpc-spk-rpi-p840-009/[/quote]

Tak k tomuto spoji stačí i lisovací dutinky. Osobně se ovšem těmto "spojům" opravdu vyhýbám, pájený spoj je pájený spoj :)