reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výhody při výměně HW komponent u prodejce

Deore3 (71)|10.3.2012 16:09
Zdravím.
Vím že například u operačních pamětí prodejce garantuje doživotní záruku. Když se s pamětí něco stane, stačí ji zreklamovat, oni jí otestují a když je vadná dají vám novou. Chci se zeptat, jestli něco podobného, nějaké "výhody" neplatí i u jiných komponent.
Třeba kdybych chtěl vyměnit 2 operační paměti 1024MB RAM za jednu 2048MB kvůli volnému místu ve slotech, jestli by je vyměnili.
Nebo třeba kdybych chtěl koupit novou grafickou kartu, jestli by nešlo vrátit "starou" grafickou kartu a odečíst tím část ceny z nové grafické karty.
Jsou to jen příklady a chci se pouze informovat o různých výhodách a garancích, může to být u jakéhokoliv komponentu HW.
Díky za odpovědi.
athens (724)|10.3.2012 16:43
Až zavedou šrotovné (jako to bylo u aut) tak možná ano. Byla by to krásná představa, ale .... :stupid Jinak jsem o tom způsoby nikde/nikdy neslyšel :notsure
Richmond (8084)|10.3.2012 17:00
Já myslím, že tu lidi málo hulej :cool:
Jezevec (607)|10.3.2012 18:08
:) No bylo by zajímavé pozorovat, co by pak prodejce s těmi starými komponenty dělal :)

Nicméně v některých případech je určitě domluva možná, např. pokud jde o moduly RAM, u dobrého prodejce by to možná šlo, je to o domluvě. Určitě na to není u žádného mně známého prodejce nárok.
Richmond (8084)|10.3.2012 19:09
A z čeho by výrobce platil blbost zákazníků? :notsure Prodejce vynechávám, ty by chcíply hlady (nebo by zkončily na psychiatrii) jako první

Úvaha hodná minimálně Kolesy...
Jezevec (607)|10.3.2012 21:26
:D mně to při sobotě královsky pobavilo, z těch párprocentních marží by platil upgrady zákazníků :))
Deore3 (71)|10.3.2012 21:29
:D čekal jsem to, jsme v ČR. No ale třeba s prodejem starších komponent a koupí nových za odečtenou cenu by výrobci donutili lidi si nové komponenty koupit a vydělali by na tom víc.
Deore3 (71)|10.3.2012 21:32
[quote=Jezevec;496602]:D mně to při sobotě královsky pobavilo, z těch párprocentních marží by platil upgrady zákazníků :))[/quote]

Prodejce má stálé kontakty s dodavatelem, (výrobcem) a proto by "úhrada škod" byla na výrobci, který by na tom i vydělal, kdyby ses na to podíval (popřemýšlel) z druhé strany ;-)
Richmond (8084)|10.3.2012 21:40
A co by tedy vydělal jsem-li tak smělý? Ty tvoje 2x1024MB musí bejt vyloženě výhra, kterou chtějí všichni kromě tebe :rolleyes:
DrZelenka (2491)|10.3.2012 22:44
[quote=Deore3;496604]Prodejce má stálé kontakty s dodavatelem, (výrobcem) a proto by "úhrada škod" byla na výrobci, který by na tom i vydělal, kdyby ses na to podíval (popřemýšlel) z druhé strany ;-)[/quote]

Přemejšlím, přemejšlím a nevím jak vy na tom mohl vydělat. Jediný co s odkoupenou komponentou může výrobce udělat je, že ji hodí do konťáku na elektroodpad (prodávání "bazarových" kusů by se velkým výrobcům těžko vyplatilo).

Jinak tahle "služba" už tu je v malinko jiným (a funkčním) provedení - říká se tomu Bazar :) Prodáš komponentu do bazaru a dostaneš "slevu" na novou (z výtěžku v bazaru si zaplatíš část nové komponenty)
Deore3 (71)|11.3.2012 00:28
[quote=Richmond;496605]A co by tedy vydělal jsem-li tak smělý? Ty tvoje 2x1024MB musí bejt vyloženě výhra, kterou chtějí všichni kromě tebe :rolleyes:[/quote]

Psal jsem: [quote]Jsou to jen příklady a chci se pouze informovat[/quote]

Pár případů jak by mohli vydělat mě napadá, ale muselo by to fungovat. Popisovat to tu nebudu, stejně byste mě přesvědčili že to tak není :D .

Dozvěděl jsem se, že nic takového jako další "výhody" tu nefunguje a to byl smysl založení tohoto tématu. I tak díky za objasnění a už sem nic nepište, jen by to přešlo do stavu hádky a nepodložených argumentů.

[SIZE="5"]LOCK![/SIZE]
Richmond (8084)|11.3.2012 00:35
Tak mě napadá snad jen jedno pozitivum, které ovšem pramení z čistého diletantsví při výběru komponent kdy třeba deska nebude žrát 2GB moduly, ale jen 1GB. Výrobce by na tom samozřejmě nevydělal pouze by plnil funkci "hodného papínka" nicméně prodejce by si s tím zajisté udělal velmi dobré jméno. Bohužel tahle teorie má trhlinu právě v tom, že by jí platil výrobce (prodejce to zadara dělat nebude a zákazník už vůbec ne protože to jsou největší škrti). Každopádně jestli máš něco něčím podložené tak sem s tím ;)
Jezevec (607)|11.3.2012 11:40
[quote=Deore3;496603]:D čekal jsem to, jsme v ČR. No ale třeba s prodejem starších komponent a koupí nových za odečtenou cenu by výrobci donutili lidi si nové komponenty koupit a vydělali by na tom víc.[/quote]

Já neříkám, že to nemá svojí výhodu v oslovení zákazníků, marketingovou výhodu daného prodejce či výrobce, jen si myslím, že všechny články výrobce-distributor-prodejce a v konečném měřítku i zákazník hledají všude prostor k úsporám. Spoří se i na věcech, na kterých by se určitě spořit nemělo. Za takových okolností, je to ekonomicky logické chování, se bojím, že na provozování podobného institutu prostě nemá žádný z těch článk řetězce kapitál.

[quote=Deore3;496604]Prodejce má stálé kontakty s dodavatelem, (výrobcem) a proto by "úhrada škod" byla na výrobci, který by na tom i vydělal, kdyby ses na to podíval (popřemýšlel) z druhé strany ;-)[/quote]

Dotavatel míněno distributor má ještě menší marže než prodejce. Ten na to nemá. Z výrobce je pak problém často dostat i plnění, na které člověk nárok má, např. včasné a kvalitní řešení reklamací jako takových. Neznám výrobce, který by měl v oblasti PC HW chuť neco podobného podpořit. Bohužel, protože by to samozřejmě vedlo k povzbuzení poptávky, otázka kolik by ta "legrace" stála, to by chtělo velmi dobře spočítat:)
czhunter (775)|11.3.2012 12:27
No, vy s tu Deorovi smějete, ale moc dobře víte, že např. Apple to běžně dělá (třeba vrací peníze těm, kdo si koupili jeho produkt těsně před uvedením nového, nebo dává slevy na novou generaci výrobku, když už předchozí máte), dá se ale říct, že Apple je ve vztahu k zákazníkovi ve speciální pozici, navíc se tyto akce netýkají Evropy.

A pro Deora> Ona ta "doživotní záruka" není zas tak dlouhá, když si dobře přečteš podmínky, zjistíš, že je to cca 6-7 let. Většina firem, které poskytovaly nadstandardní záruku už ji zrušily nebo zkrachovaly (např. XFX, POV, EPOX).
Richmond (8084)|11.3.2012 14:50
Jop, jenomže Apple neprodává ramky - on ti asi taky roll-royce udělá podobnout nadstandartní nabídku/službu, ale rohodně ne když si půjdeš koupit čudlik do volantu