reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pevné disky, optické mechaniky: Vhodná základna doska a externy radic na RAID1

Neregistrovaný (0)|14.3.2012 11:14
Tazatel: Keiven

Znění dotazu: Zdravim Doteraz som mal 2 disky zapojene cez raid1 ako zrkadlove. Zapojenie bolo realizovane cez nejaky SW raid. Casom sa zistilo ze je to nespolahlive a zacalo to casto padat. Disky bezia na OS win7. Rozhodol som sa investovat do niecoho kvalitnejsieho a popripade vymenit dosku a dokupit HW raid, ktory bude spolahlivy. Nemam s tym skusenosti tak by som potreboval poradit. Aku dosku kupit a aky externy radic aby to podporovalo mirroring. Uprednostnil by som nejaku zlatu strednu cestu a radu od niekoho kto uz to ma odskusane. Nechcem menit OS a nechcem ani dokupovat dalsie disky kvoli inemu typu raidu. A je potrebne menit dosku ak na nu ide externý radic? Dakujem

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: OS Win7. RAID1
zsdx (2098)|14.3.2012 14:38
Desku netreba menit, staci do ni pridat vhodny radic (jeden priklad), ktery ma prislusne rozhrani do desky i k diskum a ma podporu bootu (pokud na tom RAIDu mas system). Jinak jak pises SW RAID, byl delany az ve Win (na dynamickych discich) nebo uz v BIOSu desky?
Neregistrovaný (0)|14.3.2012 15:28
Čiže radič v podstate nie je zavislý od dosky, len doska musí mať rozhranie aby som ten radič mohol vôbec do nej zapojiť a musí napr. podporovať SATA disky ak su HDD SATA? Ak som spravne pochopil. Nemusí mať doska aj nejakú utilitu na riadenie RAIDu (napr. pri štarte BIOSu), či to sa objaví pri zapojení HW radiča?

Ako to bolo predtým neviem s určitosťou povedať, lebo som sa dostal k PC až po spadnutí RAIDu, ale pri štarte systému nenabehne žiadna hláška s možnosťou zapnutia nejakého nastavenia RAIDu. Potom bol určitý čas PC používaný bez mirorringu. Ja som momentalne vo fáze, že mam dva funkčné naklonované bootovateľne systémy na dvoch diskoch bez zrkadlenia a chcem tam nahodiť RAID1, tak aby to bolo spoľahlivejšie a aby som nemusel každé dva mesiace riešiť to, že mi nenabehne systém, lebo padol RAID.
zsdx (2098)|14.3.2012 15:42
Ano, radic si to ridi cele sam, ma vlastni BIOSovou utilitu na tvorbu/opravu pole a nastartovani z nej, lze vzit radic a disky a dat je do jineho PC (konfigurace zustane), v systemu se to tvari jako jeden disk (vetsinou SCSI), v OS lze pomoci utility monitorovat stav disku a pole...
Neregistrovaný (0)|14.3.2012 16:33
Vdaka za odpoved a a este by som sa chcel spytat jednu vec. Zacnem teraz pouzivat jeden z tých dvoch identických diskov. Po case si kupim HW radic. Zapojim ho a k nemu pripojim aj disk, ktory som nepouzival.
Dokaze radic spravit Rebuild nepouzivaneho disku, alebo je potrebne ho zase naklonovat aby bol presny ako ten, ktory som pouzival?
zsdx (2098)|14.3.2012 18:01
Bohuzel na to neni univerzalni odpoved, lisi se to od radice. Obcas byva potreba oba disky 'inicializovat' (radic si na ne zapise metadata), vytvorit z nich pole a az pak jsou k dispozici, nekdy opravdu staci oznacit zdrojovy disk a ten 'naklonovat' pomoci radice na druhy.

Kazdopadne se ti ve Win zmeni spousteci disk (resp. jeho dostupnost), takze bude potreba mala oprava/uprava systemu. Doporucuji proto instalovat Win ovladace od karty, zalohovat nekam systemovy disk(resp. ten, co prijde do RAIDu), po rebootu vytvorit pole v BIOSu radice a pak na nej zalohu obnovit (treba z WinPE).
Neregistrovaný (0)|15.3.2012 14:09
Este technicka otazka. Mozem zapojit externy radic, ktory je do PCI-E x1 napriklad do PCI-Ex16 slotu. Kdesi som cital, ze mensi do vacsieho mozem, len si to chcem overit ci to bude funkcne.
zsdx (2098)|15.3.2012 14:44
Ano pujde to, ono muzes i vetsi do mensiho :) Da se dohledat na Wiki.
Neregistrovaný (0)|15.3.2012 14:47
Vdaka za rady