reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

pci latency timer

hugostieglitz (907)|24.3.2012 09:27
zdravím všechny a přeji krásný den

mám v biosu nastaveno pci latency timer na 64,co se stane když to přepnu na 128?
Salamander (6177)|24.3.2012 09:46
tady to mas vysvetleny http://forum.zive.cz/viewtopic.php?f=913&t=1013115

[quote=Eagle]Jde o to, že PCI sběrnice je sdílená mezi různá zařízení na ní připojená. Jednotlivá zařízení se musí na sběrnici střídat, protože v jeden okamžik jí může využívat jen jediné zařízení. Ostatní přitom čekají. PCI Latency Timer určuje počet hodinových cyklů, které jsou jednotlivým zařízením arbitrem garantována. To znamená, že při nastavení 64 je každému PCI zařízení (např. diskový řadič v PCI slotu) umožněno využívat 64 cyklů sběrnice, tj. při datové šířce 32bit teoreticky přenést až 64x 32bit = 256 bytů informací. Po uplynutí 64 cyklů arbitr přiřadí čas jinému zařízení - může to být opakovaně to samé, pokud se o sběrnici nikdo nehlásí. Uvedené nastavení má pak dva protipóly. Pokud je hodnota malá, pak se zařízení střídají častěji, což obecně znamená vyšší plynulost a menší problémovost chodu (některá méně dokonalá zařízení můžou při dlouhém nedostatku času zhavarovat). Na druhou stranu časté střídání s sebou nese velkou neefektivitu, tj. pokles reálné propustnosti sběrnice, protože střídání samo o sobě stojí nějaký nenulový počet hodinových cyklů. Protože v moderních systémech s PCI Express je role PCI sběrnice minimální, je možné řídit se doporučením, že pokud jsou v počítači dva klienti PCI, pak je vhodné nastavit 32 nebo 64 cyklů (64 některá zařízení nesnesou, 32 prakticky všechna), pokud je tam zařízení jen jedno, pak je možné klidně nastavit 256 cyklů nebo dokonce tzv. Broken Timer, který přidělí tolik času, kolik dané zařízení potřebuje (tato funkce je přítomná u čipsetů VIA).[/quote]
hugostieglitz (907)|24.3.2012 09:51
takže jestli jsem to tobře pochopil ta pci express se to netýká?
kevin00 (10238)|24.3.2012 09:52
PCI Latency Timer: určuje počet hodinových cyklů, které jsou jednotlivým zařízením na PCI sběrnici garantována (doba jak dlouho bude jedno zařízení komunikovat po PCI sběrnici, než-li je komunikace předána zařízení dalšímu).
Je-li hodnota nižší, jednotlivá zařízení se mezi sebou častěji střídají, což vede k větší plynulosti. Nevýhodou je, že časté střídání zařízení mezi sebou stojí nějaké hodinové cykly, takže dochází k poklesu propustnosti sběrnice PCI. Je-li hodnota vyšší, zařízení se mezi sebou střídají dle nastaveného počtu cyklů a může zase dojít k stavu, kdy jedno zařízení "zdržuje" to druhé. "Ideální hodnotu" si musíš najít sám.
Salamander (6177)|24.3.2012 10:03
[quote=hugostieglitz;497674]takže jestli jsem to tobře pochopil ta pci express se to netýká?[/quote]

ne :slug
hugostieglitz (907)|24.3.2012 10:04
no radši to teda nechám na těch 64

jo aještě,když spouštím pc tak to píše "Dram frequency 1600 (unganged 64 bit),ted nevím jestli jsem to napsal dobře,ale jeden týpek mi povídal že když mám dual chanel tak by tam mělo být "unganged 128"je to pravda? díky
kevin00 (10238)|24.3.2012 10:15
[quote=hugostieglitz;497678]no radši to teda nechám na těch 64[/quote]

Kolik máš PCI zařízení v počítači instalováno ?

[quote=hugostieglitz;497678]jo aještě,když spouštím pc tak to píše "Dram frequency 1600 (unganged 64 bit),ted nevím jestli jsem to napsal dobře,ale jeden týpek mi povídal že když mám dual chanel tak by tam mělo být "unganged 128"je to pravda? díky[/quote]

To je v pořádku, při startu počítače je v POST obrazovce zobrazena nastavená frekvence modulů RAM.
hugostieglitz (907)|24.3.2012 10:32
Kolik máš PCI zařízení v počítači instalováno ? jen co je v podpisu +zvukovka asus xonar

jinak díky za tip
athens (724)|24.3.2012 10:36
Pozor. Nepleť si PCI s PCIe :idea
kevin00 (10238)|24.3.2012 10:43
[quote=hugostieglitz;497681]Kolik máš PCI zařízení v počítači instalováno ? jen co je v podpisu +zvukovka asus xonar
jinak díky za tip[/quote]

Pokud máš pouze jedno PCI zařízení, můžeš mu zkusit nastavit co nejvyšší hodnotu PCI Latency Timer.
athens (724)|24.3.2012 10:48
[quote=kevin00;497683]Pokud máš pouze jedno PCI zařízení, můžeš mu zkusit nastavit co nejvyšší hodnotu PCI Latency Timer.[/quote]

Ale :notsure
[quote]This BIOS feature controls how long a PCI device can hold the PCI bus before another takes over. The longer the latency, the longer the PCI device can retain control of the bus before handing it over to another PCI device.

Normally, the PCI Latency Timer is set to 32 cycles. This means the active PCI device has to complete its transactions within 32 clock cycles or hand it over to the next PCI device.

For better PCI performance, a longer latency should be used. Try increasing it to 64 cycles or even 128 cycles. The optimal value for every system is different. You should benchmark your PCI cards' performance after each change to determine the optimal PCI latency time for your system.

Please note that a longer PCI latency isn't necessarily better. A long latency can also reduce performance as the other PCI devices queuing up may be stalled for too long. This is especially true with systems with many PCI devices or PCI devices that continuously write short bursts of data to the PCI bus. Such systems would work better with shorter PCI latencies as they allow rapid access to the PCI bus.

In addition, some time-critical PCI devices may not agree with a long latency. Such devices require priority access to the PCI bus which may not be possible if the PCI bus is held up by another device for a long period. In such cases, it is recommended that you keep to the default PCI latency of 32 cycles.[/quote]
kevin00 (10238)|24.3.2012 11:08
Athens proto píši, ať zkusí. Nastavení hodnoty PCI Latency Timer je dosti subjektivní záležitostí.
Pokud si citovaný odstavec přečteš řádně, vyšší hodnota není doporučena pro více PCI zařízení. On má ale v systému pouze jedno PCI zařízení, proto nastavení vyšší hodnoty PCI Latency Timer.
hugostieglitz (907)|24.3.2012 11:41
no pokud nastavím load default bios tak se mi to automaticky nastaví na 64 zkoušel jsem i 96 a 128 ale žádnou změnu nepozoruju
r34ktor (7477)|24.3.2012 11:56
[quote=kevin00;497688]Nastavení hodnoty PCI Latency Timer je dosti subjektivní záležitostí.[/quote]
Jde o technický parametr, nikoli nějakou subjektivní věc. Nižší hodnoty se hodí pro zařízení, která na sběrnici přistupují často, ale posílají jen málo dat (např. zvukové karty), vyšší naopak pro ta, jež potřebují mít sběrnici delší čas pro sebe (typicky řadiče disků). Standardní výchozí nastavení 64 je kompromis pro současné používání více zařízení s rozdílnými požadavky.

Deska má jen jedno PCI. Pokud je v něm Xonar, doporučuji nastavit PCI Latency Timer na 32.
hugostieglitz (907)|24.3.2012 12:32
[quote=r34ktor;497692]Jde o technický parametr, nikoli nějakou subjektivní věc. Nižší hodnoty se hodí pro zařízení, která na sběrnici přistupují často, ale posílají jen málo dat (např. zvukové karty), vyšší naopak pro ta, jež potřebují mít sběrnici delší čas pro sebe (typicky řadiče disků). Standardní výchozí nastavení 64 je kompromis pro současné používání více zařízení s rozdílnými požadavky.

Deska má jen jedno PCI. Pokud je v něm Xonar, doporučuji nastavit PCI Latency Timer na 32.[/quote]

ok dám tam 32 díky moc
john (877)|24.3.2012 20:11
pokud mas v PCI TV kartu a chces nahravat, tak se tusim doporucuje 96+, ale jinak vyzkouset, co bude vyhovovat
kevin00 (10238)|24.3.2012 20:21
[quote=r34ktor;497692]Jde o technický parametr, nikoli nějakou subjektivní věc. Nižší hodnoty se hodí pro zařízení, která na sběrnici přistupují často, ale posílají jen málo dat (např. zvukové karty), vyšší naopak pro ta, jež potřebují mít sběrnici delší čas pro sebe (typicky řadiče disků). Standardní výchozí nastavení 64 je kompromis pro současné používání více zařízení s rozdílnými požadavky.
Deska má jen jedno PCI. Pokud je v něm Xonar, doporučuji nastavit PCI Latency Timer na 32.[/quote]

Jelikož je v počítači pouze jedno zařízení PCI, tak si myslím, že je lepší mu nastavit delší dobu, po kterou bude mít PCI k dispozici pouze pro sebe.
hugostieglitz (907)|24.3.2012 20:43
no nechal jsem to nakonec na 96 zítra skusím fl studio a uvidíme jinak díky moc