reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

R300 Driver pro Geforce GTX 680, v301.10, využití u starších GPU

Jezevec (607)|24.3.2012 10:27
Dobrý den všem,

s vydáním nové generace nVidia Geforce - GTX680 - přišla i řada technologických změn u čipu nV a s nimi související driver nVidia 301.10 http://www.nvidia.co.uk/object/win7-winvista-64bit-301.10-whql-driver-uk.html. Hlavní uváděné přínosy jsou:

NVIDIA GPU Boost Technology
- systémový dynamický overclocking do výše stanovené TDP s ohledem na aktuální provozní vlastnosti

NVIDIA FXAA Technology
- nová technologie anti-aliasingu přinášející údajně výhody 4x MSAA při nižší HW náročnosti

NVIDIA Adaptive Vertical Sync
- dynamická plovoucí vertikální synchronizace - údajně by mělo zabránit tearingu http://en.wikipedia.org/wiki/Screen_tearing

NVIDIA Frame Rate Target
- dynamická řízená úprava FPS

NVIDIA 3D Vision Surround Technology
- rozšíření funkcionality pro více monitorů - nyní i pro single-GPU řešení

NVIDIA NVENC Support
- HW akcelerace dekódování H.264

Některé z těchto technologií jsou zřetelně HW limitované a IMO téměř s jistotou na jiných (starších) GPU než je GTX680 nepůjdou žádnou SW úpravou nebo updatem zprovoznit (např. vylepšení nV surroundu s funkcí pro více monitorů u single GPU řešení) - proto ostatně tento driver není doporučován pro starší karty a dokonce bez úpravy nelze nainstalovat na starší karty.

...jiné a podle mne mnohem zajímavější funkce by všam být HW limitované nemusely - jde mi zejména o adaptabilní vSync a FXAA (případně i TXAA?), kde [SIZE="4"]doufám[/SIZE] HW podobnost technologie FERMI/FERMI+/FERMI GEN.2 (GTX480/GTX570+GTX580/GTX680) umožní úpravou driveru implementaci i u starších karet.

Riziko vidím asi nejvíce v NVIDIA GPU Boost Technology, která by mohla přinést na starších grafikách velkou spoustu problémů díky odlišným taktům na shaderech a obecně HOT clock technologii u starších Fermi řešení.

Otázkou je, a prosím o Vaše názory, ale zejména zkušenosti, jestli jste někdo modoval nebo využíval mod na drivery 301.10 u starší Fermi karty, z osobních důvodů samozřejmě mé srdce touží nejvíce po zkušenostech s GTX480, ale i u ostatních karet nepohrdnu názorem, zkušeností, úhlem pohledu.

Díky za Vaše názory.

edit: http://uk.download.nvidia.com/Windows/301.10/301.10-win7-winvista-desktop-release-notes.pdf (str. 5) uvádí i limitaci např. pro GTX2xx karty - mj. i to mne vede k názoru, že nVidia stáhla podporu ostatních karet až dodatečně - ať už z marketingových nebo provozních&technologických důvodů
Jezevec (607)|24.3.2012 12:49
Po prohledání webu se mi jeví nejzajímavější diskuze na Guru3D http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=360387&page=2

Klíčové informace:

- instalace na GPU starší než GTX680 (GK104) je možná
- k instalaci je nutné upravit inf soubor, jehož vzorky lze nalézt na Guru3D příp. http://www.mediafire.com/?3oxgkolx07i30a2
- instalace přináší funci FXAA a Adapt vSync i na starší karty, ale GPU Boost nikomu nefunguje, nefunguje ani TXAA na kartách s vyjímkou GTX680. TXAA patrně příjde pro další karty později.

- Obecně podpora Adapt vSync a TXAA by měla přijít i pro starší karty - pokud by to byla pravda, úžasná zpráva :)

- nevýhodou tohoto driveru je u mnoha uživatelů opakující se problémy s přehráváním videa (VLC, Media Player Classic)...
Jezevec (607)|14.4.2012 11:00
Výborná zpráva. nVidia implementovala technologie mj.:

NVIDIA FXAA Technology – shader-based anti-aliasing technology available from the NVIDIA Control Panel that enables ultra-fast anti-aliasing in hundreds of PC games. FXAA delivers similar quality to 4x multi-sample antialiasing (MSAA) but is up to 60% faster, enabling substantially higher performance in games. FXAA is supported on all GeForce 8-series and later GPUs. Note: This feature is disabled for games that already have built-in support for FXAA. Visit GeForce.com to learn more.

NVIDIA Adaptive Vertical Sync – dynamically enables vertical sync based on your current frame rates for the smoothest gaming experience. Adaptive VSync is supported on all GeForce 8-series and later GPUs. Visit GeForce.com to learn more.

Do svého nového beta driveru.
http://www.nvidia.co.uk/object/win7-winvista-64bit-301.24-beta-driver-uk.html