reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

K čemu je GPGPU?

BigBang (6)|24.3.2012 12:42
Po vydání NVidie 680, se ukazuje, že ve hrách je o něco výkonnější než AMD 7970. Ale taky je zmiňováno, že 680 nemá GPGPU pro výpočty a je specializována na hry. Mě jako hráče zajímají jen ty hry. Může mi tedy být GPGPU ukradené, nebo je to výrazný handicap, který se dá ve hrách využít a je tedy 7970 do budoucna lepší investice, kdy ve hrách kde bude GPGPU využito bude 680 výrazně ztrácet?
Salamander (6177)|24.3.2012 13:19
Jezevec (607)|24.3.2012 13:43
Salamander: :)) pěkný link

BigBang: Ne, pro Tebe jako hráče je GPGPU k ničemu. Jde o využití grafické karty pro různé typy výpočtů, modelování, dekódování... dá se využít jak v různých konstrukčních programech, tak i v komerční sféře, předpovídání počasí, fyzice apd. - ale pro hráče bez zřetelného významu
BigBang (6)|24.3.2012 17:20
Já vím že je to pro výpočty, ale spíš bych rád věděl, jestli to lze využít i při hrách. Např. pro tu fyziku, nebo složitější geometrii.
Jezevec (607)|24.3.2012 19:12
Můj názor je, že hra není typ aplikace, u které dochází k využití GPGPU. K obsluze a využití CUDA tímto směrem je zapotřebí OpenCL nebo DirectCompute případě podobné nástroje a to nejsou nástroje, které používají hry, ale jiné specifické programy typu Matlab, Boinc,...

Teoreticky karty s větším GPGPU potenciálem by měly mít vyšší výkon pro PhysX a Havoc - ale že bych se na základě tohoto jako hráč rozhodoval to bych asi nepostupoval úplně logicky. Podstatně důležitější mi připadá herní výkon jako takový, než pouze aspekt většího potenciálu na fyziku. Můj názor.
hugostieglitz (907)|24.3.2012 23:50
[quote=BigBang;497701]Po vydání NVidie 680, se ukazuje, že ve hrách je o něco výkonnější než AMD 7970. [/quote]

no jak v kterých ,každopádně jsou si vyrovnané,v některých hrách je lepší v některých horší,každopádně nvidie začínají cca o tisíc korun levněji a tak je třeba počkat na reakci amd jak se ceny vyvinou,
jinak co se týká her tak pro amd hraje osazení high-endových karet rovnou třemi gb paměti,384bitová sběrnice,propracované eyefinity(až šest monitorů)atd.

ovšem je třeba počkat s čím nvidia příjde dále,co jsem se tak dočetl na netu tak konkrétně tato uvedená 680 není tak úplně ten dlouho očekávaný "kepler"

uvidíme tak za měsíc za dva
Nivico (1)|13.4.2012 11:43
Dobrý den navazuji na tuto debatu s dotazem

Je GPGPU využito ve střihových programech typu Vegas nebo Premiere ??

Děkuji .
Jezevec (607)|14.4.2012 12:47
Ano, některé programy na editaci a práci s videem, např. Sony Vegas (10, 11) používají akceleraci formoou CUDA/OpenCL např. http://reduser.net/forum/showthread.php?65675-Vegas-11-and-CUDA-acceleration

Se silnou nV 4xx/5xx by se napr. ve Vegas 11 určitě dalo dosáhnout rychlejší práce:)

Podobně v případě Adobe Pemiere/Premiere Pro viz dokument nVidia http://www.nvidia.com/docs/IO/40049/WP-AdobeandCUDA.pdf

Zajímavé jsou testy přínosu GPU pro Adobe aplikace např. http://www.studio1productions.com/Articles/PremiereCS5.htm