reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Muzu zapojit vice grafickych karet a monitoru?

schamann (4)|28.3.2012 14:54
Na zacatek upozornuju ze nejde o zadne hrani her ani nic podobneho na co bych potrebovat sileny graficky vykon.
Potrebuju pripojit 6-10, cim vic tim lip, monitoru k pocitaci pro nenarocne kancelarske aplikace - tabulky, grafy, internet, programovani, dispecink atd.... ted mam stale zapnutych nekolik PC a klavesnic a mysi a prepinacu a je v tom celkem chaos.

chci se teda zeptat zda je mozne k zakladnim deskam s vice PCIe sloty zapojit vice grafickych karet a priradit jim spolecnou velkou pracovni plochu, tak abych na kazdem monitoru mel neco jineho?

napriklad:
3x PCIe / 6 monitoru: http://www.alza.cz/gigabyte-z68ma-d2h-b3-d238179.htm
4x PCIe / 8 monitoru: http://www.alza.cz/asus-sabertooth-990fx-d241252.htm
5x PCIe / 10 monitoru: http://www.alza.cz/msi-890fxa-gd70-d167621.htm

rad bych pouzil nekolik obycejnych levnych grafickych karet s 2 vystupy bez nejakych crosslinku a podobne.

OS budu pouzivat bud Win XP nebo Win7.

bude mi to tak fungovat? 2x PCIe graficke karty / 4 monitory funguji, to mam vyzkousene, o zapojeni vice karet timto zpusobem jsem se nikde nedocetl.

nebo jsou to desky pouze pro podporu vetsiho grafickeho vykonu pri zapojeni vice grafickych karet dohromady s jednim nebo pripadne jen s nekolika monitory?

Diky
r34ktor (7477)|28.3.2012 15:29
Možné to samozřejmě je. Existuje více cest, jak dosáhnout kýženého cíle. Běžné AMD karty (s DP portem) umožňují současné připojení tří monitorů (speciální edice šesti), nVidie dvou (GTX680 čtyř).

Karet lze osadit tolik, kolik je slotů. Dělají se i PCIe x1 verze (bohužel jsou dražší a hůře sehnatelné). Jen nedoporučuji kombinovat různé výrobce čipů. Způsobuje to problémy s ovladači.

Pokud se zvolí vhodná deska, lze využít i integrovanou GK.
schamann (4)|28.3.2012 15:33
samozrejme predpokladam pouziti stejnych GK.
-----
S kartama se 3 vystupy 2xDVI + HDMI jsem uz taky zkousel, ale mam problem, ze na HDMI lze zduplikovat pouze jeden z DVI vystupu a jeste ne v max rozliseni. tedy jde pripojit 3 monitory, ale obraz je na dvou z nich stejny. to uz jsem taky zkousel.
r34ktor (7477)|28.3.2012 15:50
[quote=schamann;498039]samozrejme predpokladam pouziti stejnych GK.[/quote]
Aby jsi to špatně nepochopil - myslel jsem nekombinovat AMD (ATI) a nVidia. Také jsou problém starší versus nové čipy (např. Xxxx a HDxxxx) kvůli podpoře v ovladačích.

[quote=schamann;498039]S kartama se 3 vystupy 2xDVI + HDMI jsem uz taky zkousel, ale mam problem, ze na HDMI lze zduplikovat pouze jeden z DVI vystupu a jeste ne v max rozliseni. tedy jde pripojit 3 monitory, ale obraz je na dvou z nich stejny. to uz jsem taky zkousel.[/quote]
Jediné "levné" karty, ke kterým lze současně připojit tři monitory jsou od AMD. Podmínkou je použití DisplyPortu (respektive aktivní redukce). I když je pravda, že např. taková HD6670 s aktivní redukcí přijde na cca 2500Kč (navíc zabere dva sloty), přičemž za tu cenu máš čtyři levné HD5xxx.

Také je třeba pamatovat na omezení rozlišení na jednotlivých výstupech (levné karty povětšinou disponují kombinací VGA + DVI + HDMI).
schamann (4)|28.3.2012 16:52
Pouyivam beyne 24" monitory s roylisenim 1920x1080 takye stejne mam v soucasne dobe pouzite 2x DVI + 2x D-Sub s redukci.

Cenu GK bych videl kolem 700,- Nejakou Radeon HD 5450.
r34ktor (7477)|28.3.2012 17:16
Jedinou neznámou zůstává chování pod Windows XP. Nevím, zda se dokáže poprat s více PCIe grafickými kartami naráz.
schamann (4)|29.3.2012 09:00
2 ano, vice nevim... neva, kdyz tak tam dam W7 ty to snad zvladnou.