reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Jak spolehlivě zálohovat?

Pavel Kovač (374)|30.3.2012 10:09
V návaznosti na Světový den zálohování Vás tímto zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Jak spolehlivě zálohovat?[/SIZE]



Možnosti zálohování jsou dnes velmi rozsáhlé. Můžeme využívat Cloudových služeb, externích disků, NAS boxů a dalších. Jaký postup zálohování však považujete za nejspolehlivější? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
shasler (48)|30.3.2012 14:36
"Dlouhodobá a důležitá data" zálohuji v kopii na dva disky jednou za 1/4 roku. Asi po roce pak disky překopíruji přes PC. To proto, že magnetické domény mají tendenci se vzájemně ovlivňovat, takže takový "refresh".

"Krátkodobá" data mám na PC plus na vlastnoručně postaveném NATu. Na NATu mám dva datové disky, kde jednou denně provádím rozdílovou kopii typu "mirror" z jednoho na druhý disk pomocí programu FBackup. Z PC pak obdobně zrcadlím data na NAT.

HW mirror jsem přestal používat, protože na osobním PC je větší pravděpodobnost, že data "pokakám" vlastní chybou (než že odejde disk) a HW mirror tuto chybu nemilosrdně zopakuje. Zrovna toto pondělí jsem si přes síť díky zbrklosti smazal jeden soubor. Naštěstí jsem díky 1 denní záloze byl schopen vše okamžitě napravit. SW mirror v té podobě jak jej provozuji já má nevýhodu možnosti ztráty dat, která ještě nebyla odzálohována, ale to je věc disciplíny, kdy je na uživateli, že si "odzrcadlí" když je potřeba ručně mimo naplánovaný čas...

Jedna malá statistika. 2TB disk s 1,5TB dat na mém NATu aplikace FBackup zkontroluje (nalezení souborů k zrcadlení) za 3-5 minut (když nejsou změny k zrcadlení).
alfah4ns (1040)|30.3.2012 14:40
ntb + ext. HDD + důležité data ještě na PC rodičů + něco ještě na dropboxu.
astec (1823)|30.3.2012 15:49
Zálohovat umí takřka každý blbec, ale obnovovat málo kdo
Pavel Kovač (374)|30.3.2012 15:59
Ještě bych nasadil jednu otázku. Které typy souborů zálohujete? Děláte mezi nimi rozdíl, či zálohujete kompletně vše?
pavel1tu (2)|30.3.2012 16:05
Data mám v PC, pomocí rsynch je pravidelně zálohuji na NAS s RAID1.
Důležitá data jednou za čas zkopíruji z NAS na externí HDD, který nosím mimo domov.

Je to rychlé a podle mne spolehlivé.

Doplněno:
Zálohuji hlavně fotky a oskenované důležité dokumenty.
alfah4ns (1040)|30.3.2012 16:05
No.1 jsou pro mě rodinné foto, jakožto něco, co v případě ztráty u nikde nezískám.
No.2 pak věci do školy/práce, hotové projekty. Ty rozpracované mám většinou na ploše (primární disk) + sekundárním disku (večer po zkončení práce) + dropboxu. Až to dodělám, hodím je ještě na externí a do druhého PC.

Hudbu nezálohuji, jako dostatečnou zálohu považuji telefon, kde ji mám.
Filmy nezálohuji vůbec, moc dat, které se dají lehce znovu získat.
shasler (48)|30.3.2012 16:23
S typem dat to mám podobně jako alfah4ns. Veškeré rodinné dokumenty(scany a jiné), rodinné fotky, rodinné audio a rodinné video mám ve skupině velmi důležité. Dále pak práci a to co je unikátní a nedá se stáhnout. To vše zálohuji ve více jak 2 kopiích. Ostatní data a některé instalace aplikací pak jen ve dvou kopiích.

Na internet (DropBox a jiné) nezálohuji. Věci, které lze stáhnout případně mě jejich ztráta nebolí nezálohuji.

Jednou za čas si udělám image systémového disku pro případnou "rychlou" obnovou systému.
czhunter (775)|30.3.2012 18:01
[quote=Pavel Kovač;498290]Ještě bych nasadil jednu otázku. Které typy souborů zálohujete? Děláte mezi nimi rozdíl, či zálohujete kompletně vše?[/quote]Zálohuju data, která jsem vytvořil (tzn. "produkty práce" a unikátní data - fotky atd.) a ještě třeba nastavení SW.

Oproti tomu nezálohuju to, co se dá lehce kdokoliv vydolovat z internetu (většina hudby, filmů, obecně dostupných dat atd.), snad jen základní ovladače a pár kusů SW, který potřebuji ještě předtím, než se připojím na net.
Ivo Mašek (507)|30.3.2012 20:16
Jelikož občas vyrábím pro Trainz Railroad Simulator mapy http://churchill.trainz.cz/index.html , k čemuž je potřeba tisíce a tisíce souburů, tak mám zálohu na HDD. Ty soubory mají velikost něco přes 30 giga. A spousta souborů již nikde ani není k sehnání, takže jejich ztráta by byla pro mě (každého stavitele) nenahraditelná.
Salava (7)|30.3.2012 21:25
Ono, jak už tu bylo zmíněno, nejde ani tak o to JAK, ale taky CO zálohovat a PROČ.
Kdysi jsem se se zálohováním (a synchronizováním) docela vyblbnul, ale nyní už nijak cíleně ručně ani specializovanými programy nic nezálohuju.
Je to dáno charakterem mé současné práce, kdy s klienty stejně komunikuju (bohužel) většinou e-mailem, protože se mi nepodařilo je dokopat k ničemu složitějšímu. K tomu mi kapacita mého gmailu zatím stačí (a ještě nějakou dobu stačit bude) a neobávám se, že by servery Googlu hned tak zkolabovaly. Ale pro jistotu mám vše automaticky přeposíláno i na hotmail servery Microsoftu a důležitější soubory uloženy i lokálně a začleněny do automatické synchronizace přes Dropbox, protože pracuji z několika počítačů, včetně cizích.
V domácí síti provozuji NAS s dvěma zrcadlenými 1,5TB disky, což mi zatím stačí, a tam si čas od času překopíruji soukromé soubory, o které bych nerad přišel a u nichž si dělám iluze, že na ně někdy budu mít čas si je prohlédnout a zorganizovat - fotky, videa, texty - protože ty nikde jinak nejsou, kromě těch několika s nimiž se exhibuji na webu.
Občas si udělám na externí disk obraz systémového oddílu, to pro případ havárie, ale už to taky flákám, protože když se mi vyskytl nějaký problém a potřeboval jsem obnovit systém, včetně všech nastavení a programů, tak jsem zjistil, že nejtěžší je vybrat KAM se vrátit, ke které záloze, tak, aby tam ještě problém nebyl a přitom jsem zase nebyl příliš v pravěku.
regine (41)|30.3.2012 23:27
Externí disk + Ghost
Ghost (Norton -> Symantec) užívám více jak 10 let. Akorát z DVD-RAM jsem evolučně přešel na absolutně bezproblémový externí USB-disk.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ghost_%28software%29
Přírustkovou záloha zpravidla 1x týdně v pátek.
Panenskou kopii disku/systému si vždy vytvářím při kopii nového kompu.
Loni jsem Ghost updatoval za 400 Kč.
Udivuje mne už tuto desítku let nadčasovost Ghost-u. Co ostatní léta vymýšlí a případně evolučně przní, tak ve firmě Norton vymysleli na poprvé a jednoduše.
gaDzin (17)|30.3.2012 23:57
externi disk (usb 3.0) + SyncBack (free verze), dulezita data, jednou za mesic
Čárls (179)|1.4.2012 07:02
Používám Acronis*True*Image*Home a šuplík v Pc jednou týdně je na to vyhrazena neděle a zalohuje celý disk v Pc Vyplatilo se mi to jednou odešel disk nebylo nic jednoduššího než jej obnovit na nový za cca hoďku bylo vychechtáno a ja měl Pc zas plně funkční se všemi daty
Zálohuje se postupně to jest jednotlivé oddíly do Image a jsou to naplánované úlohy
Pokud máte zazálohovaný C da se při zálohování ostatních oddílů na pc dále pracovat ale záleží co na Pc děláte Hru už asi si nezahrajete během zálohování záleží na výkonnosti Pc a náročnosti hry
Diwiak (29)|9.4.2012 21:50
externy hdd+hdd v pc(pri ugrade prekopirujem)-fotky, rozne osobne dokumenty, zalohy z mobilu, maily..

kedysi som skusal dvd ale po 5+ rokoch min. polovica medii nepouzitelne