reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

ovladani vetraku na GK

looplo (128)|3.4.2012 21:25
Takze... mam nasledujici problem:
Zapnu PC (vse v pohode). Po nabehnuti systemu se pocitac ztisi... je v klidu. Pak zapnu hru (zatizim PC) rozebehnou se vetraky a pocitac zacne hucet a s tim uz neprestane ani po vypnuti hry, i po dlouhe pauze stale chladi jako o zivot... Co jsem tak vypozoroval tak adept je graficka karta - po nabehnuti systemu HWiNFO hlasi na GK 66°C a vetrak na 75%, pri zatezi to vyzenu na 105°C a vetrak logicky na 100%. Jenze pak pocitac necham v klidu a vetrak na GK stale ukazuje 100% a velmi pekne az zbytecne chladi nezatizenou grafarnu (za 2min o 20° dolu) a srazil to az na 61° (coz je o 5 min nez je pri startu PC a vetraku na 75%) a stale bezi na max. Nemuzu prijit na to jak to nastavit, aby po snizeni teploty vetracek opet zvolnil...
GK: nVidia GeForce 9600 GT
speedsnail (4876)|3.4.2012 21:48
105°C je každopádně moc. Vyčisti kartu od prachu a případně zajisti airflow v bedně.. Taky napiš jakou přesně máš kartu a případně dej foto vnitřku skříně, at muzem zhodnotit jak to mas chlazeny.
looplo (128)|3.4.2012 22:49
[quote=speedsnail;498694]dej foto vnitřku skříně[/quote]
Ok zejtra to zase otevru a nafotim... uz ted se stydim :D

[quote=speedsnail;498694]napiš jakou přesně máš kartu[/quote]
nevim co presne chces slyset... WinFast PX9600 GT (NVIDIA) (512)... to mi pise EVEREST...
DrZelenka (2491)|3.4.2012 23:16
[quote=looplo;498700]Ok zejtra to zase otevru a nafotim... uz ted se stydim :D


nevim co presne chces slyset... WinFast PX9600 GT (NVIDIA) (512)... to mi pise EVEREST...[/quote]

Foukni pořádně do chladiče grafiky (tady je fotka kam fouknout, foukej do těch kovovejch žeber nad červeným kroužkem - http://www.bjorn3d.com/Material/revimages/video/Leadtek_9600_GT_Extreme/SPDIF%201024.jpg ) a uvidíš kolik prachu z toho vyletí. Teplota v zátěži by v žádným případě neměla překročit 90°C - dost často se stává, že po nějaký době bez čištění se chladič jednoduše ucpe prachem.

Přesnější info co upravit dáme až pošleš ty fotky.
looplo (128)|3.4.2012 23:20
[quote=DrZelenka;498702]Foukni pořádně do chladiče grafiky (tady je fotka kam fouknout, foukej do těch kovovejch žeber nad červeným kroužkem - http://www.bjorn3d.com/Material/revimages/video/Leadtek_9600_GT_Extreme/SPDIF%201024.jpg ) a uvidíš kolik prachu z toho vyletí. Teplota v zátěži by v žádným případě neměla překročit 90°C - dost často se stává, že po nějaký době bez čištění se chladič jednoduše ucpe prachem.

Přesnější info co upravit dáme až pošleš ty fotky.[/quote]

Prachu tam asi bude docela hodne... snazil jsem se PC pravidelne vysavat/vyfoukavat od prachu, ale nikdy jsem se nijak podrobneji nezameril na ty chladice... zitra to zkusim. Bude na profouknuti stacit fen nebo mam vzit kompresor?
Salamander (6177)|3.4.2012 23:24
[quote=looplo;498703]Prachu tam asi bude docela hodne... snazil jsem se PC pravidelne vysavat/vyfoukavat od prachu, ale nikdy jsem se nijak podrobneji nezameril na ty chladice... zitra to zkusim. Bude na profouknuti stacit fen nebo mam vzit kompresor?[/quote]

fenem bych do toho asi nesel, bud pusou, nebo opatrne kompresorem.
looplo (128)|4.4.2012 11:01
Tak jsem to ted profoukaval a asi neuspesne... nejaky prach z toho vyletel, ale jestli je to zaneseny tak to ani z daleka nebylo vsechno. Asi tu grafiku budu muset vymontovat a udelat to opravdu nejak poradne (toho se bojim nejvic.. nevim jak to spravne vymontovat, namontovat, zapojit atd. abych tomu neublizil...).
Ted jsem zapnul HWiNFO a koukam ze grafika ma v "klidne fazi" 56°C a vetrak jede na 35% (mam ted sundanou bocnici tak to mozna bude tim a taky ze pocitac neni zahratej po celodennim provozu)

Tak a ted k tem fotkam. Neco jsem nafotil, a jsetli chcete videt primo nejakou cast tak si jeste reknete. Vim ze je to tam s tema dratama mizerny... obzvlast ta velka ksanda u chaldice procesoru, ale prekazi tam min nez se zda. A soucasny stav je po uprave, kdyz jsem zjistil ze asi 3 roky funguju s tim ze mi vedou vsechny kabely primo pred vetrakem toho chladice (tzn. ze tohle je uz docela peknej stav :) )
K dodatecnemu vetrani skrine a zlepseni airflow - vzadu je asi misto na 120 mm outtake fan (rozmerem si nejsem jistej, ale co jsem to tak premeroval melo by to tak byt - jestli se to teda meri jako diagonalni rozmer direk na sroubky), vepredu po tom co bych sundal ten divnej plastobej bazmek by se tam vesel asi nejakej velkej vetrak (asi 140 mm), jen nechci vedet jakej zvuk to bude vydavat az to bude vzduch tahat pres ty plastovy otvory... Pak by se dal hodit nejakej mensi ( to se mi meri uz hur) neco kolem 100 mm? vedle disku... ten bohuzel nemuzu dat chladit pred pripadny intake fan...
To je asi k moznostem zlepseni vetrani vse... jeste tam jsou 2 mrizky v bocnici ( bez direk na sroubky - takze tam vetrak asi nedam), kterymi je videt na chladic CPU a bok graficke karty...
IMG_4170 kopie.jpg IMG_4171 kopie.jpg
speedsnail (4876)|4.4.2012 12:30
Tu grafiku to chce vyčistit pořádně, ty žebra jsou hodně jemný a po pár letech provozu to bývá zacpané dost solidně (už částečné profouknutí tomu evidentně pomohlo). Grafiku vyndáš a zandáš jednoduše. 1. Vypneš PC a vytáhneš ze zásuvky. 2. Vyndáš z karty přídavné napájení (zpátky ho lze dát jen jedním způsobem, nelze tedy spléct). 3. Odjistíš plíšek, který jistí všechny karty (má světle zelenou packu). 4. Odehneš modrou pojistku na PCI-Ex slotu. 5. Kartu vytáhneš.

Přední větrák tam dávat nemusíš, zadní by se hodil. Rozměr se neměří diagonálně, ale po hraně ventilátoru. A každopádně by to chtělo vyštípat kleštěma na plech tu hruznou mřížku, aby mohl vzduch bez odporu proudit (bude to pochopitelně účinější a tišší)
looplo (128)|4.4.2012 13:21
[quote=speedsnail;498728]Tu grafiku to chce vyčistit pořádně, ty žebra jsou hodně jemný a po pár letech provozu to bývá zacpané dost solidně (už částečné profouknutí tomu evidentně pomohlo). Grafiku vyndáš a zandáš jednoduše. 1. Vypneš PC a vytáhneš ze zásuvky. 2. Vyndáš z karty přídavné napájení (zpátky ho lze dát jen jedním způsobem, nelze tedy spléct). 3. Odjistíš plíšek, který jistí všechny karty (má světle zelenou packu). 4. Odehneš modrou pojistku na PCI-Ex slotu. 5. Kartu vytáhneš.

Přední větrák tam dávat nemusíš, zadní by se hodil. Rozměr se neměří diagonálně, ale po hraně ventilátoru. A každopádně by to chtělo vyštípat kleštěma na plech tu hruznou mřížku, aby mohl vzduch bez odporu proudit (bude to pochopitelně účinější a tišší)[/quote]

Mam po odmontovani ty GK sundat i ten chladic co na ni je? ( jestli to vubec jde)
speedsnail (4876)|4.4.2012 14:03
Jde to, ale musel by si pak znova nanášet teplovodnou pastu. Pro začátek mi to nepřijde nutné.
alfah4ns (1040)|4.4.2012 14:14
Sundej jen ten vrchní plech z té grafiky, pokud půjde, zboku jsou vidět nějaké šroubky.
Samotný pasiv bych tam nechal - viz speedsnail.
looplo (128)|5.4.2012 14:20
Tak jsem bednu dneska zase otevrel, grafickou kartu jsem vymontoval a vycistil jak jen slo... samotnou kartu jsem uz nerozmontovaval... moc se mi do toho nechtelo a vzdy mam pri podobnejch akcich hrozny bobky, abych to nezrusil... kazdopadne prach z toho lital na vsechny strany a od vetracku jsem vydoloval poradny chuchvalce prachu.
Ted teploty: po zapnuti jsem mel krasnejch 38-39°C (bez bocnice, coz je u me vzdy asi o 2-3°C min nez s boznici) , bohuzel to pak zacalo stoupat a ted jsem na 53°C bez zateze, a ted jsem zkousel chvili hrat a dostal jsem to na 75°C a vetrak jede na 67% takze zlepseni tam urcite je...
speedsnail (4876)|5.4.2012 14:27
Místo 105°C jen 75°C ? Dobrá práce! Když budeš chtít, aby se míň hřál celej vnitřek PC, tak dokup ten zadní větrák a vyřízni mřížku. Jinak to máš imho OK.
r34ktor (7477)|5.4.2012 14:52
Hans měl se sundáním krycího plechu dobrý nápad. Prach usazení v zákoutích žeber a rotoru chladiče se totiž nejlépe odstraní mechanicky (jemným kartáčkem). Vyfoukání je jen polovičaté řešení. Také není od věci po pár letech provozu vyměnit pastu pod chladičem (originál "žvejka" časem totálně ztvrdne a stane se z ní spíše izolant).
hugostieglitz (907)|5.4.2012 15:39
já se přidám jestli můžu,mám grafiku(viz podpis)ale jelikož je dost blízko chladiče cpu(deska mATX)tak at dělám co dělám tak mě to v gpuz hází teploty od 50 do 91-95 v zátěži,

jednou za měsíc profouknu celý pc ale napadlo mě taky přepastovat chladič,někde jsem ale četl že to není zas tak jednoduché,prý bývá chladič tou "origo žvejkou připečený k čipu,jak to tedy je?máte někdo skušenosti konkrétně s touto grafikou od msi? Díky moc
r34ktor (7477)|5.4.2012 15:51
Sundavání chladiče je někdy porod. Hlavně u pasivních grafik se díky vyšším teplotám pasta často dokonale zapeče.

Nedávno jsem např. revitalizoval jednu pasivní GF 7200. Chvíli jsem měl pocit, že si chladič vezme s sebou i jádro. Nakonec to šlo, ale "pastu" z pasivu bylo nutné odbrousit (měla tvrdost kamene). Po přepastování a přidání ventilátoru do přední části skříně klesaly teploty o 40°C (původně běžně přelézaly 100°C).
DrZelenka (2491)|5.4.2012 15:54
[quote=hugostieglitz;498840]já se přidám jestli můžu,mám grafiku(viz podpis)ale jelikož je dost blízko chladiče cpu(deska mATX)tak at dělám co dělám tak mě to v gpuz hází teploty od 50 do 91-95 v zátěži,

jednou za měsíc profouknu celý pc ale napadlo mě taky přepastovat chladič,někde jsem ale četl že to není zas tak jednoduché,prý bývá chladič tou "origo žvejkou připečený k čipu,jak to tedy je?máte někdo skušenosti konkrétně s touto grafikou od msi? Díky moc[/quote]

Zkus to a buď půjde, nebo ne - 6970 není až tak stará, aby se z pasty stal beton. Podle testů HD7xxx to vypadá, že AMD zrovna na pastě šetří a vyplatí se ji vyměnit.
looplo (128)|5.4.2012 16:03
Tak u me je teda pasta porad krasne mekka a tvarna... narazil jsem tam na ni po okrajich chladice pri vytahovani prachu od vetraku... a pracha na sebe lepila velmi obstojne i po nejakejch 5-ti letech co ten pocitac mam...
DrZelenka (2491)|5.4.2012 16:14
[quote=looplo;498845]Tak u me je teda pasta porad krasne mekka a tvarna... narazil jsem tam na ni po okrajich chladice pri vytahovani prachu od vetraku... a pracha na sebe lepila velmi obstojne i po nejakejch 5-ti letech co ten pocitac mam...[/quote]

To byly spíš teplovodivý podložky mezi chladičem a paměťma.
looplo (128)|5.4.2012 16:20
[quote=DrZelenka;498847]To byly spíš teplovodivý podložky mezi chladičem a paměťma.[/quote]

ok... mmjn. ty by se asi taky museli vymenit kdyz bych sundal chladic co?
alfah4ns (1040)|5.4.2012 16:32
pokud jsou hezky měkké a tvární, tak ani podle mě nemusíš.
Ale na čipu pastu vyměň určitě, budeš-li sundávat chladič.
Jinak i ty žvejky se dají koupit:
http://www.alza.cz/search.htm?exps=pad#f&pg=1&pn=1

Jinak je někdy dobré pc na chvíli potrápit, pak ho vypnout, pak sundat chladič, některé jdou za tepla lépe (bacha na prsty)
r34ktor (7477)|5.4.2012 16:36
Pokud teplovodivé pady při demontáži nepoškodíš, jsou zpravidla znovupoužitelné.
hugostieglitz (907)|5.4.2012 17:13
momentálně mám doma cooler master high performance píšou že do 130 stupňů bílou
je to dob¨rá pasta nebo je na gpu nějaká speciální?