reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Čekáte na nové technologie?

Pavel Kovač (374)|6.4.2012 10:56
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Čekáte na nové technologie?



Nové technologie se pravidelně objevují na trhu a vždy zastíní předchozí generaci. Vyčkáváte na vhodný okamžik pro nákup nové technologie, nebo si zkrátka vždy koupíte to co aktuálně potřebujete? Jsou nové technologie hnacím motorem vašich nákupů?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
r34ktor (7477)|6.4.2012 11:25
Ne. Investuji pouze do odladěných, časem prověřených řešení.
pspatny (2)|6.4.2012 13:21
Zdravim,

taky nerad vyhazuju penize za predrazene a neoverene technologie.

Nadhazuji tady otazku - verite napr. ve spolehlivost SSD disku s MLC ?

Dalsi vec - je to jiz pres 10 let, co byly postaveny prvni tovarny na OLED displeje - kde jsou televize s OLED displeji - neni to nahodou tak, ze spolecnosti napred vytriskaji ze stavajici technologie maximum a pak teprve zavedou novou - pekne zlehka, aby na tom zase co nejvic vydelaly? Nejsou tak paradoxne spise brzdou vyvoje?

Je tolik novych technologii, ale nejak se nam v realnem zivote cim dal vic vzdaluji ...
Noxikk (0)|6.4.2012 13:40
Posledni dobou spise cekam na navrat starych technologii, jako treba synchronizace kabelem, klavesnice, nesenzorova tlacitka, displeje 4:3, atd.
16cmfan (2153)|6.4.2012 13:50
[quote=pspatny;498962]

Nadhazuji tady otazku - verite napr. ve spolehlivost SSD disku s MLC ?
[/quote]

Áno a dokonca ešte viac ako pri HDD - dôvodom je princíp fungovania. Ľudia apelujú, že je SSD stále relatívne nová technológia ale NAND čipy tu snami sú už viac ako 20 rokov atp. Rozhodne sa na nové technológie vždy teším.
Ivo Mašek (507)|6.4.2012 14:01
Rád si "nové technologie" prohlédnu, ale do nákupu se nehrnu. byly časy, kdy to takto šlo., ale to už je dávno, to ještě výrobci prováděli testy a odladění a k zákazníkovi šel produkt fungující. Dneska to funguje úplně jinak. Zákazník zaplatí vyšší částku za to, že produkt je novinka, či nová technologie, a jako bonus se navíc stává zadarmo-testerem. Nové věci kupuji (pokud je nezbytně nutné) vlastně v době, kdy už nejsou nové, mají vychytané mouchy. Některé věci radno nekupovat vůbec, protože nebudou nikdy fungovat ani po stovce upgradů a různých předělávek (viz ASUS O!Play ..... viďte šťastní majitelé toho zázraku). U takových novinek by firma měla zákazníkům platit za pořízení jejich produktů.
Výše byla poznámka ohledně OLED. Že už ty továrny existují více, jak 10 let. Byl bych zde trochu spravedlivější. Co myslíte, jaká že to je technologie na vašich mobilech? Co se týče TV, tak ony se vyrábí v OLED, ale jsou to malé úhlopříčky a jsou drahé. Taková ta normální úhlopříčka má být k mání snad letos v létě. Ovšem v ČR to bude stát zhruba 150 000 Kč. ..... už vidím ty fronty koupěchtivých občanů, co k popelnicím vyhazují své LCD a plasmy., a nahrazují je OLED TV.
Také ještě pamatuji časy, kdy televize, rozhlasový přijímač, pračka, atd., atd. fungovaly také 20 let !! Např. moje máma dodnes používá mixer ETA, který byl vyroben roku 1960 ! Prakticky ho používá každý víkend (už více, jak 50 let - bez poruchy). Umíte si to s dnešními NOVÝMI TECHNOLOGIEMI vůbec představit ? Já ani v těch nejlepších a nejoptimističtějších snech.
Životní praxí jsem také zjistil, že nové technologie nejsou bůh ví jaké terno. Mnohdy je to krok zpět ......... ale reklamní masáže a zamlčení kusu historie techniky udělá mnohdy z neznalých lidí pitomce, co se hrnou za něčím "novým", co je rádo, že dožije záruku.
Možná teď někomu připadám, jako zpátečník. Kdepak, nenechte se mýlit. To jenom v mém životě už prošlo tolik technologií a novinek, že k tomu všemu mám realistický pohled a nejsem z všeho nového paf. A protože mohu srovnávat s tím, co tu bylo., tak je můj názor takový, jaký je.
Apropó: Víte, kdo jako první seriově vyráběl TV se čtvrtou žlutou barvou? Vy, co tipujete, že SHARP, tak jste úplně mimo. Na začátku 70-tých let, ještě na obrazovce CRT to byl Panasonic. .............jó, to jsou ty nové technologie..... A takových případů je hafo.
r34ktor (7477)|6.4.2012 14:24
Zrovna plazma je hezký příklad vyzrávající technologie. První modely, které se sem před lety dostaly, cenou atakovaly půl milionu, musely se pravidelně kalibrovat, měly velkou spotřebu, problémy s životností a vypalováním obrazu ad. Postupným vývojem se podařilo klíčové problémy eliminovat, a osobně ji dnes za ideální volbu pro mainstreamového zákazníka.

Naopak 3D televize jsou v mých očích typickou ukázkou trendy a cool technologie, která je v prvním momentě okouzlující, ale později člověk zjistí, že má mnoho problémů a vlastně se bez ní dost dobře obejde. Až čas prověří její životaschopnost.
JindraPce (69)|6.4.2012 15:54
No v mém případě ano i ne. Dnes bych třeba mohl říct, že čekám na DVBT2, což je pro ČR pořád tak trochu novinka :(, abych mohl koupit novou TV. Ta stará CRT ale pořád slušně jede a stejně nemám čas na koukání, tak že mi toto čekání ani nevadí.

Dříve jsem spíš čekal, až nové technologie zlevní. Třeba můj první foťák FZ-10. Počkal jsem si rok a stál o 10000 méně.

Jinak ten hon stále dopředu nepovažuji za nejšťastnější řešení. Nejdřív by se věci měli začít dělat pořádně (třeba jako ten mixér nebo třeba laserovky typu HP 3L).

Na druhou stranu se mi teď líbí vývoj kolem baterií, protože bych si rád koupil další auto s pohonem na elektřinu (což je mimochodem věc stará přes 100 let), tam tedy čekám až to dojde tak daleko, aby to bylo za přijatelnou cenu.

tak že někde ten vývoj pro mě cenu má, jinde si jen klepu na hlavu.
Ivo Mašek (507)|6.4.2012 16:12
Jenom ještě takový doplněk. Mám doma raritu: funkční remosku z roku 1957! Jako malý kluk si pamatuji, jak v ní rodiče pekli. Já ji naposledy používal v 80-tých letech. Je použitelná i dnes, ale při dnešní ceně el. energie je to zařízení pro boháče. (perlička: Když ji paní v komoře našla, tak ji chtěla vyhodit, že prý co s tím krámem. No, ta si vyslechla teda něco :D)
Kozousch (10)|6.4.2012 16:57
V naprosté většině případů je zásadní rozdíl mezi skutečně novou technologií a novinkou na trhu spotřební elektroniky. To, že letošní model má oproti loňskému modelu o tři zbytečné funkce navíc a o trošku vyšší papírový výkon ještě neznamená, že jde o novou technologii - ať se marktetingové oddělení výrobce snaží sebevíc. Většina takzvaně nových technologií je jen evolucí s novým marketingovým názvem.

(Ne)spolehlivost současné spotřební elekroniky taky v naprosté většině případů vůbec nesouvisí s tím, jak dlouho je daná technologie na trhu a tedy jak je daná technologie "vychytaná". (Ne)spolehlivost je záměr a věnuje se jí disciplína zvaná "plánovaná životnost" (Planned Obsolescence). Výrobci investují nemalé prostředky na to, aby se výrobek porouchal po naplánované době, naplánovaném počtu zapnutí nebo naplánovaném počtu cyklů a podobně.

Kromě systému plánované životnosti dost dramaticky omezuje životnost výrobků spotřební elektroniky (a i všech výrobků obsahujících nějakou elektroniku) RoHS direktiva Evropské Unie.
gaDzin (17)|6.4.2012 17:55
Ano na nove technologie cekam a fandim jim. I nakupem je podporim. Ale az kdyz cena klesne na rozumnou uroven a je proverena dostatecnym poctem uzivatelu :)
SSD - verim jim, uz mam jeden disk doma a jsem velmi spokojen
Plasma - overena a vypilovana technologie a lidi jak strhany kupujou horsi (muj osobni nazor) LCD, nerozumim tomu
Remoska z roku 1957 - nevim sice rok, ale remosku podobneho stari pouzivame na chate za destiveho pocasi k priprave pokrmu, rozhodne nevyhazovat, tak kvalitni vyrobek uz nikdo nevyrabi
Poruchy spotrebicu - ano kazdy dnesni vyrobek ma jednu soucastku oznacovanou jako kurvitko.
jeninicicek (205)|6.4.2012 20:08
Mám rád nové technologie, ale dnes to jde až moc na úkor kvality... Pokud něco potřebuji a využiji, vždy chci něco nového, ale co vydrží... pokud to není nutné, tak si to nakonec kvůli ceně rozmyslím...
kevin00 (10238)|6.4.2012 20:28
Jak kdy a jak na co :) Občas mi přijde, že nová technologie = krok o 30 let zpět.

[quote=Ivo Mašek;498983]Jenom ještě takový doplněk. Mám doma raritu: funkční remosku z roku 1957! Jako malý kluk si pamatuji, jak v ní rodiče pekli. Já ji naposledy používal v 80-tých letech. Je použitelná i dnes, ale při dnešní ceně el. energie je to zařízení pro boháče. (perlička: Když ji paní v komoře našla, tak ji chtěla vyhodit, že prý co s tím krámem. No, ta si vyslechla teda něco :D)[/quote]

Asi budeme značně OT, ale k tvé raritě mám doplněk ... tím doplňkem je samovar po babičce. Párkrát už měl také na mále, ale nikdy jsem ho nedal :D
SiNTEx (0)|6.4.2012 22:02
Já se na nové technologie vždy těším, ale je třeba být opatrný a nekupovat bez rozmyslu. Co se kvality týče, s tou je to v poslední době opravdu mizerné. Nám se například videorekordér firmy Philips nebo myš Raptor rozbili jen asi 2 nebo 3 dny po skončení záruky. Jenom k té remosce, tak můj děda ji má taky a funguje dodnes perfektně :D
Tronmkiheda@seznam.cz (18)|6.4.2012 22:54
Nerad kupuji něco, co je na konci své životnosti, ale na iPhone ve frontě v den otevření rozhodně stát nebudu, takové lidi považuji za blázny. Počkám vždy pár měsíců - pak už znám recenze, zkušenosti uživatelů, klesne cena. Pak koupím. Ale to, co zatím dostačuje, jen z důvodu, že je na světě lehce vylepšená verze téhož, nevyhazuji.
Jezevec (607)|7.4.2012 08:21
Ano, vždy rád čekám na nové technologie. Když už si je nemůžu (nebo nechci) pořídit, většinou zpřístupní dosavadní TOP technologii, ať už jí zlevní nebo zlevní komponentu, které jsou k ní zapotřebí, případně umožní bazarově levně nakoupit věci, za které byste ještě nedávno dali tučnou sumu.

Např.
Nehalem-Core (1st gen)
P6x-P5x chipsety
Sandy Bridge-Nehalem
GTX5xx-4xx
69xx-...

Velmi často pak dochází ke zvýhodnění i napříč platformami. Z toho důvodu jsem se těšil na Bulldozer - myslel jsem, že donutí zlevnit Sandy Bridge - ale ouha, zklamal jsem se. Občas to člověk s tím čekáním nesmí přehánět a moc špekulovat.

Aktuálně čekám na GTX67x :)... tak snad se nezklamu opět.
mamlasos (0)|7.4.2012 12:34
S tou pravidelností to vidím jinak, evoluce je pravidelná ale výrazná vylepšení nebo opravdu nové technologie se objevují sporadicky, to jen tak vypadá protože výrobci chrlí tisíce modelů aby uhranuli zákazníka.
Z tohoto titulu se málokdy vyplatí čekat na něco nového protože to přichází jednou za x roků. Já spíš čekám kdy vyhlédnutá věc zlevní na mnou akceptovatelnou úroveň nebo výrobce uvede model s vlastností kterou chci.
czhunter (775)|7.4.2012 14:13
[quote=Ivo Mašek;498969]Také ještě pamatuji časy, kdy televize, rozhlasový přijímač, pračka, atd., atd. fungovaly také 20 let !! Např. moje máma dodnes používá mixer ETA, který byl vyroben roku 1960 ! Prakticky ho používá každý víkend (už více, jak 50 let - bez poruchy). Umíte si to s dnešními NOVÝMI TECHNOLOGIEMI vůbec představit ?[/quote]No, pravda je taková, že se v té době vyráběl klumpy, z nichž se už 99% dávno rozpadlo (nebo mám snad připomenou auta, který rezly jen viděly sůl?), a to 1% které nějakým zázrakem dodnes funguje se adoruje jako "zázračná kvalita let dávno minulých". Pravda je taková, že z dnešních výrobků se rozpadne to stejné procento a to stejné procento taky přežije desítky let (prostě jen proto, že na extrémně jednoduchých zařízeních typu lampička se stejně nemá co rozbít).
Taky je otázka kolik ten mixér stál, kdybys dnes koupil mixér za 20000 Kč (dejme tomu, že stál 3/4 tehdejšího průměrného platu), taky by ti vydržel 50 let. Ale od něčeho, co je 10x levnější to čekat nemůžeš.

Ale jinak na nové technologie nečekám. Nevěřím na technickou revoluci, nic takového neexistuje. Už snad 100x jsem slyšel o "novém a revolučním hardwaru, který zcela deklasuje vše co kdy existovalo" a nakonec z toho vždy vyleze něco, co je o 10% lepší než minulá generace - a to žádná revoluce není, jen velmi pomalá evoluce.
Až se někdo, za mnoho desetiletí ohlédne, podobně jako se dnes ohlížíme na průmyslovou revoluci, přijde mu, že se toho během krátké doby strašně moc změnilo. Ale když v tom žijete, ve skutečnosti jsou změny pomalé a plynulé, žádný převrat necítíte a nemá smysl jej čekat.
xmarek (1676)|7.4.2012 17:00
Čekám i nečekám. Jsou věci, kde bych uvítal kdyby se spíš odladily ty stávající než, aby se mermomocí šlo do nových, které mají ještě hodně dětských nemocí.
Ale jak se říká jsou vyjímky co potvrzují pravidlo.. Tou vyjímkou jsou pro mě např. ARMové procesory. Můj kamarád, který čipy designuje moje nadšení nesdílí, ale já už jsem hold takový (trošku masírovaný marketinkem). Jednu dobu byl centrem zájmu výkon. Dnes už je vše jinak a to je věc, která se mi na těchto věcech libí. Žádné ventilátory, žádné chladiče, žádné topení na zimu.. Najednou se propojily všechny věci co mě zajímaly v jedno: Open Source (Linux, Android..) a hardware s nízkou spotřebou (a malou plochou). A výkon? 2 jádra, 4 jádra, 5 jádra... Pořád něco nového. Dnes není vyjímkou mít mobilní telefon s výkonem, který v minulosti neměly ani stolní počítače. A spotřebou o které se nikomu ani nesnilo. A to je jen kapka v moři.
Takže čekám na nové technologie? Ano a jsem zvědav co mi budoucnost přichystá. :p
Ivo Mašek (507)|7.4.2012 17:39
czhunter:
Nepatříš doufám mezi ty, kteří se druhého, který viděl bílou zeď, snaží přesvědčit že viděl blbě a zeď byla černá? :)
Z mé dlouholeté praxe. Televize, a nejenom Tesla (ale i evropské výrobky) fungovaly běžně i 20 let (my jsme kdysi měli TV Tesla Ametyst. Vyhazovali jsme ji jako funkční (ne a ne se rozbít), protože prostě už byla morálně zastaralá. Můj strýc měl první televizi (radio-televize s mrňavou obrazovkou s lupou) zakoupenou roku 1954. Fungovala do 80-tých let (nebyla systematicky v provozu, protože to nebyla už dávno hlavní TV, ale kdykoli jsi ji zapnul - běžela). V 90-tých letech, po strýcově smrti, ji příbuzenstvo prodalo - ten majitel je šťastným člověkem). Dalším televizorem, který byl nesmrtelný, byla Fortuna (rok výroby 1969. odstraněna v 90-tých letech pro morální zastaralost).
V roce 1987 jsem si zakoupil tuner Videoton s automatickým laděním programů, s několika paměťmi stanic, ..... Funguje dodnes (je to japonská licence - myslím, že Fuji). Pokud bude existovat FM, nevidím důvod stroj obměňovat.
Remoska, která byla naposled v běžném provozu v 80-tých letech, je vyrobena roku 1957 a má dokonce ještě původní "hadrový" kabel. Dnes ji samozřejmě nepoužívám, ale kdykoli na požádání mohu zapnout - je funkční.
Mixer z roku 1960 dodnes běžně máma používá. Jediné, co se měnilo, byly uhlíky.
Domácí výrobky nebyly ani na tu dobu nijak drahé. Nebyly to žádné luxusní přístroje s přidanou hodnotou, které dnes stojí kolem 100 000Kč. Byly to běžné přístroje pro běžné použití pro širokou veřejnost, pro běžné domácnosti.
[quote]No, pravda je taková, že se v té době vyráběl klumpy, z nichž se už 99% dávno rozpadlo[/quote]
Československé výrobky z 50-tých a 60-tých let byly velmi kvalitní a byl to slušný exportní artikl. Přístroje ETA se v té době vyvážely do celé Evropy, a to i západní. Tam ale vyžadovaly jiný název výrobku. To vše se změnilo v 70-tých letech, za normalizace. Z technických oddělení byli vyhazováni odborníci, ale kádrově v minusu., a na jejich místa byli dosazováni kádrově zdatní lidé, ale odborně v minusu. Na TVF jsem psal serial o TV a radiích - i tam jsem se o tom, trochu důkladněji, zmínil.
Takže tvé rčení platí pro výrobky vyráběné u nás zhruba od poloviny 70-tých let.
Apropó: co se týče vozů ŠKODA, tak pro ně se dovážel až do roku 1969 plech z lineckých oceláren v Rakousku. Ještě první modely Škoda 100/110, které byly vyrobeny roku 1969, měly rakouský plech a moc se jim rezivět nechtělo. Od roku 1969/1970 se plechy vozily z Košic. A šlo to do háje. Výrobky v západní Evropě si svůj kvalitní standard zachovaly až zhruba do poloviny 90-tých let, než někdo objevil zpropadenou globalizaci a stěhunk na zaostalý Východ do Asie.
Znovu připomínám, že běžné československé výrobky z 50-tých a 60-tých let, které se vyráběly jako normální produkty pro normální rodiny, byly defacto při slušném zacházení nesmrtelné, nezničitelné. Nebyly to žádné luxusní produkty pro horních 10 000. Dneska normální výrobky pro normální lidi jsou - z prominutím jedním velkým šmejdem (čest výjimkám), který je rád, že vůbec dožije záruku.
Já jsem tu dobu zažil, oči mi slouží a vždy sloužily dobře a také netrpím ztrátou paměti (dokonce se o mě říká, že mám sloní paměť). Nenechám se tudíž dotlačit k něčemu, co by nebyla pravda.
Ještě jsem zapoměl: Vysavač jsme měli Jupiter (to by si mohl ještě leckdo pamatovat, to byl nejrozšířenější model). Zakoupen někdy v polovině 60-tých let. Odstraněn z pravidelné služby na konci let 80-tých. Jako funkční, ale morálně zastaralý. Motor z něho mám dodnes v garáži. Funguje!
czhunter (775)|7.4.2012 18:36
Ivo Mašek> Tvá argumentace je pravdivá, ale není férová.
Tvrdíš, že dřívější výrobky vydržely dlouho (což víš) a tvrdíš, že dnešní výrobky nevydrží (což nevíš, nebo máš doma lepší křišťálovou kouli než já).
Počkej si do roku 2060 a pak se podívej, jestli v tomto roce zbylo stejné množství výrobků z roku 2010, stejně jako zbylo v roce 2010 výrobků z roku 1960 (a těch je skutečně málo).
Pak teprve bude takové srovnání průkazné.
Jenže v roce 2060 se bude vzpomínat na to, jak v roce 2010 byly výrobky ještě kvalitní a teď to stojí za prd, stejně jako se v roce 1960 vzpomínalo, jak se v roce 1910 dělaly věci ještě poctivě a teď je to k ničemu.

Bla bla bla, známe své lidi, to že "dřív bylo líp" je tvrzení konstantní a v podstatě v s dobou ani reálnou situací nesouvisí :)
Ivo Mašek (507)|7.4.2012 18:46
[quote=czhunter;499091]Ivo Mašek> Tvá argumentace je pravdivá, ale není férová.
Tvrdíš, že dřívější výrobky vydržely dlouho (což víš) a tvrdíš, že dnešní výrobky dlouho nevydrží (což nevíš, nebo máš doma lepší křišťálovou kouli než já).
Počkej si do roku 2060 a pak se podívej, jestli v tomto roce zbylo stejné množství výrobků z roku 2010, stejně jako zbylo v roce 2010 výrobků z roku 1960 (a těch je skutečně málo).
Pak teprve bude takové srovnání průkazné.
Jenže v roce 2060 se bude vzpomínat na to, jak v roce 2010 byly výrobky ještě kvalitní a teď to stojí za prd, stejně jako se v roce 1960 vzpomínalo, jak se v roce 1910 dělaly věci ještě poctivě.

Bla bla bla, známe své lidi, to že "dřív bylo líp" je tvrzení konstantní a v podstatě v s dobou ani reálnou situací nesouvisí :)[/quote]
Samozřejmě nevím, jak hodně dlouho vydrží dnešní normální produkty pro normální lidi. Ale vím už teď, že jenom na TVF se objevuje značné množství informací o dnešních televizorech, které jaksi přestávají fungovat a to mají najeto 3 roky (+/- pár měsíců). Nejčastěji se jedná o Samsung, dnes se objevilo info o LG.
Každopádně, uvidím jak to bude za 10 let. Ale jsem pesimista. Já sám jsem před dvěmi lety zakoupil TV SHARP (ne náhodou zrovna onu značku). Ale nedělám si žádné iluze. Obrazovka asi bude od SHARP nesmrtelná, ovšem to další - no uvidíme.
(budu rád, když na tom světě budu ještě 20 let - a to jsem hóóóódně velký optimista :D)
____
V přílohách tuner Videoton, který mě dodnes funguje (fotky jsou originál od maďarů)
videoton1.jpg videoton3.jpg videoton7.jpg
Georginek (2957)|7.4.2012 20:42
Ja necekam, jak uz tu psal vazeny pan Masek, tak se s jeho nazorem ztotoznuju. Az bude technologie radne odladena, tak si ji koupim. Vzdy bude mit nejake mini mouchy, ale kupovat neco noveho se mi proste nevyplati. Za prve za to clovek vyplazne hafo penez a neni to odzkouseny.
Jak uz psal R34ktor, tak ja se mocinky tesim na PANASONIC GT50/VT50, kterou si chci poridit - protoze Plasmy rostou jako vino. Kam se hrabe Ledka :D
Rexx (1)|7.4.2012 22:36
Nové technologie vítám a nemyslím si, že by šlo pouze o neustále inovace starých modelů. Například u SSD jsem masové nasazení očekával dlouho a konečně se dočkal. Nový počítač už bude vždy jen s SSD, pokud nepřijde něco nového. Jinak novinky nekupuji, čekám na lepší ceny. Nemám problém si koupit 2 roky starý (technologicky) telefon a pod. Samozřejmě je to vždy individuální.

A ohledně životnosti. Oni si asi výrobci uvědomují, že vyrábějí spotřební elektroniku. Takže ta by se měla pravidelně spotřebovat. V tomto ohledu souhlasím s názorem, že v minulosti se vyráběli "trvanlivější" výrobky. Do dneška mám funkční televizi Funai z roku 1992, ale mezitím už jsem do sběrného dvora odvezl Sonku a brzo to vypadá i na pět let starou plasmu od Panasonicu (klepu na dřevo).
Jezevec (607)|8.4.2012 07:24
Chtěl bych se trošku zastat nových technologií, jak sleduji vývoj diskuze. Souhlasím s tím, že NĚTERÉ moderní výrobky nevydrží to, co jejich obdoby od NĚKTERÝCH výroců v historii. Je to ale logické...

Moderní TV má v soběo "trochu" víc elektroniky, disponuje širokou škálou funkcí a využití, obsahuje software, který tyto funkce obsluhuje. To se ČB televizí z 50. let samozřejmě srovnat nedá. Čím je jakékoliv zařízení složitější, čím více má součástek, čím více jsou takové součástky namáhány, tím je větší statistická pravděpodobnost selhání. Je to prostě logické. Pokud by se dnešní zákazníci spokojili s primitivními jednoúčelovými zařízeními založených na jednoduché funkcionalitě bez různých serepetiček, byla by jim ukradená spotřeba a podobně, pak bychom i dnes měli TV, které zákazníkovi vydrží několik desetiletí. Taková situace ale není, lidé si představují, že za minimální peníz získají zázrak moderní technologie se vším všudy, a ještě že jim to vydrží celý život. Obávám se, že jako vždy to je trochu nesplnitelné očekávání.
czhunter (775)|8.4.2012 09:01
Já bych ještě něco dodal k těm TV a kvalitě.

Někdy v roce 1995 jsme kupovali novou TV. V té době byl standard CRT 63 cm úhlopříčka, pěkně kulatá. My chtěli něco trochu lepšího, tak jsme koupili trochu nadprůměrnou 72 cm TV Nokia, paměť na 100 stran teletextu, stále "akvárko" za 22000 Kč, průměrný plat byl tehdy cca 10k.
Loni jsme kupovali novou TV. Standard byl 42', my kupovali lehký nadstandard 47' plazmu Panasonic, s internetem atd. za 14000 Kč. Průměrný plat byl 25k.

Reálná cena lehce nadstandardní TV tedy byla v roce 2011 4x nižší, než v roce 1995! Nemá tedy snad i právo vydržet míň, když je to tak levné?
troufalec (0)|8.4.2012 12:39
Tak se Vám tady trošku obuji do I. Maška a dám za pravdu CZ Hunterovi.

Před dvěma roky jsem dával dohromady "rodinné dědictví" - tuzexový gramofon Tesla (cca rok 1984). Přirozeně jsem se o něj trošku zajímal a vyptal jsem jsem podmínky "našeho" tehdejšího nákupu - včetně ceny.

Pravda je taková, když tady mluvíme o těch "horních 10 000", že onen gramofon stál 2-3x průměrného výdělku v té době.

Imho, pane Mašku, srovnávat výdobytky "centralisticky řízeného" průmyslu s výdobytky "otevřené" (ty uvozovky jsou zde pro znalé poměrů správně) ekonomiky je jako srovnávat jablka s hruškami.

Ale... Jen tak na okraj dám za pravdu oběma podnětným diskutérům - Lépe už opravdu bylo... A vždycky může být hůř.
regine (41)|8.4.2012 16:46
1. Čekal jsem na náhradu disket a ihned jsem přešel na novinku Iomega ZIP mechaniku - skvělé rozhodnutí. :thumb
2. Vrhnul jsem se na barevný inkoustový tisk od Epson v asi 1995 - a od té doby inkoust nesnáším pro šíleně drahý tisk, mám už trvale laser - PROPADÁK :cry
3. ...

...
XXX. Čekám na OLED monitory, ale ne za šílené ceny, které předvádí SONY. Vím, postavené fabriky se musí odepsat (zhodnotit investice do LCD monitorů). :sleep
Kozousch (10)|8.4.2012 17:49
Moc dobře si pamatuju na peripetie s televizory Tesla za dob sovětské okupace. Za prvé v našem stotisícovém městečku nebyla šance barevný televizor koupit, protože zájemců s vyšším korupčním potenciálem bylo vždycky víc, než jaký byl socialisticky naplánovaný počet dodávaných televizorů. Takže jsme koupili televizor Tesla Color 425 asi 80 km od domova. Ten byl víc v opravě než doma, až se ho nakonec podařilo vyreklamovat. Při tehdejších cenách benzínu v poměru k průměrným platům nebylo těch asi 8 stošedesátikilometrových "výletů" fakt žádná láce. Následně zakoupený televizor Tesla Color 416 po několika opravách, při kterých naštěstí ochotný opravář vychytal i několik výrobních vad, pak opravdu fungoval asi 15 let.

V žádném případě ale nelze srovnávat tehdejší situaci - tedy cenově pokřivenou bolševickou ekonomiku nedostatku - se současností. Tenkrát stál televizor osminásobek průměrného platu a z této nehorázné ceny byly masivně dotovány ceny základních potravin, aby "dělníci, rolníci a inteligence" neremcali. Rovněž nelze srovnávat Remosku (hliníkový kastról s odporovým drátem původně i bez regulace) se současnými televizory.
Ivo Mašek (507)|8.4.2012 19:29
Troufalec a Kozousch:
Buď špatně čtete, nebo si to překopáváte dle sebe.
Psal jsem chválu na naše výrobky z 50-tých a 60-tých let. Protože tyto československé produkty byly opravdu trvanlivé a kvalitní a byl to vynikající exportní artikl. Do západního zahraničí se skutečně vyváželo ve velkém a o naše elektro (ale i jiné) výrobky byl velký zájem. Pouze se na žádost dovozce jmenovaly jinak. Taková je prostě pravda., a je úplně fuk, jaký byl politický systém. V té době ještě na vývojových oddělení pracovali vesměs lidé, kteří svému oboru rozuměli a snažili se nést krok se světem, ač to bylo velmi nelehké.
Zvrat přišel až za normalizace, zhruba od poloviny let 70-tých. Ano, v té době šla kvalita hodně dolů, a s tím i export našich výrobků. televize, radia, magiče, gramofony, ........... to vše šlo s kvalitou dolů (ale i v této době Tesla vyrobila pár vynikajících výrobků, i když s porovnáním s modelovými řadami z minulých dvou desetiletí to už zdaleka nebylo to pravé ořechové).
Nemám rád, když se do toho míchá politika. Politický systém stál od roku 1948 za jedno velké h.... (a ten dnešní systém stojí za co?) a já bych byl tím posledním, kdo by si přál jeho návrat. Ale i v této době se ve firmách našli lidé, kteří byli schopní, uměli a snažili se. A neslo to ovoce. Ono totiž vůbec neznamená, a není to ani pravda, že za socialismu (převážně právě ona 50-tá a 60-tá léta) se u nás vyráběl brak. Kdo nezažil, nechť si někde přečte odborné pojednání, ovšem od lidí, kteří nejsou zaujatí, ale popíšou realitu, ať byla doba jakákoli.
Jen tak mimochodem - pro mě, jako pamětníka, není problém srovnat tehdejší kvalitu firem Philips, Grundig, Siemens, atd., atd. Ústup z bývalé slávy je jasný a neoddiskutovatelný. A na tomto názoru (poněvadž já opravdu mohu porovnávat) nehodlám nic měnit.
Na fóru TVF jsem psal dlouhé serialy o TV, rozhlasu, magnetofonech a gramofonech. Tam jsem vše dopodrobna vysvětlil, popsal, přidal videa i fotografie. Pokud budete mít zájem - nic vám nebrání v studiu. :)
Apropó: jedna zajímavost: V 70-tých a 80-tých letech byl v Tuzexu velký zájem o značku SuperRifle (pamětníci jistě vzpomínají). Tato značka riflí se dovážela z Velké Británie. Hádejte, který náš národní podnik vyráběl onu riflovinu a vyvážel do Anglie ? (a dostával velmi dobře zaplaceno za to, že na okraj celé role nepsal svůj název - tedy skutečného výrobce)
[quote]Průměrný plat byl 25k.[/quote]
Pro 70% občanů této země (většinou mimo Prahu) nedostižný sen (bez nadsázky)
hugostieglitz (907)|9.4.2012 12:25
Ještě v roce 1989 byl tzv"dělnický plat"tj. platová třída D4 průměrně 1296.-Kčs a to včetně premií a osobního ohodnocení(průměr 7,60 na hod.).v tomtéž roce stál videorekordér tesla(tuším že to byla stará linka od philipsu smontovaná v Bratislavě) stál 20 000.-Kčs.To jen tak na úvod.

Co se týká chvály pana Maška na čs.výrobky padesátých let a jejich kvalitu,mám též babičku je ročník 1921!je stále duševně svěží a tak jsem se ji jal včera trochu vyzpovídat.
Takže pane Mašku,vámi vychvalovaní odborníci již v té době málokdy pracovaly ve vedoucích pozicích o což se postaraly bolševické čistky právě z padesátých let,kdy tito odborníci byly ve velkém nahrazováni obecními blby s rudou hvězdou na hrudi a to zejména v podnicích vyvážejících na západ.Nehledě na to že nemalé procento těchto odborníků opustilo československo když to ještě šlo.Povídala bábi moje,jak děda vyprávěl když ještě žil,co takových inženýrů a odborníků co věřily že se to otočí,v potu a pod bičem soudruhů dolovalo uran v jáchymově či v jiných lágrech.

Ale to jsem trochu odbočil od tématu.K těm vámi vychvalovaným výrobkům z oné doby-to že to či ono vydrží padesát nebo sto a více let je jenom statistický fakt,kde vždy nějaké to procento čehokoliv přežije nás i naše vnuky avšak vůbec nic nevypovídá o kvalitě té věci.Pro příklad uvedu kočár jejího veličenstva Britské královny který funguje jak má přes 300 let ale na dovolenou do řecka byste s ním asi nejel.To takhle novým třeba fordem asi ano,že?A to pochybuju že onen ford vydrží 300 let.
Je tedy velice iracionální srovnávat výrobky z let dávno minulých s těmi dnešními nebo budoucími,kvalita je totiž dána nejen samotným výrobkem ale i nároky člověka na danou kvalitu,a tyto nároky jsou vlkou proměnnou v čase a době ve které ten člověk žije nebo žít bude.Zatímco před sto lety stačila kadibouda s nastříhanýma novinama,dnes je standart že vám hajzlík i pr.el vošplouchne a usuší,a teď srovnejte kvalitu aneb co vydrží déle???Samozřejmě že ta kadibouda,ale používat budu radši tu druhou variantu.a o tom to je.
Ivo Mašek (507)|9.4.2012 13:02
[quote]Takže pane Mašku,vámi vychvalovaní odborníci již v té době málokdy pracovaly ve vedoucích pozicích o což se postaraly bolševické čistky právě z padesátých let,kdy tito odborníci byly ve velkém nahrazováni obecními blby s rudou hvězdou na hrudi a to zejména v podnicích vyvážejících na západ.[/quote]
Není to tak úplně pravda a je to zažité klišé. Na místa ředitelů a náměstků byli skutečně dosazováni blbci s rudou knížkou. Na místech vývojářů a technických pracovníků povětšinou zůstávali odborníci. Na západ krátce po roce 1948 (později to prostě už jen tak nešlo) utíkali majitelé firem, političtí představitelé opozice, vyšší armádní důstojníci, apod. Ten zbytek utekl po roce 1968, a to byl definitvní konec.
Ona skutečná fakta jsou trochu jiná, než desetiletími zažitá klišé.
Co se týče těch výrobků, tak tedy dobře - je zde nějaká síla do toho tlačit politiku, tak se podívejme na elektrovýrobky v západní Evropě. Je velký rozdíl mezi tím, co se vyrábělo zhruba do poloviny 90-tých let (a to prosím byla tzv. spotřebka), a tím, co se vyrábí dnes (v Evropě tu už snad ani nic není).
Já se nenechám natlačit na nějaká klišé, že za minulého režimu se vyráběly klumpy, zmetky, nepodarky a že vše stálo za kulový. Není to pravda. Před normalizací se u nás vyráběly kvalitní výrobky, které slouží dodnes. A když k tomu připočtu výrobky ze západní Evropy (kde vaše politická klišé neobstojí a neplatí) ............
Zkuste si také navštívit diskuzní fora našich hifistů. Bude to takový drobný a základní úvod, kde se dozvíte, jak i dnes si spousta hifistů zakládá na tom, že jsou vlastníky pár modelů magnetofonů a gramofonů z té doby. nenechají na ně dopustit - jsou to stroje, které obstojí i v dnešní době.
Pokud o tom někdo chcete vážně diskutovat a hlavně si zjistit pravdu (a oprostit od toho politiku), tak si zjistěte z literatury skutečná historická fakta. (mnozí to ale možná ani neustojíte a budete dál vykládat něco, co není pravda, ale hodí se do společenského krámu).
Tím tuhle debatu končím. kdo chce znát skutečnou pravdu - ten si ji lehce zjistí. Kdo chce být demagogem, tomu nepomůže ani stoh literatury, protože pokud se tam nedočte to, čemu celý život věří, byť je pitomost, tak to prostě zavrhne.

Minulou dobu jsem dost aktivně zažil. Rozhodně si nepřeju její návrat. Ale je velkou a pustou lží, že dnes je ve zvyku šířit demagogii, že za minulého režimu se nic neudělalo, že jsme se flákali, že jsme vyráběli zmetky, ..... Není to prostě pravda. Ostatně já mám hodně velké výhrady k současnému politickému systému v ČR. A mám stále větší dojem, že je horší, než to dříve.
Karel Polívka (1485)|9.4.2012 14:09
[quote=hugostieglitz;499257]Ale to jsem trochu odbočil od tématu.K těm vámi vychvalovaným výrobkům z oné doby-to že to či ono vydrží padesát nebo sto a více let je jenom statistický fakt,kde vždy nějaké to procento čehokoliv přežije nás i naše vnuky avšak vůbec nic nevypovídá o kvalitě té věci.Pro příklad uvedu kočár jejího veličenstva Britské královny který funguje jak má přes 300 let ale na dovolenou do řecka byste s ním asi nejel.To takhle novým třeba fordem asi ano,že?A to pochybuju že onen ford vydrží 300 let.

Je tedy velice iracionální srovnávat výrobky z let dávno minulých s těmi dnešními nebo budoucími,kvalita je totiž dána nejen samotným výrobkem ale i nároky člověka na danou kvalitu,a tyto nároky jsou vlkou proměnnou v čase a době ve které ten člověk žije nebo žít bude.Zatímco před sto lety stačila kadibouda s nastříhanýma novinama,dnes je standart že vám hajzlík i pr.el vošplouchne a usuší,a teď srovnejte kvalitu aneb co vydrží déle???Samozřejmě že ta kadibouda,ale používat budu radši tu druhou variantu.a o tom to je.[/quote]
Souhlas. Sice jsem nezažil dobu, o které je řeč, ale to je samo o sobě nepodstatné. Mimochodem, můj otec hned po revoluci opravoval televize a videa, takže k této tématice zase tak daleko nemám - pamatuji si, jak vypadaly vnitřnosti tehdejší elektroniky (přirozeně se opravovaly typicky starší produkty, než z období revoluce - byly však novější než z 60. let, to zase ano :-)), jak probíhalo jejich opravování a jaká byla úspěšnost oprav různých částí v porovnání s dnešní dobou, kdy je integrace součástek na úplně jiné úrovni a plno spotřebičů se prostě už ani neopravuje, v případě závady se prostě vymění za nové - to ale neznamená, že šla kvalita výroby dolů. Změnil se koncept.

Podstatné je si uvědomit, že z hlediska spolehlivosti nelze porovnávat výdrž výrobků, které se liší povahou/principem své funkčnosti. A pro nějaké obecné závěry o životnosti jsou osobní zkušenosti a zkušenosti několika svých známých prostě nedostatečné.

Ten příklad s kočárem a autem je sice extrém, ale vystihuje, o co jde. Pokud budu mít mechanický psací stroj, vydrží mi skutečně hodně dlouho (řádově desítky let) a životnost bude ovlivňovat nejvíce míra zátěže, v jejímž důsledku někdy dojde k poruše vlivem "únavy materiálu". Pokud se podívám na životnost elektronického psacího stroje, nebo třeba i osobního počítače v různých obdobách, jenž danou práci může také zastat, tak ten může odejít prakticky kdykoli (třeba už i týden po jeho pořízení), jelikož bude obsahovat nějaké plošné spoje a čipy, u kterých hraje míra používání minimální vliv (když pominu napájení a nějaké výraznější výkyvy v elektrické síti). Podobně na tom je porovnávání starších CRT televizí a dnešních plazmových nebo LCD televizí. Porovnávat koncepčně zastaralé a aktuální výrobky je pouze demagogie (co na tom, že některé ty koncepčně zastaralé výrobky vydrží déle?).

Tohle ale nemá souvislost s politickým režimem nebo s pracovní morálkou či schopností lidí/výrobců, tak to sem pls netahejme. Tato Víkendová diskuze je o nových technologiích, ne o tom, že plošný spoj s čipy může kdykoli "odejít".

A abych také přispěl se svou trochu do mlýna, nejvíce se těším na OLED monitory a televize, jelikož to bude zase po dlouhé době výrazný krok kupředu a projeví se jak ve světě IT a práce (monitory), tak i spotřební elektroniky a domácností (televize) a jsem docela zvědavý, jaká bude budoucnost v oblasti osvětlovací techniky, jelikož možnost využití v této oblasti se přímo nabízí a opět - oproti dnešním návykům v oblasti koncepce svítidel by to byl další viditelný krok kupředu, v tomto případě doslova viditelný :-).
Karel Polívka (1485)|9.4.2012 14:19
[quote=regine;499193]1. Čekal jsem na náhradu disket a ihned jsem přešel na novinku Iomega ZIP mechaniku - skvělé rozhodnutí. :thumb
2. Vrhnul jsem se na barevný inkoustový tisk od Epson v asi 1995 - a od té doby inkoust nesnáším pro šíleně drahý tisk, mám už trvale laser - PROPADÁK :cry[/quote]
1. Čekal jsem na zánik disket; ZIP mechaniky jsem tehdy považoval za něco exotického (nikdo v okolí je nepoužíval) a doba brzy pokročila natolik, že už nebyl důvod ZIP zkoušet a přešel jsem tak rovnou na CD a pak na DVD, dnes to jsou HDD a flash paměti (přestože mají vyšší šanci na ztrátu dat, tak uživatelská přívětivost u mě vyhrává).

2. Nemohu říct nic k tomu, jak na tom byl inkoustový tisk Epsonu kolem roku 1995, ale doporučuji se podívat na naši nedávnou recenzi jedné ze současných inkoustových tiskáren Epsonu, jelikož její provozní náklady nás skutečně příjemně překvapily: Epson WorkForce WP-4515 DN

A aby to nestačilo, mrkněte na tohle: https://www.digimanie.cz/epson-l100-l200-a-l800-na-ceskem-trhu-strana-a4-za-004-kc/4476

Zrovna inkoustový tisk je oblastí, kde došlo během několik let k velkému posunu kupředu. I z tohoto důvodu teď budeme častěji přinášet recenze zajímavých tiskáren do domácností či kanceláří.
Deee-aN (3834)|9.4.2012 15:11
Já čekám na OLED a taky by mě zajímalo, kdy budou v masové produkci 3D televize/monitory sledovatelné jako dnešní TV (tzn. bez brejlí a ze všech úhlů). Pak by mě to snad začalo i zajímat :D.
Jo, a taky cestování hyperprostorem, ale na tom ještě Samsung nedělá, takže...:D:D:D
Kozousch (10)|9.4.2012 15:44
Pane Mašku, já převážnou částí vašich názorů souhlasím (i když to tak možná na první pohled nevypadá, tak mlčení znamená souhlas), ale dovolím si s jedním vaším názorem nesouhlasit a s druhým trošku polemizovat:
[quote=Ivo Mašek;499259]Zkuste si také navštívit diskuzní fora našich hifistů. Bude to takový drobný a základní úvod, kde se dozvíte, jak i dnes si spousta hifistů zakládá na tom, že jsou vlastníky pár modelů magnetofonů a gramofonů z té doby. nenechají na ně dopustit - jsou to stroje, které obstojí i v dnešní době.[/quote]
Já navštěvuji česká Hi-Fistická fóra pravidelně, ale opravdu jsem si nevšiml, že by byly v nějakém hojném počtu používány staré audio přístroje z Československé produkce jako seriózní Hi-Fi přístroje. Jediné opravdu používané přístroje z bývalého Národního podniku Tesla jsou gramofony řady NC 450. A ani ty rozhodně nejsou považovány za špičku nebo alternativu současných základních skutečně Hi-Fi gramofonů (Pro-Ject a podobně), ale jen a pouze za dobrou volbu pro ty, kteří nechtějí nebo nemohou utratit za gramofon víc než 1 až 2 tisíce Kč. Prastaré mono magnetofony Tesla jsou dnes opravdu nepoužitelné a novější modely (typu B116 a podobně) byly krámy už v době vzniku (taky jsem dva měl). Zesilovače? Hrůza. Bedny? Ve své době a kategorii některé ušly, ale dnes ani omylem. Pokud někdo opečovává něco s logem Tesla, tak buďto z piety jako například já, z fandovství k historii nebo značce, a nebo nemá moc peněz a někde to dostal nebo za levno koupil a bere to jako z nouze ctnost. Ale nikdo "normální" opravdu nepovažuje staré československé audio přístroje za seriózně použitelné a srovnatelné se současnými dostupnými trošku lepšími Hi-Fi přístroji nebo srovnatelné se "zápaďáckou" kdysi špičkovou dnes kvalitní vintage technikou. Pokud má skutečný Hi-Fista třeba sestavu z komponentů Národního podniku Tesla, tak jí má jako druhou vintage sestavu a alternativu k jiné "hlavní" Hi-Fi sestavě.

[quote=Ivo Mašek;499259]... A mám stále větší dojem, že je horší, než to dříve.[/quote]
Takto bohužel uvažuje spousta lidí. Můj dojem ale je, že za to můžou hlavně média - přesněji to, že lidi věří víc médiím, než vlastní paměti a vlastnímu úsudku. Za totality se na nás z médií hrnuly jen a pouze pozitivní zprávy a negativa jako by neexistovala. Dnes je tomu přesně naopak a z médií se na nás valí jen samé katastrofy a špatnosti. Mě stačí vzpomenout si na slova moji nebožky babičky, která vždycky říkala, že nikdy v životě si s dědou nežili tak dobře, jako od sametové revoluce z průměrných důchodů.
Diwiak (29)|9.4.2012 21:46
vzdy kupujem to s najlepsim pomerom na cena/vykon.. nove technologie su extremne predrazene, rychlo padaju na cene a nie vzdy sa udrzia
Kozousch (10)|10.4.2012 06:19
[quote=Diwiak;499297]... nove technologie su extremne predrazene, rychlo padaju na cene ...[/quote]
S první částí lze ve většině případů souhlasit, ale s tím rychlým padáním ceny nových technologií podle mě ne. Když vezmu jako příklad třeba plasmové obrazovky, tak zhruba před 10-ti lety stál 42" televizor s plasmovou obrazovkou asi 250 tisíc Kč. Teprve nyní jsou ceny základních modelů televizorů s plasmovou obrazovkou zhruba na úrovni kdysi střední třídy televizorů s CRT obrazovkami. 10 let se mi fakt nezdá málo. Marně přemýšlím o nějaké skutečně nové technologii, která by podobně cenově spadla třeba během jednoho nebo dvou let od reálného uvedení na trh. Mám samozřejmě na mysli technologie, které se osvědčily, rozšířily a nahradily nějakou technologii předchozí - ne průšvihy, které se cenově propadly kvůli nezájmu.
czhunter (775)|10.4.2012 09:00
[quote=Kozousch;499308]ale s tím rychlým padáním ceny nových technologií podle mě ne. Když vezmu jako příklad třeba plasmové obrazovky, tak zhruba před 10-ti lety stál 42" televizor s plasmovou obrazovkou asi 250 tisíc Kč.[/quote]To odpovídá pádu o 1/3 ceny každý rok při současném zvyšování kvality.
To není málo. Ceny SSD klesají zhruba stejně rychle.

Ano, zákazník by samozřejmě chtěl víc, rychleji a nejlépe vše zadarmo, jenže výrobce je kapitalista (vlastník výrobních prostředků) a nemůže plnit libovolná přání zákazníků, to by brzo zkrachoval a nikdo by neměl nic.
Ivo Mašek (507)|10.4.2012 10:33
Kapitalista existoval i dříve. ne jenom dnes. V té minulé době bylo v Evropě (budu teď psát jenom a pouze o západní Evropě) několik výrobců elektroniky (TV, rozhlas, magnetofon, gramofon, atd.) a ti všichni vyráběli kvalitní sortiment (který právě vydržel funkční hodně a hodně dlouho). a všechno to byla tzv. spotřebka. Lidé v západních zemích tuto kvalitní spotřebku běžně kupovali a nemuseli na to x let šetřit. A ať si vybrali výrobce Philips, Thomson, Grundig, nebo AEG, a další řadu výrobců, tak vždy, vzhledem k jejich mzdám, dostali za relativně levný peníz kvalitní výrobek, který se skládal z kvalitní elektroniky, která byla vyrobena z kvalitních polovodičů (např.). Tenkrát neexistovali výrobci polovodičů 1. kategorie, 2. kategorie, atd., atd. Všichni výrobci elektroniky defacto brali díly a součástky od stejných, zavedených firem. A i přesto, že to vše byla spotřebka (to není slovo z dnešních časů, jak se asi někteří mylně domnívají), bylo to kvalitní, vydrželo to dlouho, zároveň to bylo celkem komplikované (dnešní technologie nejsou složitější, ale naopak - jednodušší) a prodávalo se to, stále se to vyrábělo, a i přes tu spotřební cenu (tedy levné) se prodávalo a žádná továrna nemusela zavřít svoji výrobu kvůli nasycenosti trhu (to je častý dnešní argument, obhajující výrobu levných produktů, které nesmí vydržet více, jak je dáno zárukou), vše fungovalo, zaměstnanci v západních zemích si vydělávali velmi slušné peníze (u nás nejsou takové dodnes!). Prostě ona pohoda, o které tu stále mluvím.
Ale zásadní bylo, že firmy si konkurovaly kvalitou. Ne cenou. Žádná tehdejší firma se nerozhodla likvidovat tu druhou tím, že bude vyrábět z podřadného materiálu (součástková základna) a konkurenci cenově zničí. Také v době EHS existoval antidumpingový zákon. Takže to ani nešlo.
To vše fungovalo do doby, než nějaký koumák příšel na to, že zavede tzv globalizaci. V ten okamžit se normálnost zhroutila. Firmy si objednávají součástky z "podřadných" fabrik, mohou jít tudíž s cenou dolů. Zavedlo se pravidlo, že konkurenci je lepší zničit cenou (ať to stojí cokolí), než kvalitou. A tak začaly mizet zavedené firmy, u kterých jsme byli zvyklí na solidnost, kvalitu, výdrž, přístup k zákazníkům. To všechno zmizelo.
Bylo ovšem potřeba to občanům nějak okecat. takže najednou jsou tu kapitalisti, najednou je potřeba vyrábět zboží, které nevydrží dlouho - a to z důvodu, aby lidé nepřišli o práci, protože je potřeba stále vyrábět, peníze se musí točit, stále musí být obrat, ...........
No, hodně lidí se nechalo ukecat, bohužel. ...... byla hezká doba dřív - jsem rád, že jsem ji zažil. Škoda, že už vy ji nezažijete.
Diwiak (29)|10.4.2012 22:26
[quote=Kozousch;499308]S první částí lze ve většině případů souhlasit, ale s tím rychlým padáním ceny nových technologií podle mě ne. Když vezmu jako příklad třeba plasmové obrazovky, tak zhruba před 10-ti lety stál 42" televizor s plasmovou obrazovkou asi 250 tisíc Kč. Teprve nyní jsou ceny základních modelů televizorů s plasmovou obrazovkou zhruba na úrovni kdysi střední třídy televizorů s CRT obrazovkami. 10 let se mi fakt nezdá málo. Marně přemýšlím o nějaké skutečně nové technologii, která by podobně cenově spadla třeba během jednoho nebo dvou let od reálného uvedení na trh. Mám samozřejmě na mysli technologie, které se osvědčily, rozšířily a nahradily nějakou technologii předchozí - ne průšvihy, které se cenově propadly kvůli nezájmu.[/quote]

ano, ale ked niekto pred 10rokmi vygrcal stvrt miliona za plazmu, tiez nemohol vediet ci to nebude prepadak a ci o rok nepojde s cenou dolu na 50 tisic. a to vobec neriesime zivotnost, ked veci velakrat nepreziju dlhsie ako je zaruka. investicia do najnovsich 'vychytavok' mi pride ako maximalne neefektivna - ale kto chce kam, nech si kupi.. napriklad sa mi stale nepozdavaju SSDcka(pre bezne domace pouzitie) v porovnani s 'platnami'.