reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozmazaná písma

Bacon (185)|7.4.2012 17:39
Dobrý podvečer,

nejdřív jsem si říkal, že sem ani psát nebudu, že to nemá smysl a že si zvyknu. No, nezvykl jsem si. Od jisté doby (pár dní zpět) mi některá písma přijdou "rozmazaná", jejich čitelnost se zlepší při označení myší ("zamodrání").

Aktuálně mám ClearType vypnutý, velikost písma 100% (systémově i v prohlížeči), nic jsem neměnil. Dělá mi to např. u názvů produktů v AlfaCompu (ten oranžový text), nebo např. na Google (Hledat Googlem / Zkusím štěstí), na YouTube též (při přejetí myší nad videem se jeho název změní na ten "rozmazaný font".

Netušíte někdo, kde je zakopaný pes? Díky.
brandl (123)|7.4.2012 21:40
Zkusil by jsem pro začátek jiný prohlížeč, jestli je zobrazení stejné.
Jezevec (607)|8.4.2012 07:34
Jiný prohlížeč, jiné ovladače -

(natvrdo je odebrat, vymazat jejich zbytky např. http://www.techspot.com/downloads/4266-driver-sweeper.html, nainstalovat nejnovější drivery např. http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Pages/radeonaiw_vista32.aspx je varianta pro Win7/vista 32-bit, zkontrolovat, jestli je nastavené nativní rozlišení a obnovovací frekvence, které je pro daný monitor ideální. Tam se děje chyba nejčastěji, ačkoliv nikoho nechci obviňovat stává se to - myslím obecně pokud jde o kvatilu zobrazení. Samozřejmě rozlišení a frekvence neřeší deformace písma po přejetí po něm kurzorem.
r34ktor (7477)|8.4.2012 16:48
Jaký používáš prohlížeč?

Udělej screenshot chybně zobrazeného textu.
Bacon (185)|8.4.2012 19:46
Používám Chrome, nicméně jsem zkoušel už i Firefox a výsledek byl stejný. Přikládám dva screeny z každého prohlížeče. Možná je to jen subjektivní, ale ostatní písma (jako např. zde v editoru zprávy) se mi zdají naprosto normální, kdežto přiložené vzorky jsou prostě divné.

Firefox:





Chrome:



r34ktor (7477)|8.4.2012 20:01
Mě to rozmazané nepřijde. Jaký máš monitor? Jak je připojený? Máš možnost zkusit jiný?
Bacon (185)|8.4.2012 20:05
[quote=r34ktor;499219]Mě to rozmazané nepřijde. Jaký máš monitor? Jak je připojený? Máš možnost zkusit jiný?[/quote]

Tak že by opravdu subjektivní? To se mi nezdá, ještě nedávno to vypadalo jinak. I jemná písma jsou prostě krásná, ostrá, ale ty větší nápisy mi přijdou rozostřené.

Bohužel nemám možnost vyzkoušet jiný monitor. Aktuálně mám LG W2042T. Připojený přes DVI.
r34ktor (7477)|8.4.2012 20:21
Zkontroluj kabel, zda se neuvolnil.

Subjektivně mi přijdou fonty v Chrome horší. Ve Firefoxu lze pro jejich ladění použít doplněk Anti-Aliasing Tuner.
Bacon (185)|8.4.2012 20:26
Tak porovnej obrázky z YouTube, konkrétně třeba nápis "Gladiator - Now We Are Free". Ve screenu z FF mi to přijde hooodně neostré, u Chrome to má ostré hrany. Nevím, kde se co stalo.

Naposledy jsem upravoval nějaké nastavení AA u grafiky, jinak si neuvědomuji, že bych do něčeho zasahoval.

Na kabel mrknu, zítra budu PC stejně stěhovat, takže to stejně budu rozpojovat.
r34ktor (7477)|8.4.2012 21:03
Je pravda, že fonty na Youtube vypadají divně. Rozhodně se na ně nějaký antialiasing aplikuje. Bez něj to totiž vypadá takto:

pee.tr (9)|19.11.2013 22:54
Využiju již existující téma. O víkendu jsem byl necen přeinstalovat systém, s tím přisly i nové ovladače grafiky a čistá instalace poslední mozilly. V ní (zatím jsem to v jiném SW neobjevil) se mi některé písmena zobrazují divně. Po přejetí mysší (klikací odkazy) se to zase srovná, po zascrolování stránky se zase třeba pokazí jiná písmena. Dělá to naprosto různě, nezávisle, opakovaně i střídavě klidně na úplně totožném fontu to v jedné řádce je správně, v další blbě (viz. obrázek). Čím by to mohlo být, resp. čím by se to dalo odstranit? Před reinstalem W7 to nedělalo nikdy. Děkuji.
PS: dělá to i u tohoto právě psaného textu. Popojedu pomalu stránkou dolu - písmo zblbne, vrátím se zpět výš, zase se to srovná...
chyby.jpg
john (877)|20.11.2013 08:28
me pomohlo toto reseni
pee.tr (9)|20.11.2013 22:55
Moc děkuju. Použil jsem radu z tvého posledního příspěvku na tom fóru, jiné tam zmíněné věci jsem ani nezkoušel. A zdá se to OK, aspoň zatím nikde zmíněný problém už nepozoruji. Ještě jednou děkuji! :thumb
trodas (1753)|21.11.2013 11:40
[QUOTE]Novy profil bohuzel taky nepomohl. Az zmena gfx.direct2d.disabled nastesti pomohla. Ve chvili kdyz jsem nastavil gfx.content.azure.enabled zpatky na vychozi hodnotu, tak i nahledy funguji spravn[/QUOTE]

Zdáse, že s HW akcelerací je občas veselo :)
john (877)|22.11.2013 10:21
[QUOTE=trodas;548368]Zdáse, že s HW akcelerací je občas veselo [/QUOTE]

na druhou stranu, kdo nic nedela, nic nezkazi, kdo nic nezkazi je dobrej, kdo je dobrej, jde nahoru, kdo je nahore, nic nedela...