reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

jaký mainboard

psychosalam (42)|11.4.2012 17:02
dostal jsem skoro darem tenhle CPU: Pentium 4, P4, 1.8GHz, Socket 478 a mám starý PCčko, na kterém je Pentium III asi 600 MHz nebo tak. Ono to PCčko chodí, jenže s woknama XP dost pomalu. Sice jsem mu přidal RAMku na 3x128 MB, ale stejně to je pomalý. Tak bych chtěl využít ten nový darovaný procesor a pořídit nový mainboard. Ve stávajícím počítači mám Adaptec SCSI řadič pak ještě nový řadič na nový hardisk, takový prťavý s červenými kablíky, LAN kartu, to vše na PCI.
Budu muset vyřešit videoadaptér. Momentálně tam mám nějaký starý VGA, jenže má málo paměti a tapetu ukazuje jen na horní půlce, spodní půlka onrazovky je černá, bez tapety, ale ikonky tam jsou. Je to malou pamětí. Ten počítač s novým mainboardem se bude používat na připojení k mikroskopu a bude ukazovat a nahrávat na disky obrázky z mikroskopu a řídit zoom a scanning. To jsou pomalý aplikace.

Ještě potřebuju vědět, když vezmu nový mainboard a dám do něj ten darovaný CPU a nastrkám stávající adaptéry, na které jsou připojené hard disky a na na nich nainstalovaný wokna XP home, co tomu řeknou wokna? Budou se muset přeinstalovat?

Tak jaký mainboard by jste radili? Nejlépe od Alzy, ta má pbchod za rohem.
r34ktor (7477)|11.4.2012 17:25
Ono jich v nabídce už moc není. Stačí použít filtr.

Každopádně mnohem levněji desku se s478 seženeš přes bazar/aukci.
psychosalam (42)|11.4.2012 18:04
no právě, teď jsem koukal, že alza má jen 2 desky, takže o to je vybírání snazší. Ten můj procesor Pentium 4, P4, 1.8GHz, Socket 478 , jak on se teda jmenuje? Prescott nebo Northwood nebo Willamette? Napsané to na něm není :( Ta alza deska ASROCK P4I65G žere jen tyhle tři CPU.

A ta druhá ALZA deska - ASROCK P4I945GC - ta požere ten můj CPU? Mě by se víc líbila tahle protože má sériový port RS232C - COM1, který potřebuju na řízení otáčení základny se vzorkem na mikroskopu.

Nevíte, jestli by alza vzala ten mainboard zpátky, kdyby mi tam nefungoval CPU?
alfah4ns (1040)|11.4.2012 18:29
Než starou desku za 1300Kč pod archaický procesorl vza. bych toto:
http://www.alza.cz/intel-d525mw-mount-washington-d190994.htm
stojí to o 100kč více, je to výkonnější, pasivně chlazené, má to pětinovou spotřebu, je to nové s 3r. zárukou.
K tomu vrazíš jen nějakou ramku (200kč), vše ostatní to už má (int. grafika, LAN, COM, SATA pro disky (to je to s malýma červenýma kabelama), a pak stačí připojit na zdroj a je to.
jeden PCI pro SCSI řadič tam máš a zbytek už tam je integrovanej.

případně za 1300 je varianta s jednojádrem. I to bude výkonnější, než pentium 4 1.8GHz.

Pro p4 se deska vyplatí jedině z druhé ruky za minimální poplatek (= pošta).

to na tom cpu není žádné číslo/kód?
psychosalam (42)|11.4.2012 19:32
to je zajímavé řešení. Opravdu. Asi , nejspíše to tak vezmu. Paměti musím koupit tak jako tak a k tomu Pentiu nemám chladič, ten bych také musel koupit. To pentium 4 je prý Celeron Northwood, říkal mi teď ten co mne s ním obdaroval. Jo SATA se říká tomu červenýmu malýmu, nemohl jsem si vzpomenout. Je na tom takový mrňavý prťavý hard disk :) No tak dobře, dík a máš bod, ji zítra tu desku objednám.
r34ktor (7477)|11.4.2012 19:58
[quote=alfah4ns;499489]Než starou desku za 1300Kč pod archaický procesorl vza. bych toto:
http://www.alza.cz/intel-d525mw-mount-washington-d190994.htm[/quote]
Nápad dobrý, ale raději bych volil variantu s klasickými DIMM.