reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

maximus iv gene-z/gen3 + vhodne CPU

Matherdet (955)|15.4.2012 11:38
Ahoj mam doma desku co je v nadpisu a nastalo obri dilema !! Chci koupit Ivy bridge je to v podstate to samy co sandy bridge tak mi nemusite rikat ze to jeste nevyslo vemme si teda ze chci koupit sandy bridge a k tomu zapojit do sli 2x GTX660Ti u toho rekneme ze to je 2x 560 ti.Potrebuju k tomu vybrat vhodny procesor aby nebrzdil grafiky premyslel jsem nastupce bud i5-2500k nebo nastupce i7-2600k.Dekuji za vsechny nazory ikdyz ani jeden produkt ktery chci koupit zatim nevysel.
alfah4ns (1040)|15.4.2012 12:28
Hlavně si musíš ujasnit, co od sestavy chceš.
i5 vs i7 -> v některých situacích je i7 hodně znát (převody videa, rendering), v některých vůbec (hry).

Proč 2x mainstream grafika místo jedné highendové? Máš k tomu nějaký potřebný důvod? (více LCD, než by zvládla jedna, apod...). žere to víc, topí to víc, ...
Hůř se to pak prodává...

Jinak k tomu, co teprve přijde, se vyjadřovat nebudu, dokud to nebude na trhu a neproklepne se to.
Jezevec (607)|15.4.2012 12:45
Mně osobně se z nových Ivy Bridge nejvíce líbí modely:

Core i5-3570K
(odemčený, 3,4GHz, 8MB L3. GMA HD 4000)
Cena kolem 210-220USD

Core i7-3770K
(odemčený, 3,5Ghz, 8MB L3, HD4000, Hyper Threading atd.)
Cena kolem 310-320USD

Logicky, poměrem cena/výkon se mi zdá 3570K ja ko rozumnější varianta a nástupce i5-2500K. Myslím, že i5-3570K určitě nebude Tvoje grafiky brzdit, ať budeš dělat cokoliv, pokud ano tak maximálně na továrním taktu, v momentu, kdy se pustíš do taktování pravděpodobně ne. Faktem je, že u specifických činností by bylo lepší i7 kvůli HT viz co výše píše Alfa.

Pak se mi jeví v tuto chvíli úplně zbytečné přemýšlet nad GTX660Ti, když neznáme jejich cenu, výkon, spotřebu... prostě nic validního k tomu se rozhodnout:)
Matherdet (955)|15.4.2012 14:14
Alfo,já nevím ,ale SLIčko sem chtěl mít vždycky,a je to hlavne z financnich duvodu,neni mi jeste ani 15 a nemam moznost vydelavat a rodice mi k tomu moc neprispejou,max. 2-3k za rok tak sem premyslel ze to sestavim pojedu na 1 monitoru a 1 grafice ale potom bych koupil dalsi grafiku a nejspis i monitor High-end gpu je dobra ale kdyz na ni nemam,tak na ni nemam :( a taky pokud odejde jedna gpu mam druhou a pokud i ta druha mam intel HD :D
r34ktor (7477)|15.4.2012 16:10
Ivy Bridge na killera předchozí generace zatím moc nevypadá. První vzorky jdou taktovat hůře a mají vyšší teploty. Jediný výrazný posun je integrovaná grafika, ale ta v herním desktopu nemá valný význam.
alfah4ns (1040)|15.4.2012 16:52
Matherdet:
Právě tato úvaha u SLI je ta nejhorší.
I tak, dokud neplánuješ hrát na někoika monitorech, nebo na 2560x1440(1600), apod., tak nemá smysl kupovat nic víc, než mainstream. GTX560, 6870/6950, příp. jejího nástupce.
Ve FHD to dá skoro vše na max.
Když se za dva-tři roky dostaneš do situace, že to nestačí a chtěl bys přikoupit ještě jednu:
- bude problém sehnat stejnou grafiku, max. z druhé ruky (a ano, v SLI grafiky MUSÍ být stejné)
- dostaneš ve výsledku něco, co bude už na pokraji záruky (stará grafika + další stará z druhé ruky), pokud to odejde, máš smůlu (gpu jsou nejčastěji odcházející komponenty, není divu, hodně namáhané, hodně topí...)
- kdybys ty stávající kartu nějak odprodal a koupil novou mainstream kartu, dostaneš něco, co bude minimálně stejně výkonné, s třetinovou spotřebou, se zárukou, s daleno nižšími nároky na zdroj (na 4jádro a SLI abys měl tak 700W...a nemyslím nějaký eurocase...) a nebude problém to vpohodě uchladit

Prostě, daleko lepší je co dva roku kupovat mainstream karty, a starých se zbavovat.
Jak z pohledu výkonu pro aktuální hry, tak dlouhodobě z ekonomického pohledu.


CPU - souhlas s výše uvedeným, nástupce sandy bridge má jen malý přínos ohledně CPU výkonu. Tam, kde by nestačilo sandy, nepomůže ani ivy.
2500k bude výkonem na hraní stačit min 4-5 let a pak budeš rovnou upradovat celou platformu, budeš-li chtít max výkon.
Jezevec (607)|15.4.2012 20:02
Tak já bych ještě Ivy Bridge neodepisoval :) Ano, první vlaštovky mluví o horším taktování než SB, ale to je počátek každé technologie navíc o jakém rozdílu mluvíme, běžně se to dá provozovat na 4,5-4,6Ghz, což si myslím je luxusní takt. Výkon je odpovídající 4,8Ghz SB... opravdu bych nad tím ještě nelámal hůl:)

Ad SLI/Crossfire - souhlasím s uvedeným, SLI/Crossfire je dost nepraktické řešení. Potřebuje mocný zdroj, má nároky co se týče budoucího upgradování (jak bylo uvedeno mělo by se jednat o stejnou kartu) nebo kartu velice podobnou - upgradem BIOSu lze dosáhnout "sjednocení" i u mírně odlišných karet (v taktech, výrobci ap.) ... přesto je to nepraktické řešení, pokud nejsi opravdu fanda :)) ale proti gustu...
alfah4ns (1040)|16.4.2012 01:40
Já nad tím hůl nelámu, jen tvrdím, že se nejedná o až takový improvement, aby mi stálo za to za každou cenu ho tlačit do nové sestavy, pokud by vyšlo sandy finančně lépe, vzal bych ho i přes to, že už je "starší". 2500k totiž není něco,co by mělo něco nějak limitovat, ne v tomto nasazení (herní PC). A pokud ano (za pár let), nepomůže ani ivy, je jen o něco silnější, bude mít pak tedy stejný problém v porovnání s novými CPU.
Richmond (8084)|16.4.2012 11:44
[quote=Jezevec;499897]Ad SLI/Crossfire - souhlasím s uvedeným, SLI/Crossfire je dost nepraktické řešení. Potřebuje mocný zdroj, má nároky co se týče budoucího upgradování (jak bylo uvedeno mělo by se jednat o stejnou kartu) nebo kartu velice podobnou - upgradem BIOSu lze dosáhnout "sjednocení" i u mírně odlišných karet (v taktech, výrobci ap.) ... přesto je to nepraktické řešení, pokud nejsi opravdu fanda :)) ale proti gustu...[/quote]

Je vidět, že tu spostu lidí vidí ve SLI pouze a jenom "nekompromisní herní stroj" :(. Samozřejmě se nebavím u sestavy kolem 10k kam se dává leda tak singlvětvový OEM Seasonic, ale když už někdo uvažuje nad Ivy Bridge tak asi na Enera má ;) Každopádně pokud bude člověk uvažovat o SLI dopředu a koupí adekvátní zdroj, desku s 2 slotama mezi vga a druhou kartu dokoupí později za hubičku tak SLI smysl má. Ber v potaz, že dneska má SLI akceleraci i pitomej Mass Effect. Hry, které SLI nepodporují tak už mají defaultně zapnuté střídavé vykreslování a nevytěžuje se tak jedna karta na 100% a druhá se fláká - naopak se zatěžují obě rovnoměrně třeba na 50% takže se nestane, že jedna ukrutně topí/hučí :rolleyes: Karty ve SLI může provozovat s klidem od různých výrobců nebo na odlišných taktech, můj pc nemá problémy se SLI ani s kartami s různými revizemi jader ;)

Ó sladká nevědomost :D
Matherdet (955)|16.4.2012 14:56
Richmond s tim jeho sli zabil :-D .Tak jo trochu si to srovnam,koupim teda i5 a vyberu si mezi 2500k a jeho nestupcem to uvidim. Nechci zakladat novy tema ,tak vyresime rovnou i grafiku ;-) . Nemusite se bat hazet navrhy od Amd,pokud oduvodnite vyber ,ale myslim ze je kepler pro herni nasazeni to nejlepsi.Kdybych koupil jeden mainstream a po roce (treba) dalsi do sli.Bylo by to vyhodnejsi co se tyce vykonu nebo ne?? Divam se jen na "vykon,penize sou problem ale stejne sem nepocital se ctyrma 590 v sli. A monitor bude nejaka 27".
flanker (1579)|16.4.2012 15:00
pokud nemáš 30" LCD, nemá smysl vůbec uvažovat nad SLI výkonějšíchh grafik. Dnešní hry ti třeba na 20" LCD utáhne slušně i HD5770. Takže pokud koupíš HD7870 nebo GTX660, máš na pár let vystaráno a i po těch pár letech budou hry vypadat s některými vyplými nastaveními více než nadprůměrně dobře. Procesor myslím stačí i5-3570K, v pohodě na defaultu, OC bych řešil až mu bude třeba za 5 let ostačovat dech (stačí s epdoívat na cca stejně starý Q6600, který je dnes stále slušným procesorem)
Richmond (8084)|16.4.2012 15:12
Bylo i nebylo :) Prostě když hra (čti idioti co hru jen portovali z konzole) neimplementují SLI tak bude hra využívat výkon pouze jednoho jádra. Je už celkem jedno jestli střídavě vga1/vga2 nebo jedno "co to dá". Samozřejmě když poběží střídavě tak budeš mít lepší provozní vlastnosti nebo "volnou" další kartu na multimonitor/cuda/physx. Samozřejmě pokud bude hra na SLI/CF připravená tak je "boost x2"

edit: já na SLI přešel na 21.5" lcd :D Boost je znát hlavně v hrubé síle výpočtu polygonů, u textur v DX hrách je to slabší (díky tomu, že jedna karta "nevidí" do paměti té druhé).
Matherdet (955)|16.4.2012 15:28
Dekuju lidi,tak ja koupim :-D 660ti popripade 670 pak bych pockal na dalsi radu a koupim jeji nahradu nebo nahradu za 7870 myslim ze jak rikate tak asi na tom pc i usetrim ,predpokladal sem ze utratim 35-40k ale ted je to razem pod 30k
Richmond (8084)|16.4.2012 15:37
No pokud je mi známo tak 660/670 nikde nejsou :notsure
Matherdet (955)|16.4.2012 18:21
Budou,to je to hlavni..... A cena bude rekl bych taky o par korun stejna.
flanker (1579)|18.4.2012 16:16
A za zbylé peníze si třeba našetřit na dovolenou :)
Matherdet (955)|23.4.2012 19:09
Tak jake doporuceni zni ted ??? :D rada by se hodila......
.
.EDIT: ne hned ted ale do tydne (treba) :D
flanker (1579)|1.5.2012 18:35
2500k :)+ Maximus IV Gene :)
Matherdet (955)|17.5.2012 19:40
Peníze na CPU mám (zkusím počkat na novější revizi IB možná zpraví teploty,hledal jsem ale nic jsem nenašel ,nerad bych totiž měnil tu pastu pod Heatsinkem kvuli teplota po pretaktovani,to by mi zrušilo záruku?asi?,ale SB je taky dobrej).....teď sem sehnal Intel 330 a pak RAM na to se chci zeptat dneska :D .....dal bych za ně 1750,- pokud za to stojí ,většina serverů tvrdí že zas takový u těch levnějších rozdíl není .Pokud by byl nějaký pádný důvod tak uvolním z rozpočtu 2k jinak Kingston nechci(pokud možno Geil,G.Skill,Corsair,Crucial,Mushkin?) a byl by dobrý kit 2x4GB ale stačilo by 3x2GB. Díky.