reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Reproduktory k notebooku 2.0 kolem 2000Kč

jirka007CZ (22)|16.4.2012 17:17
Zdravim, již nějakou dobu se trápim s výběrem reprosoustavy a proto prosím o Vaše názory. Situace je taková, že chci reproduktory primárně na hudbu a poté občasně nějaký ten film. Zdrojem zvuku je notebook Dell XPS 1645. Zabývám se hlavně soustavou klasického sterea (2.0), jelikož si myslím, že na hudbu je to ideální. Primárně mi jde hlavně o kvalitu podání. Co se týče ceny, tak samozřejmě jako každý chci hodně muziky za málo peněz:). Reálně to vidím v cenové relaci kolem 2000Kč. Kandidáti, kteří mi nejvíce padli do oka jsou:
Genius SP-HF2020
Creative GigaWorks T40 (popř. T20)
Genius SP-HF 1800A

Co by jste doporučili nebo jaké jiné by mohli být vhodné? Moc děkuji...
jirka007CZ (22)|17.4.2012 09:00
Vypadají moc hezký a jsou malinkatý, bez problémů by se vešli na můj stůl. Všude je na ně pěna chvála, nicméně budou lepší než o mnoho větší varianty které jsem navrhoval? Popřípadě neměl by jsi ještě nějakou o něco lacinější variantu? Díky ti...
NHKG (1136)|17.4.2012 10:39
V práci používám Samson Media One 3a a jsem s nimi docela spokojený. Basy samozřejmě mizerné, jinak vzhledem k ceně a velikosti OK. Subjektivně výrazně lepší než cokoliv od Logitechu, Creative, Geniusu a podobně. Proti těm Bossům nevím. Já jsem ale zvyklý na "syrový" zvuk studiových monitorů. Trošku větší studiáky mám i doma. Akorát nějak zdražily. Loni stály běžně pod 2000Kč.
jirka007CZ (22)|17.4.2012 15:12
Zdravim, děkuji moc za návrh, jsou moc pěkné. Nepotřebují monitory nějakou speciální pozici vůči uším? Myslím to tak, jestli nemají být třeba kolmo k uším na rozdíl od běžného rozestavení, kdy jsou reproduktory před posluchačem? Z vašich návrhů soudím, že bych asi vůbec neměl vybírat z běžných tuctových značek jako Genius, Logitech atd...
NHKG (1136)|17.4.2012 15:24
Monitory se umisťují klasicky po stranách monitoru: obrázek. Výškově ale do výšky uší.

Běžné značky mají většinou dost zkreslené středy a příliš silné basy. Někomu to vyhovuje, navíc s enhancerem prý se z nich dají dostat rozumné zvuky. Sám jsem to ale nezkoušel, podle mě prostě na hudbu vhodné nejsou.
Richmond (8084)|17.4.2012 15:38
Právě, že ty Bose přebasovaný nejsou, zkoušel jsem na nich jak integrovanou ADI2kb tak externí zvukovky (USB Mixvibes, FW Foccusrite 24B) a sklidem mohu říct, že hrály "svižněji" než T20. Slyšitelné zkreslení se objevilo až při nejvyšší hlasitosti. Hluboké basy cítitelné v hrudníku to samozřejmě neumí, ale při nízké (běžné poslechové) hlasitosti se z nich dá vyloudit hodně měkký zvuk.
xmarek (1676)|17.4.2012 15:44
Přiklonil bych se k návrhu Richmond-a. Osobně jsem je sice neslyšel, ale pějí na ně slávu. A v dané cenové kategorii moc na výběr nemáte (myslím tím rozumný zvuk). Monitory jsou dobrým řešením (sám mám jedny doma), bohužel však narážejí na dvě věci. První je cena. Pokud chcete rozumné monitory, tak cena začíná kolem 10k a druhou věcí je zdroj zvuku. Mám zkušenost, že obyčejná zvukovka ve spojení s kvalitními monitory produkuje spoustu ruchů apod. Prostě chce to své.

K Vámi navrhovaným kandidátům:
Creative GigaWorks T40 (popř. T20) - Ne. Zvuk mají mizerný, basy příliš plastové (nebo spíš žádné).
Genius - Ten nemusím. Mají vysokou poruchovost a zvuk bývá mizerný. Na hudbu bych je určitě nedoporučoval. Raději bych se poohlédl po 2+1 od firmy Logitech. Ale na nějakou hudbu mimo klasiku typu Duck-cink jsou problematické.

V minulosti jsem řešil podobný problém a dopracoval jsem se poslechem až k ceně cca 10k + zvukovka. Toto asi není věc, kterou by jste chtěl slyšet. :p Pokud to s poslechem hudby myslíte vážně doporučuji se vyhnout výrobcům klasických PC speakrů jako je Logitech/Creative/Genius a zaměřil bych svou pozornost jinam. A jedno takové upozornění: "Bacha na levné Behringery". Dle mého názoru je to šrot.

Jinak jen tak pro info se můžete kouknout zde:
http://www.audiotek.cz/ATK/show.asp?cat=640000&subcat=640200&f=&z=10&page=1&sort=2&sortF=&lang=cz
Richmond (8084)|17.4.2012 15:53
Úplně nejlepší by bylo zajít do obchodu kde by byli ochotni repro pustit ;) Pokud ještě mají Bose v iStylu tak bych si je rozhodně šel poslechnout, vydá to za tisíc slov :thumb
xmarek (1676)|17.4.2012 15:54
[quote=Richmond;500156]Úplně nejlepší by bylo zajít do obchodu kde by byli ochotni repro pustit ;) Pokud ještě mají Bose v iStylu tak bych si je rozhodně šel poslechnout, vydá to za tisíc slov :thumb[/quote]Tak o tom žádná. :thumb:thumb
jirka007CZ (22)|17.4.2012 19:40
Moc všem děkuju, přikloním se také pravděpodobně k Bose ale dám i na druhou radu a pujdu si je někam omrknout. Problém s něčem více kvalitním je právě ta zvukovka, která se k noťasu hůř přidává...
Akulla (80)|8.5.2012 23:25
Zdravim, nebudu zakladat nove tema, jelikoz resim obdobny problem. Potrebuji alespon trosku kvalitnejsi obraz a zvuk ke svemu notebooku. Vlasntim Acer Travelmate a jeho obraz, abych se mekce vyjadril, neni zadna slava. O zvuku radeji ani nebudu mluvit, ma zabudovany monoreproduktor, ktery hraje jeste hure, nez muj 5 roku stary notas. Ohledne monitoru jsem si uz asi vybral, dost se mi libi LG Flatron http://www.czc.cz/lg-flatron-ips235p-bn-lcd-monitor-23-/100778/produkt , se zvukem je to ovsem horsi, vubec si nevim rady. Primarne to chci na v 70% na sledovani filmu v BDRip kvalite, kde celkove film ma priblizne 5GB, nekdy 10 GB. Zvuk je vetsinou v DTS. Dale pak v 15% na akcni hry typu Mafia2 a GTA4, Max Payne3. No a sem tam nejaka ta hudba, posloucham vsechny zanry, nejvice asi Deep House. Tam je smichane funky disco, jazz, electro a ja nevim co vsechno. Hudba je v mp3, vetsinou v kvalite 320kbps. Tady je mala ukazka:



Nejdrive jsem mel vytipovane Creative Labs Gigaworks T20 Series II http://www.czc.cz/creative-labs-gigaworks-t20-series-ii/61827/produkt, jelikoz pri nejakem velkem testu obsadily krasne druhe misto, ale vy tady pisete, ze to je v podstate uplny odpad a doporucujete spis Bose. Na youtube jsem nasel srovnavaci video tech reproduktotu, ale radeji si necham poradit od zkusenejsich, je ten rozdil tak propastny, ze by se vyplatilo dat dvojnasobek za ty Bosy?



Jeste jsem se koukal na http://store.apple.com a tam jsem nasel reproduktory od M-Audio, nebyli by nahodou treba lepsi na ty filmy?
http://store.apple.com/cz/product/H6083ZM/A/M-Audio-AV-30-MKII-Speakers?fnode=MTY1NDA0MA
Jednoduse nevim, co kupovat, nejradeji bych vzal neco skutecne kvalitniho, ale bohuzel na to absolutne nemam finance. Tak teda predem dekuji za kazdou radu :)
Richmond (8084)|9.5.2012 11:44
Nebylo by lepší pořídit na filmy/hudbu s tak nízko posazenými basy nějaké 2.1 (nebo 5.1)? Za tyhle peníze moc kvalitní repro sehnat nelze (notebook je dost omezen počtem výstupů, zvukovkou celkově).
Akulla (80)|9.5.2012 13:55
Mam docela maly pracovni stul i pokoj, tak nevim, jestli by se ta sestava 5.1 vlezla. Nemohl bys mi teda spise poradit neco s 2.1? Co je podle tebe nejlepsi v tehle cenove relaci? Treba nejaky zebricek 3 top modelu, nebo alespon jeden produkt :D Predem dekuji
Richmond (8084)|9.5.2012 14:08
Zkus JBL Spot/Spyro... Vypadá to blbě, ale docela to hraje

nebo Soundsticks II, ty by se mohly někde sehnat kolem 2.5k-3k, ty mají docela silnej woofer

edit: beru zpět, Soundsticksy jsou až za 4k (3.3k na Pixmanii, posílají to z Francie :thumbdown)
Akulla (80)|9.5.2012 14:35
Rozumim, jeste se chci zeptat, jestli treba ty JBL Spyro hraji nejak vyrazneji lepe, nez JBL SPOT? Protoze ten design prvne jmenovanych se mi teda moc nezamlouva. Kdyby hrali totozne, tak bych si je mohl skocit koupit do paladia a jeste usetrit na postovnem.
Richmond (8084)|9.5.2012 14:42
Spyro byly pro holky (kytičky) jinak by měly být stejné.

V iStylu (Anděl) by ti je s největší pravděpodobností pustili (doporučuju nechat si pustit všechno co tam mají včetně těch Bose, kvůli vzhledu to
nekupuješ navíc vzhled klame) ;)

edit: aha, mají je jen v Palladiu... to je jedno, huč tam do nich tak dlouho dokud... tě nevyhodí :D
Akulla (80)|9.5.2012 14:51
Ja si vezmu ty JBL Spot a dam na tebe. Vim, ze tahle znacka ma nejake jmeno a oni by si nedovolili, byt u levneho modelu, nabizet uplnou tragedii. Alespon s urcitosti vim, ze budou hrat lepe, nez ten muj proklinany monoreproduktor :D Fakticky diky za odpovedi, mej se :)
xmarek (1676)|9.5.2012 20:32
Co jsem poslouchal to video porovnání těch Creative vs Boss, tak to co jsem slyšel na HD800+Benchmark znělo naprosto strašně. Nevím jestli to bylo dané mikrofonem, nahrávkou nebo něčím dalším, ale ve výsledku bych je odmítl obojí. Já vždycky říkám lepší PC speakery.

Ty JBL Spoty jsem nikdy neslyšel, tak bych si je neodvážil hudebně hodnotit, ale upřímně čím víc futuristický vzhled tím horší zvuk. Toť moje zkušenost. :notsure
Akulla (80)|9.5.2012 23:25
Ted jsem trosku v rozpacich co brat, ale momentalne se priklanim k monitorum M-Audio AV30. Dokonce se prodavaji ve specializovanych obchodech Apple, pravdepodobne asi nejakou svou kvalitu mit budou. Co se tyce JBL Spot, taktez mam strach, ze ten futuristicky vzhled a asi docela miniaturni provedeni modelu, zvuku absolutne neprospeji. Takze nejspis menim svoje rozhodnuti a radeji sahnu po tomhle vyrobku. Akorat jsem se te chtel zeptat, jestli bys mohl poradit, jestli brat AV30 nebo AV40. Podle tveho subjektivniho nazoru, oni totiz stoji skoro stejne a ja netusim, ktery z techto modelu by mel byt o chloupek lepsi. Predem diky za odpoved.
http://kytary.cz/m-audio-av40-ii/HN121200/#!prettyPhoto
elpsycho (1602)|9.5.2012 23:51
No ony právě stejně nestojí. Neslyšel jsem ani jedny, ale jak už ze značení vyplývá, je AV40 vyšší řada. Mají taky o něco větší rozměry (viz. web m-audio). Jediná nešťastná věc je ten jejich potenciometr s vypínačem. U Studiopro3 mi vydržel asi 3,5 roku.
Richmond (8084)|10.5.2012 01:16
Vybírej ušima, ne vzhledem (ikdyž je to logické). Právě že moje první zkušenosti s lepším zvukem byly na subwooferech od JBL - malý, ale takový šlupky že jsem nechápal jak je to možný dokud jsem neviděl ten magnet ;) To samý překvápko bylo tenkrát v kostičkách od Cambridge/Creative nebo právě plastových, ošklivých Soundsticksech ;) Studiovou přesnost od repro za 2k očekávat nelze a popravdě si myslím, že na ten styl hudby výše by byl vhodnější woofer + cinkátka nasměrované na uši. Na druhou stranu jsem slyšel pouze Spyra, který jsou spíše dětské (přesto je provedení velmi precizní) a M-Audio Bněco. Možná by nebylo od věci ještě mrknout po Fostexech http://www.fostexinternational.com/docs/products/PM0.4n.shtml#3 nebo Teufel http://www.teufelaudio.com/pc/concept-b-20-p6182.html
Akulla (80)|10.5.2012 02:02
Ted jsem z toho uplne jelen :D Uz jsem si rikal, ze mam vybrano, ale tys tu navrhnul dalsi 2 modely :) Bohuzel ale Teufel jsem na ceskem internetu vubec nenasel a Fostexech pouze v jednom obchode. Tak ja teda nevim, u tech M Audio AV30 jsou docela pozitivni ohlasy, co se tyce Fostexech netusim, mozna v zahranicnich forech o nich najdu blizsi informace. Taktez jsem nasel video na youtube, kde zkousi Spyro JBL a hraji celkem pekne, hrajou urcite lepe nez Creative GigaWorks T40, ze jo? No a jinak primarne to budu vyuzivat na sledovani filmu, takze hudba jenom obcas. To jsem napsal jen tak naokraj, jestli to ma vubec nejaky vliv, jestli clovek vybira spise repro na hudnu, nebo na filmy/hry. Ale ja se v tom vubec jaksik nevyznam :D
Richmond (8084)|10.5.2012 02:51
Ono se to dost blbě popisuje, SW hraje prostě jinak než stereo. Na basech to udělá prostě takovej "zlom" kdy je mezera na 100Hz (a to je přesně to pásmo co mě osobně vadí na všech 2.0) - buď to hraje napikaču nebo přeřvaně a hlouběji vůbec a to je přesně to čeho mají ty tvý písničky nejvíc. Naopak ty monitory budou hrát přesně, rozhodně budou mít lepší pásmo mluveného slova a vyšší středy než ty plasťáčky (těm IMHO věřím tak max 60Hz, ale to prostě už za ty prachy nevyřešíš). Jestli to chceš na "bordel" bez bádání nad nastavením ekvalizéru a kdovíčeho ještě tak to ten woofer dá s rozumnou razancí (nepřesnou, ale razancí). Ty M-Audia budou přesný opak - hluboký to nedá a začne to hrát až od těch 90-100Hz (dříve jsem to řešil "lavórem" na ekvalizéru, při zapojení pc na Jamo Concert jsem eq vypnul úplně protože hraje líp bez něj a všechny pokusy o kouzelnictví vedly jen k horšímu). Na malých Cambridgích to samé - nemají objem na "šlupky", ale pořád hrají razantně a za monitory bych je nevyměnil ani náhodou, to si radši stáhnu volume. Je fakt, že já nemám pochopení pro 100Hz, raději měkoučko, menší volume žádný uřvaný středy, ale neposlouchám metallicu nebo vážnou hudbu. Úplně nejlepší by bylo nahrát si do přehrávače/telefonu takovou písničku co máš 5let naposlouchanou a pak jí pustit na těch repro co chceš koupit, to co se ti bude líbit nejvíc ber a na papírový údaje nehleď...
Nejblíž tomu co poslouchš ty mám asi tohle a bez wooferu si to vůbec nedovedu představit.


/ all http://www.youtube.com/playlist?list=PL5B1C0DDDA88D3454&feature=view_all

edit: když bys poslouchal takovouhle hudbu tak ti vůbec nedoporučím subwoofer a rovnou bych tě hnal do toho M-Audia
Akulla (80)|10.5.2012 03:27
Aha, tak nejak zhruba jsem to asi pochopil, ja budu asi podobny typ poslouchace, jako ty. S ekvalizerem se mi moc babrat nechce, ani to neumim a radeji to nechavam tak nejak automaticky plynout :D Cetl jsem, ze se stejne kvalitni monitory za levne penize hledaji velmi tezko. A neco skutecne kvalitniho se pohybuje od 10K nahoru. Ovsem nutne podotknout, ze ja nejsem nejak narocnej poslouchac, nikdy jsem snad ani neco opravdu kvalitniho neslysel, ale s urcitosti vim, ze ten zvuk na mem notasu je prilis hrozny i na me :D Velice me zaujaly reproduktory od Focal XS Book, (ale ta cena je proste silne pres rozpocet, kdyz ma clovek dohromady zhruba 7K na repro i lcd monitor, tak si o tom muze nechat tak akorat zdat :( ) Budu si teda muset poohlednout po nejakych plastackach a do hry se zase vraci to JBL. Behem jednoho dne jsem uz nekolikrat zmenil nazor, nejdriv JBL, pak se mi jevila jako nelepsi volba M Audio a ted uvazuji o setu 2.1. Ja uz si skutecne pripadam jako blazen :D
Akulla (80)|10.5.2012 05:09
Richmond (8084)|10.5.2012 06:15
Jo, jenomže za 8k už má člověk na výběr z úplně jinýho sortimentu, třeba jetej Marantz z aukra + lepší sloupy (nedávno jsem tam zahlídnul B&W snad za 7k), máš toho 30-40kg a naštvaný sousedy věčně na zvonku ;) Takhle to můžeš hrotit do nekonečna a stejně ti nakonec vyjde, že to bez SW nedáš na stůl, pustíš na 10% výkonu a ještě když nebude stará doma :rolleyes:

edit: Krator neznám, ale vypadá to jako mix mezi hliníkovejma Elacama, předek z Technicse, drřevo z BWček a repro v designu Jamo C (akorát se asi bude hejbat i ten vrchlík) s barvou Klipschů ... Připadá mi to spíš na kategorii "voko bere" a nekoupil bych si to minimálně do tý doby než by se daly sehnat Bose za stejný prachy, stejně malý, stejně hnusný, stejný prostě.

Řešíš už to moc dlouho, nevim jak u tebe ale já si myslím, že nejlepší nápad je ten první co tě napad. Zkrátka naběhni do iStylu ať ti to pustí (JBL), kdyby nestačilo tak ať pustí M-Audio, pak Bose. Jestli ti to nevykouzlí upřímnej úsměv na tváři tak holt budeš šetřit dál. O nic nejde ne?
Akulla (80)|10.5.2012 09:49
Jn, fakticky o zivot nejde, jak se budu pohybovat v centru, jednoduse navstivim nejakou prodejnu a poslechnu si JBL a M Audio. A vyberu si podle subjektivniho nazoru, prece jde o nejake blbe (v uvozovkach) litry :) Na znacku Krator se taktez divam docela skepticky, kdyby byla alepson trochu nad ramec beznych repro kolem dvojky, tak by se o ni urcite psalo, nejenom na nejakem servru novinky, takze ty asi diru do sveta neudelaly. Nic, jeste vsem moc dekuji za nazory a postrehy.
xmarek (1676)|10.5.2012 10:08
S kvalitní zvukem u PC je celkem potíž. Já jsem původně uvažoval nad nějakými malými repro okolo 2k a tak jsem hledal a četl recenze. Něco jsem slyšel a výsledkem bylo, že firmy Creative, Logitech, Genius apod. rozhodně ne. Většina těchto repro je maximálně na zvuk duc-cink a zvuk většinou působí strašně plastově. Po dlouhé úvaze jsem začal uvažovat nad studiovými monitory. Něco jsem si o nich přečetl a bylo rozhodnuto... Ale které? Nakonec jsem si nějaké vybral, ale vzhledem k tomu, že je zrovna neměli, tak jsem to zrušil. Čekat na ně měsíc se mi rozhodně nechtělo. Tak jsem si vybral jiné v Audioteku a rozhodl jsem se, že si udělám výlet do uherského hradiště si je raději poslechnout. Dobře jsem udělal. A doporučuji to každému. Výsledkem byly uplně jiné (KRK RP6) a jsem s nimi nad míru spokojený. Jsou sice velmi náročné na zdroj zvuku, ale v té době jsem už měl EMU 1616m, tak jsem to moc řešit nemusel.
Co se týče těch M-Audio , tak taková drobnost. Ve skutečnosti to nejsou studiové monitory jako takové, spíš by se dalo říct, že jsou to velmi dobré PC Speakery. Takovým způsobem je i prezentuje firma M-Audio. Jejich zvuk není tak plochy jak by člověk hledal u studiových monitorů. Měly by hrát mnohem zábavněji.

Jinak zde http://www.audiotek.cz/product-49764-m-audio-av-40-2 stojí AV40 něco přes 2K. ;)

Pozn. Ty KRATORy bych rozhodně nedoporučoval. Ale uvážení nechám pochopitelně na Vás.
Akulla (80)|14.5.2012 15:54
Zdravim jeste jednou, tak se teda s uzivateli podelim, co jsem nakonec vybral :) Ze zacatku jsem sel do autorizovane prodejny applu, kde jsem chtel slyset JBL SPOT, tam mi je na zkousku pustili a me se ten zvuk docela libil, ale nakonec jsem se rozhodl je prece jenom nebrat. Me se totiz zdalo, ze si nedokazali poradit s vetsi hlasitosti a ja to nekdy mam rad pustene na plne pecky :D Zvuk meli skutecne pekny, ale trochu jsem od toho asi prece cekal vice. Uz nebylo moc z ceho vybirat, tak jsem dal na radu xmarka a zkusil na slepo objednat M-Audio AV30, Chtel jsem spolehlivy obchod a nakonec volba padla na kytary.cz Bohuzel je nemeli skladem a misto nich jsem sel do totozneho, ale trochu vetsiho modelu s oznacenim AV40. Sice mi nedokazali poskytnout garanci nejnizsi ceny na trhu, ale dali slevu nejake 3 stovky plus dopravu zdarma pres PPL. Vysledna cena byla stanovena na peknych 2 190 Kc, behem dvou dnu jsem je mel doma a doruceni probehlo bezproblemove. Obchod muzu vrele doporucit. No a co se tyce samotnych repro, nebo monitoru, tak jsem byl nastesti prijemne prekvapen! Nejvice jsem se bal, ze budou mit suchy, absolutne nebasovy projev, ale to se nepotvrdilo. Ja jsem to nejak tusil, jelikoz uz i xmarek tady psal, ze to nejsou monitory v pravem slova smyslu a jsou urceny pro sirsi verejnost. Bohuzel ale nemuzu srovnat se zadnymi jinymi monitory, jak na tom jsou basove ostatni vyrobci. Na filmy jsou skvele, obzvlast je to hudebni zazitek pri hrani her a sledovani filmu akcnich. Zvladaji perfektne i hudbu, klasickou, jazz. O moc nezaostavaji i jine zanry jako dance, deep house. I pri velmi nizkei hlasitosti hraji relativne mekce, naopak pri asi 80% volume mi to malem urvalo usni bubinky :D Jedinou nevyhodu, kterou bych vyrobku vycetl, je vypinani na zadni strane a taktez jsou neznatelne slyset pri ztisene hlasitosti, ale aby to nekomu zretelne vadilo, musel by mit naprosto extremni sluch, navic pres noc se daji jednoduse vypnout s tim padem i usetrit na energii. Vlastne uz nevim, co bych k tomu vyrobku jeste napsal. Snad akorat to, ze je muzu s cistym svedomim doporucit vsem, kteri hledaji alespon trochu obstojny zvuk v cenove relaci kolem dvou tisic. Ted uz si objednavam monitor LG Flatron IPS235P a bude to kompletni. Tady uz nastesti neni z ceho moc vybirat a co se tyce pomeru cena/vykon by melo jit o idealni volbu. Jestli to neni pravda, tak me prosim vyvedte z omylu:D Jeste jednou vsem dekuji za rady a postrehy, bez vasi pomoci by to bylo urcite tezsi :)
xmarek (1676)|14.5.2012 20:52
Tak gratuluji ke koupi a přeji ničím nerušený poslech. ;) Co se týče nepatrného "brumu", tak to je problém i daleko dražších monitorů.