reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

7mm SSD pre ASUS U32U

Veyron (88)|20.4.2012 14:30
Zdravím lidi, pred pár týždňami som si kúpil vyššie uvedený laptop a minulý týždeň som si doňho dokúpil ešte Agility 3, ale bohužiaľ som zistil, že disky nie sú štandardizované aj na hrúbku a ten Agility 3 som doňho bohužiaľ nemal šancu napchať. Tak som sa toho disku zbavil a teraz hľadám najlepší 7mm disk (aktuálny HDD má iba 6,3mm, ale keď som to meral, tak by sa tam mal zmestiť dokonca i 8mm, takže 7mm tam musí vojsť). Zatiaľ sú hlavnými adeptami Samsung 830 a Crucial M4. Samsung vyzerá výkonovo asi najlepšie, ale zase má nejak vysokú spotrebu (čo je tiež dôležité). Ešte som zistil, že Intel 520 má tiež iba 7mm, keď sa zloží ten čierny rámik, ale vraj sa vtedy stratí záruka a to mi teda nepríde ako ideálne riešenie. Poznáte ešte nejaký iný 7mm disk alebo mi viete poradiť ohľadom týchto, teda ktorý by bol do tohto laptopu najlepší (ide mi o čo najvyšší výkon, ale i najnižšiu spotrebu).
zsdx (2098)|20.4.2012 15:03
Intel bez ramecku a o zaruku bych se nebal. DrZelenka potvrdi :)
Salamander (6177)|20.4.2012 15:11
Ten Crucial M4 je taky vybornej :thumb
alfah4ns (1040)|20.4.2012 18:16
disky na tloušťku standardizované jsou.
klasika - 9.5mm.
Vysokokapacitní HDD - 12.5mm.
Některé tenké jednoplotny - 7mm.

Crucial M4 7mm dobrá volba, stejně tak jako ty Intelu 320/520, záruka no problem, prostě to zase složíš zpátky s tím rámečkem, v případě RMA...
Nevím ale jestli není třeba sehnat ještě někde kratší šroubky místo těch původních.
Veyron (88)|21.4.2012 00:31
Ďakujem za vysvetlenie o tých hrúbkach diskov. Škoda, že som sa to nikde nedočítal ešte pred kúpou toho Agility 3(ale tak to som už vyriešil...ten teraz pradie v serveri jednej miestnej firmy).
Ale tie hrúbky aj tak myslím nie sú tak úplne pevne určené...veď napr. moje aktuálne 320GB OEM HDD od Hitachi má iba 6.3mm.

Intel 320 mi príde rýchlostne nekonkurencieschopný. 520 by mohol byť dobrá voľba, ale neporovnával som zatiaľ nejak detailne, teda chcelo by to niekde porovnať (hlavne spotrebu). Čo a týka šróbikov, tak predpokladám, že tie, ktoré držia aktuálné HDDčko, tak budú pasovať i do tohto, či nie??
alfah4ns (1040)|21.4.2012 00:49
Já myslel ty šroubky, které drží to SSD pokupě, viz obrázek intelu 320/520 na netu.

V čem konkrétně ti přijde 320 nekonkurenceschopný?

Tloušťky - určené jsou, ntb mají buď 9.5mm šachtu, nebo 7mm.
12.5mm je hodně vyjímečná (spíše to tak mají sekundární disky místo mechaniky, apod).
že disk nemá přesně 7.00 nehraje roli.
Veyron (88)|22.4.2012 13:52
aha, takže keď odkrútim šroubiky z toho rámu, tak sa rozpadne celý SSD? To nie je bohviečo :D aj keď nie je to neriešiteľné, len či ten disk za tie komplikácie stojí...a tiež sa mi nepáči, že je o tých 8GB menší, než Crucial a Samsung.
Tá 320tka je predsa výkonovo o triedu nižšie...
...neviem či sa všade montujú rovnako tie disky, ale v tom ASUSe je to spravené tak, že je jedno, aký je hrubý, len sa tam musí zmestiť :D Teda myslím, že aj 8mm by som tam napchal (podľa toho, ako som to meral) a na druhú stranu keby bol hrubý iba na tie bočné diery na šroubiky, tak by to tiež nebol problém...jednoducho sa tam prikrútia také rámiky, ktorými sa to pripevní o vrchnú stranu spodku laptopa (neviem, možno je to tak isto na všetkých).
alfah4ns (1040)|22.4.2012 14:27
Nn, každý ntb má uložení HDD trochu jiné.

Ten Intel vypadá tak, že máš dvě kovové půlky, mezi nimi schovaný tištěný spoj, pak ten rámeček.
A drží to čtyři šroubky přes rohy, když je odšroubuješ, celé to jde rozdělat. Plomby nebo tak tam ale žádné nejsou, takže pokud nejsi totálně levej a pokud jsi alespoň jednou džel v ruce šroubovák, není problém. Já si jen nejsem jistý, jestli ty šroubky pak nejsou v případě, kdy ten rámeček sundáš, moc dlouhé. Můžu se ti ale na svou 520 podívat.

K Intelu 320 - ono to není jen o těch číslech "až 500MB/s", atd.
Zas tak špatný to SSD není. Naopak, troufám si říct, že je hodně znatelný přechod z HDD na jakékoliv SSD (mimo ty úplné plečky), naopak mezi jednotlivými SSD už ty rozdíly při používání mimo benchmarky ani vlastně moc nepocítíš.
320 80GB třeba výborná varianta, pokud ti přijde 60GB málo a 120GB hodně drahá a pokud chceš 5letou záruku, kterou intely 320/520 mají.

EDIT:
Jn, tak je to jak jsem říkal, ty šroubky jsou moc dlouhé.
Je to nějaká M2, takže pak stačí někde sehnat kratší.
(M2 x 3mm? )
PICT0652.JPG
Richmond (8084)|22.4.2012 14:30
BTW co zkusit intela 330? :notsure
Veyron (88)|23.4.2012 01:54
no to je vhodná poznámka, že prečo nie radšej rovno 330, než 320? Ale čo som pozeral, tak je to asi jasné, že prečo nie - 330tka sa nedá na 7mm ani prerobiť.

Úplne súhlasím s tým, že najväččší rozdiel je medzi samotnými HDD a SSD, ale medzi SSDčkami to už asi tak veľmi nepoznať. Keď som prešiel pred skoro dvoma rokmi na SSD, tak bolo ako prejsť so Škody 120 na BMW M3...ale prejsť s BMW M3 na M5 je výkonovo zanedbateľné. A hlavne v tomto prípade, keď to chcem použiť pre laptop s E-450. Preto si to asi nebudem komplikovať a siahnem po tom Samsungu. Pozeral som všade po internete a vyzerá, že je najlepšie prispôsobený aj čo sa týka príslušenstva a celkovo je to myslím najnovšie SSDčko z týchto tu a v prípade HW rád nakupujem čo najnovšie veci.

Každopádne dík za pomoc. Tá 520tka vyzerá tiež skvele, ale načo si to zbytočne komplikovať, keď to v praxi asi ani nepoznám a má iba 120GB, teda je to iba 8GB rozdiel, ale aj tak to poteší tých pár giga, keď je to jediný disk v PC. Menej giga by mi už príšlo príliš málo a zase väčšie mi už prídu ako predražené a zbytoné vyhadzovane peňazí.

Už len sa rozhodnúť, či ho kúpiť v edícii "notebook" (s Norton Ghost 15, SSD Magician 3.0 a USB adaptérom) alebo iba v základnej (bez príslušenstva).
alfah4ns (1040)|23.4.2012 06:33
Na přenos os můžeš použít intel data migration sw, je na stránkách intelu.
udělá to komplet i se správným zarovnáním.

"jen" 120 GB? Ono je tam zbytek pro TRIM a záložní buňky. Crucial je nemá, ocož ale není zas tak velký problém, prostě necháš více volného místa.
(správně, SSD NEsmí být nikdy úplně plné, čím je více zabrané, tím agresivnější je TRIM, tím více to pak přepisuje buňky, atd..)
Veyron (88)|23.4.2012 08:39
To o tom migračnom softvére mi už minule známy spomínal, pretože som mu ten disk (520) odporučil do serveru a je s ním plne spokojný.

Vlastne áno, to máš asi pravdu - tie disky sú asi rovnaké veľké, len Intel už rovno zvyšok priestoru zablokoval ako zálohu, ako väčšina výrobcov a na tom Crucial a Samsungu to asi treba aj tak zablokovať. Takže v tomto smere v podstate žiadna výhoda...
Richmond (8084)|23.4.2012 13:10
[quote=Veyron;500810]no to je vhodná poznámka, že prečo nie radšej rovno 330, než 320? Ale čo som pozeral, tak je to asi jasné, že prečo nie - 330tka sa nedá na 7mm ani prerobiť.[/quote]
Já myslel, že ten disk budeš rozebírat úplně. 330 jsem zatím v ruce neměl, ale 320 je pomalejší než x25-m (o fous, ale je). Co jsem tak koukal po testech 330 tak vychází nejlépe
Veyron (88)|23.4.2012 22:44
Disk je už objednaný v 128GB verzii s notebook kitom :)
alfah4ns (1040)|23.4.2012 23:13
Je to slušné SSD, chybu jsi rozhodně neudělal :)