reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

mSATA disk do notebooku

VencaX (3686)|21.4.2012 13:11
Zdravím,
přemýšlím nad koupí mSATA SSD disku.
Asi jediný požadavek je 60 GB kapacita, menší určitě ne. Líbí se mi Intel 310, ale 80GB verze stojí 4000 Kč a to je víc, než bych si představoval. Se značkou ADATA jsem byl vždycky spokojený, ale nevím, jak jsou na tom s kvalitou (konkrétně tenhle kus). Na koupi příliš nechvátám, ale rád bych jej do července již měl.

Co byste doporučili vy?

EDIT: Cenu bych viděl tak do 3000 Kč.
VencaX (3686)|8.6.2012 20:56
Zatím nikdo neodpověděl a nechci zakládat nové téma. Konec semestru se blíží a tak čím dál víc začínám přemýšlet o koupi SSD. Přemýšlím ale nyní o 2 možnostech a to:

1. Koupit ke stávajícímu 500GB SSD mSATA disk. Přemýšlel jsem o něčem levnějším, jako ADATA, ale četl jsem o řadičích SandForce, že nejsou úplně ideální a často odcházejí nebo způsobují pády systému a ty jsou ve většině mSATA disků.
Takže je možnost ADATA 60GB za 2400 Kč nebo cokoli se SandForce za podobnou cenu, Intel 310 80GB za 4100 Kč. Problém toho Intelu je cena, protože 1500-1700 Kč navíc je poměrně dost za 20GB místa.

2. Koupit nějaký větší SSD místo interního. Přemýšlel jsem třeba nad Crucialem M4 128GB za cca 3000 Kč nebo si připlatit dva papíry na 256GB verzi. U té 128čky se bojím, aby to nebylo málo místa. Přece jenom se znám, občas si nějakou hru zahraju + hudba a nějaké filmy...
Pak dost často něco stahuju, tak zase aby se disk rychle neopotřeboval a navíc mít SSD na OS i data. To by mohl vyřešit externí disk, ale zase když můžu mít všechno v jednom těle...

Na všechny vyjmenované disky je 3 roky záruka, tak tam bych neviděl rozdíl.

Co byste mi doporučili jako lepší možnost? Nebo nějaké další návrhy?
DrZelenka (2491)|9.6.2012 01:11
Jak moc potřebuješ mít data s sebou? Já bych bral 128GB Crucial M4 + současnej 500GB HDD (předpokládám, že to "SSD" je překlep) hodit do rámečku a udělat z něj externí na data. Ale to pouze za předpokladu, že by ti stačilo interních 128GB a nevadilo by mít zbytek dat na externím disku.

Případně mě tu dost zaujalo řešení, kdy se vyhodila mechanika a místo ní se vložil další 2,5" disk. Vzhledem k tomu, že dneska už je mechanika používaná dost málo a případně se dá použít externí (mě odešla a z lenosti jsem ji ani nevyměnil a používám jinou připojenou přes USB->(S)ATA redukci, stejně ji zapojuju jednou za x měsíců)
VencaX (3686)|9.6.2012 10:29
Překlep to není, ale chybí mi tam čárka... myšleno je samozřejmě "ke stávajícímu 500GB HDD dokoupit mSATA".

Jelikož mám "moderní 13-palcovej notebook", tak nemám k dispozici ani mechaniku, kterou bych mohl vyměnit rámečkem na 2,5" disk, takže tahle možnost odpadá. Mechaniku externí mám, koupil jsem jí od známého za 400Kč, ale to je jiné téma.

Na OS a programy by mi 60GB stačilo. Z 55GB oddílu mám teď skoro 25GB volno, takže tam by problém nebyl a pokud bych koupil mSATA 60GB, tak by to bylo pro mě optimální, ale Intel je pekelně drahej a ty levnější mají SandForce, o kterém jsem neslyšel moc chvály.
Jako ta možnost dát si ten 500GB jako externí je taky zajímavá a 128GB není zas tak málo, ale třeba hudbu bych chtěl mít pořád při sobě a ta pár GB má a nevím, jestli mi windowsy povolí nainstalovat třeba hry na "externí". Navíc potom záloha interního bude znamenat 120GB volného místa na externím.
Některá data bych mohl potom řešit třeba 32GB SD kartou za pár stovek, ale to se mi zdá zase jako další komplikování už tak komplikovaného řešení :D.

Ještě se tak dívám, za podobnou cenu jako Crucial se dá sehnat 120GB Intel 330. Ten má vyšší spotřebu, ale je to Intel. Bude Crucial lepší volba?

EDIT: Jako kdyby nebylo 36GB reálné kapacity málo, tak bych asi šáhnul po 40GB verzi Intelu 310, ale na to by se mi vešel akorát tak OS s ovladači a měl bych skoro plno. Takže výsledkem je buď risk ADATA se SandForce nebo jistota Crucialu a data externě, což se mi líbí kvalitou ale nelíbí se mi ty data externě.

EDIT2: Ještě mě napadla jedna věc. 40GB Intel 310 - bude mu stačit 6GB volného místa na disku? Když bych ho vzal, tak nějakých 18GB mi zabere Windows a když dám většinu programů, které nepoužívám tak často na druhý disk, dostanu se tak někam ke 30GB využitého místa, což je víc, než by bylo na 36GB reálné kapacity zdrávo se mi zdá.
alfah4ns (1040)|9.6.2012 17:19
Jestli chceš šetřit a jde ti jen o zrychlení odezvy načítání, vem OCZ nocti 60GB.
S adata zkušenost nemám.

Jestli chceš quality a rychlejší disk, tak Intel 310 80GB.
40GB bych nebral, je to málo, disk budeš mít skoro plnej, a už tak to má tak poloviční počet IOPs vůči 80GB verzi.

nebo za podobnou cenu, jako intel 80GB bys mohl splašit micron c400 128GB, jen ne u nás:
http://www.storagereview.com/micron_realssd_c400_msata_ssd_review
na amazonu jsou kolem 220 USD.
(stejný řadič používá i třeba crucial m4)
VencaX (3686)|9.6.2012 21:07
Radši bych něco, co vydrží než něco, co trochu zrychlí běh systému. A až tak šetřit bych nechtěl, prostě něco mezi... nějakej krám za 2K nechci, protože nemám dost peněz, abych mohl šetřit, ale zase 4K se mi za to zdají už moc zvlášť, když to stojí o čtvrtinu víc než Crucial M4. Bych bral nějakou 64GB za cenu Crucialu M4 s normálním řadičem.

Ale ono mě to vyjde skoro nastejno, jestli koupím Intel 310 80GB (4100 Kč) nebo Crucial M4 (3100 Kč), protože ještě mě něco bude stát rámeček na původní disk a asi bych k tomu potom ještě dokoupil nějakou větší SD kartu, takže bych se stejně ke 4 papírům dostal. Ono u těch mSATA disků je u nás strašně malej výběr a pokud chci něco kvalitního, tak za to zaplatím pomalu dvojnásobek. Prostě jak říkám, 60GB by bylo asi optimum, ale to se sežene akorát s řadičem SandForce.

No ale ze zahraničí, to bude mít jednoletou záruku a její vyřizování bude problém ne?
Neplánují se nějaké nové modely na červenec-září? Klidně bych mohl chvíli počkat, pokud by to přineslo nějakou slušnou slevu nebo nový model...
VencaX (3686)|18.6.2012 15:59
Zdravím,

zase otravuji, každopádně mám možnost sehnat Samsung PM830, takže by mě zajímalo, jestli by se tenhle disk vyplatil. Co jsem slyšel, tak Samsungy nejsou vůbec špatné.
VencaX (3686)|1.7.2012 15:22
Zdravím,
už zase otravuji :D, nyní se objevily nové mSATA od Crucialu, jsou za docela slušnou cenu, takže o nich dost přemýšlím. Ale když pominu rozdílnou rychlost a cenu... 64GB a 128GB. Který z nich se vyplatí víc (pominu li rozdíl v poměru cena/kapacita)?

Pak bych měl ještě otázku (nebudu zakládat nové téma), jestli se spíš vyplatí klasický 2,5" Samsung 830 nebo Crucial M4, oba v 64GB verzi (cenově vycházejí nastejno)?