reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nelze načíst IDE mechaniku

Benbow (340)|22.4.2012 15:29
Zdravím, akorát jsem poskládal kamarádovi PC. Vše běželo tak jak mělo. Disk byl postaven ze starších částí- jen deska nová. A Mám problém. Disk je připojený přes SATA a DVD přes IDE a ani zaboha nelze DVD romku v BIOSu načíst, dsk běží a mám na něm i systém. Ať zkouším co zkouším- pořád nic.

Mb: MSI 915 GM
CPU: Intel Pentium 4 3,06 gHz
Disk: nějaký Western (přesněji nepamatuji) kapacita-120 GB, SATA 3
DVD: (přesné označení také nevím) Ale šlo o Samsung
OS: Linux Ubuntu

A ještě jeden problém- kde v BIOSu najdu aby se po vypnutí PC vypla i myš? Po vypnutí PC stále svítí. Díky všem za radu.
StD (1963)|22.4.2012 15:55
1) Je mechanika správně připojena (80žil kabel) a konektory řádně dotlačeny na obou koncích?
2) Je správně zapojeno napájení?
3) Má mechanika správně nastavený jumper switch? (Je-li na kšandě sama, tak buďto v poloze MAster/SIngle nebo Cable SeLect - nesmí být v poloze SLave!)
4) Je v BIOSu povolen/nezakázán v periferiích řadič IDE?
5) Zabliká mechanika po stisknutí tlačítka Power na PC?
Richmond (8084)|22.4.2012 15:55
Mechaniku zapoj až na konec kabelu, jumper nastav na Master (nebo Cable Select). Pokud je ovšem KO (což je vzhledem ke stáří možné) nedá se nic dělat

edit: jsem pomalej :slug
Benbow (340)|22.4.2012 16:08
No kouknu ještě na bod 3,4 jinak vážně nevím. Mechanika byla vyndána z jednoho PC a dána do tohoto- má ještě záruku a byla funkční. Ano zabliká po startu systému a je na konci kabelu. Ještě kouknu na to nastavení a na ten jumper. Zítra dám vědět. Zatím díky ;)
StD (1963)|22.4.2012 16:20
Když zabliká, potvrzuje to bod 2, že šťávu dostává, ale na bod 1 se také koukni - stává se dost často, že když je mechanika nepřístupně umístěná, je konektor zatlačen našikmo jen napůl a z jedné strany se to zdá být opticky dobře, ale není...
Až zkontroluješ to zapnutí řadiče IDE, tak si tu mechaniku můžeš zkusmo dát jako první bootovací zařízení...

P.S. Jestli jsi tu mechaniku vymontoval z PC, kde byla na kšandě společně s diskem, tak je na 95 % najumperována jako SLAVE, což je teď špatně.
strapaty12 (55)|25.4.2012 09:55
mas dobre otoceny datovy kabel.... to co ma ist do dosky v doske a to co ma ist do mechaniky v mechanike???

na jednej strane dat kabla je cerveny pasik ten musi byt pri napajani (na konektore je sice zubok ale uz sa mi stalo ze tam nebol)

skus vymenit kabel.... najlepsie ak tam bude len mechanika tak za single (cize z jednym konektorom)