reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Upgrade PC v ceně 17 500 - 20 000 Kč

Tomas_X (36)|25.4.2012 15:40
Co chci upgradovat: CPU, chladič, board, paměti, SSD disk

Aktuální konfigurace: miditower, zdroj Corsair HX 520W,
mainboard Gigabyte GA-P35C-DS3R
procesor Intel Core 2 Duo 6550 2,33 GHz L2 4MB Conroe LGA 775
paměť Kingston DDR2 4x 1 GB
HDD Western Digital Caviar WDC WD3200AAKS 320 GB SATA
HDD Western Digital Caviar Black WDC WD1001FALS 1 TB SATA
HDD Western Digital Caviar Green WDC WD20EARX 2 TB SATA III
grafická karta nVidia GeForce 9500 GT
DVD mechanika SATA LG HL-DT-ST DVDRAM GH22NS40
zvuk. karta ESI Maya44e
grafická karta nVidia GeForce 9500 GT
monitor EIZO S2000 DVI
Windows 7 Home Premium koupené zvlášť
(zálohování vyřešené Synology DS211)

Další komentář:
Rozhoduji se mezi platformou LGA 1155 a 2011, mainboard chci tradičně Gigabyte, systém chci startovat a Program Files mít na SSD disku, možná Intel 180 GB.
Určení: C++ Builder - velký projekt, dnes full rebuild 90 minut, velké RAWy fotografií (náročný Nikon Capture NX2, PS), střih videa HD až full HD ve Vegasu 11 Home Platinum,
+ běžná kanc. práce, pravidelné zálohování 1 TB dat Acronisem na Synology DS211 přes 1Gb/s, NEHRAJU HRY.

Moji prozatimní kandidáti na procesor:
Intel Core i7-2600K (LGA 1155)
Intel Core i7-2600 (LGA 1155)
Intel Core i7-2700K (LGA 1155)
Intel Core i7-3820 (LGA 2011)
- přiznám se, že nevím, k čemu je prakticky odemčený násobič versus Intel VT-i, umím si ale možná představit, že bych třeba ručně zapnul přetaktování před zahájením velké kompilace nebo rendrování videa?

Moji prozatimní kandidáti na mainboard:
GIGABYTE Z68XP-UD3P
GIGABYTE Z68X-UD3-B3
GIGABYTE Z68X-UD3H-B3 rev. 1.3
GIGABYTE Z68XP-UD4
GIGABYTE X79-UD3
GIGABYTE X79-UD5

Větrák na procesor:
vůbec nevím!!

Paměti:
2x 4 GB Kingston nebo Corsair? 1866 MHz???
KINGSTON 8 GB KIT DDR3 1866 MHz CL11 HyperX ??????

SSD disk
Intel 180 GB???

Díky moc!
Matherdet (955)|27.4.2012 21:54
Já se k tomu nebudu nejak extra vyjadřovat (to by zase dopadlo) ,ale rozdil je o par procent.Takto: http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_1EWM011LBR011L45011INF011INN011BVV01 desky sou dve a obe jsou vyborny,staci si vybrat ktera deska nabizi funkce ktery se ti zamlouvaji ale jelikoz vsechny tvy navrhy desek sou od Gigabytu,tak jej asi zvolis i v tomhle pripade. :) a chladic cpu mel nejlepsi teploty z testu asi 20 chladicu navic je za rozumnou cenu a vypada dobre.
Jezevec (607)|28.4.2012 13:22
Zajímavé zadání. Já bych, dle zadání, šel do něčeho na způsob:

Proč chladič CoolerMaster
https://www.svethardware.cz/recenze-test-petice-vykonnych-cpu-chladicu/34553-7

Proč Kingston RAM - protože je mám rád

SSD Intel 520 může být - výborný výkon

Deska - a tady si asi do noty nepadneme, Gigabyte měl se svými X79 problémy, nešel bych touto cestou. S ohledem na využití stroje bych šel za kvalitou a stabilitou, tzn. Intel, proč? Protože http://www.tomshardware.com/reviews/x79-extreme4-dx79to-p9x79-benchmark,3138-22.html

To znamená, že jsme se dostali na cca 19700,-

http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_1J9S011484011G5N011INE01
http://www.czc.cz/intel-thorsby-boxdx79to-intel-x79/100379/produkt

Grafiku a zvukovku můžeš použít své dosavadní. S ohledem na to, že nehraješ hry a vše počítáš hádám přes CPU, není třeba jít cestou lepší grafiky. Vliv a význam CUDA pro zpracování videa je teď předmětem velké kritiky různě na webu.

Můj názor.
Tomas_X (36)|3.5.2012 14:43
Díky za názory. Nakonec jsem koupil Intel i7-3820, GA-X79-UD3, Noctua ...14, Kingston HyperX 4x4GB 1866MHz, Intel SSD typ 330 180 GB. Zbytek ponechán vlastní.
První dojmy při sestavování a instalaci:
1. Noctua ...14 chladič je obrovský a buď překáží pamětem nebo prvnímu PCI-Express x16 slotu, takže jsem musel dát grafickou kartu do třetího x16 slotu, kdybych někdy chtěl 2 grafické karty, tak je nedám do nejvýhodnější pozice. Paměti jsem dostal opožděně, rozfungovával jsem to na půjčených, tak jsem nemohl zazdít přístup k přehození pamětí, takže jsem obětoval první PCI-E x16
2. SATA konektory už nejsou hezky kolmo k desce, ale na kraji ve dvojicích směrem ven, takže po usazení desky do case s k výměně SATA pozic pěkně blbě může
3. Nevýhoda bodu č. 2 se sčítá s tím, že Intel SATA pozice nejdou v BIOSU samostatně zakázat a nijak přehazovat, takže pořadí disků jak se hlásí do Windows je dáno natvrdo fyzickým připojením, takže experimentování s bootovatelným diskem znamenalo vždy fyzicky vytahovat kabely, které musí být hned za konektorem ohnuté do pravého úhlu
4. Nepodařilo se mně opravit instalaci Win7 32b na novém HW, vzdal jsem to a hned jsem začal instalovat od nuly Win7 64b na nový Intel SSD disk. Windows ho napoprvé nechtěly, jen dovolily udělat oddíl a po rebootu už ho jako systémový přijaly
5. Marwell SATA III pozice se všechny ve Windows chovají jakoby eSATA a hlásí možnost vysunutí disků, které jsou připojené interně napevno
6. Nenašel jsem zapnutí S.M.A.R.T. pro disky ve sféře působnosti X79 a Intel program pro stav SSD disku píše, že proto nemlůže zobrazovat jeho stav
7. Gigabyte & Intel & Marwell utility stažené pro desku z Gigabyte.com jsou zčásti záhadné, autoupdate stále tvrdí, že našel něco nového, ale pak to není schopen ani za hodinu stáhnout, přitom ruční download driverů šel bez problémů. BIOS má verzi F8, je k dispozici F9 a F10, ale po spuštění updatovací utility prý ne pro 64 bitů, což je trochu zvláštní.
8. Čekal jsem velmi rychlé bootování z SSD disku a nezdá se to, ovšem otázka je, zda za to nemůžou neustále se updatující Windows. Hodně toho v logu hlásí neúspěšný update, což nechápu, když všechno vypadalo online O.K.
9. Paměti 1866 MHz hlásí provoz na 1333 MHz, ale to bude asi v důsledku toho defaultního časování a frekvencí, musím si nastudovat principy přetaktovávání a pár hodin to zabere, než tomu budu malinko rozumět, předchozí počítače jsem nepřetaktovával, tady bych pro některé aplikace zkoušel vyhnat špičky výkonu. Procesor je při instalaci dle monitorů docela studený, takže nějakou zátěž asi snese
10. Na USB 3.0 dopředu pro USB vstup i USB 3.0 čtení karet si dokupuji AKASA AK-ICR-14 čelní panel s adaptérem do 5,25, což je asi jediná interní čtečka s rychlostí USB 3.0 a výstupem USB 3.0, bohužel jen jedním. Na youtube ukazovali k desce Gigabyte čelní panel 2x USB 3.0, ale to je asi až k GA-X79-UD5 a k GA--X77-*.
11. Hezký grafický BIOS slibuje pokročilou funkčnost, ale dělá to na mě dojem, že toho umí spíše nepatrně méně. I když asi ty možnosti přetaktování budou bohaté, teď jsem myslel spíše variabilitu standardního zapojení. Vybírat si na obrázku mainboardu co chci nastavovat je takové divné a když člověk vleze do standardního menu, tak je třeba blbé, že člověk nevidí disky dohromady, že polovinu disků vidí za Intel X79 a polovinu za Marwell úplně v jiném oddílu.

To jsou drobné problémy a negativa, ale celkově jsem rád, že se to po smontování bez problémů rozběhlo, že to asi bude v praxi rychlé a půjde to správně vyladit. Takže celkový dojem pozitivní. Pokud něco chápu blbě, díky zkušenějším za vysvětlení. Zabývám se touto oblastí vždycky jednou za 5 let a pak zase zapomenu a nestarám se o další vývoj.
r34ktor (7477)|3.5.2012 16:28
Popravdě myslím, že volba soketu 2011 nebyla nejšťastnější.

Pokud máš ve skříni méně místa, je lepší vzít desku s kolmo osazenými SATA konektory, nebo rozměrově menší než full ATX (zbude místo pro manipulaci s kabely).
Tomas_X (36)|3.5.2012 17:34
[quote=r34ktor;501903]Popravdě myslím, že volba soketu 2011 nebyla nejšťastnější.

Pokud máš ve skříni méně místa, je lepší vzít desku s kolmo osazenými SATA konektory, nebo rozměrově menší než full ATX (zbude místo pro manipulaci s kabely).[/quote]

Proč myslíš, že socket 2011 nebyl nejšťastnější? Když upgraduji jednou za 5 let, tak jsem chtěl co nejvýkonnější a nejtrvanlivější sestavu a právě socket LGA 2011 X79 pro Sandy Bridge-E mně přišel jako vyšší třída, která ještě chvíli bude existovat a čeká ji ještě nástup levnějších šestijader.

O rozšířenější LGA 1155 se Z68 pro Sandy Bridge jsem se vícekrát dočetl, že je to nižší třída, mainstream kompromisní kvality, který je už dnes zastaralý, je právě nahrazovaný LGA 1155 se Z77 pro Ivy Bridge, který ale dle prvních recenzí nepřinesl očekávané výhody 22 nm technologie a jak někdo psal v recenzi, tak se nekoná úspora energie a naopak přetaktování na menších jádrech dělá větší problémy s odvodem tepla.

... ale názor jsem si dělal během pár dnů prakticky z nuly.
r34ktor (7477)|3.5.2012 18:41
Platforma 2011 je cílena na kategorii nadšenců. Odpovídají tomu ceny i návrh desek. Bohužel výsledky ve srovnání se sesterskou platformou nic oslnivé nejsou (viz linkovaná srovnání).

Z tvého zadání jsem spíše pochopil, že chceš výkonné pracovní PC. A tam je přesně směrován soket 1155.

Každopádně když už máš nakoupeno a sestaveno, je bezpředmětné to rozebírat.
Jezevec (607)|5.5.2012 10:12
[quote=Tomas_X;501888]Díky za názory. Nakonec jsem koupil Intel i7-3820, GA-X79-UD3, Noctua ...14, Kingston HyperX 4x4GB 1866MHz, Intel SSD typ 330 180 GB. (...)
1. Noctua ...14 chladič je obrovský a buď překáží pamětem nebo prvnímu PCI-Express x16 slotu, takže jsem musel dát grafickou kartu do třetího x16 slotu, kdybych někdy chtěl 2 grafické karty, tak je nedám do nejvýhodnější pozice. Paměti jsem dostal opožděně, rozfungovával jsem to na půjčených, tak jsem nemohl zazdít přístup k přehození pamětí, takže jsem obětoval první PCI-E x16 (...)
6. Nenašel jsem zapnutí S.M.A.R.T. pro disky ve sféře působnosti X79 a Intel program pro stav SSD disku píše, že proto nemlůže zobrazovat jeho stav (...)
8. Čekal jsem velmi rychlé bootování z SSD disku a nezdá se to, ovšem otázka je, zda za to nemůžou neustále se updatující Windows. Hodně toho v logu hlásí neúspěšný update, což nechápu, když všechno vypadalo online O.K.
9. Paměti 1866 MHz hlásí provoz na 1333 MHz, ale to bude asi v důsledku toho defaultního časování a frekvencí, musím si nastudovat principy přetaktovávání a pár hodin to zabere, než tomu budu malinko rozumět, předchozí počítače jsem nepřetaktovával, tady bych pro některé aplikace zkoušel vyhnat špičky výkonu. Procesor je při instalaci dle monitorů docela studený, takže nějakou zátěž asi snese (...)
[/quote]

Ponejdřív gratuluji k nákupu solidního HW, které určitě přinese moc pěkný výkon:)

K jednotlivým bodům:

1. Noctua je děsivě velká, proto jsem doporučoval ten CoolerMaster - dle recenzí je podstatně kompaktnější a nebrání tolik manipulaci v case. Ono je obecně trochu handicap velikost socketu 2011 :( na 1155 by to bylo lépe uspořádané, ale Noctua je Noctua :)
6.+8. Určitě máš správně nastavený SSD disk? Vhodné je mít zaplé AHCI a zapínání AHCI na již nainstalovaných W7 zejména s ohledem na TRIM, ale i výkon.



9. V BIOSu bys mel mit prednastavene profily na vykon pameti. Maji pameti funkci XMP? V BIOSu by mel jit snadneji nastavit "natvrdo" vyssi vykonnostni profil.
Tomas_X (36)|10.5.2012 12:37
Díky moc za reakci. Na nastavení SSD disku se podrobně podívám. Softwarový monitor od Intelu speciálně na SSD disk tvrdí, že je vše O.K., ale současně hlásí, že nemůže ukazovat monitoraci "zdraví" diaku, protože není nastaveno SMART a já v BIOSu nemůžu nejít zapnutí SMARTu pro disky. Na Synology NAS a i na starších BIOSech vím, že to bylo.

Paměti mají XMP a Profile1 a Profile2. V základním režimu běží 1333 MHz, v Profile1 běží na svém maximu 1866MHz a v Profile2 je tuším 1600 MHz.
Mám Profile1 s 1866MHz a pustil jsem MemTest+ a běžel bez problémů asi 10 hodin.
Ale někdo mně napsal, že jsem udělal blbost a koupil paměti 1,65V a ne 1,5V.
Časování mají na těch 1866MHz: 9-11-11-27. Přesně tomu nerozumím, jako že je těch 11-11 zpomaluje proti 9-9 ?? To jsou hodnoty pauzy?