Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Konec myší?

Pavel Kovač (374)|4.5.2012 10:16
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Konec myší?



V roce 1963 spatřila světlo světa první počítačová myš. Po čase se stala nedílnou součástí každého počítače. Není však myš na pokraji života a nevytlačí jí postupně dotykové ovládání? Nebo se jen její místo na trhu nezmění? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
alfah4ns (1040)|4.5.2012 10:48
Proboha, jen to ne...
Nedovedu si ani ve zlém snu představit, že bych měl X hodin sedět za obrazovkou a natahovat k ní ruce, místo abych si je pohodlně opřel o stůl...
nehledě na ty upatlané monitory...
NHKG (1136)|4.5.2012 11:26
Dotykáž je z nouze ctnost, něco jako Touch Pad. Příšerně neergonomické a jak mám třeba něco delší dobu dělat na panelu (u průmyslových PLC) nebo na NB bez myši, tak velmi brzy mám chuť něco rozbít! Něco myš dříve nebo později vytlačí, ale to je hodně daleká budoucnost.
Sommer (384)|4.5.2012 13:34
V běžném použití (si dovolím tvrdit), že myš ještě pěkně dlouho vydrží. Nedokážu si představit, že věčně natahuju ruku k monitoru kvůli ovládání. Navíc na grafiku/hry apod. je dotykové ovládání jaksi nevhodné :)

edit: A co ženy s dlouhými nehty? :)
lglh4020 (69)|4.5.2012 13:36
Myš vytlačí až uplná virtuální realita, případně napojení mozku člověka na PC.

Těžko někdo vymyslí přesnější a pohybově úspornější ovládání než je myš.
Suprak (408)|4.5.2012 13:42
Jako reálnou vizi do budoucna to vidím tak, že se zařízení budou ovládat myslí. To už poté opravdu zlenivíme. Jinak zatím stolní PC jedině myší a u NB jsem si dost oblíbil Track point, Touch pad nepoužívám vůbec.
Noxikk (0)|4.5.2012 14:23
Proboha, jen to ne! Vzdyt jsou i lidi, co musi s pocitacem pracovat. Ja pracuji s rukou na mysi 8 hodin denne s obcasnym klepnutim do klavesnice. Jako by nestacilo, ze uz nejde koupit poradnej mobil. A naopak netbooky, kde bych dotykac uvital (pusteni/pozastaveni filmu) ho nemaji (az na predrazene vyjimky).
StD (1963)|4.5.2012 15:30
Přesně tak - dotyk nikde nepotřebuji, to je u práce s desktop strojem naprostá zbytečnost. Už se vidím, jak třeba rýsuji v Corelu prstem po monitoru, který potřebuji mít čistý, abych si neničil oči a seděl od něj 70-80 cm - tak dlouhý ruce ani nemám. Je to naopak = MYŠ tyto ptákoviny pro snoby bohatě přežije.
astec (1823)|4.5.2012 16:15
Když ne Linux, tak myší.....:angel
enzo24 (28)|4.5.2012 17:47
Co sa tyka dotykovych obrazoviek, tak to ma zmysel na smartphone-och, tablete, utrabooku alebo na netbooku.
Na desktope si pracu bez mysi neviem dobre predstavit.. Mozno i preto nie som nadseny z Metro vo Win8.
miniprog (38)|4.5.2012 19:08
Konec myší nastane, až něco myš v plné míře zastane. A musí to stát pár "babek". Nespornou výhodou myši je pohodlnost a schopnost dosáhnout vysoké přesnosti detekce polohy za minimální cenu. Existuje spousta novodobých alternativ, ale ty jsou buď nepohodlné pro univerzální použití, nebo vystačí akorát tak na to trefit v aplikaci tlačítko. Já tedy v blízké budoucnosti žádné jiné řešení nevidím. Ale možná se mýlím, také mě trh připravil o CRT monitory bez plnohodnotné náhrady a teď se musím dívat na šedivou černou. Nakonec je to jen na nás zákaznících o čem se necháme vyrobci přesvědčit a co začneme masově nakupovat. Naštěstí jsou tu profesionální oblasti, kde se prostě ústupky netrpí.
jarod72pm (46)|4.5.2012 22:05
NE , myš tu ještě chviku bude,polohovací zařízení je pomalé nepraktické a necitlivé jak bychom potřebovali a virtuální neboli prostorová myš ovládaná naší rukou v prostoru je zatím hudba budoucnosti.
[SIZE="4"]Myš prostě v dnešní době nejde plnohodnotně nahradit[/SIZE] a patří stále mezi ty rychlejší prodloužené prsty naší ruky.;)
Dejvis (1)|4.5.2012 22:18
No to si nedokazu vubec predstavit jako tablet dobry ale kdyz behem dne prolejzam web a maily a jeste u toho srkam kafe tak si bez myšky NIC NIKDY:notsure
OldTree (0)|4.5.2012 22:34
Vzhledem ke komentářům bych Vám tu chtěl přispět malým douškem z jiných úhlů pohledu...

Myš bude ještě dlouho nedostižná, mám-li zmínit něco k této periferii, začnu svými profesními zkušenostmi.

Pracoval jsem s CAD sw a dalšími grafickými programy, a ač mi byly nabízeny všelijaké jiné prefierie (trackbally aj. specializovaná zařízení), nikdy jsem jim příliš nevěřil a myslím, že na efektivitu práce (časově) má mnohem markantnější vliv základní hw výbava. Jiná věc je ovšem tablet, po kterém jsem vždy po očku pošilhával - bohužel cena kvalitního tabletu naznačuje, že je užitný pouze pro profesionální nasazení - jako "hračka" (pro freelancera) je trochu drahý špás.

Jako perličku snad zmíním technické řešení myši pro Amigu, která kuličkovým řešením z té doby "natrhla kachlíky" díky dvojici snadno čistitelných komolých kuželů (jeden pro osu X, druhý kolmo uložený pro Y).


Co se týče zmiňovaných dotykových obrazovek, již jsem se o tom snažil diskutovat, bohužel s nevalnými výsledky. Velmi rád se věnuji skládání hudby přes Linux Multimedia Studio a nejednou mě napadlo využít jej pro živé hraní. K tomu bych však potřeboval multidotykový display a sw podporu na takové úrovni, aby bylo zpoždění pod úrovní řekněme alespoň půl vteřiny (přesnost je pro tento případ až druhým žhavým faktorem). Takové řešení by (i když nikoli s realtime zpracováním vstupu) mohlo (připomínám - na půli cesty) konkurovat produktům jakými jsou např. Korg Chaoss Pad, či Reactable...
Misacek (18)|4.5.2012 22:43
Osobně si myslím, že myš je pro to, jak je běžně potřeba ovládat počítač, celkem vhodné zařízení. Určitě si nedovedu představit, že by ji vytlačily dotykové obrazovky. Jistě, za řadu let třeba někdo přijde s nějakým lepším systémem, třeba sledování pohybu očí, nebo nějaký jiný typ ovladače držený v ruce. Ale určitě ne hmatat po obrazovce. Podívejte na přenosná zařízení - vytlačily tablety notebooky? Na tabletu prostě stránku textu nikdo psát nechce. A to mají v tomto segmentu lepší relativní pozici vůči klasice než u desktopu - na obrazovku většinou pohodlně dosáhnete, a řada lidí používá u ntb místo myši poněkud neohrabaný touchpad, který funguje prakticky stejně jako dotykové obrazovky. Takhle normální notebook s klávesnicí, ale dotykáčem místo touchpadu, o tom bych byl ochoten polemizovat. Co vy?
OldTree (0)|5.5.2012 00:29
Chtěl bych opravit svůj příspěvek. Přímo tady na svhw je uváděna odezva dotykové vrstvy (iiyama T2233MSC) kolem 100ms...

V praxi jsem to nikdy neměl možnost pořádně vyzkoušet, omluvte mou unáhlenost...
czhunter (775)|5.5.2012 08:09
Já si tedy narozdíl od mnoha zde myslím, že myš nahradit lze, poměrně snadno a už dnes na to existují technologie.

Polohování nahradíte sledováním oka (kam se dívám, tam je "kurzor"), klikání by šlo nahradit sledováním nervových impulzů (jako v OCZ NIA).
Obě tyto technologie jsou ovšem o dost dražší než "primitivní" myš, takže pokud by se nevymyslelo, co se dá dělat s tou rukou "navíc", která se nám takto uvolní, tak to v podstatě nemá smysl.

Dotykový displej nemá žádnou výhodu, jen místo šoupání po stole ji šoupu po displeji, smysl má pochopitelně tam, kde je to zařízení samo o hodně menší než myš, nebo tam, kde není jiná pevná podložka.

Ale v NTB by klidně dotykáč být mohl, mně by to vyhovovalo víc než touchpad na ty krátké chvíle, kdy si ho beru z docku.

A mimochodem, pro ty, kdo říkají, že se na dotykáči pracovat nedá - znám pár lidí, kteří dělají na Wacom Cintiqu a musí celou pracovní dobu jezdit rukou přes celý monitor a ruka jim neupadla. Takže to že to nejde je pěkná hloupost.
Jezevec (607)|5.5.2012 10:28
Konec myší určitě nenastane s dotykovými displayi. Ty už tady jsou spoustu let. Pro standardní ovládání např. tabletu postačuje, ale pro komplexní práci na stanici v žádném případě.

edit: ostatně přes různé touchpady a trackpointy stále u notebooků kolik myší se k nim prodá a provozuje? mraky!
Anubides (5)|5.5.2012 12:45
Už vidím, jak hraju např. Mass Effect bez myši :)) Myš je těžce nepostradatelná, na touchpadu či dotykovce je kolikrát práce s ntb či tabletem o nervy...Myš nesmí padnout!!
r34ktor (7477)|5.5.2012 13:40
O myš nemám nejmenší obavy. Bude s námi ještě dlouho.
elpsycho (1602)|5.5.2012 14:21
Opravdu redakci zajímají názory čtenářů/uživatelů fóra na podobné otázky, které mi přijdou ve většině případů vytlačené z paty? Nebo už se to dělá jen ze setrvačnosti?
czhunter (775)|5.5.2012 15:48
[quote=elpsycho;502111]Opravdu redakci zajímají názory čtenářů/uživatelů fóra na podobné otázky, které mi přijdou ve většině případů vytlačené z paty?[/quote]Tlačí to z paty. Nejsou sponzoři pro Expertiády, kteří si v rámci marketingového průzkumu zadávají aspoň trochu smysluplné otázky.
john (877)|5.5.2012 15:50
mys je zatim nutna, urcite ji casem neco nahradi / nic neni vecne /, ale v dnesni dobe je to zaklad na ovladani Win apod., pokud si jeste tlacitka prizpusobim k obrazu svemu, tak klavesnici potrebuji jen na psani, ci pripadne HotKeys...
regine (41)|5.5.2012 20:53
Tablet Wacom Wireless :p - a od té doby myš neužívám. Ale cena je proti myši hrozná:mad:, jsou však levnější od Genius. Já to však původně koupil pro grafiku i se SW a celkově jsem uspořil 50%.
Neregistrovaný (0)|6.5.2012 07:44
Osobně už asi 1,5 roku myš nepoužívám. Přechodem na Mac OS X a zakoupením MagicTrackpadu je pro mě myš zbytečná. Od té doby mě nebolí ruka a zápěstí.
xmarek (1676)|6.5.2012 07:50
Konec myší? U čeho?

Je třeba upřesnit k jakému zařízení tazatel otázku směřuje. V globálu jich existuje víc:
- Tablety: už z povahy u tohoto zařízení není myš nutná. Podpora tu samozřejmě u mnohých zařízení je, ale její upotřebení je minimální. Tyto zařízení je třeba vnímat jako hračky a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byly vhodné k práci.
- Notebooky a různé jejich varianty: Tady je situace v podstatě pořád stejná. Existují sice "zařízení" jako Touchpad, ale můj názor je, že jedinou použitelnou náhradou myši je Trackpoint od firmy IBM a ostatní je pouze z nouze cnost a nedokáže mě nic víc naštvat když píšu a občas si do touchpadu prstem nechtě klepnu. :runaway
- Klasické PC: tak tam zatím nic rozumnějšího nevymysleli a její náhradu si upřímně nedokáži představit (zatím). A dokud tu budou Windows, Office a další ve stávající podobě, tak to půjde dost těžko.

Pozn.: Očekávám, že příště příjde diskuze na téma: Konec klávesnice? ;)
mamlasos (0)|6.5.2012 09:23
Každé vstupní zařízení je vhodné pro určitý účel. Bagr se ovládá joystickem auto volantem... (z tohoto titulu má třeba dotyk omezenou působnost).
Každé má svoje a proto mají všechna vstupní zařízení svoje místo na slunci (jinak by je ani nikdo nevynalezl a nevyráběl), proto si myslím že myš tu s námi bude ještě hodně dlouho...
Myš možná vymře až ji nahradí něco přesnějšího a ergonomicky úspornějšího co projde testem grafika stejně jako hráče FPS a oni sezdají že je to lepší než myš. Ale o ničem takovém nevím...
Myš je poměrně geniální zařízení a bude se překonávat těžko, všechno ostatní je zatím jako ovládání cihlou. Velký zásahový radius (nepřesné, nutnost použít velkých ovládacích prvků), pomalé (nutnost velkých pohybů) atd. Tolik k vymření myši.
Richmond (8084)|6.5.2012 15:14
[quote=czhunter;502054]A mimochodem, pro ty, kdo říkají, že se na dotykáči pracovat nedá - znám pár lidí, kteří dělají na Wacom Cintiqu a musí celou pracovní dobu jezdit rukou přes celý monitor a ruka jim neupadla. Takže to že to nejde je pěkná hloupost.[/quote]
Přesně, lépe bych to snad ani nenapsal. Bohužel nabývám dojmu, že spousta lidí dotykáč nemělo v ruce déle než pár dnů nebo měly kombinace kdy je UI nešťastně řešené.
alfah4ns (1040)|6.5.2012 21:00
Ale jo, profi "hračky" jako wacom beru, na určité věci to je paráda.
(btw. poměrně LOL bylo když jeden z přednášejícíh učitelů u nás na katedře, střídající wacom obrazovku s perem a tabuli s fixama, popletl "tužtičky", aneb hoši nemáte někdo kapesník :D )

Ale prostě na běžné účely je myš zatím to nej.
Hl. na CAD, apod, i když existují různé udělátka přímo pro to, které usnadňují rotace, posuvy, zoom, apod...(kdybyste me zabili, neřeknu teď z hlavy jak se tomu nadává :D ) Co jsem se zatím bavil s pár lidma v Continentalu, kde podobné hračky taky mají, většina konstruktérů i tak jede klasicky na myších...

Btw. pokud ruka bolí, je špatná myš.
Při správném výběru je to polohovadlo velmi pohodlné i přesné.
durib (1141)|6.5.2012 21:10
[quote=czhunter;502054]Polohování nahradíte sledováním oka (kam se dívám, tam je "kurzor"), klikání by šlo nahradit sledováním nervových impulzů (jako v OCZ NIA).
Obě tyto technologie jsou ovšem o dost dražší než "primitivní" myš, takže pokud by se nevymyslelo, co se dá dělat s tou rukou "navíc", která se nám takto uvolní, tak to v podstatě nemá smysl.[/quote]
Tak s tímto nesouhlasím. Nevím jak ostatní, ale já se nedokáži plně soustředit na jednu věc- v tomto případě kde chci mít kurzor a kdy chci "klepnout". Už vidím, jak celá několikadenní práce se změní v prázdného místo na disku jenom proto, že si dovolím zakroutit očima. Tohle je dle mne něco jako ovládání hlasem- tedy nic moc. Mozek člověka (můj) na tohle rozhodně není připraven a jenom tak nebude.
Richmond (8084)|6.5.2012 22:56
No nevim, ale řídit kurzor očima mě přijde asi víc friendly než myš. Když si vzpomenu na úplně první myš a jak slouho mě trvalo dostat se na rozumný "skill" tak to taky nebylo hned.
BTW co se týče CADu...


...račte si všimnout vlevo Space Navigatoru, který pro natáčení pohledu mnohdy stačí i ten nejjednodušší... Bez myši to prostě taky jde... Je to rozdíl jako tu někdo přirovnával touchpad a trackpoint ;)
M0RGAN (21)|7.5.2012 01:07
Konec myší přijde jedině s jednoduchým pohodlným a hlavně přesným ovládáním počítače přímo myšlenkami. Touchpad/trackball/dotykový displej nemůžou myš plnohodnotně nahradit. Pro nějaké hraní si možná, ale nedovedu si představit ani náhodou svoji práci, kdy myš velmi aktivně používám klidně 6+ hodin denně, provozovat na dotykovém displeji. By mi ty ruce definitivně upadly :-D
A na to ovládání myšlenkami se těším, i kdyby to mělo být jednoduché ovládání kurzoru a pár povelů (jako několika současných tlačítek myši) - konečně si karpály odpočinou :-)
e: nebo samozřejmě ovládání kurzoru očima plus třeba tu desítku povelů mozkem..
czhunter (775)|7.5.2012 09:25
[quote=alfah4ns;502294]Hl. na CAD, apod, i když existují různé udělátka přímo pro to, které usnadňují rotace, posuvy, zoom, apod...(kdybyste me zabili, neřeknu teď z hlavy jak se tomu nadává :D ) Co jsem se zatím bavil s pár lidma v Continentalu, kde podobné hračky taky mají, většina konstruktérů i tak jede klasicky na myších.[/quote]SpacePilot (Explorer, Navigator). To mám taky.
To ale není zařízení nahrazující myš, ale klávesnici.
JindraPce (69)|8.5.2012 12:32
Podle mě nás, všechny tady, myš v nějaké podobě přežije. Nenapadá mě žádné jiné zažízení, které by pokrylo tak širokou oblast využití a fungovalo naprosto bez problému.

Třeba ovladání očima, zkoušel to někdo na šilhajících nebo u lidí co neudrží pozornost na jedno místo?

Spíš by mě zajímalo, kdy někteří výrobci PC pochopí, že PS2 myš je tak trochu přežitek a že by bylo mnohem lepší tam dávat USB variantu. No a pak by mě také zajímalo, jak dlouho se udrží kabel u myši. Já osobně ho u "velkého" PC stále preferuji. U notebooku ale už mám všude bezdrát.

No a dotykáč. V navigaci dobrý. V telefonu ale neni vůbec potřeba (i když spíš kvůli spotřebě). Velké PC ho také nevyužije. U notebooku ho máme na servisních diagnostikách od Panasonicu. Tam si ho dovedu představit, i když přesnost je hodně mizerná. Ale je celkem užitečný, když u notebooku právě ta myš chybí. Pak také na různých reklamních panelech a tabletech.

Tak že myši zdar !!!