reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Presun systému na nový disk

Veyron (88)|7.5.2012 14:39
Zdravím, asi mesiac dozadu som si kúpil ASUS U32U a teraz som samozrejme k nemu dokúpil ešte SSD (Samsung 830 128GB + ntb kit). No a samozrejme by som potreboval presunúť systém (Win 7 HP x64) na nový disk. Skúšal som to cez USB, aj cez HDD cez ASUS Backup, ale bezvýsledne. Viete mi prosím poradiť ako to spraviť? Ideálne by bolo, keby to šlo tak, že by som ten Samsung pripojil cez USB a cez nejaký program ten systém jednoducho preniesol, teda by ho potom stačilo hodiť do šachty namiesto HDDčka a systém by bol rovnaký, len na inom disku. Samozrejme nepotrebujem pasívne dáta (aj tak by sa nezmestili).
Nejaké nápady??
alfah4ns (1040)|7.5.2012 15:01
vždyť v tom notebook kitu bys měl mít nějaký SW pro naklonování OS, ne?
Richmond (8084)|7.5.2012 15:05
U Ťamťungů bývá Norton Ghost, doporučil bych najít návod na googlu https://www.google.cz/search?q=norton+ghost+15+n%C3%A1vod&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:cs:unofficial&client=firefox-a

edit: kdyžtak můžeš zkusit Acronis True Image (je česky, jednoduché a přehledné prostředí) http://www.acronis.eu/homecomputing/products/trueimage/gettrial/ ten mám odzkoušený a přenese i partišnu s recovery (instalačka Win7)
Veyron (88)|7.5.2012 15:54
jj, je tam Norton a síce na CDčku, ale podarilo sa mi ho nainštalovať tak, že som nazdielal mechaniku na desktope, no ak sa nemýlim, tak cez norton to je to isté, ako cez ASUS Backup a tam je problém ten, že keď to hodím na USB, tak mi to nechce z neho bootovať, aj keď som skúšal hocičo...ale tak mrknem sa večer ešte na ten Norton, či niečo vymyslím, ale pokiaľ by niekto vedel nejak konkrétne poradiť, by bolo super...hlavne také riešenie, ako som hovoril - pripojiť ten Samsung cez USB a rovno preniesť systém naň a nie iba backup...
zsdx (2098)|7.5.2012 16:33
Navrhuji jit cestou nejmensiho odporu a naklonovat to na desktopu :idea
Richmond (8084)|7.5.2012 16:37
Ne, Asus Backup není na klonování disku ale jen na jeho zálohu podobně jako vestavěná záloha přímo v OS.

Ve tvém případě by bylo úplně nejlepší připojit oba disky (jak SSD tak ten co jsi měl v notebooku) připojit do desktopu a provést klon v něm. To samé lze přes Acronis.

Klonovat lze pouze ty disky z kterých nemáš nabootováno, proto bych zvolil připojení obou disků na desktopu (tam by neměl být problém vytvořit třeba bootovací cd s Acronisem, nabootovat z něj, naklonovat disky jak přes usb tak klasicky na SATA. SATA bych doporučil kvůli rychlosti)

edit: :slug
Dojigiri (1629)|7.5.2012 19:30
Já tyhle přesuny systému dělal zatím vždycky pomocí Linuxovýho Live CD (většinou používám Slax) a příkazu "dd". Tím lze provést přesnou bitovou kopii celý partition. Samozřejmě je ovšem předtím potřeba vytvořit partition přesně stejný velikosti (dělám buď pomocí linuxovýho fdisku anebo opět pomocí dd zkopíruju celou partition tabulku). Předpokladem ovšem je, že nová systémová partition bude mít přesně stejnou velikost jako ta původní (tedy bezprostředně po zkopírování - zvětšit pak jde přímo ze systému ve správci disků). Už jsem takhle několikrát zkopíroval XP a Vistu.

(mmch. zrovna se taky chystám tímhle postupem přesunout v nb Vistu z původního disku na větší, kterej jsem zakoupil minulej tejden)
Richmond (8084)|7.5.2012 20:30
dd bych v tomhle případě nedoporučil (mezi disky kdy se z menšího kopírovalo na větší bych problém vůbec neviděl) už jen kvůli zarovnání - nejsem si jistý zda se přitom SSD zarovnává, Acronis tohle dělá automaticky ;)
Veyron (88)|9.5.2012 22:35
...zrovna som nad tým strávil hodiny a stále nič... :angry :cry
- Prv som skúšal cez ten Acronis spraviť bootavacie USB, čo sa podarilo spraviť ako nič, ale keď začalo bootovať Acronis, tak ten nie a nie fungovať.
- Tak som si povedal, že spravým to tými klonmi diskov, lenže to už cez Acronis nešlo vôbec, ale tak predsa len som ešte zistil, že to je možné cez Norton a cez ten som to aj spravil (aj keď predtým som sa ešte mrte dlho mrdal s vytváraním partícii na tom Samsungu, keďže on nemohol fungovať inak ako AHCI, lenže desktopový systém som mal celý na RAIDe, tak som to nakoniec nejak tak dokombinoval, že som pustil OS cez IDE a zvyšok cez AHCI)...lenže po zdanlivo úspešnom prekopýrovaní to pri bootovaní vyhodí - "WIndows failed to start." - "Info: The boot selection failed because a required device is inaccessible." ...skúšal som to znova rôzne formátovať a klonovať s inými možnosťami a iba čo mi to teraz hádže netuším prečo pri bootovaní na výber dva systémy, jeden "Windows 7" a druhý "Windows Vista/Windows Server 2008/Windows 7"...a to som ešte vynechal väčšinu vecí čo som s tým všetko skúšal...fakt sa čudujem, že som sa ešte z toho nezbláznil... :runaway
Richmond (8084)|9.5.2012 22:55
Nevím co je na AHCI problémového... Jediný řadiče na kterých má Acronis problémy je SiL (dnes poměrně okrrajová záležitost) a hrstka JMicronů. standartní ICHR a neosekané nForce4/5/6/7/9 makají v pohodě. Kliknout na zálohu nebo klonování disku problém taky nebude. Vlastně ani nemám potuchy jak jsi docílil úpravy bootloaderu (výběr OS při bootu) :notsure... Jestli to ale maká a jde jen o ten bootloader tak použij to co sem za chvilku nalinkuju/uploadnu z jiného stroje :slug

http://www.zezula.net/en/fstools/bellavista.html

změna formátu disku/oprava bootu
http://www.softpedia.com/get/System/Boot-Manager-Disk/Bootice.shtml
Dojigiri (1629)|10.5.2012 11:41
No, to je přesně ten důvod, proč při klonu disku dělám přesnou bitovou kopii přes dd, prostě to přenesu na druhej disk a mám přesně to samý co jsem měl předtím. Ale tady je pravda co zmínil Richmond, že při přenosu na SSD (nebo na disk se 4kB sektory) by zřejmě bylo potřeba provést ještě dodatečný úpravy. (v takovým případě bych ovšem osobně spíš využil příležitosti nainstalovat znova krásně čistej novej systém)

Acronis disk director z hirens jsem pro přenos systému na novější disk taky kdysi použil, a přeneslo se to nakonec po podobných počátečních peripetiích taky, ale už provedl určitý úpravy (dělal jsem to s XP a např. mi taky změnil boot.ini přidáním druhýho systému - takže jsem tam pak mel oba, jak ten naklonovanej tak odkaz na ten druhej disk na původní klonovanej - kterej jsem pak musel ručně odstraňovat, taky se mírně o pár MB změnila velikost partition, zřejmě kvůli zarovnání na cylindry, navíc asi někde změnil i něco dalšího, protože některý programy po tom přenesení měly problémy s licencí - zejména si pamatuju free Avast, kterej jsem musel kompletně přeinstalovat, protože po klonu disku se deaktivoval a odmítal se znova registrovat). Ale nakonec mi to pak nějak fungovalo taky.

Každopádně ani s těmahle programama to nikdy není úplně triviální, když s tím člověk nemá žádný zkušenosti, a nějakou dobu a různý zkoušení to vždycky zabere, než si člověk najde ten správnej postup na svým konkrétním systému.

(za zmínku ještě stojí, že zrovna v Acronisu bootovaným z CD se mi nepovedlo rozchodit Bluetooth myš, a klávesnicí se neovládá tak úplně snadno, dostat se na některý položky čistě klávesnicí je téměř nadlidskej úkol :))
Veyron (88)|11.5.2012 11:40
to Richmond: Na AHCI je problémové to, že keď máš na desktope disky v RAID 0 a pripojíš na destkop disk, ktorý pod RAID nefunguje a ide iba pod AHCI, tak je to trošku problém :D

No nakoniec mi prestalo fungovať i HDD(fakt netuším ako sa mi to podarilo :D), takže som to nakoniec začal riešiť asi tak, ako som to mal hneď - a to novou inštaláciou. Problém ale stále bol s bootovaním z USB - niekoľkokrát som vytvoril nové bootovacie USB podľa rôznych návodov. Nakoniec som ale odhalil problém :idea Klasicky - vyriešenie bolo typicky absolútne prosté :stupid
Totižto môj laptop má tri USB porty - dva sú USB 3.0 a jeden je USB 2.0 (ktorý btw dokáže nabíjať pripojené zariadenie aj vo vypnutom stave laptopu :)) a keďže mám USB kľúč so štandardom 3.0, tak som ho samozrejme stále pchal do daných portov a v BIOSe sa mi vždy ten kľúč zobrazoval a dalo sa spustiť z neho bootovanie, tak som myslel, že z tohto hľadiska je to v poriadku, no opak bol pravdou - v BIOSe som to vedel spustiť, no ďalej to zlyhávalo. Akonáhle som ho ale zapojil do USB portu 2.0 - okamžite sa spustila inštalácia a za pár minút som mal operačný systém nainštalovaný :) Takže keby som vtedy to USB vytvorené Acronisom hodil do "správneho" USB portu, tak by mi to už možno dávno prešlo, ale takto je to asi aj tak lepšie :)

Takže teraz mi už laptop krásne fičí a to fakt parádne - je výrazne tichší, menej sa hreje, podstatne viac vydrží a všetko chodí fakt krásne plynulo :cool: A keď to porovnám napr. s i5-kou s dedikovanou AMD grafou, ktorý používam v práci, tak v porovnaní s týmto E-450 je tá i5 príšerne nemožný slimák :eek::D (fakt nepochopím ako môže niekto v dnešnej dobe ešte fungovať bez SSD a ešte si to dementne obhajovať :notsure:stupid)

Inak pri inštalácii prebehlo všetko bezproblémovo, až na dve utilitky, tak by ste niekto vedeli s tým pomôcť, by bolo super :)

1. SmartLogon Utility - Pri inštalácii mi vyhodí "Inštalátor systému Windows: Už je nainštalovaná iná verzia tohto produktu. Inštaláciu tejto verzie nemožno dokončiť. Ak chcete existujúcu verziu produktu nakonfigurovať alebo odstrániť, použite ovládací panel Pridať alebo odstrániť programy." - samozrejme žiadnu takú utilitu som neinštaloval a ani nikde v laptope nie je nainštalovaná (samozrejme ani netuším načo to je, ale je to priamo z utilít k tomuto laptopu).

2. Intel Management Engine Interface - Pri inštalácii tohto mi zase vyhodí "Chyba: Tento počítač nespĺňa minimálne požiadavky na inštaláciu softvéru." - samozrejme zase netuším k čomu to vlastne je, ale je to určené pre tento laptop, takže chcem mať na ňom všetko, čo k nemu patrí :)
Richmond (8084)|11.5.2012 11:59
A ty budeš klonovat RAID disk nebo co? :stupid

Smart Logon je na přihlašování/bezpečné ukládání hesel pod web browserem

Itel Engine - konzole se zobrazením stavu disků (+ ikonka v trayi), přeinstaluj pokud jsi disk klonoval!
zsdx (2098)|11.5.2012 12:40
Ad 2) Evidentne to pro tento laptop (AMD) urcene neni ;)
Ty DVD jsou do jiste miry univerzalni, vetsinou instaler se snazi detekovat HW a podle toho nabidne SW k instalaci. Ale nic neni dokonale. Nebo mas ve spravci zarizeni nejaky otaznik/vykricnik/krizek?
Veyron (88)|11.5.2012 13:17
to Richmond: To RAID nie je dôležité a vyriešil som to vtedy, ale keď chceš klonovať AHCI disk, tak musí byť zapojený ako AHCI, lenže keď som nastavil v BIOSe AHCI, tak mi nenabootovalo systém, lebo destkop mi beží na RAIDe...ale toto nie je dôležité.
Takže ten Smart Logon asi moc nepotrebujem, či?
Ako som písal v predošlom poste - spravil som novú inštaláciu a ten Intel Engine hádže vyššie uvedenú chybu...

to zsdx: Tým "určené" som myslel to, že som to stiahol priamo na stránke ASUSu s daným laptopom - ak si všimneš, tak tam máš kartu "ke stažení" a tam po vybratí OS ti vyhodí všetok softvér určený špeciálne pre tento laptop...a z tade som aj ja všetko sťahoval (takže zo žiadnych neznámych zdrojov, či zdrojov tretích strán a pod.).
Nie, nie, žiadny výkričník :) a ten Smart Logon je asi zbytočný a ten Intel Engine som nejak ani moc nepochopil načo je :D
Inak s tým SSD má tento laptop dosť blízko dokonalosti :D
Richmond (8084)|11.5.2012 13:37
[quote=Veyron;502888]to Richmond: To RAID nie je dôležité a vyriešil som to vtedy, ale keď chceš klonovať AHCI disk, tak musí byť zapojený ako AHCI, lenže keď som nastavil v BIOSe AHCI, tak mi nenabootovalo systém, lebo destkop mi beží na RAIDe...ale toto nie je dôležité.
Takže ten Smart Logon asi moc nepotrebujem, či?
Ako som písal v predošlom poste - spravil som novú inštaláciu a ten Intel Engine hádže vyššie uvedenú chybu...

to zsdx: Tým "určené" som myslel to, že som to stiahol priamo na stránke ASUSu s daným laptopom - ak si všimneš, tak tam máš kartu "ke stažení" a tam po vybratí OS ti vyhodí všetok softvér určený špeciálne pre tento laptop...a z tade som aj ja všetko sťahoval (takže zo žiadnych neznámych zdrojov, či zdrojov tretích strán a pod.).
Nie, nie, žiadny výkričník :) a ten Smart Logon je asi zbytočný a ten Intel Engine som nejak ani moc nepochopil načo je :D
Inak s tým SSD má tento laptop dosť blízko dokonalosti :D[/quote]

Já běžně klonuju "IDE" (ale přesto SATA) disky. To že máš nestandartní řadič nebo disk připojený na ještě debilnějším Gigabyte SATA (což je jen přejmenovaný Sil) bude ten pravý problém ;)

Na druhou stranu já dotěď myslel že je to Intel takže vlastně moje vina.

Dokonalej dnes a na AMD? Neblbni... Jako levnej asi byl, v tom se shodneme ;)
Veyron (88)|11.5.2012 14:33
jj, vychytal som ho tesne pred uvedením, keď bola jeho cena trošku podsadená a aj teraz je to cenová bomba (nie to ešte pred mesiacom) :)
A čo sa týka značky APU, tak ja nie som zaujatý voči jedinej značke a na AMD nevidím nič zlé. Má síce slabší procesorový výkon, ale na druhú stranu je oveľa lepší na multimédia (teda grafickú časť) a hlavne má nižšiu spotrebu (nenechaj sa zmiasť udávanými TDP, keďže u každého výrobcu to znamená niečo iné), čo vo výsledku robí bezkonkurenčnú výdrž (v porovnaní so všetkými ultrabookmi). A to všetko za polovičnú až tretinovú cenu!! :cool:
Ako som spomínal - v práci mám Core i5 je to totálne pomalá šunka, aj keď to má 4 jadrá (proti dvom v E-450) a neporovnateľne vyššie frekvencie, no má HDD, menej ramiek a hlavne je celkovo na nič optimalizovaný (takže ďaleko slabší procák to v reálnom použití totálne natrel o niekoľko tried výkonnejšiemu :D).
Ako je pravda, že procesorovo je to tak na hrane pri tejto E-450 a chcelo by to trošku lepší výkon, no k čomu by mi bol?? Na všetko to stačí a vďaka SSDčku chodí všetko krásne svižne a vďaka 8GB ramkám môžem robiť mrte veľa vecí naraz a úplne v pohode :)
Jednoducho samotný procesor je hádam jedna z najnepodstatnejších vecí v laptope a síce Intel má lepší výkon, no výkonovo sú aj tak aktuálne procáky zbytočne výkonné...najdôležitejší je bez pochyby pevný disk (nič nemá taký zásadný vplyv na beh PC ako SSD) a potom pri laptope tiež batérie, hmotnosť, prevedenie a softvér a v týchto ohľadoch je tento ASUS U32U fakt skvelý ;)

Btw ty máš nejaké zlé skúsenosti s AMD, že tak silno túto značku odsudzuješ??
Dojigiri (1629)|11.5.2012 15:39
Hmm, s USB3 to je pravda, kdysi jsem zkoušel nabootovat z flash USB2 v portu USB3, boot se sice spustil ale nějak nedokončil. Než jsem na to přišel jsem taky zkoušel všechno možný a divil se proč to nejde, ačkoliv jsem si myslel že v USB3 portu by USB2 flash měla chodit bez problému.
Ale že bootování nejde pořádně ani v kombinaci USB3/3 je teda taky celkem zajímavá informace.
zsdx (2098)|11.5.2012 15:41
To proto, ze radic pro USB3 neni obsazen na instalacce W7.
Veyron (88)|11.5.2012 15:45
Ja si myslím, že by problém mohol byť aj v tom, že USB 3 asi nie je na danej doske zatiaľ natívne (ak je vôbec na nejakej inak) a i po nainštalovaní systému nešlo skôr, než som doinštaloval patričné drivery. Len sa čudujem, že v Biose ten kľúč z USB 3 normálne zobrazovalo...