reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hitachi 320GB - comp disk vobec nevidi

faklmen (3)|13.6.2007 21:58
Ahojte.
Kupil som novy disk Hitachi Deskstar T7K500 (HDT725032VLA360) SATA 3.0 Gb/s, zapojil som ho na moju
dosku MSI KT6V (chipset VIA, SATA 1,5Gb) ale akosi ho pocitac nevidi. Na disku nie je switch
zo SATA 1.5Gb na 3Gb, pouzil som preto bootovaciu disketu (stiahnuta z ich www) kde je
moznost prepnut softwerovo zo SATA 3Gb na SATA 1,5Gb.
Lenze mne sa hned pri starte compu potom co nabehnu tie prve tabulky zobrazi ze: Scan
devices... Please wait... potom Hardware initiate failed... Check device...
Na pokracovanie stlacte "g". Stlacim a az potom zacne bootovat tu disketu, kde sa da zmenit
nastavenie SATA. Tento program sa spusti, ale v zozname hardiskov a mechanik, ktore nasiel su
iba CD a DVD machanika ale, hardisk tam nie je, tak ani nemozem prepnut na SATA 1,5Gb. Ked
ovsem, odpojim novy disk a necham tam iba stary (nie SATA), tak ho comp aj tento program
najde v pohode. Skusal som aj v BIOSE menit nejake nastavenia ale bezuspesne.
Ma niekto s tymto skusenost preco to nejde?
Dik
aldafallout (194)|13.6.2007 23:48
A co ho nevidí? BIOS? Spravce disků?.....Mám uplně stejný disk připojený na desku s podporou SATA 3.0 Gb/s a když neberu v úvahu občasné pískání a (suběktivně) pomalé kopírování, tak funguje bez problému.
eraser (0)|14.6.2007 15:05
No, videl by som to na tieto dva tipy:

1. Odpojiť všetky IDE/SATA zariadenia a nechať tam len ten disk.
2. Prípadne to SW prepnúť u niekoho iného, prípadne v nejakom IT shope.
faklmen (3)|14.6.2007 16:48
Dik za rady. Ja mam dosku zo SATA 1,5Gb preto ho nemoze najst. Nie je ani v Biose ani vo Win.
Asi bude ozaj treba ho prepnut na inom compe. Toto nove nastavenie by malo zostat nastavene v tomto disku uz potom nastale, ze?
eraser (0)|15.6.2007 00:06
Áno, ak sa prepne SW do módu 1.5 Gb/s, toto nastavenie sa stáva východzím i keď sa operácia uskutočnila na inej doske. Kedysi sa napr. týmto spôsobom handlovalo s ATA-66 vs. ATA-33 módmi a taktiež išlo o SW riešenie v prípade absencie jumpera.
faklmen (3)|20.6.2007 17:19
Niekde na inom fore mi jeden typek odpisal, ze tento disk nepodporuje SATA 1.5Gb. Je to mozne?
Zeby vyrobili disk ktory nie je spatne kompatibilny s SATA 1.5?
tgfh (2985)|20.6.2007 17:46
NE! toho se neboj, ten disk musí fungovat.
Ideální by bylo kdyby jsi ho vyzkoušel v jiným kompu jestli je dobrý.

Jinak napájení jsi zapojil jen jedno že? (molex nebo sata)
Gorduza (22)|20.6.2007 18:52
Je to trosku mimo misu, ale o tenhle HDD se zajimam ze bych ho chtel koupit, co znamena to obcasne piskani?? Je to slyset i pres zavrenej case a dva metry daleko? Jinak desku ktera podporuje SATA/300 mam, takze to nebude problem, spis se me jedna o ten zvukovy projev. dik.

Jestli mi nikdo nerekne, ber Hitachi/WD, je lepsi jak WD/Hitachi, tak se asi zcvoknu... Uz mi to krapanek leze na mozkovnu.:runaway
schali (118)|1.7.2007 14:32
[QUOTE=Gorduza;39386]Je to trosku mimo misu, ale o tenhle HDD se zajimam ze bych ho chtel koupit, co znamena to obcasne piskani?? Je to slyset i pres zavrenej case a dva metry daleko? Jinak desku ktera podporuje SATA/300 mam, takze to nebude problem, spis se me jedna o ten zvukovy projev. dik.

Jestli mi nikdo nerekne, ber Hitachi/WD, je lepsi jak WD/Hitachi, tak se asi zcvoknu... Uz mi to krapanek leze na mozkovnu.:runaway[/QUOTE]

disk je v idle ultra tichy, nepiska, proste se neprojevuje, je treba tizsi nez samsung 500gb, ale docela me zajima ten problem co se tady resi, zkusil jsem ho zapojit na fotrikuv pocitac, kterej podporuje jen sata 1.5 a taky ho nenasel:(
elpsycho (1602)|1.7.2007 16:20
Tak v prvé řadě - disk který nemá jumper SATA 150/300 je nastaven defaultně na SATA150 a na 300 se musí softwarově přepínat, ne naopak.

Pokoušel jsem se stáhnout manuál k tvé desce, ale bohužel MSI global v tom má bordel a pod odkazem ke KT6 jsem stáhl manuál KT4...Ale někde, nejspíše v Integrated Peripherals by měla být položka SATA mode, nebo tak něco, s možností nastavení RAID nebo IDE (vycházím z mě známé desky Gigabyte se stejným čipsetem a přiroubovaným SATA řadičem). Takže zkus nastavit IDE a mohlo by ho to najít. Potom až ho uvidí win, tak zkus najít na MSI stránkách nějaké SATA/RAID ovladače pro WIN pro tvou desku a dodatečně je doinstalovat. Pak by mělo jít v BIOSU tu IDE emulaci zase vypnout a disk by měl být vidět ve win dále.

/EDIT: Tak jsem zjistil že KT6-V v základní verzi SATA nepodporovala, takže musíš mít buď KT6V-SR nebo LSR, k čemuž manuál sice je, ale podrobně rozepsán BIOS nemá:) Ale určitě to tam najdeš...a když to všechno klapne, tak pak do win stáhneš nainstaluješ ty VIA PIDE/SATA RAID Drivers & Utility a v BIOSU to IDE zas můžeš přehodit.