reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Co dělat, když mě baví hardware??

Darkhunter (401)|29.5.2012 14:33
Zdravím, potřeboval bych poradit, nebo spíš udělat takovej brainstorming. Baví mě dělat s hardwarem - sestavovat počítače, dělat z notebooků servery a pak je správcovat v linuxu atd....Bohužel chodím na gympl a přivýdělek v tomto oboru si nejspíš neseženu. Mám štěstí, že vůbec dělám správce sítě v jedné škole.Já bych se chtěl ale těmto věcem věnovat více, než jen jednou týdně na té škole. Hrozně mě to baví a chtěl bych si tím přivydělat (nemusí to být extra přivýdělek, hlavně ať z toho nejsem v mínusu). Já si koupil z aukra dva notebooky, které měly vadný displej a udělal si z nich "servery"...Chtěl jsem začít dělat serverhosting, ale byl jsem upozorněn jedním známým, že je moc velká konkurence a v tomhle se fakt neuplatním... Tudíž se ptám vás, uživatelů tohoto fóra, co byste mi poradili, abych dělal. S daněma a popřípadě s živnosťákem si to nějak zařídím, ale pochybuju, že se dostanu nad těch 25tisíc, nebo kolik to je za rok. Děkuji všem za rady, nápady a připomínky ;)
Jds (106)|29.5.2012 21:54
Zdravím a asi ti moc neporadím.Takový jako jsi ty je tu na foru asi většina stejně jako tebe mně to bavý taky ale, neživým se tím chodím do práce živým rodinu a času už moc nezbývá takže pokud jsi mladý svobodný a bez závazků tak to zkus a uvidíš.Hodně štěstí.Zdar a sílu.
odb (505)|31.5.2012 21:59
Ja by som sa na tvojom mieste hlavne ucil. Ucil sa nove veci, studoval technologie, postupy, HW v oblasti, ktora ta zaujima najviac. Vyuzil by som prave to, ze si spravcom siete na tej skole. Mas moznost studovat, skusat a vylepsovat tu siet. To je idealna prilezitost a je to o to lepsie, ze je to realna vec a nieje nejake testovanie doma. To ta vela nauci. Nauc sa robit veci poriadne(analyzovat, nasadzovat, ladit a dokumentovat). Poznam dost zlych spravcov sieti, hlavne v skolach a malych firmach, s ktorymi je tragedia spolupracovat. Vela krat nevedia, co vlastne spravuju, maju problemy s jednoduchymi vecami a malokedy tusia nieco o bezpecnosti. Ber kazdu prilezitost, co sa ti naskytne a neuspokoj sa tym, ze to funguje ale snaz sa to urobit, co najlepsie.
durib (1141)|31.5.2012 22:42
Být tebou, věnoval bych se hlavně oblastem zabezpečení. Plno takových serverů/služeb jenom a pouze "jede", ale jsou velmi zranitelné. Myslím, že v oblasti bezpečnosti není ještě tak velká konkurence a mnohý by mohl využít tvé služby.
Darkhunter (401)|31.5.2012 23:05
A je na to nějaká literatura? Na to zabezpečování serverů ? No a já právě chtěl dělat spíš hardware no :/
alfah4ns (1040)|31.5.2012 23:13
složit HW z hotových komponent není moc velkej problém, daleko těžší je to správně nastavit, odladit, atd., ale to asi víš :)
A tam se pozná člověk, který se naučil skládat pc podle obrázků na internetu vs. člověk, který se opravdu vyzná.

jestli tě zajímá HW i po stránce návrhu, atd., tak popřemýšlej na vš o mechatronice.
něco jako elektro + mechanika + řízení....
když budeš šikovnej, máš dveře otevřené, protože můžeš pak konstrukčně navrhovat cokoliv co se má nějak hýbat, nebo taky navrhovat systém, který to bude řídit, či klidně se uchýlit k programování PLC...
Po těhlech lidech je dneska poměrně hlad...
xmarek (1676)|1.6.2012 12:43
Už to tu bylo řečeno. Baví tě hardware? Tak se hlavně uč. Složit počítač dokáže v dnešní době i cvičená opice, ale nadesignovat nějaký obvod, čip atd. umí málokdo. A poptávka je mnohem větší (a od toho se odvíjí i plat) než po člověku co se ohání šroubovákem a v lepším případě někde něco přeinstaluje.
odb (505)|2.6.2012 22:29
[quote=Darkhunter;505238]A je na to nějaká literatura? Na to zabezpečování serverů ? No a já právě chtěl dělat spíš hardware no :/[/quote]

V dnesnej dobe robit len HW asi nejde(neviem, ci to vobec niekedy slo). Na HW musi bezat nejaky operacny system a ten je potrebne vediet nastavit a obsluhovat. Naco je nam HW, OS bez aplikacii, ktore by na nom bezali. No a uz vidis, ze to len o HW nemoze byt. Ludi, ktory by to vedeli je malo ale bohuzial do urcitej miery sa to da dne kompenzovat vykonom HW.
Osobne som tiez zatazeny HW od doby, ked som si prvy raz sadol za 386-tku. Myslim si , ze co sa tyka HW som, tak si mozem hovorit odbornik. Popritom ale zvladam relativne slusne operacne systemy MS windows (desktop aj server) a Linux (desktop aj server), orientujem sa v databazach, mam nejaky zaklad programovania a samozrejme ovladam programy, ktore casto pouzivam alebo pouzivame v praci.
Ak chces byt v HW naozaj dobry, tak musis vela studovat, citat novinky, hladat podrobne informacie o HW a skusat. Necakaj, ze to bude za rok-dva. Tiez nemozes ani na chvilu polavit, lebo v HW sa tak rychlo menia veci, ze o kratku dobu sa vela veci zmeni.
Samozrejme nemozes obsiahnut vsetok HW a orientovat v nom rovnako dobre. To sa neda. Musis si si vybrat, na co sa chces hlavne zamerat.
alfah4ns (1040)|2.6.2012 22:47
+nezapomeň na to, že trend je takový, že jednotlivé kusy HW jsou čím dál komplexnější a i to PC je čím dál větší skládačka
příklad -kdysi:
složit, nastavit jumperama FSB, násobiče, takty různých hovadin, atd...
vlézt do biosu, nastavit X dalších různých věcí.
dnes:
složit lego a v biosu nastavit hodiny.

veškeré know-how se točí buď ve vývoji HW jako takového (a v tom případě jdi na nějaký elektroobor, či tu mechatroniku, pokud to chceš více do průmyslového prostředí), nebo pak, jak bylo řečeno výše, v tom, jak s tím HW budeš umět naložit (s čím ale i ten samotný vývoj hodně souvisí)

v tom průmyslovém odvětvé je toho hraní si více.
příklad - vyvíjí se autonomní servisní robot, potřebuješ X různých typů senzorů, každý se chová jinak, potřebuješ to nějak inteligentně napojit na řídicí systém a uvést do provozu.
Je to víceméně taky pořád lego, ale proti běžnému PC je to asi jako lego technics vs základní stavebnice od 3let.
tam už si musíš hlídat kravinky jako optoizolace, jak které čidlo na co zapojit a co tam nastavit, aby to sežralo, apod.

Pokud chceš uspět, budeš se holt muset zabývat corporate prostředím nebo vývojem.
xmarek (1676)|3.6.2012 09:37
[quote=alfah4ns;505476]
v tom průmyslovém odvětvé je toho hraní si více.
příklad - vyvíjí se autonomní servisní robot, potřebuješ X různých typů senzorů, každý se chová jinak, potřebuješ to nějak inteligentně napojit na řídicí systém a uvést do provozu.
Je to víceméně taky pořád lego, ale proti běžnému PC je to asi jako lego technics vs základní stavebnice od 3let.
tam už si musíš hlídat kravinky jako optoizolace, jak které čidlo na co zapojit a co tam nastavit, aby to sežralo, apod.

Pokud chceš uspět, budeš se holt muset zabývat corporate prostředím nebo vývojem.[/quote]
Jelikož jsem v automatizaci dělal, tak vím jako to chodí. Rozhodně to málokdy vypadá jak je tady uvedeno. Existují několik různých typů lidí co se pohybují v automatizaci.
- Lidi kteří pracují na jednom místě tj. většinou ve fabrice. Tam to funguje povětšinou tak, že tak funguje automatčík na půl jako obchodník. Interně se dělají různé adaptéry, instalují různé transferované zařízení a dělají různé drbky tj. změny souvisící např. se změnou technologie. K velkým věcem se dostane člověk málokdy. Drátařinu a design obstarávají většinou odlišní jedinci. Na nějaké hračičkování většinou není prostor. A programování bývá mnohdy pouze třešničkou na dortu.
- Lidi kteří pracují na externích projektech. Na to chce opravdu mít náturu. Neustálé cestování, komunikace se zákazníkem (angličtina, němčina atd.). Práce je to velmi zajímavá, člověk se musí neustále něco nového učit. Výhodou, že se člověk setkává mnohdy s technologiemi o kterých na škole mnohdy ani neslyšel. Vše funguje na principu modulárních koncepcí a rozhodně se nemusí zajímat o to jak ta daná věc funguje uvnitř (roboty atd). Dostane k dispozici interface a jede.
- Vývoj daných komponent pro průmyslovou automatizaci. Znám pár lidí co to dělá a málokdy je potkáte na nějaké diskuzi. Je to trochu jiný svět a chce to mít opravdu něco v palici. Základem je nějaká ta univerzita a rozhodně ne nějakého humanitního směru. Neustále pročítaní specifikací je denním chlebem. A matematika na trošku jiném levelu.
- Existují i další specializace, které většinou zahrnují různé činnosti od výše uvedených kategorií.

Rozhodně zapomeňte na to, že si budete někde ve firmě hrát a určovat si co budete dělat. Takových flíčků existuje velmi málo a málokdy se člověku poštěstí, aby se tam dostal (já jsem to štěstí jednou měl). Navíc to musí být jedinec, který je zapálený pro věc a zaměstnavatel nemusí mít strach ho nechat z dohledu.
Co musím podotknout, že automatizace nemá s klasickým PC moc společného a rozhodně to nemá nic společného se skládáním PC.

Pokud chcete dělat automatizaci, tak ji musíte buď vystudovat a pak si najít uplatnění nebo mít velké štěstí a nervy a prorvat se praxí. Druhou možnost nedoporučuji, protože si můžete šeredně nabít ústa. Já si takto po automatizaci prošel IT a už bych takovou pitomost v životě neudělal. Kolega v IT (taky automatčík) zažil lidi co šli do automatizace s čistým štítem a říkal, že na tom byli podobně jak já na začátku v IT.
durib (1141)|4.6.2012 09:24
A nebo se můžeš zajímat o místo prodejce HW. Občas doporučíš nějakou komponentu a poskládáš někomu PC. V podstatě to, co dělá tohle fórum, ale budeš pobírat výplatu :)
Darkhunter (401)|4.6.2012 16:10
Hm, ale to je velká konkurence ne ? A to bych musel to zboží kupovat ve větším množství, aby se mi vůbec vyplatilo skládat počítače ne ? A hlavně bych musel mít velký počáteční kapitál ne ? To by mě fakt bavilo :)
alfah4ns (1040)|4.6.2012 17:36
xmarek:
Nj, já jsem zatím ještě student a mám trochu zkreslený pohled tím, že se nezabývám samotnou automatizací, ale přímo robotikou, převážně z konstrukčního hlediska (a konstrukcí jako takovou budu teď i pokračovat v práci)
Hl. u mobilních robotů kde je použití složitých řídicích systémů nevhodné, se často řídicí systémy dělají na míru.
(a sveze se s tím dost závěrečných prací)

Na tom, o čem píšeš, je ale velký kus pravdy.
Lidí, kteří dostanou do ruky něco, kde jsou osazeny motory, poměří si to a jsou schopni vyvinout řídicí jednotku, je opravdu hodně málo (to i těch konstruktérů je více).
Jeden kolega ze školy byl takovej, dělal strojárnu, ale byl obrovská bedna na elektro, teď jde do ABB.
Pak z těch spolužáků znám už jen jednoho podobně schopného, na školu se sice vykašlal, ale má s tátou firmu, kde vyrábí RC vrtulníky vlastní konstrukce. Tihle lidi jsou ale fakt vyjímeční, málokdo se dokáže orientovat ve více technických odvětvích současně, což je pro tyhle práce nezbytné. Hl. měl obrovské štěstí v tom, že ho nejen bavilo elektro a dělal si průmyslovku, ale doma měl možnost naučit se na CNC a "čuchnout" ke konstrukci a materiálům ještě než na vš vůbec šel...


co se týče skládání PC - to udělá kdejaký student, teď je to sice fajn, ale dovedeš si sám sebe představit jako člověka, který v obchodě skládá PC třeba za 10 let? já tedy určitě ne.
durib (1141)|4.6.2012 21:29
[quote=Darkhunter;505610]Hm, ale to je velká konkurence ne ? A to bych musel to zboží kupovat...[/quote]
Já myslel např. prodejce v Nextcompu, který dobře poradí :)

[quote=alfah4ns;505618]dovedeš si sám sebe představit jako člověka, který v obchodě skládá PC třeba za 10 let? já tedy určitě ne.[/quote]
Jako brigáda by to bylo fajn, ale za 10 let si představuju, že si kompy budou vybírat mě :p Už vidím výběr: "máme tu tuhle zelenou bednu, která umí vše. Nebo pán by raději tu černou, která umí vše? Akorát baterka moc nevydrží no..." :D