reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Paměti GSkill TridentX 2400 MHz (speciál pro Ivy Bridge)

flanker (1579)|31.5.2012 16:39

Na dveře nám klepou poslední dobou informace o blížících se DDR4, ale domnívám se, že DDR3 stále mají co nabídnout a ještě tu s námi několik dalších let budou. Za poslední měsíce se vyrojila spousta zajímavých a vysokofrekvenčních paměťových modulů. Jedny z nich jsou od u nás ne příliš známého výrobce GSkill, to je bohužel škoda, protože GSkill rozhodně patří k absolutní špičce jako jsou Kingston a nebo Corsair. Alespoň ve světě je takto lidi vnímají. Podíváme se na sérii TridentX, ta nabízí maximální výkon a přesto přijatelnou cenu, to platí hlavně pro tyto 2400 MHz moduly.




2400 MHz jsou již vysoko taktované paměti, které ne každý procesor zvádne. Tyto jsou určené pro platformu Ivy Bridge. Ten je opravdu velmi silný na pamťovém řadiči. Rozjet je na této frekvenci však dokážou ještě alespoň dva procesory- Sandy Bridge-E s trochou štěstí (problémy mohou nastat při plně obsazeném Quadchannellu) a jako druhý AMD Bulldozer.
http://i.imgur.com/iqUAX.jpg

Specifikace a zajímavosti
CPU-Z záložky nám ukazují základní informace nejen o pamětech, ale také o testovací sestavě. Paměti běži v XMP režimu jako 2400 MHz s časováním 10-12-12-2T a napětí 1.65V. Zároveň se jedná o 4GB kity, které jsou osazeny čipy Hynix a nebo Samsung. To záleží na kusu, může se to tedy lišit.



V jednoduchém plastovém balení dostaneme jako menší bonus líbivou samolepku. Mimo to, tyto RAmky jsou zajímavé také tím, že můžeme jednoduše odšroubovat červenou část pasivu a najednou z nich máme nízkoprofilové paměti. Pokud chceme lepší chlazení a vyšší takty RAM, doporučuji pasivy znovu zpátky namontovat.

Testovací sestava:


AMD FX-8150
AMD vodní set all in one
ASUS Crosshair V Formula (bios 1304)
2x 4GB GSkill TridentX
zapůjčený Radeon HD7870
Corsair AX1200

Výsledky měření a pár poznatků

Na základním nastavení i při časování 10-12-12-1T paměti běžely bez sebemenších problémů, proto jsem se poté rovnou vrhl na taktování. Na AMD platformě a této desce je přímo profil DOCP a v něm je správně rozpoznána celá specifikace OC profilu.

2432 MHz při stejném časování proběhl jako po másle


I vysoká frekvence 2504 MHz nezapříčinila nestabilitu, stále hladce s 1.65V.


2528 MHz již bylo prvním neúspěchem, zvýšil jsem však lehce voltáž a bylo po problému, napětí kolem 1.688V je stále pro paměti bezpečných.


2540 MHz proběhlo na daném napětí také, ale zkusil jsem i druhý pokus a tam se již vyskytla chyba. Napětí 1.7V již bezpečnou hranici zajistilo.


První neřešitelný error se základním časováním přišel na frekvenci 2552 MHz. Nepoimohlo ani navýšení napětí na 1.73V


Proto jsem chtěl zkusit vyřešit problém jinou cestou, navýšit časování. Ale ani časování 11-13-13 nepomohlo.


A zde vlastně moje testování pomalu končilo. V dané chvíli jsem to však ještě netušil... Navýšil jsem tedy napětí RAM na 1.75V (a mírně i IMC v procesoru) a doufal v nejlepší. Zhruba po 19 průbězích (tedy skoro u konce) se najendou objevila modrá smrt a byl jsem nucen manuálně restartovat. Po restartu mě čekalo nemilé překvapení - nic se totiž nedělo. Svítila pouze led kontrolka na GPU, případně po dalším restartu na DRAM. Zkusil jsem pochopitelně i různé triky na základě mých zkušeností, včetně odzkoušení jiných slotů jednotlivě. Nic nevedlo k úspěchu :( . S nahradními RAMkami PC znovu s chutí nabootoval. No, paměti prostě a jednoduše bohužel zemřeli. Nyní jsou zaslané na reklamaci a zyblé testy s 2T a na platformě Ivy Bridge dodělám až po jejich navrácení.

Jak jsem se dozvěděl, problém tkví právě v použitých čipech. Právě abych nepřišel o možnost reklamace, neoddělával jsem celý plechový kryt na čipech a pouze se s vyšší jistotou domníval, že moje Tridenty mají čipy Hynix. Ty totiž snesou napětí i kolem 1.85 V při běžném chlazení. Samsungy trpí právě tím neduhem, že 1.75V je na nich za běžných podmínek už risk a já na něj dojel :-).

I přesto znovu chci tyto RAMky a nebojím se je doporučit. Pokud hledáte 8 GB RAmek do dual channelu s vysokým výkonem a také pěkným vzhledem a slušným potenciálem k přetaktování za rozumných hodnot, mohu je téměř vychválit do nebes :). Pozor si ale tedy dejte na napětí a zbytečně je netrapte více než 1.7V.
Gouranga (699)|31.5.2012 19:59
Ahoj, docela by me zajimalo, jak je to opravdu s Ivy Bridge a 1.65V na RAM. Primo na tadytom foru se vyskytuji komentare, ze takove napeti Ivy bridge neustoji, zatimco ty pises, ze jde o special pro IB. U Nehalemu zalezelo na rozdilu dvou napeti (VTT a RAM a rozdil mel byt snad pod 0.4V). Jak je to u SB/ IB? Hrozi zde oddelani desky/ procesoru? Nebo staci spolu s napetim RAM zvedat jine napeti?
Predem diky za odpoved.
flanker (1579)|1.6.2012 08:54
Je to přesně tak, jak píšeš. I do Sandy Bridge eventuálně do Ivy Bridge můžeš s klidným svědomím dávat vyšší napětí RAM. Pouze by se měl (dle Intelu) navýšit mírně i napětí IMC. Takže navýšit napětí VCCSA. Na některých deskách je dokonce položka vccsa/io v jednom. Takže pak vlastně celou tuto položku.
U přednastavených profilů pro RAM se to většinou vše nahráním profilu vhodně přeupraví. 1.65V by tedy mělo být naprosto v pohodě. D8 se provozovat i výše, ale tam už je třeba citelnější navýšení IMC a to může být nežadoucí-procesor pak více topí.
Gouranga (699)|3.6.2012 21:33
Diky moc za jasnou odpoved. (rb bohuzel pridat nemuzu :()