reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Windows nenajede s pripojenym externim diskem

Akulla (80)|9.6.2012 17:25
Zdravim, mam takovy mensi problem s kterym si tak nejak nevim rady. Pri zapnuti notebooku mi jednoduse nenajede windows, musim externi disk nejdriv odpojit a az po nabehnuti windows zase zapojit. Je treba asi neco prenastavit v biosu ze? Taktez bych se chtel zeptat, jestli je opravdu nevhodne odpojovat externi pevny disk, aniz bych klikl mysitkem bezpecne odebrat hardware. Zkracuje se pote jeho zivotnost? A dalsi otazka, v brzke dobe si planuji udelat sbirku mych oblibenych filmu v BDRip a BDRemux kvalite. Je lepsi koupit nejake 2 levnejsi disky a na tom druhem udelat totoznou zalohu,
http://www.alza.cz/western-digital-elements-desktop-2500gb-d266758.htm
nebo koupit neco kvalitnejsiho, ale zalohu nedelat
http://www.alza.cz/iomega-home-media-network-3000gb-cloud-edition-d224312.htm
Predem dekuji za odpoved
Akulla (80)|12.6.2012 13:05
Hmm, 70 lidi se podiva a ani jeden nenapise alespon nejakou odpoved, nebo radu. Ovsem pisu tu hlavne proto, ze se mi podarilo vyresit alespon jeden problem. V biosu jsem zkontroloval nacitani systemu a vse bylo nastavene tak jak ma, po dlouhem zkoumani na internetu jsem nasel odpoved, jak tuto neprijemnost obejit, kliknout na ikonku POCITAC, pak staci externi pevny disk prejmenovat na pismenko Z, pote uz probiha nacitani systemu i s pripojenym externim pevnym diskem v poradku, treba nekdo ma podobny problem a nevi si rady.
zsdx (2098)|12.6.2012 14:47
Zajimave reseni toho startu.
A zaloha? Zalezi, jak si tech dat cenis - podle toho se zvoli HW a strategie.
VencaX (3686)|12.6.2012 15:27
Já odpovím na otázku odpojování disku. Není to až tak, že by se musel odpojovat "bezpečně", ale o to, že disk by v době, kdy ho odpojíš neměl být aktivní (tj. neměl bys zapisovat ani číst). Pokud má disk indikační led, tak jednoduše poznáš, kdy disk ještě pracuje (většinou potřebuje ještě pár vteřin navíc na dokopírovaní z cache,...).

Problém může být třeba to, že když na disk zapisuješ a odpojíš ho, můžeš si rozhašit tabulku disku a tím si zkomplikovat život. Potom bude disk hlásit, že chce naformátovat a bude to chtít nějaký software (většinou placený) na obnovu dat. S tím už nějaké osobní zkušenosti mám, tak vím, o čem mluvím.

Životnost se zkracuje třeba tím, že budeš disk hodně často připojovat a odpojovat, ne tím, že ho odpojíš "při práci".
Akulla (80)|12.6.2012 16:56
Ja mam prave notebook, ktery ma pevny disk jen 640GB, filmy v BD Rip nebo Remux kvalite zerou strasne mista, takze kapacitu potrebuji rozsirit alespon na dalsich 2000 GB, proto se chystam koupit externi disk, ktery vubec nebudu odpojovat od notebooku, na druhy disk nahraji totozne filmy a hodim ho do supliku, v pripade, ze by se ten prvni porouchal. Jako stahovat znovu 2TB filmu, me by kleplo :D Tim padem jsem se rozhodl, ze radeji koupim 2 levne externi disky, vysledna cena je kolem 7K, ale budu to muset nejak prekousnout, jelikoz BD Remux kvalita za to stoji :) Bez zalohy do toho jit nechci, mel jsem obycejny western digital s 500GB, a jednoho krasneho dne, priblizne po dvou letech, proste nenabehl a vsechna data byla fuc, nastesti tam nebylo nic extremne duleziteho, ale i tak to velice nastve. Jinak dekuji za rady, vzdycky potesi, kdyz nekdo odpovi :)
r34ktor (7477)|12.6.2012 17:32
[quote=Akulla;506417]Bez zalohy do toho jit nechci, mel jsem obycejny western digital s 500GB, a jednoho krasneho dne, priblizne po dvou letech, proste nenabehl a vsechna data byla fuc, nastesti tam nebylo nic extremne duleziteho, ale i tak to velice nastve.[/quote]
Záleží, co odejde. Většinou elektronika rámečku. Pak stačí disk vyjnout a překopírovat data v PC.

Obecně vidím jako lepší variantu koupit samostatný rámeček + disk, než kompletní řešení. Ušetříš si tím v budoucnu řadu potenciálních problémů.
Akulla (80)|12.6.2012 17:51
promin, ale ted tomu moc nerozumim, ted mi radis, abych nekupoval externi disk, ale nejaky ramecek + disk, ja se v tom moc neorientuju, tak kdybys poslal nejake odkazy, co se presne ma koupit, byl bych moc vdecny
r34ktor (7477)|12.6.2012 17:59
Rámeček nebyl moc šťastný výraz - měl jsem na mysli externí box (+ disk).
Akulla (80)|12.6.2012 19:01
Rozumim, takze muzu koupit 2 tyhle disky
http://www.czc.cz/seagate-barracuda-3tb/100119/produkt
a dva boxy
http://www.czc.cz/sweex-3-5-sata-ii-hdd-enclosure-usb-cerna/101422/produkt
Je to dobry vyber? Koukal jsem se, ze za stejnou cenu se prodavaji ve verzi green, ale tyhle budou asi lepsi nebo ne? a co rikate na ten box?
VencaX (3686)|13.6.2012 10:49
Verze Green je méněotáčková (tedy mírně pomalejší) verze s tím, že má ale menší spotřebu. V tom je ten rozdíl.
Mistrix (16)|13.6.2012 13:15
Vyjádřím se k uchovávání filmu, ala bezpečnost vs. cena.

Ja již bylo zmíněno jde o to jaké peníze do celého řešení zvažuješ investovat, jakou diskovou kapacitu potřebuješ a jakou "faul toleranci" preferuješ...

Nejlevnější řešení je jak již bylo zmíněno využitím dvou 3.5 disků a obyčejného rámečku. Když jeden odejde, máš pořád filmy na druhém disku. Teoreticky by šlo šetřit a koupit jen jeden rámeček, ale věčné přendavání disků, by to spíše zkomplikovalo a brzo by jsi stejně kupoval druhý.

Jiná varianta je využitím nějakého NASu http://www.czc.cz/servery/produkty?q-c-0-producer=sd72eiduj8sfs59ccj8onlg5rdf kde je možné zapojit klasické 2.5 či 3.5 disky využitím různých RAIDu (Raid 1 - dva disky, 50 % celkové kapacity obou disků, jeden disk ze dvou může odejít a nepřijdeš o data, Raid 5 - 3 disky, 66% celkové kapacity, jeden disk ze tří může odejít a nepřijdeš o data).

Využitím NASu odpadnou komplikace s ručním kopírováním filmů na dva různé disky. NAS se o to postará a teoreticky využitím Raidu 5 získáš větší kapacitu. Na druhou stranu je tady určitě riziko, když ti NAS Server "odejde", musel by jsi ho nahradit podobným, či nový NAS by musel umět stejný RAID...

Já osobně jsem kdysy k telce pořídil HTPC, kde mám dva disky v SW Raidu 1. Má to své výhody i nevýhody. Další alternativa je nějaké hotové řešení "multimediální centrum" http://www.czc.cz/multimedialni-centra/produkty , které ti bude sloužit jako "úložiště" filmů, ale zároveň si je budeš moci rovnou přehrát... Kdysy jsem měl výborné zkušenosti s Xtreamerem. Ale již to delší dobu nesleduji, tak ti neřeknu, které multimediální centrum je nejlepší volbou.
r34ktor (7477)|13.6.2012 13:46
[quote=Akulla;506433]dva boxy
http://www.czc.cz/sweex-3-5-sata-ii-hdd-enclosure-usb-cerna/101422/produkt
Je to dobry vyber? Koukal jsem se, ze za stejnou cenu se prodavaji ve verzi green, ale tyhle budou asi lepsi nebo ne? a co rikate na ten box?[/quote]
Raději bych něco připlatil, a vzal kousek nějaké renomovanější značky. Např. RaidSonic IB-318StUS2-B.

Rychlost přenosu je limitována rozhraním. Plné rychlosti dosáhneš pouze přes eSATA. Alternativou je BOX s USB 3.0 (a příslušný řadič, pokud ho tvoje deska nemá).
zsdx (2098)|13.6.2012 14:28
Tohle je sikovny 'ramecek', pokud chces ty disky snadno menit.
Akulla (80)|13.6.2012 15:28
ja jsem se nakonec rozhodl pro variantu se dvema disky a dvema ramecky. To bude pro me nejoptimalnejsi, tipuji, ze hned ze zacatku naplnim 1500 GB a postupem casu budu jednoduse obnovovat data i na tom druhem externim disku, rekneme jednou za mesic. Takze koupim 2 pevne disky Seagate Barracuda - 3TB a 2 ramecky RaidSonic, ktere poradil r34ktor. Vysledna cena je nejakych 9K, sice trochu pres rozpocet, ale radeji si priplatim trochu vice, nez abych koupil nizsi kapacitu a treba za pul roku se musel omezovat s nedostatkem mista. Taktez jsem nasel externi disk 3TB za 4,5K
http://www.czc.cz/seagate-freeagent-goflex-desk-usb-3-0-3tb-cerna/98685/produkt?q-category-id=8phbagb0sihrea5i2mh1p9c8g9&q-c-0-f_2025059=r3000-3999
ale vy jste tady psali, ze je lepsi vsechno kupovat zvlast, takze od ciste externiho disku jsem nakonec ustoupil, jinak vsem dekuji za zajmave komentare a postrehy :)
VencaX (3686)|13.6.2012 18:45
No ono jde o to, že rámeček jednoduše rozebereš a disk vyndáš, kdyby něco. To s externím diskem neuděláš. Teda uděláš, ale přijdeš tím o záruku apod a než se do disku dostaneš...
psychosalam (42)|15.6.2012 14:13
[quote=Akulla;506191]... Pri zapnuti notebooku mi jednoduse nenajede windows, musim externi disk nejdriv odpojit a az po nabehnuti windows zase zapojit. ...[/quote]

A ten externi disk máš připojený jak? To je dost podstatné pro odpovězení na otázku, proč ti nenastartují wokna při připojeném ext. hdd.

K té další otázce: je opravdu nevhodne odpojovat externi pevny disk, aniz bych klikl mysitkem bezpecne odebrat hardware. Zkracuje se pote jeho zivotnost?

Kliknutí myšítkem na odpojení hw má za následek hardwarový set down elektrických obvodů USB. Čili, když to neuděláš, můžeš poškodit obvody rozhraní v počítači v odpojovaném zařízení. Občas se to stane, zvlášť u dlouhých USB kabelů. Není to jen otázka externího hdd, ale třeba digi foťáku ap.

Ta třetí část otázky, zálohování: to je dáno financema. Kvalita a bezpečnost jde ruku v ruce s financema, které do toho musíš vložit. Řešení je mnoho. Servrové disky s řadičem, externí úložiště na netu, MO disky atd. Já používám z historických dob, už asi 15 roků MO disky a obrazová data z mikroskopu nahraná na ně před 15 roky tam jsou pořád a stále čitelná. Jen bych chtěl dneska ty MO diskové jednotky připojit na síť.
Akulla (80)|15.6.2012 18:32
Aha, tim padem bych mel jeste jednu otazecku, kdyz bude externi pevny disk permanentne pripojen k notebooku, musim take pri vypnuti notebooku nejdriv odpojovat externi pevny disk, teda davat bezpecne odebrat hardware, nebo staci jen vypnout notebook? Predem diky
xmarek (1676)|15.6.2012 19:13
Pozor na ty 3T disky. Některé multimediální centra si s němi hodně nerozumí. Podobný problém jsem řešil i osobně. Mám dva disky jeden 2T a druhý 3T. Ten větší jsem si koupil z duvodů, že se mi podařilo odprásknout partition. A i když jsem to přes nějaký tool dočasně namountoval (připojil), tak jsem potřeboval uložiště kde to hodit. A 2T je docela moc. :mistake
Tak jsem si řekl, čím víc, tím líp. Zkopíroval jsem data a zkusil jsem ho připojit k mému LG přehrávači a ouha. Pak jsem se na fórech dočetl proč a, že jsem rozhodně nebyl první. A ještě taková věc. Ty disky pry výrobci vůbec neradi prodávají, protože i desky s něma mají problém a otázka jak na tom bude USB řadič ve Vašem separé kupovaném šuplíku.
Akulla (80)|15.6.2012 19:47
Co teda doporucujes? Koupit radeji pevny disk s mensi kapacitou, teda 2TB? Mam vybrany tenhle box, ktery navrhnul r34ktor
http://www.czc.cz/raidsonic-ib-318stus2-b/64881/produkt
Pripadne jaky typ, jestli radeji green, nebo normalni. V pripade greenu by melo jit o mensi spotrebu, ale na tu ja kaslu, dulezite, aby ten disk byl alespon trosku spolehlivy a hlavne nebyl extremne hlucny. Musi proste zvladnout prehravat filmy v BD Remux kvalite bez sekani, at je pripojeny k notebooku, nebo televizi. Klidne muzu s nakupem nejakou dobu pockat, penize budou stejne az zacatkem cervence.
r34ktor (7477)|15.6.2012 19:55
[quote=Akulla;506766]Co teda doporucujes? Koupit radeji pevny disk s mensi kapacitou, teda 2TB? Mam vybrany tenhle box, ktery navrhnul r34ktor
http://www.czc.cz/raidsonic-ib-318stus2-b/64881/produkt[/quote]
Koukal jsem do specifikace na stránkách výrobce, a mají tam "Up to 2 TB". 3 TB disk tedy BOX nepobere. Moje chyba. :mistake

Pokud se pro takto velký disk rozhodneš, budeš muset najít jiný model, který je podporuje.
xmarek (1676)|15.6.2012 20:16
@Akulla: Já se většinou přikláním k hotovému řešení (kterých je teď na trhu nějak poskrovnu). Stejně jsem se rozhodoval i v případě záložního disku (http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=1051K007H24E00016AN). Pozn. Už je vyprodán. Šuplík většinou kupuji v případě, že potřebuji někde umístit disk, který od někud vytáhnu. Ale nikomu toto řešení nenutím. Je to každého věc. V případě, že by odešla elektronika řadiče, tak disk vyberu. Ovšem v případě 3T disku by to bylo asi hodně nepříjemné. :(

O.T.: Díky moc za body, všem. :inlove
Akulla (80)|15.6.2012 20:41
hehe, ted jsem se dostal do rozpaku, mam mensi dilema co si teda nakonec vzit, nic, necham si to jeste projit hlavou a pak se rozhodnu
r34ktor (7477)|16.6.2012 13:53
U těchto BOXů udává Raidsonic omezení kapacity "No limit":

ICY BOX IB-319StUS2-B - rozhraní USB 2.0 & eSATA (specifikace)
ICY BOX IB-351StU3-B - rozhraní USB 3.0 (specifikace)
ICY BOX IB-328StUSE2 - rozhraní USB 2.0, FireWire 400, 2x FireWire 800 & eSATA (specifikace)
psychosalam (42)|16.6.2012 20:00
[quote=Akulla;506760]Aha, tim padem bych mel jeste jednu otazecku, kdyz bude externi pevny disk permanentne pripojen k notebooku, musim take pri vypnuti notebooku nejdriv odpojovat externi pevny disk, teda davat bezpecne odebrat hardware, nebo staci jen vypnout notebook? Predem diky[/quote]

Když máž zapnutý notebookB a k němu připojené externí zařízení přes USB a vypneš notebook, tak se ti odpojí napětí nas USB výstupech. Pak můžeš klidně vytahnout kablík USB z notebooku. V případě, že externí zařízení je napájené po USB, dojde k jeho vypnutí při vypnutí notebooku. Pokud má externí zařízení vlastní napájení, je celkem jedno, kdy ho vypneš, jestli nejdřív notebook a pak externí zařízení nebo opačně.