reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Proč se vůbec prodávají sluchátka s vyšší frekvencí, než lidské ucho dokáže slyšet?

Domingster (139)|10.6.2012 12:33
Zdravím, tak jsem přemýšlel o tom, proč si někdo koupí sluchátka která dokáží zahrát ve frekvencích např od 4-54000Hz, když lidské ucho dokáže zaznamenat zhruba od 16-16000Hz? Nechápu to, dokáže mi někdo vysvětlit, jaký to má smysl? Celkově jaký má smysl, taková sluchátka vyrábět.
elpsycho (1602)|10.6.2012 13:30
Pro zvířátka.
xmarek (1676)|10.6.2012 15:51
Existují dva pohledy na tuto problematiku.
- reklamní trik. Čím větší rozsah, tím lepší zvuk. Prostě něco ve stylu více pruhů, více Adidas. To, že ty sluchátka to nejsou v reálu vůbec schopná zahrát výrobce v podstatě neřeší. Mám na mysli pokles v decibelech při dané frekvenci (nad 15kHz, a pod 100 Hz).
- v první části jsem zmínil pokles ke kterému při dané frekvenci může dojít a tím pádem větší rozsah může vypovídat o tom, že sluchátka jsou schopné zahrát např. 15kHz bez výrazného poklesu. Otázkou je však jestli máte zdroj zvuku (potažmo skladbu), která využije tento frekvenční rozsah.

Upřímně v dnešní době je pro mě osobně tato informace v podstatě bezcenná. Nevypovídá nic o kvalitě sluchátek a už vůbec ne např. o vyrovnaném přednesu. Zaměřuji se spíš na osobní zkušenost a co od těch sluchátek vůbec očekávám. Jaký bude zdroj zvuku? K jakému účelu budu sluchátka používat? Atd, atd.

Uzavřu to krásnou hláškou kterou kdysi řekl Šimek:
Otázka: "Proč mají muži prsní bradavky? Nemůžu kvůli tomu spát".
Šimkova odpověď: "Protože jim to sluší, spěte sladce", ;)
Domingster (139)|10.6.2012 16:44
Dobře, díky za názor. A při výběru sluchátek je dobré se na co zaměřovat? :)
Maxtor (321)|10.6.2012 18:09
No rozhodne ne na nazory typu KOSS je nejlepsi, protoze perfektne basuje.. to, ze podobny chytrolin vlastne ani netusi, co je to "perfektne".. zameruje se jen na to, co je u produktu proklamovano a zvyrazneno - tedy zamerne zk*rveno, snad netreba komentovat..

Na co se zamerit.. cist cist a cist.. nic vic.. teda samozrejme pokud nemas moznost si nekde nejaky ten produkt poslechnout..
Cele to funguje na principu - koupis si kvalitni sluchatka - zacnes chtit sluchatkovy zesilovac, pripadne rovnou DAC - koupis si DAC - smazes vsechny MP3, co mas na disku, protoze zjistis, ze to nejde poslouchat...

Kdyz to tedy shrnu.. kvalitni sluchatkovy poslech je otazkou cca 10k.. +/-2k.. nekde tady to zacina.. rozumny sluchatka sezenes uz za 2k, nicmene prevodnik za takovych 6-7.. mene opravdu ne.. ruzny FIO hracky, nazyvane DACem vubec neregistruj.. samozrejme ale netvrdim, ze je nutne koupit to vsechno najednou a hned..
Co se sluchatek tyce, zapomen na obchody typu Alza nebo CzC.. je to asi tak, jako jit si pro radu o Aston Martinech do AAA.. proste vybirej mezi znackama vyrabejici v oboru a ne firmama produkujicima i mikrovlnne trouby (prakticky veskera nabidka tehle nasich IT gigantu).. Audio Technica, Sennheiser, AKG, apod.. to jsou veci, ktere te zajimaji..

Jestli vylozene po necem pokukujes, rekni, kolik mas na sluchatka penez a neco ti sem nahodime..
Domingster (139)|10.6.2012 21:25
Super, díky za shrnutí. Mě totiž tohle furt vrtá hlavou. Podle čeho vybrat sluchátka. No teď zrovna nové nesháním koupil jsem Sony XB500, a nemůžu si stěžovat, ale hodnotím pouze jako posluchač mp3, nanejvýš nějakého toho FLACu, k čemuž směřuje další má otázka, zda-li podle vás má cenu používat hudbu v této kvalitě, jestli nevyjde ekonomičtějc skladby ve FLACu převést do mp3 v 320kbps a 48kHz, což je vlastně nejvyšší možná kvalita. Jaký na to máte názor? Kossy mají zvuk opravdu velice přebassovaný, což to je hrůza, to ano. Co se týče značek, tak mám dobrou zkušenost se sluchátky Sennheiser PX100, která jsem do teď používal, než jsem koupil ty Sony. Koukal jsem na nějaké špunty, a jak na tom budou například tyto? http://sluchatka.heureka.cz/sennheiser-cx-300-ii-precision/ Zkrátka pokud bych to měl shrnout do pár otázek byli by to tyhle:

1) Má cenu poslech FLACu například na mobilu?
2) Jak byste hodnotil má zmíněná sluchátka Sony XB500?
3) Takže tedy bežná sluchátka stejně neodehrajou vyšší frekvenci než 20Hz-15000Hz?
4) Co je to sluchátkový zesilovač DAC?
5) Jak jsou na tom zesilovače například v iPodech?

To je zatím asi vše, díky. :)
speedsnail (4876)|10.6.2012 23:43
2) Proti PX100 sis musel s těma XB500 pohoršit.. nedokážu si představit, že by Soňáky za 800,- hrály líp, než Senny, který jsou (resp první generace byla) v cenový relaci kolem litru nejlepší sluchátka na trhu.

Jinak jsem na tom s poslechem podobně, spoustu MP3 mam v nic moc kvalitě (a jsem línej ty desítky GB shánět znova) takže moje špunty CX300 (ty v odkazu) na to bohatě dostačujou.
xmarek (1676)|11.6.2012 11:27
[quote=Domingster;506269]
1) Má cenu poslech FLACu například na mobilu?
2) Jak byste hodnotil má zmíněná sluchátka Sony XB500?
3) Takže tedy bežná sluchátka stejně neodehrajou vyšší frekvenci než 20Hz-15000Hz?
4) Co je to sluchátkový zesilovač DAC?
5) Jak jsou na tom zesilovače například v iPodech?
[/quote]
Add 1) Dle mého názoru ne. Používat mobil jako primární zdroj zvuku např. pro domácí poslech je IMHO nerozum a pro účely poslechu venku Mp3 bohatě stačí. Navíc je málo sluchátek (špuntů, pecek) v rozumné cenové relaci, která by potenciál Flacu využila. K tomu se pochopitelně pojí kvalita zvukového výstupu mobilu.
Add 2) Nebudu je hodnotit protože je neznám.
Add 3) Ano i ne, ale jak jsem zmínil (viz můj předchozí příspěvek) záleží i na zdroji zvuku a s jakým poklesem. Nicméně tuto informaci bych považoval za bezpředmětnout.
Add 4) Digital Analog converter, tj. převodník digitálního signálu na analogový (zdroj pro běžná sluchátka). DAC a sluchátkový zesilovač jsou dvě odlišné věci. DAC je pouze převodník a zesilovač tento převedený signál zesílí na úroveň použitelnou pro sluchátka. Lidé rádi v souvislosti se sluchátka používají slovo DAC a mají tím na mysli i zesilovač, ale DAC může být (jako, že je) i např. v CD přehrávači a žádné sluchátka k nim připojit mnohdy nelze.
Problematika sluchátkových zesilovačů a DACů by vydala na nejednu publikaci. Důležité je vědět, že kvalita zvuku je závislá na mnoha faktorech a jedním velmi důležitým je DAC/sluchátkový zesilovač.
Add 5) Pro běžné sluchátka s nízkou impedancí vyhoví. V případě, že chcete iPod použít jako zdroj zvuku Hi-endových sluchátek tak můžete narazit (výkon, kvalita).

Ještě taková drobnost na závěr. Nelíbí se mi jak se všichni navážejí do Koss PP. Tyto sluchátka mají zdůrazněné basy, to nepopírám, ale své kvality rozhodně s kvalitním zdrojem zvuku nezapřou. Byly časy kdy byly považované za jistý etalon kvality. Dnes je doba jiná a na trhu je nepřeberné množství sluchátek a díky té konkurenci si do nich lidi rádi kopnou. Já na ně i dnes nedám dopustit a podotýkám, že mám doma HD800, K702, HD595, ER6i, Shure Se315 atd. a jak zdroj zvuku Benchmark USB DAC1. Takže nikdo o mě nemůže tvrdit, že bych byl zaujatý jedním produktem.
alfah4ns (1040)|11.6.2012 12:03
Telefon na hudbu = kravina, pokud nemáš přímo nějaký hudební, kde je aspoň jakž takž poslouchatelný výstup.
Mám ne moc drahé AKG K314P a můžu ti s klidem říct, že při připojení na levný přehrávač sandisk sansa clip+ (800kč 2GB verze + microSDHC libovolné velikosti) to hraje úplně jinak, než na nějakém telefonu, nebo i notebooku. Méně šumu, čistší projev. A to je levný přehrávač, co třeba nějaké cowony, nebo něco profi na doma...

Co se týče flacu, s tímhle vybavením nemáš šanci rozeznat rozdíl.
Jednou jsem to ze srandy zkoušel, nahodil jsme si potřebný přehrávač na telefon a hodil tam nějaké flacy...hrálo to furt stejně blbě :)
dokonce si myslím, že na teleofnu bys ani nepoznal mp3 320kbs vs nějaký nižší bitrate.
na clipu+ už 320kbs kolikrát poznáš, ale u 320 vs flac máš s tímhle pořád ještě rozdíl v poslechu v podstatě nulový.
I tak ale, pokud něco stahuju, dám přednost flacu, protože je tam většinou jakási záruka toho, že to šlo z lepšího zdroje. Pak si to převedu na 320 kbs mp3 a hodím do přehrávače, zabere to pak polovinu místa.

xmarek:
jestli ono to nebude tím, že plno lidí používalo porty po venku, k mp3/telefonu.
A ono je fakt, že to pak hrálo zbytečně zahuhlaně + středy se topily někde v dáli...
Domingster (139)|11.6.2012 12:18
[quote=speedsnail;506275]2) Proti PX100 sis musel s těma XB500 pohoršit.. nedokážu si představit, že by Soňáky za 800,- hrály líp, než Senny, který jsou (resp první generace byla) v cenový relaci kolem litru nejlepší sluchátka na trhu.

Jinak jsem na tom s poslechem podobně, spoustu MP3 mam v nic moc kvalitě (a jsem línej ty desítky GB shánět znova) takže moje špunty CX300 (ty v odkazu) na to bohatě dostačujou.[/quote]

No nevím, co se týče kvality zvuku, tak se mi líbí více z těch Sony. Možná to bude kvůli velikosti, ale zvuk je zkrátka vcelku čistý. :)




Jinak díky za vaše názory a za zodpovězení na mé otázky. ;)
Akulla (80)|11.6.2012 13:17
Ja bych si vybral nejaka sluchatka z internetoveho obchodu http://www.sluchatka.net Je to provereny obchod s dlouholetou tradici, jestli budes mit nejake otazky, vzdycky docela rychle odpovi, nebo pripadne poradi. V kvalitnim zvuku se nevyznam, ale jestli chces sluchatka, ktere nehraji uplne hrozne, volil bych Klipsch Image S3, sam je mam a jsou docela v pohode. Nekdo rika, ze v pomeru cena/vykon by se melo jednat o vyvazeny produkt. No a jestli existuji nejake kvalitnejs sputny do jednoho tisce korun, tak me prosim opravte :)
http://www.sluchatka.net/klipsch-image-s3/
Domingster (139)|11.6.2012 16:30
Díky, za doporučení obchodu. :) Co se týče špuntů, tak právě vlastním Philips SHE8000, a jsou to nejlepší sluchátka, co jsem kdy měl. Zvuk mi absolutně vyhovuje. Ty můžu doporučit, sice je to ještě nižší kategorie, než byla vámi zmíněná, ale opravdu si nemůžu stěžovat. :) http://www.mall.cz/prenosna-sluchatka-pecky/philips-she8000?v=479721

Jinak pro příště, jaké značky se považují, za ty opravdu kvalitní, kromě Sennheiseru?
Akulla (80)|11.6.2012 17:48
To by me take zajmalo, ale co vim, tak se moc nedoporucuji znacky jako sony, philips a podobne, nejlepsi jsou takove firmy, ktere se zcela specializuji na vyrobu pouze sluchatek, nebo treba i hudebnich monitoru, reproduktoru.
Maxtor (321)|11.6.2012 19:01
Staci cist a ne jen psat.. uz zde byly zmineny..

Z bezne dostupnych veci, ktere lze doporucit lidem, kteri hledaji kvalitu za rozumne penize..
- AKG a jejich referencni modely nemaji konkurenci.. Beyerdynamic.. Audio Technica.. Sennheiser.. Ultimate Ears ve spuntech apod..

Pro ty, kteri vedi co chteji a proc to chteji (a samozrejme jde v tomto pripade o uplne jinou ligu)..
- Opet AKG.. Ultrasone.. nebo treba "ultra-galakticky uzasny" Stax.. :)

V kazdem pripade - a uz to tady bylo vice mene receno - plati, ze vystup je vzdy takovy, jako nejslabsi clanek v retezci one techniky..
Domingster (139)|11.6.2012 21:22
Ještě mám jeden takový dotaz. Mám iPod Classic 120GB, ale pokud nastavím jiné nastavení ekvalizéru, kde jsou trochu zvýrazněné bassy než je nastavení Jazz, tak sluchátka začnou místo bassů "chrčet". Což mě překvapuje, ani na to nemusí být nastavená nějaká vysoká hlasitost. Dělá to se všemi sluchátkami co mám. U repráků to samozřejmě nedělá. Nejvíce mě to překvapuje u PX100, protože ty mají papírově asi nejlepší parametry. A hlavně mě překvapuje, že to dělá u něčeho jako je iPod. Neví někdo, čím to je? Hudba je ve formátu mp3, 320kbps. Netuším proč to dělá, vysvětlí mi to prosím někdo? Například na mém telefonu (HTC Evo), můžu mít bassy osolené jak chci, ale chrčení nikde.
meeee (1110)|11.6.2012 22:57
Presety ekvalizéru na iPodech jsou na nic. Snad nejhorší ze všech přehrávačů, co jsem měl v ruce. To nemá smysl používat s jakýmikoliv sluchátky.
xmarek (1676)|12.6.2012 08:51
[quote=Domingster;506341]Ještě mám jeden takový dotaz. Mám iPod Classic 120GB, ale pokud nastavím jiné nastavení ekvalizéru, kde jsou trochu zvýrazněné bassy než je nastavení Jazz, tak sluchátka začnou místo bassů "chrčet". Což mě překvapuje, ani na to nemusí být nastavená nějaká vysoká hlasitost. Dělá to se všemi sluchátkami co mám. U repráků to samozřejmě nedělá. Nejvíce mě to překvapuje u PX100, protože ty mají papírově asi nejlepší parametry. A hlavně mě překvapuje, že to dělá u něčeho jako je iPod. Neví někdo, čím to je? Hudba je ve formátu mp3, 320kbps. Netuším proč to dělá, vysvětlí mi to prosím někdo? Například na mém telefonu (HTC Evo), můžu mít bassy osolené jak chci, ale chrčení nikde.[/quote]
Nevím jesli se mi to podaří vysvětlit zcela přesně, ale když se podíváte na nějaký graf co produkuje např. softwarový equalizér, tak si můžete všimnout, že každá frequence má určitou intenzitu (laicky řečeno to lítá víc či míň). Principem equalizéru je, že se ta intenzita pro určitou frequenci sníží nebo zvýší a výsledkem je, že např. to basuje více či méně, výšky jsou ostřejší apod. Ale každá taková úprava má své, ale... Vše se děje na úkor nahrávky, protože nemáte k dispozici jednotlivé separované nástroje a nejste schopen to v podstatě přemixovat.
Máte např. sluchátka, které nejsou z principu schopné zahrát nižší frequence (hutné basy). Vy se to snažíte dohnat tím equalizérem a dostanete se na hranici toho co ty sluchátka produkují. A výsledkem je chrčení. Kdyby jste měl někdy co dočinění s nahráváním, tak víte, že držet zvuk v červeném poli (velká intenzita) může přinést podobné problémy. Důvodem proč repro nechrčí je ten, že mají závěsy (to jsou takové ty gumy co drží samotnou membránu), které jsou shopné tak velkou intenzitu zahrát. Ale pochopitelně mají taky svou mez. Sluchátka, ale tak poddajné závěsy nemají a výsledkem je už zmiňované chrčení.

Je tedy ještě jedna taková věc a to, že když to přeženete s výškama, tak můžete lehce tweetery (výškové repro) odpálit. To samé platí i pro woofer (hloubkový reproduktor) v případě basů, ale nestává se to tak často. Pochopitelně to platí pro repro, u sluchátek můžete docílit poškození závěsů, což se projeví tím, že uslyšíte v nahrávce ruchy, které Vám nemusí být dvakrát příjemné.

Co se týče mě: Equalizér nesnáším páč to mrví hudbu a pokud je zmršený mix, tak už to žadný equalizer nespraví. :(
meeee (1110)|12.6.2012 09:04
[quote=meeee;506358]Presety ekvalizéru na iPodech jsou na nic. Snad nejhorší ze všech přehrávačů, co jsem měl v ruce. To nemá smysl používat s jakýmikoliv sluchátky.[/quote]

Jenom aby nedošlo k mýlce: jinak nemám nic proti iPodům, jsou to výborné PMP, sám Touch už pár let k nejvyšší spokojenosti používám.
Domingster (139)|12.6.2012 16:51
[quote=xmarek;506371]Nevím jesli se mi to podaří vysvětlit zcela přesně, ale když se podíváte na nějaký graf co produkuje např. softwarový equalizér, tak si můžete všimnout, že každá frequence má určitou intenzitu (laicky řečeno to lítá víc či míň). Principem equalizéru je, že se ta intenzita pro určitou frequenci sníží nebo zvýší a výsledkem je, že např. to basuje více či méně, výšky jsou ostřejší apod. Ale každá taková úprava má své, ale... Vše se děje na úkor nahrávky, protože nemáte k dispozici jednotlivé separované nástroje a nejste schopen to v podstatě přemixovat.
Máte např. sluchátka, které nejsou z principu schopné zahrát nižší frequence (hutné basy). Vy se to snažíte dohnat tím equalizérem a dostanete se na hranici toho co ty sluchátka produkují. A výsledkem je chrčení. Kdyby jste měl někdy co dočinění s nahráváním, tak víte, že držet zvuk v červeném poli (velká intenzita) může přinést podobné problémy. Důvodem proč repro nechrčí je ten, že mají závěsy (to jsou takové ty gumy co drží samotnou membránu), které jsou shopné tak velkou intenzitu zahrát. Ale pochopitelně mají taky svou mez. Sluchátka, ale tak poddajné závěsy nemají a výsledkem je už zmiňované chrčení.

Je tedy ještě jedna taková věc a to, že když to přeženete s výškama, tak můžete lehce tweetery (výškové repro) odpálit. To samé platí i pro woofer (hloubkový reproduktor) v případě basů, ale nestává se to tak často. Pochopitelně to platí pro repro, u sluchátek můžete docílit poškození závěsů, což se projeví tím, že uslyšíte v nahrávce ruchy, které Vám nemusí být dvakrát příjemné.

Co se týče mě: Equalizér nesnáším páč to mrví hudbu a pokud je zmršený mix, tak už to žadný equalizer nespraví. :([/quote]

Díky moc za vysvětlení. :)




Co se týče toho iPodu, jaké nastavení na tom tvém Touch používáš? Nebo tam se dá udělat uživatelské nastavení?
meeee (1110)|12.6.2012 20:41
[quote=Domingster;506416]Co se týče toho iPodu, jaké nastavení na tom tvém Touch používáš? Nebo tam se dá udělat uživatelské nastavení?[/quote]
Na iPodu ekvalizér nepoužívám. Ale to ostaně ani na jiných přehrávačích, ona slušná sluchátka udělají své a jak píše xmarek - ekvalizéry na takovýchto zařízeních zvuk akorát mrší (na iPodech tedy v míře větší, než obvyklé :) ).
Uživatelské nastavení by asi šlo pořešit nějakou aplikací , ale to jsem nějak hlouběji nezkoumal.
Akulla (80)|1.7.2012 09:36
[QUOTE=alfah4ns;506300]Telefon na hudbu = kravina, pokud nemáš přímo nějaký hudební, kde je aspoň jakž takž poslouchatelný výstup.
Mám ne moc drahé AKG K314P a můžu ti s klidem říct, že při připojení na levný přehrávač sandisk sansa clip+ (800kč 2GB verze + microSDHC libovolné velikosti) to hraje úplně jinak, než na nějakém telefonu, nebo i notebooku. Méně šumu, čistší projev. A to je levný přehrávač, co třeba nějaké cowony, nebo něco profi na doma...

Co se týče flacu, s tímhle vybavením nemáš šanci rozeznat rozdíl.
Jednou jsem to ze srandy zkoušel, nahodil jsme si potřebný přehrávač na telefon a hodil tam nějaké flacy...hrálo to furt stejně blbě :)
dokonce si myslím, že na teleofnu bys ani nepoznal mp3 320kbs vs nějaký nižší bitrate.
na clipu+ už 320kbs kolikrát poznáš, ale u 320 vs flac máš s tímhle pořád ještě rozdíl v poslechu v podstatě nulový.
I tak ale, pokud něco stahuju, dám přednost flacu, protože je tam většinou jakási záruka toho, že to šlo z lepšího zdroje. Pak si to převedu na 320 kbs mp3 a hodím do přehrávače, zabere to pak polovinu místa.

xmarek:
jestli ono to nebude tím, že plno lidí používalo porty po venku, k mp3/telefonu.
A ono je fakt, že to pak hrálo zbytečně zahuhlaně + středy se topily někde v dáli...[/QUOTE]

Mohl by nekdo poradit, ktery program je nejlepsi na prevod hudby z flacu na mp3 320kbs, aby ztrata kvality zvuku byla co nejmensi? Dekuji
Akulla (80)|4.7.2012 09:04
Vynikajici a rychly prevod FLACU do MP3 poskytne program: Magic FLAC to MP3 Converter. Ale pozor! Je nastaven na 128 kbs, takze je treba v nastaveni kliknout na 320 kbs a pote uz je hudba prevedena do nejvyssi mp3 kvality. Doporucuji