reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

sluchátka ASUS Vulcan vs Razer Electra vs old Phillips

flanker (1579)|20.6.2012 14:37
ÚVOD

Dnes jsem naboural mé zaběhlé tradice a odzkoušel v posledních dnech jiný ROG produkt. Ačkoliv testuju pouze procesory, základní desky a mnohé s tím spojené, neodolal jsem nabídce z ASUS day 2012 - odzkoušet sluchátka ASUS Vulcan. Dovezl jsem si je v plném prodejním balení a ačkoliv vlastním pouze integrovaný zvukový kodek SupremeFX 2. Ten je součástí následující testovací sestavy:
AMD FX-8150
ASUS Crosshair V Formula
2x 2GB GSkill RipjawsX 2133 MHz
Radeon HD6870 1GB
SSD Corsair Force 90GB
směs pevných disků (SATA)
Corsair TX850M 850W
Windows7 ultimate 7 SP1+poslední ovladače


Pro srovnání jsem vybral další dvě sluchátka. Jedny z nich jsou postarší Phillips SBC HP195 a jako druhé zánovní herní Razer Electra. Cena jednotlivých produktů je 1350,- Kč za Razery, Vulcany se dají pořídit i za 2350,- Kč. Starší Phillips již neseženete, tehdy byla jejich cena kolem 700 korun. Dá se tedy i předpokládat, že se od ceny bude odvíjet částečně i kvalita sluchátek. Případně nějaká přidaná hodnota.

Jak jsem testoval
Trochu jsem převzal metodiku od kamaráda, který mi před časem zaslal vysokoformátové FLAC songy různých žánrů. Tedy od vážnější hudby až po taneční hudbu. U hry jsem odzkoušel pouze populární Quakelive. Jako stále aktivní hráč této hry vím, jak podstatný je zde prostorový zvuk a "přesnost" určení zdroje pohybu nepřátel apod. Škoda jen, že není možné porovnat kvalitu i na lepším výstupu než je integrovaný zvukový kodek (byť dnes jsou na mnohem lepší úrovni, než třeba před 10 lety!).

Balení a jeho obsah
Vulcany jsou v černé ROG krabičce líbivého vzevření. Velikostně tak akorát, aby se tam sluchátka vměstnala. Přední strana nás informuje o produkut a vyzdvihuje tři hlavní vlastnosti: zaměřeno na hráče, ergonomii a audio kvalitu. Na zadní straně potom najdeme rozsáhlý průběhový graf se zobrazením klasického módu a módu s aktivním potlačením okolního zvuku.




Po otevření krabice se nám naskytne pohled na černé, kapkovité pouzdro s logem ROG. Vypadá elegantně a sexy zároveň. Do jeho útrob se dostaneme pomocí zipu po jeho obvodu. Mimo to je v krabici také manuál a informace o záruce. V poudzře jsou složena samotná sluchátka a samostatně je umístěn nástavec pro mikrofon spolu s kabely. Kabely mají jeden vstup do sluchátek a dva možné výstupy do zvukové karty (zvuk+mikrofon).




Samotná sluchátka nejen z hlediska ergonomie.
Nejprve suché specifikace Vulcanů:
Frekvenční rozsah 10 - 20000 Hz
Impedance 32 Ohm
Citlivost (SPL@1kHz, 1V rms) výrobce neuvádí
Mikrofon ano
Ovládání hlasitosti ano
Doba provozu až 40 h
Konektor 2x Jack 3.5 mm pozlacené
Obsah balení sluchátka, pouzdro, uživatelská příručka
Rozměry (V x Š x H) 210 x 180 x 70 mm
Hmotnost 325 g


Pro srovnání uvedu také specifikace Razer sluchátek:
Frekvenční rozsah 25 - 16000 Hz
Impedance 32 Ohm
Citlivost (SPL@1kHz, 1V rms) 104 dB
Mikrofon ano
Frekvenční rozsah mikrofonu 100 - 10000 Hz
Ovládání hlasitosti ne
Konektor 1x 3.5 mm Jack
Délka kabelu 1.3 m
Hmotnost 284 g



Sluchátkám ASUS Vulcan dominuje červeno-černé zbarvení v elegantním zaobleném designu. Naopak Razer Electra "šokuje" agresivním černo-zeleným vzhledem a ostrými tvary.
Nastavitelený hlavový pásek je z matného plastu (vyztužený kovovou sponou), jeho spodek je plostrovaný tak, aby nás na hlavě netlačil. V místech ohybu sluchátek (při jejich složení) je stříbrné logo ASUS, designově celek přechází postupně k masivním náušníkům červeno-černé barvy. Ty jsou vsazeny v bočním pouzdru a částečně přirozeně nastavitelné na vaše ucho. Výrobce si vyhrál i stakovým detailem, jako pokrytí membrány červenou látkou. Po stránce designu a kvality zpracování jsou tedy sluchátka na slušné úrovni. Po stránce ergonomie mohu sluchátka doporučit i na delší poslech hudby.Sedí perfektně! K sluchátkám je dodávaný také vyjímatelný mikrofon a kabel s vlastním ovládáním hlasitosti a tlačítkem pro ztlumení mikrofonu (pozlacený konektor).


Ve stručnosti si popíšeme i zbylá dvě sluchátka. Philipsy jsou vyrobeny kompletně z plastu, s náušníky nelze nijak natáčet, můžeme si sluchátka polohovat pouze přes hlavový "pásek", ten je také plastový. Na hlavě sedí tato sluchátka tak průměrně, nelze je pochopitelně srovnávat jak s Razery, tak s ASUS co do ergonomie.


Zato Razer je designem zcela jinde. Hlavový pás je křiklavě zelený s logem Razer. Z vrchní strany je pogumovaný a na spodní látkový. Vnitřek je zdvojený plastový a mezi plastovým límcem je uvnitř kovová část. Polohovatelnost je řešena stejně jako u Vulcanu, po jednotlivých krocích jak z levé, tak z pravé strany zcela nezávisle (to kdyby jste měly třeba moc asymetrickou hlavu :-) ). Náušníky jsou v plastovém krytu, částečně přizpůsobivé uším, membrána je zelená a také látková. I styl složení sluchátek je stejný. Ergonomicky znovu sedí skvěle. Je zde však jedna odlišnost-sluchátka mají mikrofonový vstup, tak pochopitelně audio vstup. Ale je to řešeno dvěma samostatnými kabely.


Subjektivní zvuková kvalita a zajímavosti

Aby sluchátka byla něčím více než "obyčejná" sluchátka, disponují Vulcany aktivním potlačením okolního šumu. Pomocí přepínače na levém náušníku tuto vlastnost zapneme nebo vypneme. Nesmíme však zapomenout na vložení baterie do zakrytovaného pravého naušníku (stačí jej z boku tlačítkem oddělat). Stačí obyčejná tužková baterie. Tu však bohužel ASUS k sluchátkám nepřibalil, za prémiový výrobek by v příslušenství baterie v rámci desetikoruny být mohla. Měla by postačovat údajně až na 40h aktivního potlačení.
U Razeru mohu zmínit pěknou samolepku a trochu neštastné dva samostatné kabely pro mikrofon a audio. Nic dále navíc tu není (ale také stojí o 1000Kč méně).

Nyní přejdeme k praktickým testům. S Philipsy se dočkáme lehkého šumu a jinak průměrného vyvážení basů, výšek a středů. Středy- bych řekl, jim sedí asi nejvíce. Při nižší hlasitosti však nás nevtáhnou tolik do děje a okolního ruchu si všimneme.
Razery mají skvělé basy, tak středy i výšky. Poslech s nimi působí dynamičtěji než na předchozích sluchátkách. Také zvládají čistě velmi vysoký rozsah hlasitosti, který bude postačovat s velikou rezervou i nahluchlým jedincům. Jelikož sedí lépe na uších než Philipsy, i to napomáhá lepšímu vnímání poslechu na úkor okolnímu dění. To stejné platí i pro hru Quakelive, sluchátka s klidným srdcem lze nazvat herními.
Primárně recenzované Vulcany nemají tak výrazné basy jako Razery, ale ve středech a výškách jsou naprosto čisté. Těžko posoudit sílu basů, každý jednotlivec totiž preferuje jinou sílu basového zvuku a co jinému vyhovuje, jiný v tom může najít lehký nedostatek. Každopádně k nějakému šumu či zkreslení poslechu nedochází. Obecně sluchátka tlumí okolní ruch nejlépe i bez funkce potlačení ruchu. Po přepnutí tlačítka na náušníku je to skutečně bomba. Zážitek z poslechu byl potom ještě o chloupek lepší. Hlasitost ovládáme na kabeláži, nemusíme tak nutně softwarově hlasitost upravovat. Ve hře Quakelive jsem měl podobný pocti jako se sluchátky Razer, rozdílem je pouze lepší utlumení okolního vjemu a stačí tedy i nižší hlasitost herní vřavy. Šetříme tak více naše zvukové bubínky :-).

Závěr
Shrňme si to: Razer nabízí velmi slušná sluchátka v ceně nad 1000 korun, hranatějšího designu, křiklavých barev a velmi slušného zvuku. je hrdým nástupcem mých starších sluchátek Phillips. ASUS Vulcan je kategoricky o něco výše. Ano, stojí o další tisíc korun více, na druhou stranu bude více ladit k vaší ROG desce či grafice a nebo zvukové kartě. Už samotné balení a zpracování některých detailů tomu odpovídá. Domnívám se, že plného zvukového rozsahu těchto sluchátek dosáhnete až s plnohodnotnými zvukovými kartami.Každopádně velikým plusem je potlačení okolního ruchu, navíc to překvapivě funguje :), odnímatelný nástavec na mikrofon a ovládání audia a mikrofonu přímo na kabelu řadím taky mezi přidané hodnoty. Mému vkusu pouze částečně neseděl projev basů, tam byl Razer v mém subjektivním hodnocení povedenější. Celkově nejen pro hráče mohu Vulcany s klidným svědomím doporučit, je to prostě tradiční kvalita Republic of Gamers.
flanker (1579)|15.10.2012 16:41
Před nějakým časem jsem si půjčil po gamingovém turnaji sluchátka Vulcan ASUS. Recenzi jste si sami mohli přečíst, srovnával jsem je s mými domácími herními sluchátky Razer Electra (byť jsou o něco cenově níže). Nyní se ke mně dostaly tyto zcela nové Vulcany Pro. Uvidíme, co nám nabídnou navíc oproti předchozím a aby to bylo ještě zajímavější, kolega na bytě mi půjčí svoje Roccat Kave. Osobně jsem se na toto testování těšil, protože s deskama a procesory máte plné ruce práce, stále něco přeměřujete, ladíte, zažíváte i pády během hledání maximální stabilní frekvence atd. Je to časově náročné a musíte stále něco hlídat a důsledně přeměřovat. SLuchátka jsem zkoušel hlavně v praxi po večerních hodinách a víkendu v několika hrách a poslechem hudby.

Nebudeme ale předbíhat a podíváme se také na pár slajdů z prezentace, kterou jsem si nechal zaslat. Prezentace je nutné někdy brát s nadhledem, ale i tak se v ní dozvíme také mnoho stěžejních bodů k produktům. První obrázek má právě tuto funkci. ROG Spitfire jako samostatné zařízení k propojení sluchátek a USB s vlastním zvukovým kodekem. Podpora až 7+1 kanálového zvuku, znovu aktivní potlačení okolního šumu od herních zážitků, pochopitelně i pasivní tlumení, čistý zvuk a výborná ergonomie. Co si více přát :-)? Tak aby to tak fungovalo i v praxi :-)...


Nemohl tento slajd chybět, nějaké zkušenosti z dřívějších dob s pro gamingem mám také.



ROG Spitfire, perfektní "vylepšovák".Ze slajdu je vše podstatné jasné. V praxi se k tomu rozhodně vrátím.




ANC-aneb aktivní potlačení hluku (okolí).


Tento slajd nás upozorňuje, že nedochází k překreslenosti basů a vnímáme tak i jiné zvuky a můžeme pružněji reagovat.


Mikrofon si můžeme nastavit dle vlastních potřeb, je ohebný, což už nyní chválím.


Za pozornost stojí i kabelový management, nemusí se nám po celé dolce stolu klikatit celá šnůra :)



Zde vidíte všechny inovační změny vůči původním Vulcánům.



Nyní můžeme přejít již na popis obou sluchátek. Prvně si vezmeme na paškál dnešního vyzyvatele, tím jsou Roccat Kave. Balení sluchátek je v obří tmavé krabici s průhledným obalem. Z přední strany vyzdvihuje hlavní body jako 5.1 podporu zvuku, samostatný ovladač ke sluchátkům a nebo svítící ledka na mikrofonu, pokud je v aktivním módu. Na zadní straně nás nic mimořádného už nečeká.




Obsahem balení jsou samotná sluchátka a bylo mi řečeno, že tam kdysi byl i nějaký manuál k obsluze, VIP karta a našel jsem tam tedy alespoň CD/DVD :).



Celočerná Sluchátka se jeví solidní konstrukce i zpracování.Také něco málo váží, ale není to nic, co by vaše hlava neunesla. Zajímavou součásti sluchátek, respektivě jeho kabeláže je samostatný ovládací panel. Ke sluchátkům je uchycen také polohovatelný mikrofon.Náhlavník lze povysunout na každé straně o 10 políček, jež odpovídají asi 6cm délky na jednu stranu. Střed obruče je kovový, zajížděcí mechanismus je potom plastový. Pevná část náhlavníku je z matného, tvrdého plastu, zespoda plostrovaná třemi polštářky.



Zaměříme se nyní na náušníky. Ty jsou robustní konstrukce, mírně výklopné směrem dovnitř, zároveň je lze pohodlně složit a znovu dosedací funkční část je vyplněna koženkovým plostrováním, aby nám na uchu sluchátka pohodlně seděla. Vnitřní část náušníku sluchátka tvoří jemná membrána, jakoby rozdělena na tři sekce. Mezi náušníkem a funkční částí nahlávníku je kloub, který umožňuje mírně sluchátka natáčet i v bočním směru. To rozhodně chválím, měly by teda padnout na jakýkoliv tvar hlavy uživatele.


Levý náušník je vybaven polohovatelným mikrofonem. Ten lze otočit zcela kolem své osy a také "tvarovat". Volbu ohnutí směrem k ústům lze taky ideálně navolit. Při provozu je aktivace mikrofonu indikována modrou LED, bohužel nelze tuto indikaci nikterak vypnout.


Kabel od sluchátek je bohužel také uchycen napevno. Nicméně je velmi ohebný a k ovládacímu panelu má délku kolem 1.5m, odtamtud pokračuje dále další více než 1.5 metr ke koncovkám.


Počet výstupů je opravdu impozantní. Nalezneme zde napájecí USB a 4x klasický jack.


Nakonec se podíváme na poslední příjemný bonus těchto sluchátek. A tím je samostatný ovládácí panel. Na stole vám zabere asi 10x4cm místa v zavřené poloze. Tedy ve své základní poloze, protože nahoře nalezneme kruhový ovladač. Otáčením dokola slouží k úpravě hlasitosti zvuku a stisknutí střední oblasti aktivujeme a nebo deaktivujeme zvuk. Na boku pak je tlačítko pro utlumení mikrofonu. KOlečko je však velmi citlivé na ovládání, chce to jemnou ruku a na to někteří nervy mít nemusí:-) .



Po otevření se nám naskytne pohled na samotný ovládací panel. Všimneme si čtyřech posuvníků a jednoho spodního přepínače. Z fotografie je jejich funkce naprosto jasná. Přepínač ještě umožňuje módy hra a nebo film. Posuvníky jsou na ovládání spíše tužší, to by mi ani tak nevadilo. Trochu nepříjemné se může zdát otvírání právě onoho krytu. Na druhou stranu se mezi posuvníky nemusí časem dostat prach.


A nyní přejdeme na nová sluchátka ASUS Vulcan Pro. Balení je v rozměrově střídmější červené krabici typické pro produkty ROG. Osobně se mi ROG balení vždy líbilo a je správné se držet osvědčeného tématu. Přední strana krabice lze odklopit a vidíme přes průhledný obal samotný elegantní obal, ve kterém jsou sluchátka. Nekupujeme zajíce v pytli :-).


Zadní strana krabice informuje zákazníka o hlavních unikátních bodech těchto sluchátek.


SLuchátka jsou pak uložena v černém obalu s logem ROG. Z krabice vytáhneme ještě ASUS VIP brožurku a rozsáhlý manuál v mnoha jazycích.


Černé přenosné koženkové (a vyztužené) pouzdro pro sluchátka je uzavíratelné přes zip. Uvnitř jsou k nalezení samotná sluchátka, ovladač Spitfire, něco jako kabelový management, odnímatelný mikrofon. Baterii jsem tam přiložil sám a je škoda, že není automaticky součástí balení. Jinak je ovšem balení a příslušenství sluchátek vynikající. Působí dojmem něčeho nadstandartního.


Na další fotografii je znovu hlavní příslušenství. Zleva směrem doprava to je: gumová spona na kabelový management, zařízení Spitfire, jack rozbočka, mikrofon a samotná sluchátka z odnímatelným kabelem.


Samotná sluchátka jsou vyrobena v černo-rudé barvě (na fotografii červená působí zkresleně). Náhlavní límec má také kovový střed a je uložen v tvrdém plastovém rámu. Zespoda je plostrovaný měkkou výplní potaženou skutečně kůží. Nahlávník lze vysunout po obou stranách asi o 3.5cm na každé straně. Navíc je na hraně náhlavníku po obou stranách kloub, který umožní i změnu úhlu nastavení naušníků. Konstrukce pro naušníky jsou robustní a pevné konstrukce, z boku je zdobí kovové logo ROG (žádný plast)! Na pravé straně vnější konstrukce naušníku je tlačítko pro vložení baterie (ta je nutná pro funkci ANC). Levá strana pak má konektor pro zvukový kabel a koenktor pro mikrofon. Najdem tam také přepínač ANC.



Naušníky jsou v červeně rudé barvě uchyceny kloubově k vnější konstrukci. A proto jsou znovu dobře nastavitelné. Vnější část náušníku má měkké plostrování znovu z kůže. Vnitřní část je vybavena jemnou červenou membránou a pod ní se skrývá samotný reproduktor. Nelze si nevšimnout, že sluchátka lze jednoduše složit.


Mikrofon, jak jsme už uvedl, zasuneme do levé části konstrukce náušníku. Provedení mikrofonu je v kombinaci plast+guma a proto je dobře polohavetelný a přesto "pevný". Možnost odpojitelnosti chválím.


Kabel sluchátek je dlouhý asi něco přes 2 metry. Funkční část je ještě obalena v látkové bužírce, příjemné na omak. Koncovka má klasicky dva výstupy-mikrofon a zvuk. Na horní části kabelu je ještě menší funkční část pro ovládání hlasitosti a s přepínačem "mute". Abychom kabel nevláčeli všude možně po stole a nebo na zemi, je zde gumová drobnost pro lepší kabelový management. Velmi zjednodušeně jeho funkci můžete vidět na obrázku (omotal jsem pouze 3 smyčky kolem spony).


A pak stačí pouze gumovou sponu k sobě přicvaknout. Není problém nahusto omotat kolem asi 1m kabelu.Estetický dojem pak vylepší znovu logo ROG.


zajímavým bonusem je potom zařízení zvané Spitfire. Jedná se o USB zařízení, které se po zasunutí do USB portu samo nainstaluje a nabídne vám hned tři zvukové efekty na ovládací části. Pomůže dokreslit zvuk, který jinak bez ladění zvukových efektů nedosáhnete. Může to mít i výhodu v případě starších skříní, které nenabízely přední výstupy (a zadní máte využité po svém). Zvýší se i zvuková ciltivost dle mého dojmu včetně hlasitosti.



Sluchátka jsem testoval v následujícím sledu. Nejprve jsem odzkoušel sledování filmu v BlueRay ripu "Immortals", který je plný akčních scén. Pak jsem odzkoušel několik hudebních žánrů v FLAC kvalitě i obyčejné mp3. Z her to bylo několik hodin hry Quakelive a dalších x hodin singl kampaně Battlefield 3. Testovací sestava je skoro tradiční. Nicméně, abych opravdu poznal více z kvality zvuku, hudbu jsem odzkoušel na sestavě spolubydlícího, který disponuje slušnou zvukovou kartou.

Roccat specifikace:


Vulcan Pro specifikace:


AMD FX-8150
ASUS Crosshair V Formula
2x 2GB GSkill RipjawsX 2133 MHz
Radeon HD6870 1GB
SSD Corsair Force 90GB
směs pevných disků (SATA)
Corsair TX850M 850W
Windows7 ultimate 7 SP1+poslední ovladače

AMD x6 1100T
Gigabyte GA890FXA-UD5
2x 2GB Kingston 1600 MHz
Saphire radeon HD6850
SSD Kingston 64GB V200
Asus Xonar D2


Roccat Kave sedí na uších dobře. Po ergonomické stránce nemám výhrad pro kratší dobu užívání za den. Až po delší době jsem cítil měnší tlak na spodní straně boltců a menší výhrada by byla k dlouhému, silnému kabelu.
A jak sluchátka bodují v hraném projevu? Každopádně hlasitost je vynikající, může za to přinejmenším také USB přídavné napájení zesilovače.Avšak identický efekt měly Vulcan Pro také. Roccaty disponují kvalitními basy a slušnými výškami, středy byly však nedotažené, takové neurčité, nepřirozené. Na ovládácím panelu má na kvalitu největší vliv posuvník front. Zbylé tři funkce tak nějak zaostávají, z toho jsem byl mírně rozčarován. To stejné se dá říci u přepínače game-movie. Při hudbě jsem rozdíl snad ani nepocítil. Také u filmu jsem se bohužel nesetkal s žádným výraznějším efektem. I přesto všechno je zvukový projev sluchátek lepším standartem s podporou prostorového zvuku.Ovládání hlasitosti na panelu je velmi citlivé, ale pokud nemáte doslova sedlácké prsty, pak si na ovládání kolečka rychle přivyknete.
Sluchátka Vulcan Pro sedí výtečně na hlavě, člověk je mohl mít i hodiny a neměl na uších ani na hlavě žádné otlaky. Na mé hlavě mi byly příjemnější než Roccaty, hlavně po několika hodinách co je člověk měl nasazené na hlavě. Samotné pasivní utlumení je dostatečné. Subjektivně lepší než minule testované Razer Electra, při ANC režimu jsem byl spokojen hlavně v akčních hrách. Zvuk byl jakoby i jasnější. Spolu s ANC+módem FPS to byla nejideálnější kombinace. Při hudbě mi však ANC režim nesvědčil.
Při odzkoušení SPitfire zařízení při poslechu hudby jsem dosáhl nejlepšího zvukového pocitu při aktivním AMP. Pokud jsem všechny tlačítka měl deaktivovaná, zvuk byl pouze takový normální, klasické stereo. Režim FPS jakoby ubral na ostrosti některých zvuků (hlavně hlasy), ale vytvořil větší prostorový efekt a větší soustředěnost na zvukové efekty. Surround působil koncertním prostředím jako ve velké hale, prostorovostí. AMP byl docela podobný, ale pročistil středy a zvýraznil výšky. Pro poslech hudby mi vyhovovala asi nejvíce kombinace AMP+Surround či pouze AMP, pro hry pak pouze aktivní FPS mód.
Při filmové projekci platí to stejné co u poslechu hudby. Nejvíce vyhovoval surround efekt. Občas však zapůsobil zlváštně-např. hlasitý plápolající oheň pár metrů od postavy byl slyšitelnější než ona mluvící postava. Obohacený prostorový zážitek z filmu však tomu celkově nelze upřít.

Roccat sluchátka nabídnou slušný prostorový 5.1 zvuk za cenu něco kolem 2100 Kč. Potěší obstojné zpracování, výtečná polohovatelnost, již zmíněný nadprůměrně kvalitní zvuk a samostatný ovladač. Dobrý je i polohovatelný mikrofon (jen je na pevno) Jako zápornou vlastnost vidím malé zvukové změny při využití ovládacího panelu (vyjma hlasitosti), neodnímatelný mikrofon a také dlouhý, tlustý kabel může být někdy otravný na menším stole.
ASUS sluchátka bodují také slušným zpracováním, k tomu opravdu líbivým designem včetně luxusního přenosného pouzdra balení, dále zařízením SPitfire, které narozdíl od Roccat panelu skutečně funguje na jedničku a změny jsou jasně rozpoznatelné. Potěší i drobnost jako odnímatelný mirofon a pochopitelně funkce utlumení rušivých zvuků. Pro hráče mohu jen a jen doporučit. Pro milovníky čistě a jen audia (sluchátka nad 3000 Kč) se bude jednat o sluchátka šedého průměru, méně movitějším je však lze doporučit také pro kvalitní poslech a tvorbu hudby. Zvukový dojem z produkce sluchátek je celkově nadprůměrný a o něco čistší než u Roccatů. Jsou vhodnější dokonce i pro sledování filmů, zážitek byl s nimi plnější. Ergonomicky jsou na tom také lépe, po delší době z nich uši nebolí. Nicméně tato sluchátka ASUS se zrodila hlavně pro gaming a tam budou také zcela dominovat. Pokud nemáte hluboko do kapsy (dle Heureka serveru je cena kolem 2900Kč), mohu je s klidným svědomím doporučit pro jakékoliv účely. Vítězem dnešního provnání jsou s přehledem nové Vulcany Pro a to i přesto, že už samotné Roccaty Kave jsou vyšším standartem kvality ve světě sluchátek.