reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zapojení sítě/routerů

K.ats (156)|25.6.2012 12:30
Zdravím, chtěl bych se zeptat na rozšíření a zapojení domácí sítě.
Nejprve nastíním problém, který chcu vyřešit. U přítelkyně je wifi router, který rozvadí wifi síť. Router se nachází v přízemí a bohužel v prvním nadzemní patře už je signál hodně slabý a musí se hledat správné místo aby se notebbok připojil. Potřebuji tedy rozvést signál i do druhého patra domu. Jen dodám, že v IT se pohybuji, ale se sítěmi zkušenosti nemám a nepracuji s nimi.
Do stávajícího routeru jsm již zkoušel dát silnější anténu, to je však bez efektu. Zkoušel jsem i wifi repeater. Ale s tím byl také problém. Signál byl sice plný, ale rychlost (stabilita) mizivá. Vím, že repeater snižuje rychlost o polovinu, ale zde se jedná o 1536 kbit "rychlý" internet a při použití repeateru se obyčejná stránka seznamu načítala několik desítek sekund, při odpojení repeateru to šlo zase "rychle" (2-3 sekundy). Jestli se to mezi sebou rušilo, či přebíjelo, to nevím. Také se velmi často notebook také připojoval na původní router a repeater tam byl úplně zbytečně. No prostě po 2 dnech jsem repeater vrátil.
Nyní chci problém řešit pomocí druhého routeru, který dám do druhého patra a nejsem si jist jak router zapojit. Vycházím z webu, kde radí druhý router zapojit do režimu AP pomocí LAN - LAN. Mě zde není jasné to zapojení. Myslel jsem, že z prvního routeru do druhého by to mělo jít vždy LAN - WAN a následně bude druhý router rozšiřovat wifi síť. A navíc pokud druhý router zapojím jako AP, potom nebudu moct do routeru zapojit stolní PC pomocí kabelu, což v budoucnu může být potřeba.

Děkuji za jakékoliv rady jak síť zapojit nebo nastavit druhý router.
durib (1141)|25.6.2012 13:47
[quote=K.ats;507744]U přítelkyně je wifi router, který rozvadí wifi síť. Router se nachází v přízemí a bohužel v prvním nadzemní patře už je signál hodně slabý[/quote]
Pokud linkuješ anténu, mohl by jsi i ten router.
A jenom tak, než to sem napíšeš, vyzkoušej dát anténu naležato.
K.ats (156)|25.6.2012 14:02
U toho routeru si přesně nejsem jistý. Vím, že se jedná o Zyxel, pravděpodobně to bude tento kousek. S tou anténou to ještě vyzkouším a dám vědět, ale to bude až později.
zsdx (2098)|26.6.2012 10:38
[QUOTE=K.ats;507744]Mě zde není jasné to zapojení. Myslel jsem, že z prvního routeru do druhého by to mělo jít vždy LAN - WAN a následně bude druhý router rozšiřovat wifi síť. A navíc pokud druhý router zapojím jako AP, potom nebudu moct do routeru zapojit stolní PC pomocí kabelu, což v budoucnu může být potřeba.[/QUOTE]

Opravdu LAN-LAN. Na tom druhem (co bude AP) vypnes veskere sitove sluzby (zejmena DHCP a firewall), zapnes WiFi se stejnym jmenem (ale jinym kanalem) a uz jedes. Veskery provoz bude ridit prvni router a bude pridelovat adresy pres DHCP. Z druheho routeru bude AP pro prislusne patro (klient se pripoji k nemu) a switch (cili do nej muzes zapojit dalsi zarizeni po drate).
K.ats (156)|26.6.2012 10:56
Moc děkuji za radu se zapojením druhého routeru.

Byl by nějaký tip na rozumný, stabilní AP/routet s dobrým pokrytím s cenou do 1.000? Maximální zátěž v budoucnu předpokládám 2-3 notebooky a 2 pc kabelem. Rychlost připojení kolem 10MB/s.


Papírově se mě celkem líbí TP-Linky (841, 1043). Údajně jsou lepší/kvalitnější značky ASUS (RT-N10, RT-N12LX), Linksys (WRT120N) nebo Netgear (WNR2000) ale v této ceně se mě nezdají lepší než zmiňované TP-Linky

Děkuji
|Mio| (1333)|26.6.2012 14:36
TP-Linky jsou kvalitativne minimalne na stejne urovni jako ostatni znacky. Uz proto na ne u i4wifi davaji 5 let zaruku.

Krom toho pro tvoje pouziti bohate staci WR-741, ale vzhledem k budoucnosti bych zvolil WR-842ND, kvuli USB.