reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Jak nakupujete hardware?

Pavel Kovač (374)|29.6.2012 06:58
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:





Jak nakupujete hardware?





Existuje mnoho způsobí jak si pořídit nový hardware. Necháte si poradit od uživatele, který daný kus hardwaru má, nebo dáváte přednost recenzím či vlastní zkušenosti s danou značkou? Cestičky jsou zkrátka spletité, jakou využíváte vy? Zapojte se do diskuze!





Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
xmarek (1676)|29.6.2012 07:22
Otázka v mém případě by možná měla znít co je myšleno tím hardwarem. Za hardware dnes osobně považuji i různé vývojové kity, ARMové srandy atd.

V případě, že se jedná o "běžný" hardware jako např. notebook, pc komponentu atd. tak zdrojem informací je pochopitelně internet. Pročítám si různé diskuze, recenze a snažím si udělat nějaký obrázek o dané věci. Určitě značka o něčem vypovídá a v případě drahší investice je mnohdy velmi důležitá, ale rozhodně to není zárukou nějaké 100% spokojenosti. Vlastní zkušenost nebo zkušenost známých je velmi ošidná, protože to, že jsem (nebo někdo jiný) s něčím spokojený ještě nemusí znamenat, že podobná věc bude mít stejné vlastnosti.

Shrnu to tím, že jednoduchý návod v podstatě neexistuje. :(

Dopl. Co se týče těch Kitů, tak většinou mám jistou představu co chci a na základě toho se rozhoduji. Výrobce v tomto případě není důležitý. Důležité je zda pro to existují nějaké příklady, dokumentace atd. Většinu těch věcí (nebo spíš všechny) nakupuji v cizině, ať už na eBay-i nebo přes různé distributory až přímo u výrobce. Jelikož jsou tyto věci většinou velmi úzce specializované (v podstatě neznám v této republice blázna co má podobné postižení), tak je i problém dohledat nějaké recenze, zkušenosti atd. A tak se musím většinou spoléhat na pouze na sebe.
Pavel Kovač (374)|29.6.2012 11:16
Schválně jsem nespecifikoval konkrétně jaký HW aby jsme se mohli bavit o jakémkoli. Monitory, základní desky, myšky, notebooky, tablety atd... zkrátka vše.
Xyde (8)|29.6.2012 12:55
- textové recenzie, testy, porovnania
- YouTube recenzie, testy, porovnania
- doporučenia od známych, ktorí pracujú ako predajcovia IT (info o poruchovosti)
Ivo Mašek (507)|29.6.2012 14:09
Dlouholetá zkušenost a tzv. nabití si držky v počátcích prodeje součástí, z kterých jsem stavěl mašiny. V té době "pravěku" žádné recenze nebyly, respektivě jich bylo velmi malinko. Mám své výrobce, od kterých beru produkty. Neberu zásadně supernovinky (také jedna z praktických zkušeností), počkám si, až si to pořídí nedočkavci, kteří chtějí být "cool" (nebo "in" - nevím, co dnes frčí), a popíší své radosti / strasti.
Carter83 (10)|29.6.2012 14:14
Ideální je mít možnost si daný kus hardwaru přímo "osahat", bohužel tato možnost se většinou nenaskytne.
Pak jsou na řadě fóra a recenze, bohužel, navzdory obrovskému množství informací na internetu, najít ty opravdu důležité je občas velice těžké, ne-li nemožné. (Najít výkon procesoru není problém, ale zkuste třeba zjistit, u které základní desky hraje lépe integrovaná zvukovka. Nebo jak kvalitní jsou kde použity kondenzátory. Atd.)
Můj postup je proto většinou následující:
1) Pokud se v dané problematice neorientuji, je potřeba získat základní přehled. K tomu jsou dobré velké srovnávací recenze, články atd.
2) Výběr "rozumného minima" dle mých požadavků - tj. pouze to co potřebuji a čím méně navíc, tím lépe. Nebudu např. kupovat ATX desku, když rozšiřující sloty nikdy nevyužiji.
3) Výběr se tímto většinou zúží na pár možností, mezi kterými vybírám opravdu pečlivě. Důležité jsou články s konkrétními zkušenostmi uživatelů a recenze od osvědčených autorů (s potěšením mohu podotknout, že ve vodách českého internetu si hodně cením stránek Deep in IT, EHW a Svět hardware a považuji je za hodně kvalitní zdroje informací - a to i ve světovém měřítku).
4) Pokud se už rozhodnu, nechám si stejně určitý čas na "vychladnutí" a střízlivé zvážení nákupu - je snadné se nadchnout do "nové super základní desky s novým a úžasným 16-ti fázovým napájením a spoustou dalších úžasných technologií", otázka je, jestli mi tohle všechno k něčemu bude.
5) Na poruchovost a podobné statistiky příliš nedám, pokazit se stejně může všechno, takže jsou pro mě mnohem důležitější zkušenosti s ochotou prodejce při případné reklamaci.
regine (41)|29.6.2012 17:30
Samozřejmě, že převažuje postup:
- ujasnění poměru cena/výkon/POTŘEBA/životnost/spolehlivost/servis
- proběhnutí různých internetových recenzí a fór
- nákup přes e-shop s osobním odběrem
A jsme u jádra mé nespokojenosti s kamennými obchody.:devil Často bych si chtěl prohlédnout ovládání výrobku (vzhled...), ale i ve velkých kamenných obchodech (POZOR -> Česká zkušenost) nevyjdou téměř na 100 % vstříc. Ač bych si i rád přiměřeně připlatil. Proč to například ve Francii na požádání lze? Šli dokonce tak daleko, že na jeden z dotazů neznali odpověď, tak volali nějakému nasmlouvanému odborníkovi a umožnili mi s ním problém probrat (produkt stál pouhých asi 2000 Kč).
Rád bych si nahlédl na srovnání zobrazení monitorů, poslechl hlučnost kompů :sleep..., ovládání tiskárny...
Luk Skywalker (82)|29.6.2012 19:09
Jak napsal zakladatel diskuse, cesty jsou různé, ale dalo by se říci klasický postup, přečtení recenzí, zvážení pro mě kladů a záporů, pak se zeptám kamaráda, kterým PC rozumí více než já, co si o tom myslí a pak nákup přes e-shop a osobní vyzvednutí, což je výhoda toho, když bydlíte ve velkém městě.
Silas15 (5)|29.6.2012 21:32
[QUOTE=regine;508167]Samozřejmě, že převažuje postup:
- ujasnění poměru cena/výkon/POTŘEBA/životnost/spolehlivost/servis
- proběhnutí různých internetových recenzí a fór
- nákup přes e-shop s osobním odběrem
A jsme u jádra mé nespokojenosti s kamennými obchody.:devil Často bych si chtěl prohlédnout ovládání výrobku (vzhled...), ale i ve velkých kamenných obchodech (POZOR -> Česká zkušenost) nevyjdou téměř na 100 % vstříc. Ač bych si i rád přiměřeně připlatil. Proč to například ve Francii na požádání lze? Šli dokonce tak daleko, že na jeden z dotazů neznali odpověď, tak volali nějakému nasmlouvanému odborníkovi a umožnili mi s ním problém probrat (produkt stál pouhých asi 2000 Kč).
Rád bych si nahlédl na srovnání zobrazení monitorů, poslechl hlučnost kompů :sleep..., ovládání tiskárny...[/QUOTE]

jo to je hezké, že to tak funguje. Ale zkuste se podívat ze strany prodejce. Většina lidí si k němu jde věci osahat a následně nakoupí na internetu.
regine (41)|29.6.2012 23:07
To: Silas15
1. Nemyslím si, že je nějaký rozdíl v myšlení čí přístupu k nákupu ve Francii (Rakousku, Německu ... viz nákupy v Sasku či Dresden). A u nich služby zákazníkům fungují. Jenže si myslím, že si zákazníka udrží přístupem - doprava, servis, slevy při více nákupech...
2. Obráceně mohou argumentovat a zavřít e-shopy jejich majitelé, že jim zákaznici po dovolené vrací výrobky, vyzkouší a pošlou zpět bezdůvodně (to například v kameňáku si nemohu dovolit).
3. Samozřejmě, že si nemusím nakonec vybrat žádný výrobek v kameňáku, když například ani jediný laptop nemá matnou obrazovku (stalo se mi).
JindraPce (69)|29.6.2012 23:13
no ja při výběru začínám značkou. Jsou totiž některé značky, které mě v mynulosti dost vypekly, tak že jejich výrobky, i když dnes sebelépe hodnocené, prostě neberu.

Pak sleduji hlavně internet. tedy diskuze, zkusenosti uživatelů....

no a samozřejmě záleží i na ceně výrobku. U věci za pár stovek klidně vezmu cokoliv, co má dobré parametry a kladné ohlasy uživatelů. U těch dražších už koukám i na případný dostupný servis nejlépe v místě bydliště nebo práce. Přece jen posílání někam na druhou stranu republiky se mi již několikrát nevyplatilo. Ve smyslu vrácení peněz zákazníkovi za dopravcem zničený u nás reklamovaný výrobek. Soukromě se mi to ale naštěstí ještě nestalo.

Raději také nakupuji v kamenném obchodě než na internetu, ale poslední dobou mě ceny výrazně nižší na inetu nutí kupovat spíš tam. Pak tedy musím přihlédnout i k hodnocení příslušného shopu.
MuadDib (6)|30.6.2012 02:13
Jak nakupuji hardware?
Nuže, hlavně s rozmyslem... když jsem se nad tím zamyslel, tak všechny nákupy si naplánuji tak, aby to bylo za levicové vlády, aby měla větší daňové příjmy a hlavně aby ta pravicová měla menší příjmy a aby si to nemohla připsat jako svůj úspěch.
(Vážně – proto jsem nakupoval koncem roku 2009, a pak jsem zase netrpělivě čekal na letošní volby, až pravičáci půjdou od koryta.)

Cokoliv, co vybírám, ovšem musí být především „ideologicky čisté“, čili zásadně se vyhýbám výrobkům zlotřilých kapitalistů (zejména Intelu).

Kdyby ovšem šlo o nějakou exotickou věc, kterou by náhodou neměl můj známý (tedy ani jeho dovozci), tak se rozhodně vyhýbám příživnickým kapitalistickým firmám, které mají sídlo v daňových rájích.

Porušení obou výše uvedených pravidel je mravní zločin – požaduji to za stejně nemorální jako účast na arizaci.

Zpravidla tedy beru věci od známého, protože i kdyby měli být trošičku dražší – vždycky soudruhu Sašovi zdůrazňuji, že ani já nejsem kapitalista :-) – tak tam prostě nikdy nejsou potíže s reklamací. A proto si tam objednávám téměř všechny „větší“ (a dražší) věci. I když by snad něco prostě spolu nefungovalo, jak by mělo – v dnešní době se to už nestává, ale v minulosti to nebylo zřídkavostí – tak tam nikdy nejsou potíže s výměnou čehokoliv, bez nutnosti sáhodlouhého dokazování... Také když jsou u něčeho delší záruční lhůty než 2 roky (třeba u pevných disků, alespoň kdysi tomu tak bylo), tak to prostě přes své dovozce vyreklamuje, zatímco nějaký kapitalista by se na vás zpravidla vykašlal a museli byste si to domlouvat snad i přímo výrobcem.

Také se snažím vyhýbat kapitalistickým firmám, které něco zneužívají, nebo které mají hnusnou politiku (jako třeba kdysi úmyslné zabraňování použití přídavné grafické karty pro urychlování výpočtů ve PhysX, když byla v počítači přítomna hlavní grafická karta od jiného výrobce – což je prostě hnus).

Před téměř 2 lety jsem zavedl tvrdý bojkot jistého jihokorejského výrobce pevných disků, jelikož Amíci a jejich jihokorejští nohsledi jsou váleční štváči, tak nebudu podporovat takový režim! (A snažím se důsledně dodržovat bojkot takových zemí, pokud to jenom jde.)

Není nad etické spotřebitelství, že?

Nuže... mezi tím, co proklouzne tímto sítem (a co tedy připadá v úvahu) vybírám hlavně na základě recenzí.

Co se týče monitorů, tak tam si vybírám pouze dle odborných recenzí. Ty české jsou navíc výtečné, přímo ohromující. Recenzenti v nich umějí profláknout ty monitory tak důkladně, jak bych já osobně neměl ani naději... Mají nejenom speciální sondy, k jakým bych se nikdy nedostal, ale navíc obvykle zevrubně otestují takový počet různých monitorů, jaký bych pohromadě nikdy neviděl – ale v recenzi je mám přehledně seřazené jako na tácu.
(Tedy: u mne svou užitečností a přínosností nejvíce vítězí právě recenze monitorů, ačkoliv si je pořizuji tak „jednou za uherský rok“.)

Radami a osobními zkušenostmi jiných uživatelů se obvykle řídím pouze v případech dílů (zvláště vodního) chlazení apod., kde se možné potíže mohou projevit až za několik měsíců, nebo prostě po tak dlouhé době, jakou redaktor v běžné recenzi prostě není schopen obsáhnout a postřehnout možné potíže.

Diskuse jinak používám pouze zběžně, a to hlavně pro vyhledávání různých potíží s daným kouskem, nad kterým se rozhoduji, a i po vědomostech tam obsažených se zpravidla pídím obecně, prostřednictvím internetového vyhledávače (zvláště když se chci v něčem utvrdit, nebo když se nemohu rozhodnout).

Další roli pak hraje kompatibilita a rozsah použitelností, zvláště v svobodných, čili nekapitalistických operačních systémech; rozhoduje, zda mají svobodné ovladače a jaké.

Drobné věci („spotřební zboží“), mohu klidně oportunisticky nakoupit i u jiného dodavatele, zvláště když jsou na ně kladeny zvláštní požadavky... Zejména v případě počítačových skříní… ale i datových karet s flash pamětí (to se vůbec ještě počítá?), čteček pro ně atp. – to běžně beru z místního, prakticky nejbližšího obchodu. (Se skříňkami je obvykle veliký problém – najít takovou, která nebude vypadat (s prominutím) jako zhmotnění výjevů děl Hieronyma Bosche, nýbrž bude hezká jako Corsair Obsidian 700d, ale nebude stát takový majland – to, prosím, není žádná švanda.)

Od toho místního dodavatele mohu také nakupovat třeba síťové karty nebo napájecí zdroje atp., čili věci, které by mohla neočekávaně odpálit elmag. indukce při úderu blesku apod., protože jejich výměna je v takových případech (i když poměrně zřídkavých) obvykle naléhavá a nelze ji moc odkládat.

V případě zdrojů dost přihlížím i ke značce – asi v jediném případě (kromě toho vylučovacího ideologického síta nahoře) – protože všechny ty zdroje lepších značek jsou prostě obvykle naprosto vyhovující, čili určitě neprohloupím. (Prostě beru to tak, že mi více méně stačí zhruba znát příslušnou modelovou řadu a spoléhám na to, že „silnější“ i „slabší“ zdroje dané řady mají velice podobné vlastnosti.)
Ivo Mašek (507)|30.6.2012 08:39
OT: Zdravím "bývalého" (:D) kamaráda. Člověče, o tobě jsem neslyšel už pěknou řádku let. (ale nezměnil jsi se, to je teda fakt )
czhunter (775)|30.6.2012 10:04
Původně jsem ani nechtěl nic napsat, ale přeci jen přidám jeden pohled:

Nový HW jsem nekoupil, už ani nepamatuju. Nové, zabalené v krabičce, ve fólii, ještě vonící ftaláty a benzenem kupuju jen myši, klávesnice, HDD a mechaniky.
Všechen ostatní HW mám z bazaru různých fór, často 3-6 měsíců staré (v záruce) za poloviční cenu. Nikdy jsem s takovým HW (včetně notebooků, telefonů, monitorů, ...) neměl žádný problém, v poměru cena\výkon pro mé domácí použití vede.
jirza (2)|30.6.2012 15:50
[QUOTE=xmarek;508131]Otázka v mém případě by možná měla znít co je myšleno tím hardwarem. Za hardware dnes osobně považuji i různé vývojové kity, ARMové srandy atd.

V případě, že se jedná o "běžný" hardware jako např. notebook, pc komponentu atd. tak zdrojem informací je pochopitelně internet. Pročítám si různé diskuze, recenze a snažím si udělat nějaký obrázek o dané věci. Určitě značka o něčem vypovídá a v případě drahší investice je mnohdy velmi důležitá, ale rozhodně to není zárukou nějaké 100% spokojenosti. Vlastní zkušenost nebo zkušenost známých je velmi ošidná, protože to, že jsem (nebo někdo jiný) s něčím spokojený ještě nemusí znamenat, že podobná věc bude mít stejné vlastnosti.

Shrnu to tím, že jednoduchý návod v podstatě neexistuje. :(

Dopl. Co se týče těch Kitů, tak většinou mám jistou představu co chci a na základě toho se rozhoduji. Výrobce v tomto případě není důležitý. Důležité je zda pro to existují nějaké příklady, dokumentace atd. Většinu těch věcí (nebo spíš všechny) nakupuji v cizině, ať už na eBay-i nebo přes různé distributory až přímo u výrobce. Jelikož jsou tyto věci většinou velmi úzce specializované (v podstatě neznám v této republice blázna co má podobné postižení), tak je i problém dohledat nějaké recenze, zkušenosti atd. A tak se musím většinou spoléhat na pouze na sebe.[/QUOTE]

Já nakupuji dle zkušenosí kolegů kteří dělají stejný obor.Jinak k tomu ještě prohlédnu informace na internetu pokud o daném dílu mnoho nevín.
M0RGAN (21)|30.6.2012 20:50
Většinou se u dražších produktů rozhoduju podle recenzí. Když nenajdu recenzi, tak občas dotaz v nějaké poradně.
Diwiak (29)|1.7.2012 12:45
pc fora, nazor viac uzivatelov.. roznym podplatenym "zarucenym" recenziam neverim.

este zavisi od ceny, podstatny je pomer cena/vykon, ist zlatym stredom, urcite nekupujem "horuce novinky" ktore do pol roka klesnu na polovicu.. na znacku neprihliadam, to uz teraz nerozhoduje.

samozrejme nakupujem cez eshopy, kamenne obchody su drahe a s biednym zasobenim-je az neskutocne kolko si dokazu nahodit na rozne "prkotiny" ako kable, redukcie, citacky, ktore idu na ebayi za dolar..

zaujal ma ten nakup cez bazar 3-6 mesiacov starych komponentov, to niekto tak rychlo obmiena??? napad dobry.
DnF (0)|2.7.2012 10:56
Jak nekdo psal, osahani je vetsinou problem, nedavno jsem v nejmenovanem (i kdyz velmi prestiznim) obchode s hardwarem byl svedkem toho, jak se prodavac kroutil ze nemuze rozbalit mys co si zakaznik chtel osahat. To uz je do nebe volajici, a je lepsi v takovem obchode nakoupit mysi vic po internetu, a do 14ti dnu vratit ty co se mi nezamlouvaji. Jednani zmineneho prodavace tomu na 100% nasvedcuje, takze bych se necitil ani trochu spatne.

A jak nakupuji ja? Po internetu, jako vetsina z vas :) Trochu podrazdit google, precist diskuse co kdo ma a co kdo doporucuje, a pokud mam kandidata, nastava oblibeny dotaz: "linux compatibility". Ted treba mam klavesnici, na ktere jsem asi pul dne rozchazel pridavna tlacitka, protoze panove v Logitechu znaji jen a pouze MS operacni systemy (a ty jeste pouze ve verzi Vista a 7). Komunita nastesti ovladac ma napsany, i kdyz samozrejme bez jakehokoliv pricineni panu z Logitechu - a stacilo by tak malo - udelat otevrene ovladace.
john (877)|2.7.2012 14:45
mam nastesti zname v HW/SW firme, takze v pohode....
obcas jsem nakup "zbavil" DPH a hnedle byla cena "privetivejsi"... :cool: