reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Homemade PWM regulator

Wilima (71)|30.6.2012 16:36
Zkoušel si někdo na FANy udělat něco podobného? Funguje to dobře? je to bezpečné? (za předpokladu správného sestavení)
xmarek (1676)|30.6.2012 17:49
Doufám, že mě tady rovnou nesejmou za to, že někomu fušuji do řemesla, přece jen nejsem v obvodařině kovanej. To co tady popisujete není nic neobvyklého. PWM se v těchto případech běžně používá, ale všechno má své ale. To ale je, že v dnešní době se už tyto DC ventilátorky používají v PC velmi málo a nahradily je tří drátové viz: http://pavouk.org/hw/fan/index.html Tam už PWM z principu je.

Našel jsem na netu zajímavou měc, které je v mnohém podobná (doufám) tomu co zamýšlíte. http://dccmm.dyndns.info/index.php/elektro-mm/meric-otacek-ventilatoru-s-lcd-k-pc/ Neobsahuje sice možnost ventilátory regulovat, ale věřím tomu, že při troše šikovnonost a programování docílíte lehce svého výsledku. Nestudoval jsem to moc podrobně, ale moje vize je asi taková. Přidáte jedno nebo dvě tlačítka na regulaci (spíš by se hodilo slovo ovládání) a prostřednictvím toho PICu a tlačítka set si nastavíte potřebnou hodnotu. Zkuste autora tohoto řešení kontaktovat zda je možné dodat firmware (zdrojáky) do toho PICu a ty si pak můžete modifikovat. Pochopitelně k tomu potřebujete programátor, ale v dnešní době není problém nějaký např. na ebay-i koupit. Viz: http://www.ebay.com/itm/170782648044?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649 . Poté Vám stačí jen MPLAB a chuť si něco na koleně vyrobit. ;)
Wilima (71)|30.6.2012 18:41
Hezke, diky za odkaz. Chtěl jsem sice jednoduši řešeni, ale zjednodušme to ještě více, jak bezpečně vypinat 3pinovej fan. Kterou větev přerušit, PWM nebo napajeci?
robky (3195)|30.6.2012 18:54
Aby som to uviedol na správnu mieru .... v tvojich odkazoch sú dva rozličné spôsoby regulácie dvoch rozličných typov ventilátorov.
-prvý je PWM regulátor s klopným obvodom 555 - možno použiť pre reguláciu PWM ventilátorov (4-pinových)

-druhý je obyčajný regulovateľný stabilizátor jednosmerného napätia - možno použiť ako reguláciu ventilátorov klasických (3-pinových)

Opýtam sa teda: aké ventilátory potrebuješ zregulovať ?
Wilima (71)|30.6.2012 19:12
Omlouvam se, to jsem neuvedl, ty dnes nejpouživanějši, a to 3 pinove. Zajimá mě to, jak je můžu:

A) Regulovat
B) Bezpečně vypnout (hardwarově) EDIT: stači odpojit +12V větev? nebude to vadit něčemu?
robky (3195)|30.6.2012 19:36
1. chceš regulovať-voliteľne meniť otáčky, alebo stačí zregulovať- znížiť otáčky ?
2. V prvom rade sa pozri do biosu na možnosti ovládania ventilátorov (alebo napíš typ dosky, mrkneme, či takou funkciou disponuje)
3. koľko chceš investovať ?
4. aké máš ventilátory /typ/?
Wilima (71)|30.6.2012 19:57
1. Regulace pouze snižit či vypnout, většinou mimo velkou zatěž jsou 2 fany na out zbytečně atd atd.
2. Asus P8Z68-V GEN3 - umožnuje regulovat CPUfan + 2fany na chassis konektorech
3. Co nejmeně, pozatimě uvažuju pouze o vypinani, či opravdu jednoduche regulaci, jsem vcelku zručný takže bych se nebal homemade.
4. Ventilatory 1x NOCTUA FAN NF-S12B FLX 1200RPM 3x Fractal Design FD-FAN-120 Silent Series 120 mm
robky (3195)|30.6.2012 20:22
Neviem síce ako máš rozmiestnené tie ventilátory, resp. ktoré chceš vypínať, ale ja by som to urobil takto:
- noctuu pripojil cez LNA alebo ULNA na neregulovateľný konektor
- zohnať jednu rozdvojku 3pin na 2x3pin
- fractal fany pripojiť na regulované konektory, samozrejme jeden priamo, dva prostredníctvom rozdvojky
- pomocou fan Xpert nastaviť krivku regulácie - imho zbytočne vypínať fany, keď sa dajú zregulovať na "nepočuteľno"
Wilima (71)|30.6.2012 20:26
Fractal mi jde regulovat "pouze" na 40% vykonu což je nějakejch 500rpm (v praxi), ale asi to osobně vyřešim tou rozdvojkou. Děkuji.

Ale pojďme vyřešit obecný problem, jak je bezpečně vypnout uplně či regulovat.
robky (3195)|30.6.2012 21:28
[QUOTE=Wilima;508264]

Ale pojďme vyřešit obecný problem, jak je bezpečně vypnout uplně či regulovat.[/QUOTE]
Ja osobne ventilátory nevypínam, stačí zregulovať.
Ak ti hovorí niečo Ohmov zákon, tak nie je problém vyrobiť obdobu noctuáckej LNA redukcie .... stačia šikovné ruky, pájkovačka, zmršťovačka alebo izolačná páska, male/female trojpiny, nejaké drôtiky a vypočítaný rezistor ..... a samozrejme ešte predtým dobrý výber základnej dosky, ktorá umožňuje reguláciu na čo najviac konektoroch

Vypnutie ventilátora vložením vypínača na +12V vetvu samozrejme môžeš .... otázne je spracovanie, umiestnenie do skrinky/na panel tak, aby to nielen plnilo funkciu, ale aj vyzeralo;)
Alebo si zakúpiš hotový regulátor ventilátorov do case, ktorých je na e-shopoch imho nepreberné množstvo ...
Wilima (71)|30.6.2012 21:39
Low noise adaptery bych si take rad vyrobil, nevite nekdo jake odpory pouziva noctua?
robky (3195)|30.6.2012 21:51
Myslím, že 150 ohm .... ale neviem či LNA alebo ULNA.
V každom prípade odpor je pre každý typ ventilátora a potrebné otáčky iný ....

Napr. pre tvoje fractal fany (def. 1000ot.) :
- pre zregulovanie na polovicu (500 ot) - 200 ohm
- na 666 ot. - 100 ohm
- na 750 ot, - 50 ohm ....... všetko samozrejme pri plnom napätí 12V, pokiaľ ešte využiješ reguláciu doskou, budú otáčky ešte menšie - pozor však pri regulácii na minimálnu hodnotu, aby sa ventilátory ešte roztočili (aj keď predpokladám, že ako väčšina asusiek pri zapnutí pošle do fanov plných 12V :notsure)
Wilima (71)|30.6.2012 22:16
Super, diky za info. To jsem potřeboval věd
Wilima (71)|1.7.2012 10:00
Tak jsem testoval, jak je na tom vubec Noctua na CPU chladiči, a zjistil jsem, že regulovat nejde. Což mě zaráží, mam chladič Noctua NH-C12P. Že by tam byl fan, co neumožňuje regulaci přes PWN?

Mám trošku zmatek v konektorech na desce.

CHA_FAN2 je jednoduchej, ale CHA_FAN1 nechapu pinout +5V nemam s 3pit fanem aktivni, GND jasny, CHA FAN PWR nahrazuje +12V větev? Znamená to, že je ovladava přes PWR? a CHA FAN IN měři otačky? Nevim, porovnavam to s CHA_FAN2.

PWR_FAN1/2 Chapu, ten nelze regulovat vubec.

CPU_FAN a CPU_FAN_OPT bych rad využil, ale opět nechapu moc pinout. Stejnej stav jako u CHA_FAN1. Podle pinoutu by měl byt regulovanej i CPU_FAN_OPT ne?

EDIT: CHA_FAN1/2 jsou na jednom regulovatelnem okruhu, to už jsem vcelku pochopil, ale zajimalo by mě, když dokažu regulovat CHA_FAN1/2 proč nemužu regulovat noctuu na CPU_FAN
robky (3195)|1.7.2012 11:10
Doska reguluje CPU_FAN systémom PWM, tzn. 3-pin ventilátor nereguluje ..... to je to, čo som spomínal - výber dosky
Wilima (71)|1.7.2012 11:30
Aha, takže dokaže regulovat 3pin fany jen na CHA_FAN1/2 konektoru. No tak zapojim CPU přes LNA stejně na zakladnim taktu co mam ten CPU mužu chladit vpodstatě pasivně. Možna mam ty dva outtake fany nahoře až zbytečne.
Wilima (71)|2.7.2012 12:20
Tak jsem si vyrobil rozdvojku na 3pin fany, fractaly jsem zapojil na CHA_FANy nastavil jim 500RPM, CPU noctuu jsem dal na LNA, noctuu na předku skřině na ULNA a PC skoro není slyšet, teploty zustaly.