reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SSD a hry

@NUB!5 (81)|26.7.2012 12:02
Zdravím,

nedávno jsem si pořídil nový SSD disk a rád bych se touto formou chtěl zeptat, popř. vyvolat menší diskuzi, o tom zda je vhodné instalovat na SSD i nějaké hry. Zajímá mě to z hlediska opotřebování SSD disku, zda při ukládání pozic z her nedochází k jeho nadměrnému opotřebování a zda je nějaký významnější rozdíl načítání her oproti HDD. Existují na to různé názory i náhledy, mě však zajímají fakta, jaké s tím má kdo zkušenosti. Na SSD mám zatím jen OS Windows 7 Professional a programy, ještě by mě tedy zajímala vhodnost instalace her na SSD disk.

Předem děkuji za reakce,
Adam
Gouranga (699)|26.7.2012 12:24
Rekl bych, ze dost zalezi na tom, o jake hry se jedna. Vetsina novejsich her si ulozene pozice stejne zapisuje do dokumentu a do sve slozky instalace pak zapisuje jen minimalne (jestli vubec). Predpokladal bych, ze instalace na SSD znacne zrychli nacitani urovni a podobne, osobne s timto nemam zkusenost (hry mam na HDD), takze spis hadam.
Ja drzim na SSD pouze system a programy. Savy her, ktere zapisuji hodne (napr. Skyrim) lze presunout pomoci hardlinku na jiny disk a usetrit tak opotrebeni disku. Timto jsem prumerny zapis snizil na 1GB/hod provozu (vcetne vsech instalaci a jedne zalezitosti, ktera rychle zapsala 300GB dat) a soucasny "uzivaci" na kolem 500MB/hod. Z cehoz vychazi na neco malo pres pul roku provozu cca 14 prepisu celeho disku, takze ona je spis otazka, jestli vazne stoji za to SSD nejak chranit, protoze se slibovanymi aspon 3 tisici cykly to vypada na hodne dlouhy provoz a i kdyby se clovek choval k disku co nejhure a mel nejakych 10GB/hod, tak to stale par let bude a vzhledem k tomu, co se se SSD stalo za posledni dva tri roky, lze hadat, ze do tri let budou soucasne SSD tak zastarale, ze nam bude jedno, ze odejdou..
NHKG (1136)|26.7.2012 12:27
SSD je na hry ideální. Ale zrychlí to jenom načítání samotné hry, levelů a podobně. FPS to nezvýší. Ale potkal jsem hry, kde subjektivně mi SSD nepomohlo a načítání bylo ještě delší. Opotřebení bych se nebál, mám na SSD i swap Windows přes 2 roky a disk je podle programů naprosto v pořádku. Navíc Save her jsou uloženy většinou někde v dokumentech (možná už je máš na SSD) a ony samotné moc místa nezabírají, tudíž opotření z nich je zanedbatelné.
r34ktor (7477)|26.7.2012 12:39
Nechápu, proč všichni řeší opotřebení SSD. Takový disk si člověk kupuje, aby zvýšil výkon systému a aplikací. Přesouvání swapu, tempů, keší a dalších věcí je kontraproduktivní.

Osobně máš složku z hrami přesměrovanou na klasický disk z jiného důvodu - na SSD není místo. Navíc většina her se skládá z relativně velkých souborů, takže přínos při načínání není u SSD až tak markantní. Také mám ponechán aktivní Superfetch, takže se stejně momentálně hraná hra nakešuje do RAM.
VencaX (3686)|27.7.2012 12:52
No samozřejmě, že k nějakému tomu opotřebení SSD dojde, ale i kdybys přepsal denně celou kapacitu SSD, tak ti vydrží několik let a za několik let už SSD bude na trochu vyšším levelu a jiné ceně... takže to řešit nebudeš a koupíš si nový.
Samozřejmě SSD nemůže zvýšit FPS, které jsou závislé hlavně na grafické kartě a procesoru. Pouze může zvýšit rychlost načítání a tím plynulost třeba při načítání úseku mapy.

Co se týká Skyrimu, tak tam ty savy zabírají pár MB jeden a po dohrání hlavního příběhu jsem se dostal na 1GB savů, což je dost, ale dohráno jsem měl za nějaké 2-3 týdny, takže ani u SSD by to neudělalo žádnou velkou paseku.

A i kdybyste se k disku chovali co nejhůř, tak ty lepší značky mají záruku aspoň 3 roky a pokud jej odpravíte za 2,5 roku, tak máte na další dobu zdarma nový, když ne, tak za 3 roky už bude takový HW dostupný pro každého a těch pár stovek vás mrzet nebude.
DrZelenka (2491)|27.7.2012 17:52
[QUOTE=VencaX;510133]A i kdybyste se k disku chovali co nejhůř, tak ty lepší značky mají záruku aspoň 3 roky a pokud jej odpravíte za 2,5 roku, tak máte na další dobu zdarma nový, když ne, tak za 3 roky už bude takový HW dostupný pro každého a těch pár stovek vás mrzet nebude.[/QUOTE]

Nevím jak ostatní výrobci, ale když jsem tohle zkoumal u svého Intelu 320, tak tam je ve SMARTu položka "Media Wearout Indicator". Pokud se hodnota dostane až na 100, tak reklamace nebude uznána (u běžnejch SSD, nějaký lepší verze tohle nemaj). Ale po 1,2TB zapsanech dat je hodnota stále na 0 :P
VencaX (3686)|27.7.2012 20:53
DrZelenka: Což jen potvrzuje to, že ten disk vydrží dost ;).
noegoncz (319)|6.8.2012 06:49
Čau, na SSD mám nainstalován Battlefield 3. Na původním HDD se mi hra načítala i déle než minutu (snad i dvě). Na SSD je to otázka pár vteřin. Rozdíl u BF3 tedy zásadní. Ve výkonu pak minimální.