reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Připojení eSATA kabelem nefunguje

dedeky (21)|28.7.2012 10:34
K darované All in 1 HDD dockině http://www.ebay.com/itm/All-In-1-HDD-Docking-USB2-0-ESATA-IDE-SATA-HUB-D3087A-/280914087480?pt=Laptop_Docking_Stations&hash=item4167c8ce38 pro IDE i SATA disky + 2x USB 2.0 hub + čtečky CF/MD, xD,TF,MS a SD karet s možností připojení k PC USB nebo eSATA kabelem. Protože mám notebook také s rozhraním eSATA, zakoupil jsem si u Krupa 1m eSATA kabel. Když mám dockinu k booku připojenou USB kabelem, všechny vložené periferie jsou nalezeny a je možné vzájemné kopírování. Jakmile do "eSATA díry" dockiny zasunu eSATA kabel (druhý konec je volný !!), všechny periferie se ztratí. Pokud dockinu připojím k PC místo USB eSATA kabelem, je rozpoznán pouze vložený sata hardisk a systém hlásí, že před použitím musí být naformátován. Je vadný sata kabel nebo dockina? Jiný eSATA kabel nemám a nový se mi nechce kupovat, když nevím kde je chyba. Taky bych rád věděl, jestli eSATA kabel zajistí v dockině stejný přístup k periferiím jako USB kabel.
Díky za odpovědi.
zsdx (2098)|30.7.2012 16:07
eSATA je tam IMHO pro pripojeni ext. HDD a ne pro pripojeni k PC. Co o tom rika manual?
dedeky (21)|2.8.2012 10:07
[QUOTE=zsdx;510485]eSATA je tam IMHO pro pripojeni ext. HDD a ne pro pripojeni k PC. Co o tom rika manual?[/QUOTE]

Pravda, v manuálu nic takového opravdu není. Ostatně takový manuál je mi na nic, protože popisuje pouze klonování disků přes USB. Zmínka, že je dockina připojitelná k PC eSata kabelem je v technickém popisu na uvedeném webu. Nedalo mi to a přestože jsem měl na disku více jak 300GB dat, připojil jsem dockinu se sata diskem kabelem eSata k notebooku a v nástrojích pro správu - správa disků jsem stávající svazek zrušil, nastavil nový a naformátoval (všechna data jsem měl pochopitelně zálohovaná na jiném disku). Disk byl najednou čitelný a dalo se s ním normálně pracovat. Ostatní úložište (IDE disk, flash, SD i další USB ext.hardisk) byla viditelná a připravena k použití, pokud byly k PC připojeny oba kabely (USB i eSata). Pak jsem také zjistil, že evidentně funkční sata disk při spojení poze USB kabelem zase nebyl použitelný. Aby se tak stalo, musel jsem opět ve správě disků provést nové formátování. Nejsem tolik fundovaný k jednoznačným závěrům ale myslím si, že se přes rozhraní sata (esata) formátuje disk jiným způsobem než přes USB. Sice nevím proč, ale je to tak. Pro mne to znamená, že jsem do esata kabelu celkem zbytečně investoval. Většina PC i notebooků nemá rozhraní eSata a navíc je eSata kabel nepříjemně tuhý pro manipulaci. Větší možnou přenosovou rychlost klidně oželím a proto zůstávám u rozhraní USB, které je opravdu univerzální.
VencaX (3686)|2.8.2012 17:34
Nejsem si teď jistý, ale neměl by se disk přes eSATA zapojovat při spušnění PC (teda spíš před) nikoli za běhu?
DrZelenka (2491)|2.8.2012 19:30
[QUOTE=VencaX;510710]Nejsem si teď jistý, ale neměl by se disk přes eSATA zapojovat při spušnění PC (teda spíš před) nikoli za běhu?[/QUOTE]

Pokud má SATA disky nastaveny na AHCI, tak může za běhu. V IDE modu musí vypnout PC (eSATA je obyč. SATA vyvedený ven)