reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Bezradnost! >22" non-TN monitor pod 15000, ale i na hry

Hadejkoho (25)|28.7.2012 19:29
Trochu neočekávaně jsem se rozhodl, že potřebuju nový monitor, tentokrát do vlastní "battlestation". Docela nedávno jsem ze zvědavosti pokukoval po jiných panelech než TN a myslím, že se tato technologie před mým křeslem už vyskytovala dost dlouho. Po celém dni bezradného hledání se opět obracím sem.
Určení: Kromě hudby (kde je monitor irelevantní) převážně filmy a hry (konzola, PC a občas další zdroje, tak jako u kojenců vedle). Proto potřebuji relativně nízký input lag, moje představa je pod 16ms, ideálně pod 10ms. S odezvou pixelu je mi jasné že mimo TN nemohu čekat zázraky. Nepředstírám taky, že hraju CS na profesionální úrovni. S průměrnou odezvou 13-17ms se spokojím, samozřejmě čím níž tím líp (bacha, nebavím se o "ideální odezvě", kterou si výrobci lepí na krabičku). Jsem jeden z lidí co mají větší strach právě o input lag než o odezvu, možná taky proto že tím se výrobci nikdy nechlubí.

Požadavky:
non-TN panel (česky: panel co není TN)
Minimálně 23"
2X HDMI konektor, alternativě 1x HDMI + 1x DVI. DisplyPort je mi na prd.
16:9 - Jelikož je to hlavně na multimédia, 16:10 bych se chtěl vyhnout.
Absolutní strop 15000kč (pokud by však někdo věděl o produktu v blízké cenové relaci, určitě bych ho taky uvážil)

Kvůli primárnímu určení nepotřebuji nic nad 1920p.
Při těchto požadavcích by možná většina lidí brala TV, ale já tam mám strach ohledně inputlagu.

Zaujal mě třeba BenQ GW2750HM, kde se ale opět bojím o inputlag, ač jeho 24" brácha se pod 16ms vlezl. Na samotnou 27" jsem test nenašel.
Všiml jsem si třeba i LG IPS235P, kde mě ale položila do kolen nemožnost vypnout dynamický kontrast (jak je zde popsáno v recenzi), protože to je věc, která mě osobně neskutečně ruší.

Domníval jsem se, že do 15000 nebude až tak obtížné něco najít, ale byl jsem velice rychle vyveden z omylu.
Hodily by se mi i zkušenosti někoho, kdo na nějakém takovém non-TN monitoru hraje.
Kotty (186)|29.7.2012 00:06
Asi bych se rozhodoval mezi EIZO FS2331 a Asus PA238Q. Oba splňují tvé požadavky, mají navíc výškově stavitelný stojan, v případě Eiza je výhodou záruka 5 let, kvalitnější panel, 10-bit a přeci jen větší renomé v oblasti monitorů, pro Asus pak hraje nižší cena, 2x USB výstup a zkalibrovaný panel již z továrny. Oba mají rozhodně co nabídnout. Ještě k té odezvě - oba ji mají prakticky shodnou, alespoň dle recenzí (osobní zkušenost s těmito monitory nemám) a v rámci panelů dorou, možná ale ne dost dobrou pro náročné hráče. To je ale obecně jeden z nedostatků non-TN panelů. Nejlepší by bylo si někde jít vybrané monitory prohlídnout, pokud bude ta možnost (např. v showroomu alfy či czc). Inputlag totiž vnímá každý trochu jinak. Já mám poměrně pomalý BenQ BL2400PT a se zapnutým overdrive žádný ghosting nevnímám, leda na hodně kontrastním pozadí a při soustředění, zatímco jsem se setkal s lidmi, které to ruší snad úplně všude.
Hadejkoho (25)|30.7.2012 10:58
Asusy jsem měl dva. První měl vadný pixel (což se dalo přehlížet, jen jsem měl občas "Je tam ještě? Jo, je!" momenty. Druhému po asi třech měsících postupně odumíraly tři pixely, z čehož dva byly někde uprostřed obrazovky. Neříkám, že vadné pixely jsou doménou Asusu, jen z té značky monitorů už nemám dobrý pocit.
Eizo vypadá perfektně (pro mé potřeby). Jen mě trochu (ale jen trochu) mrzí nemožnost použít vlastní rameno (absence uchycení VESA) a měl bych strach z toho, že monitor nejde ovládat bez ovladače (co když ho ztratím nebo se pokazí?) . Nicméně je to velice zajímavý kousek.
Input lag mi osobně ničí pocit ze hry víc než menší ghosting. Na konzolách stejně prakticky každá hra používá motionblur a leč se mnou mnozí mohou nesouhlasit, já MB subjektivně vnímám téměř úplně stejně jako ghosting. Kdykoliv jsem hrál na monitoru s vysokým inputlagem, docela rychle jsem to poznal. Na vyšších citlivostech jsem prostě nedokázal najet ukazatelem na určité místo, vždycky jsem kousek přejel, resp. zastavil příliš pozdě.
Hadejkoho (25)|1.8.2012 22:53
Rozhodnuto. Eizo Foris. Teď už jen poslední dilema; 2331 či 2332.
Více či méně je to už jen PLS vs S-PVA (jejich výhody a nevýhody), oba jsou takřka stejně vybavené. Jak jsem později zjistil, VESA rameno nebude problém a 3,5mm výstup je vítané překvapení (při výběru to pro mě nebyl požadavek).
2331 bude mít lepší kontrast, zato výrazně horší odezvu v tmavých odstínech a o něco horší odezvu obecně. Input lag je jen o chlup lepší u 2332 - nic, co by se dalo považovat za pádný argument. Dle prad.de je 2332 lepší než 2331, otázkou je, zdali je ten rozdíl až tak velký, aby stálo za to si připlácet, leč "jen" cca 1000kč. Ačkoli to nemusí být moc, je to dost na to abych např. vyměnil některou postarší kabeláž na stole.