reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

PC sestava - ne/schválení

Besy (14)|2.8.2012 00:56
Dobrý den, mému bratrovi byla navržena tato PC sestava do 15 tisíc jeho kamarádem:

[code]http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_1IF5011KRC0118BF0115LJ010U710111ZP011KB1010ONC0111WD01188U01[/code]

tento počítač by měl především sloužit pro hraní her (současných) a také plynule zpracovávat větší množství online grafů (jedná se především o burzovní programy). Prosím napište pokud k této sestavě máte nějaké připomínky a taky dva konkrétní dotazy:
1) jestli by mělo smysl koupit 8GB OP místo 4GB.
2) dá se odhadnout životnost součástek? -respektive s čím mám počítat že nejdřív odejde?

Předem děkuji.
Akulla (80)|2.8.2012 01:57
vubec se mi tohle nelibi, do AMD procesoru bych rozhodne nesel
http://www.czc.cz/0o8mfq2q84go0apisl4qch7sk1/seznam
Besy (14)|2.8.2012 02:24
mohu se zeptat proč je AMD tak špatné, když například v tomto testu: https://www.svethardware.cz/recenze-hi-end-procesory-amd-a-intel-v-testu/29774 jasně předčil intel - samozřejmě se nechci hádat, protože jsem v tom laik, ale chtěl bych vědět proč je tedy sestava na AMD o tolik horší?
Akulla (80)|2.8.2012 05:26
na hry se lepe hodi procesory intel, maji take nizsi spotrebu, uplne jinak je to s grafickyma kartama, tam je situace zcela opacna

v sestave jsi taktez nemel ssd disk, kdyz vyzkousis pocitac s timhle diskem, nebudes chtit nic jineho, to Ti zarucuji, bohuzel z tohoto duvodu nevysli penize na procesor i3, ale ten rozdil oproti pentium nebude nejak velky. Zakladni deska se hodi na pripadny upgrade PC, treba za 2 roky muzes nahradit grafickou kartou a procesor vykonnejsima komponentama. Nikdo nevi, jake budou naroky budoucich her, teprve se uvidi, jak narocne budou na Playstation4. Ovsem momentalne tahle sestava je na soucasne hry pro nenarocneho hrace zcela optimalni, nejaky ten patek bude slouzit pomerne dobre. Dalsi moznosti je osidit desku, nebrat ssd disk, vzit horsi pameti, staci 4GB Ram, pak vznikne prostor na vykonnejsi procesor i grafiku, ale uz to nebude tak vyvazena sestava.
dzandra (1368)|2.8.2012 08:13
[QUOTE=Akulla;510645]vubec se mi tohle nelibi, do AMD procesoru bych rozhodne nesel
http://www.czc.cz/0o8mfq2q84go0apisl4qch7sk1/seznam[/QUOTE]

To mluvíš z vlastní zkušenosti? Já taky stavím všem na intelech, ale doma mám x4 a nemám s ní za 3-4 roky sebemenší problém.
Jinak máš pravdu v tom, že se to gečko za ty peníze povedlo, což jsem u celeronů až nečekal.

@Akulla, tady máš nějaké to srovnání těch cpu, btw to ssd na hry až tak nepotřebuješ, já hraju celkem dost a těch pár sekund na víc při načítání tě nikdy nezabije. takže bych klidně místo ssd připlatil na něco jiného
VencaX (3686)|2.8.2012 11:14
Já bych proti té sestavě nic neměl. Phenomy II jsou dost dobré procesory. Když to vezmu do puntíku, tak výkonově podle testů je na tom podobně jako i3-2100 (což je dvoujádro), ale narozdíl od i3ky se Phenom v případě potřeby dá jednoduše nataktovat, pak ale půjde slušně nahoru spotřeba.

Druhá možnost je vzít nějakou B840 nebo i3-2100 s deskou jako od Akully. Není to špatné a za rok za dva můžeš upgradovat třeba na Ivy i5ku. Jen nevím, jak to do budoucna zamýšlí Intel s 1155 socketem. Nejspíš díky příchodu Haswellu za rok přijde i s novým socketem...

Ohledně grafiky bych pak šel rovnou do AMD HD 7770, třeba téhle.

Určitě bych nevyhazoval takové peníze do CL7 pamětí a už vůbec ne do 2x2GB kitu. Radši horší časování a více paměti za stejnou cenu... výkonový rozdíl pro tebe bude skoro nula. Zvlášť za tu cenu. Kdyby tam byl rozdíl stovky, tak neřeknu, ale jestli za tu samou cenu 4GB nebo 8GB...

Akulla:
Na SSD bych tolik nelpěl, je to dobrá věc, ale ne na všechno. Pokud s ním hodně pracuješ, tak je to dobrá věc, výborná do notebooku, kde ti ještě zvýší výdrž baterie... ale na hry proč? Sice budeš mít vyšší rychlost načítání, ale ne až o tolik, když většina her je postavená na několika velkých souborech. Tam už se SSD tolik nevyplatí.
U RAM to také není tak hrozné. Na hry bohatě stačí 4GB (ale nic proti "čím víc proužků, tím víc adidas" :D). Hry stejně využijou ve většině případů max 2GB. Navíc RAM jsou dneska stovková záležitost a za rok si může klidně druhou 4gigovku dokoupit.
Besy (14)|2.8.2012 12:30
Děkuji za připomínky ja tu sestavu teda necháme tak, akorát dáme těch 8GB RAM i kdyby měla být o těch pár stovek dražší to už bráchu nezabije. Každopádně děkuji za připomínky a rady.
Akulla (80)|2.8.2012 13:40
no ja jsem neskladal ciste herni pocitac, spise na vseobecne pouziti pro ruzne cinnosti, take jsem mu poslal odkaz pc tuningu na sestavu, ktera je na hry vykonnejsi, s tim amd nevim, priblizne tak 8 lidi z 10 na hry doporucuje intely
VencaX (3686)|2.8.2012 14:17
Ano a přibližně 80% trhu má pod sebou Intel.
Phenomy II jsou na svou cenu hodně dobré procesory. Výkon ve hrách je obdobný jako u i3-2100. Nelze vždy říct Intel bude lepší než AMD nebo naopak. Jsou různé procesory, různě výkonné, různě vybavené a ne každý Intel bude "lepší" než každé AMD. Samozřejmě je to starší procesor, ale pořád nepatří do starého železa. Vždyť výkonově konkuruje i novému FX-4100 a i3-2100.
S tím, jestli je výkonější. Máš tam sestavu za 10K vs 15K, nikde nevidím srovnání se sestavou s Phenomem.

Já osobně bych na tohle využití vsadil na čistokrevné 4jádro, i když postarší.
Akulla (80)|2.8.2012 14:28
rozumim :) akorat jestli to vyjde vyhodneji i z dlouhodobejsiho hlediska (netopi vice, vetsi spotreba?), treba co se tyce zacleneni AMD v notebookovem prumyslu, tam se nechyta oproti intelu ani nahodou, ale jak rikas, u desktopu je situace asi odlisna
Matherdet (955)|2.8.2012 14:54
U notebooku že se nechytá?? Podle mě má Trinity v notebooku větší smysl než cokoliv jiného....dostačující CPU výkon a mnohonásobně lepší výkon GPU jednotky než u Intel HD graphics.....rozhodně bych teda já šel do notebooku s AMD.
VencaX (3686)|2.8.2012 15:19
Já bych zase rozhodně nešel do řešení AMD. Pokud potřebuju mobilní výkon, tak na to mám Core i5 nebo Core i7, přitom nejvýkonnější AMD A10 se vyrovná tak i3-2330M, natož, aby konkuroval výkonnějším mobilním Intelům. Navíc o grafiku se může postarat jak Intel, tak externí řešení od Nvidie/AMD. U AMD procesorů jsem už dlouho neviděl jinou než AMD grafiku. Taky díky těmhle faktům se AMD CPU chytá pouze v noteboocích za nízkou cenu... ale celé tohle je OT.

EDIT: btw. zapomněl jsem dodat, že výkon "jednotky" není mnohonásobně lepší. AMD staví svoje grafické "částí" na kombinaci nepříliš výkonné GPU v procesoru (které nemají výkonově daleko do Intelu) a dedikované kartě, jakou můžeš znát i z notebooků s Intelským CPU a AMD grafikou. Ve shrnutí nejde o jednotku, tak, jak to označuješ...
Akulla (80)|2.8.2012 18:41
Matherdet, napsal jsi totalni blbost, nejdriv si peclive prostuduj tohle:
http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html
a pak tady vykrikuj svoje silene teorie, ktere se absolutne nezakladaji na pravde!
bradek (3)|3.8.2012 14:32
Chci se zeptat, jakou obdobnou sestavu by jste doporučili na Intelu, eventuálně proč. S možností upgrade na i5...
A ještě k tomu využití. Kluk sleduje také burzu, kde jde velké množství dat po internetu, a jsou zpracovány v Jawa grafech. Slyšel jsem že proto se sleduje výkon procesoru a pamětí ( z důvodu okamžitého, trvalého zpracování velkého množství dat), eventuálně výkon grafiky.
Radek
VencaX (3686)|3.8.2012 15:17
Asi něco takovéhleho:
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_0BME0114GK011KPI0118BF01188U011JZM011FPW0111VK01

Něco by se dalo ještě ušetřit asi 15 stovek tím, že by se prozatimně vzal třeba Pentium G630 (pokud se tedy počítá s upgradem na Core i5), dál by šlo vzít levnější case nebo slabší GPU.
Besy (14)|3.8.2012 15:40
Spíš bych možná na ten bráchův komp vzal i menší disk v případě té poslední doporučované sestavy, ja si myslím, že těch 500GB stačí a na další věci když tak exterák... btw opravdu se nevyplatí ty 1600Hz RAMky není to lepš? Ten cenový rozdíl už není tak propastný... a taky se chci zeptat ještě když už to tu řešíme, na základě čeho se především vybírá základní deska? Děkuji
VencaX (3686)|3.8.2012 15:58
Nějaký rozdíl tam bude... každopádně na alfě maj malej výběr RAM a třeba tyhle, které bych klidně vzal, tam maj o 3 stovky dráž.
Nevím, jestli se vyplatí ušetřit 350,- na disku s poloviční kapacitou.

No... Tak v dnešním balastu Intelských chipsetů asi takhle... nejobyčejnější H61 na to nejlevnější, co je. Z těch pak vybíráš nějakou z těch lepších tak, aby se vyplatila. Najdou se tam už i levné desky s USB 3.0. Ostatní levné chipsety se už dnes nevyplatí, protože až na Z68 do nich nacpeš jen Sandy Bridge, navíc nemají podporu PCIe 3.0. Pokud chceš do budoucna přejít na Ivy Bridge, tak dnes už něco s chipsety B75/Z75/H77/Z77... Tady máš vysvětlené, co daný chipset podporuje. No a pak asi podle toho, co využiješ. Třeba pokud neplánuješ SLI/CrossFire, tak se nevyplatí připlácet na desku s 2xPCIe x16 slotem apod.
Akulla (80)|3.8.2012 23:44
smysl kupovani komponent v alfacompu? kvuli nizsimu sortimentu a drazsim cenam? :) navic v czc.cz je slozeni PC uplne zadarmo, sice vim, ze tu nekde byli stiznosti na nekompetentni pracovniky, myslim si ale, ze v soucasnosti se situace zmenila, k tomu neni problem odsroubovat viko a vyslednou sestavu doma v klidu prekontrolovat ze?
bradek (3)|8.8.2012 00:14
Kde budu kupovat komponenty, tím si hlavu nelámejte, mám velkoobchodní zdroj.
OK. Kdybych tedy uvažoval o intelu vidím tedy asi rozumné desky:
GIGABYTE B75-D3V specifikace:
http://atcomp.cz/zbozi/gigabyte-b75-d3v-rev-1-0-/detail.aspx?p=z:264803&
či lepší
GIGABYTE Z77M-D3H - specifikace zde:
http://atcomp.cz/zbozi/gigabyte-z77m-d3h-rev-1-0-/detail.aspx?p=z:264799&

A k tomu nějaký i3 CPU. A opět mám koupit i3-560 nebo i3-2120T - nepoznám rozdíl.
A dále bude k tomu pasovat uvedená grafika, nebo ratši jinou - a jakou.
Díky za názory.
VencaX (3686)|8.8.2012 01:27
Ehm. Tak prvně k CPU. i3-560 tam nacpat nemůžeš, protože je do socketu 1156 a desky mají socket 1155 (sakra v poslední době si to lidi pořád pletou). Proč i3-2120T, když můžeš mít výkonější i3-2120? i3-2120T je dělaný na nižší spotřebu, potažmo nižší výkon. Do počítače na hry ani náhodou.

K desce - to opravdu potřebuješ desku od Gigabyte? MSI Z77A-G43 je o pár korun dražší než tak Gigabyte Z77 a lépe vybavená. U B75 řekněme ano
Chipset - chceš koupit i3ku. Uvažuješ do budoucna o koupi i5ky a o taktování? Pokud jo, tak aspoň Z75. Pokud ne, tak ti to může být jedno a mohl bys vzít i B75.
dzandra (1368)|8.8.2012 08:17
Ta GIGABYTE Z77M-D3H má naprosto debilně položené sloty na RAM. Připadá mi, že jsou strašně blízko pci, takže pokud budeš mít masivnější gpu, tak to tam budeš mít na fest
bradek (3)|8.8.2012 19:21
Díky za vaše názory. tím se mi představa ujasnila. seztavu bych nechal v doplňujících komponentech stejnou, ale jádro na intelu. Pak předpokládám že bych do PC dal:

CPU CPU i3-2120
Nechal bych stejné chladiče Arctic-Cooling Arctic F12 Pro PWM a Gelid Solution Tranquillo rev.2 - jsou li připomínky, uveďte

MD tedy MSI Z77A-G43

RAM abych se vlezl do ceny tak asi 8GB DDR3-1600MHz Kingston HyperX Blu XMP kit 2x4GB

No a poslední věc kterou nedokážu ohodnotit je grafika. Vzhledem financí, tomu, že se mi líbí podpora výstupu na 2 monitory si myslím, že může zůstat navrhovaná MSI R6850-PM2D1GD5/OC. Opět - máte li kompromisní návrh, něco lepšího, byť za nějakou korunu navíc navrhněte, a také proč to navrhujete.

Opět budu rád za názory, a věřím, že tím debatu uzavřu.
VencaX (3686)|8.8.2012 19:34
Já bych vzal spíš Gigabyte Radeon HD 7770 1GB DDR5 GV-R777OC-1GD.
Výkonově je na tom HD 6850 o malinko lépe (cca 2%), ale podpora pro staré modely v nových ovladačích už nebude a ty se budou dolaďovat pro Graphics Core Next, takže výkon HD 7770 ještě půjde nahoru. Já bych vzal tu.

Osobně nemám rád paměti Kingston (v 50% případů jsem s nimi měl problémy, od té doby jsem je přestal do sestav dávat - je teda pravda, že to už nějaký ten pátek bude...), proto bych volil buď
Crucial Ballistix Sport 8GB (2x4GB) DDR3 1600 CL9 nebo Corsair Vengeance 8GB (2x4GB) DDR3 1600

Tranquillo je slušnej chladič :)
Matherdet (955)|8.8.2012 20:53
[QUOTE=VencaX;511333]Já bych vzal spíš Gigabyte Radeon HD 7770 1GB DDR5 GV-R777OC-1GD.
Výkonově je na tom HD 6850 o malinko lépe (cca 2%), ale podpora pro staré modely v nových ovladačích už nebude a ty se budou dolaďovat pro Graphics Core Next, takže výkon HD 7770 ještě půjde nahoru. Já bych vzal tu.[/QUOTE]

A bacha co kupuješ za grafiku,AMD doplnilo hd 7750/7770 o jeden přídavný 6pin ,tak abys nevzal starší model bez napájení který je o trochu výkonem horší.