reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Přetaktování - ano či ne?

Pavel Kovač (374)|3.8.2012 07:47
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Přetaktování - ano či ne?



V dávných dobách bylo přetaktování takřka celosvětovým sportem. Na procesorech se tužkou "přikreslovali" stovky Mhz a při prvním spuštění PC naskakovala husí kůže zda se vše povede. Dnes se zdá, že přetaktování ustupuje. Čím to je? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
JindraPce (69)|3.8.2012 12:27
Podle mě nic neustupuje. Jen se výrazně zvýšil počet lidí, co má PC a tím se změnil poměr normální smrtelník / overclocker, tak že se o tom už tolik nemluví. V mém případě navíc mohu říct, že silné ročníky ze 70 let z toho už asi vyrostli :D, já třeba teď spíš řeším spotřebu, jelikož i podtaktovaný procesor má na normální věci výkonu až dost.
Pavel Kovač (374)|3.8.2012 12:33
Ano, právě o tom poměru to je. Pokud se společnost o přetaktování zajímá jen z x% oproti 2x% procent oproti 10 letům, tak přetaktování ustupuje.

Také v přetaktování vidím dnes jeden problém. Bez tekutého dusíku dnes rekord neuděláte a nikdo si vás nevšimne. Dříve se zapojil vodník a udělal se i rekord.
Další věc je fakt, že dřív z 600MHz udělat 900MHz znamenalo obrovský skok kupředu. Dnes ten skok je výrazně menší a proto to lidé (dle mého názoru) už tolik neřeší. Samozřejmě je tu poslední fakt a to, že dnešní procesory i grafiky jsou už dost výkonné aby v běžném provozu dostačovali.
DrZelenka (2491)|3.8.2012 12:42
Dřív bylo pár PC a výkonu málo - PC měli často nadšenci, kteří z něj chtěli vytáhnout maximum. Dneska si kupa lidí koupí "nějakou krabici s monitorem" a jsou rádi když vlezou na net a umí používat nějaký programy. Nějaký šťourání v BIOSu nepřipadá v úvahu a když výkon nestačí, tak koupí "novou krabici pod stůl".

Kde jsou ty doby, kdy si člověk vybíral programy podle nároků - dneska tam lidi naflákaj kdeco a neřešej co to sežere (pořádná optimalizace by často "zvýšila" výkon víc než případný OC). Pamatuju si jak jsem na 233Mhz Cyrixu bezproblémově brouzdal po netu - dneska jak to nemá přes 1Ghz, tak sotva nabíhá čistej systém :(

Navíc komu by dneska nestačil výkon, když minimem je dvoujádro přes 2,4Ghz a hry jsou v drtivý většině jen porty z konzolí (na to mi stačí stařičký C2D a HD4850)? Po 5 letech stále neuvažuju o upgradu (ani na nový hry není potřeba) - jen ta spotřeba by mohla být nižší.
gap (0)|3.8.2012 12:48
Průměrný uživatel si chce pouštět hudbu, dívat se na filmy a zahrát si nějakou hru. To vše dnešní procesory v počítačích zvládají s přehledem až na potřebu výkonější grafické karty při hraní náročnějších her. Pryč jsou doby kdy leckteré i nové a drahé PC nedokázaly přehrát tehdy čerstvé zvukové formáty MP3 a později komprimované videoformáty. Tehdy nám nezbývalo než zkusit naše Cyrix MII, K6II nebo první Celerony trochu popohnat a dohnat nadupanější pécečka našich movitějších kamarádů :-).
czhunter (775)|3.8.2012 12:56
Přetaktování v podstatě svou obchodní politikou zabil Intel - buď je nemožné, nebo až dětsky snadné (s "K" procesorem). Rekordy se běžné populace netýkají (ani nikdy netýkaly). Není co řešit, není na co se ptát.
AMD hraje druhé housle a nemá na trh moc velký vliv. Nikdo jiný už vůbec ne.

Druhá věc je, jak už psal Pavel Kovač, že dřív takové změna z 600 na 900 MHz byla "kvalitativní", najednou se s tím PC daly dělat věci, které se předtím dělat nedaly. Změna z 3400 na 4800 MHz je pouze "kvantitativní". Jede tam pořád všechno, většina věcí stejně, něco o trochu rychleji. Dohromady nevýrazný rozdíl.

Zajímavé přetaktování se přesunulo na telefony a tablety, tam stále není výkonu dost.
Luk Skywalker (82)|3.8.2012 12:59
Přesně jak všichni píšete, dnes už taktovaní není třeba, a nemyslím si, že dříve šlo o trhání rekordů, ale PC byly málo výkonné a dost drahé (berte v potaz, že dříve byly výdělky menší a grafické karty pamatuji za 4000 Kč, čili jako je dnes cena výkonných karet). Navíc je mnoho počítačů, v kdejaké= kanceláři, kde dříve byl psací stroj a hromada šanonů, dneska je tam jeden PC, nebo dnes jsou elektronické archivy, ale to jsem už odbočil od tématu.
enzo24 (28)|3.8.2012 13:45
v minulosti som skusal taktovat.. z tej doby mam silnejsie chadice, ktore uz nepasuju na novsie CPU..
na bezne veci mi vykon dnesnych PC postacuje.. obcas ked nepotrebujem maximalny vykon, skor uvazujem ako PC podtaktovat alebo znizit hluk zostavy..
pri dobre zvolenom hardware-i taktovanie dnes nie je nutne.. na druhej strane ak ma clovek cas a chut nech sa s tym hra..
George eLzyx (85)|3.8.2012 15:52
přetaktovávám od dob prvních Pentií a nehodlám na tom nic měnit a přetaktovávat budu dál. První P I 75MHz jsem přetočil na 112MHz, K6-2 266@400MHz, Duron 1@1,3GHz, AthlonXP 1,47@2,1GHz, AthlonXP/Barton 1833@2,5GHz, nějaký ty Semprony v s.754, Opterona v 939, několik Athlon64 včetně X2 ...
... aktuálně mám přetaktovaný Phenom II X6 z 2,8 na 3,8GHz, v notebooku C2D z 1,6 na 1,8GHz a v telefonu TI OMAP 3430 z 500MHz na 1GHz (jestli vydrží baterie den a půl nebo jen den je jedno, nabít ji musím tak jako tak).

A proč to všechno? Ani nevim, baví mě s tím laborovat. Možná je to i tím, že když už jsem za to zaplatil, tak z toho chci vytěžit co nejvíc. A nějaké to % výkonu navíc se taky hodí.
Ale mám jeden stroj, který běží značně podtaktovaný - domácí server. Z 3GHz na 800MHz@0,8V (Athlon II X2). Ale tento procesor si taky užil "své perné chvilky", když ještě počítal v mém desktopu (3,9GHz)
Ani auta u mne nezůstávají ušetřena a jsou poladěny o pár desítek procent nad tovární výkon.
VencaX (3686)|3.8.2012 16:16
První "úspěchy" jsem slavil už s 80486 66MHz, kterou jsem taktoval na 100MHz. Dál to tak nějak pokračovalo, ale s postupující dobou jsem se dostal k výkonu, který mi bohatě dostačuje a taktovat nepotřebuju. Přesto jsem to zkusil a chvíli jsem svojí E6600 trápil na 3,6 GHz stabilně a experimentoval jsem i s grafickou a paměťmi. Taktování pro mě ale postrádá smysl. Navíc s novými technologiemi už se ty procesory taktují samy.

Teď ale spíš než abych taktoval, bych obměnil HW. To ale taky ještě nějaký ten rok neplánuju. Dokud slouží, slouží a pak zas koupím něco po aukru :).
Rax (0)|3.8.2012 16:59
Přetaktovat jednoznačně ano, protože poměr přidaná hodnota vůči vynaloženému úsilí je velmi velký, i když některé nové CPU od Intelu samozřejmě taktovat moc nejde. Když jsi vzpomenu jak jsem přetaktovával 80486 jumperováním metodou pokus omyl, tak to zabralo neuvěřitelné množství času a dneska se to pohodlně nastaví v BIOSU nebo dokonce za chodu PC z utilitky.
Teď jedu na CPU s pasivním chlazením přetaktovaném o 37 % a paměti o 30 %, no nekupte to zadarmo.
rychnoka (44)|3.8.2012 17:15
Taktovat určitě ano. Někdo taktuje ,, ze sportu,, , někdo aby získal za co nejmíň peněz co nejvíce muziky a někdo prostě proto, aby prodloužil život svému PC. Taky jsem začínal s Athlonem Thunderbirdem na 1GHz a dostal jsem se na 1,4 GHz. Používaly se elektrovodivé pasty a jiné kouzla a byl to docela adrenalin. Tehdy každých 100 MHz navíc znamenalo hodně velký skok ve výkonu a bylo to znát. PC v práci, které mám již cca 7 let jsem teď popohnal z 2,1 GHz na 2,7GHz a je to hodně znát na rychlosti spouštění programů a běhu AVG. Myslím, že jsem mu prodloužil život tak o tři roky, pokud mezitím neumře. Doma mám PC na 3 GHz a jede teď hoooodně podtaktované. Přesto bez problémů stíhá běžnou každodenní činnost ( internet, emaily, hd video + další nenáročné programy ) a ještě dlouho bude. Výkon i těch nejlevnějších dnešních PC bohatě stačí, pokud se nestříhá HD video, nehrajou náročné hry atd. Myslím, že si dnes hodně lidí kupuje zbytečně výkonné = drahé PC a v podstatě je vůbec nevyužívá.
Muffin (7)|3.8.2012 17:42
Jak už někdo zmínil, dřív bylo výkonu málo - moje první PC s Cyrixem na 133MHz sotva přehrálo MP3, hudbu jsem si mohl pustit leda k textovému editoru, nic víc. Každý MHz navíc bylo znát. Dneska puštění MP3 procesor ani nepozná :-)

Dnešní PC mají na běžné činnosti výkonu ažaž, a i když je přetaktovaní mnohem jednodušší (není potřeba měnit jumpery), tak pro běžné uživatele nedává smysl a levnější CPU jsou obvykle stejně uzamčená. A s TurboBoost (apod) se CPU přetaktovávají samy.
George eLzyx (85)|3.8.2012 18:41
[QUOTE=czhunter;510765]Přetaktování v podstatě svou obchodní politikou zabil Intel - buď je nemožné, nebo až dětsky snadné (s "K" procesorem).[/QUOTE]
nemáš až tak úplně pravdu. Přetaktovat jde každý i zamčený Intel a to o 400 - 700MHz každé jádro. Jen na to musíš mít správnou základní desku. Ideálně s Z77 chipsetem (mělo by to jít i s P67/Z68) ;)
CyberDeath (49)|4.8.2012 00:42
eLzyx : Nemas tu X6 odemne ?

Pretaktovani samozrejme ano :-) .. je to nutnost.
Prvni pretaktovani z me strany bylo am486 DX2 80Mhz kterym sem upgradoval svou 486 DX2 66Mhz od intelu ale deska toto nepodporovala nastesi bezel ok na 100Mhz :-D zajimave ze dana deska pozdeji zvladla i 5x86 133 ktere na ni bezelo na 150Mhz :-D.A od te doby sem nemel jediny PC ktery bych netaktoval ... snad az na notebooky :-).
Prvni pretaktovany telefon Siemens SX1 kteremu pretaktovani ze 120Mhz na 168Mhz podalo opravdu enormni mnozstvi vykonu a hrani gameboy her byla radost ... ale teda topil luxusne.Dnes ... N900 bezici ze 600 na 900Mhz ...pri poslendi aktualizaci kernelu mi nenaskocilo automaticky pretaktovani a nekolik desitek minut nez sem si toho vsiml ... sem se snazil prijit nato kde je problem v kernelu ze je zrazu telefon tak pomaly :-D.
No a u PC ... tak nekdo tu psal ze rozdil mezi 3Ghz a nejake drobe a skoro 5Ghz u intelu neni rozdil .... rad bych toho cloveka posadil pred takove PC a dal mu provade nekolik praci narocnych na vykon a casci ... a uvidime jak by pak za tech skoro 5ghz byl rad :-D a mluvil by jinak.

Takze OC jedine ano ... ale je fakt ze lidi se tomu venuje cim dal min ... jeste pred 10lety polovina lidi co sem znal a pracovala s PC nebo jej mela tomu na ruznych urovnich rozumenlo . V dnesni dobe to je tak ze z tech lidi co doma maji PC a nepracuji s nim tak 5% jim na nejake urovni rozumi. No a co se tyce tech co s PC dnes pracuji tak tomu co delaji rozumi mozna 20%. Zbytek by radsi nemel vytahovat ze ma pocitacovou skolu :-D
George eLzyx (85)|4.8.2012 01:00
jo mam, v základu běží na 3,8, v turbu na 4,1GHz. Teda teď už zase neběží, páč mám nekompatibilní zdroj s deskou, tak sháním novou :(
febrik (17)|4.8.2012 09:01
Taky taktuju už od svých začátků na PC, i když nejsem takový pamětník a matador, jako většina lidí, co sem přispívala. Ale beru to jako součást svého koníčku a zájmu o počítače, i dnes je škoda těch možností nevyužít (samozřejmě záleží na způsobu použití konkrétního stroje). Já jsem začínal až na prvních Celeronech, pak jsem to hnal přes AMD od x64 přes Phenomy I a II a skončil jsem zase u Intelu, všechny byly popohnané a vzhledem k majoritnímu použití stolního PC se výkon navíc hodí vždycky a rozhodně byl rozdíl poznat.

Co se týká zájmu o taktování, nemyslím si, že by se snižoval, spousta hráčů sáhne, i když spíš z donucení, po OC procesoru i grafiky spíš, než by kupovala nové PC už jen kvůli současné ekonomické situaci, který pro spoustu lidí zrovna růžová není. Navíc, jak už tady bylo uvedeno, přetaktováním získá počítač bonus, beru to jako přidanou hodnotu, tak proč rozumně netaktovat, když je to, v podstatě, zadarmo?
czhunter (775)|4.8.2012 09:39
[QUOTE=CyberDeath;510837]No a u PC ... tak nekdo tu psal ze rozdil mezi 3Ghz a nejake drobe a skoro 5Ghz u intelu neni rozdil .... rad bych toho cloveka posadil pred takove PC a dal mu provade nekolik praci narocnych na vykon a casci[/QUOTE]Myslíš, že je nějaký zásadní rozdíl, jestli render běží 6 nebo 9 hodin? Jestli MKP analýza vrtule běží 2 nebo 3 dny?
Je to úplně jedno, stejně u toho nebudu sedět.

Ano, někdy může být čas kritický, někdy třeba tak kritický, že by mě ani 100GHz nezachránilo. Ale potom je problém v tom, že si neumím časově rozvrhnout práci.
shasler (48)|4.8.2012 10:00
Je pravdou, že dřív jsem víc přetaktovával a dne spíš hledám funkce na spoření. Také třeba současné procesory od Intel s odemčeným násobičem a tedy vhodnější pro přetakovávání nemají některé funkce oproti zamčeným procesorům, takže se člověk víc rozhoduje jestli se mu vůbec vyplatí hnát frekvence... Já se rozhodl pro zamčené procesory. Pokud přetaktuji tak takové 3-5%, tj. to co jde stabilně a pak to používám a již dále neexperimentuji.
Milan Šurkala (160)|4.8.2012 11:07
Já netaktuji. pokoušel jsem se o to jen tak ze srandy u svého Athlona 64 3000+ a z 2,0 GHz jsem ho dostal na 2,13 GHz :-) Pak jsem řešil spíše podtaktovávání (podvoltování). Osobně mi výpočetní výkon PC i notebooku stačí, jediné, co opravdu brzdí, je ultrasupermegahyperpomalý pevný disk v notebooku. Původní, který byl dost rychlý, odešel a dostal jsem úplně jiný model jiného výrobce, ale se stejnými specifikacemi (kapacita a otáčky). No výkon je úplně někde jinde :-(
CyberDeath (49)|4.8.2012 11:35
czhunter : To je pravda hodne veci si muzes naplanovat. Ale nektere veci proste ne :-) a pak si rad za kazdy Mhz. Druhy duvod je taky ten ze hold v dnesni dobe aspon do vydani pristich generaci konzoli jsou vsechny hry jedno max dvou vlaknove a v takovem pripade ve spouste takovych her neni brzda grafika ale procesor a to i ty nejvykonejsi na trhu. A co se tyka znamych no ... vetsina kterym prosel PC prezeme maji pretaktovany procesor :-D a u tech co si sem jisty ze nejsou schopni si nainstalovat ani ovladace na grafiku tak i grafika :-) (samozrejme v rozumnych mezich ne zadne extremy pokud si o to primo nerekne)
George eLzyx (85)|4.8.2012 11:50
[QUOTE=shasler;510846]Já se rozhodl pro zamčené procesory. Pokud přetaktuji tak takové 3-5%, tj. to co jde stabilně a pak to používám a již dále neexperimentuji.[/QUOTE]
bohužel víc ta sběrnice nesnese. Max. je obvykle na 107MHz, rozumná stabilní bclk je okolo 105MHz, pak je to o zvedání násobiče. A to jde jen na Z77 chipsetu. Co se týče stability - zatím všechny PC, co jsem někomu stavěl se zamčeným Intelem, tak bezproblémů ustáli přidání 400MHz přes násobič bez zvýšení napětí.
czhunter (775)|4.8.2012 12:56
[QUOTE=CyberDeath;510860]Druhy duvod je taky ten ze hold v dnesni dobe aspon do vydani pristich generaci konzoli jsou vsechny hry jedno max dvou vlaknove[/QUOTE]A nejen hry, co máme profi SW v práci (Catia, Icem Surf, Alias, ...), tak jsou tyto náročné aplikace taky všechny jednovláknové (jen když mají třeba renderovací modul, tak ten je vícevláknový).
Proto taky máme šestijádrové 3,4GHz Westmary, které mají naprostou většinu výkonu (pro nás) nevyužitelnou.
RIVERS (1)|4.8.2012 13:28
Dneska jsou tak nadupane procesory a to za par tisic, ze nejake to pretaktovani,to je asi jako ze doflusnut o par centimetru dal
VencaX (3686)|4.8.2012 14:09
[QUOTE=CyberDeath;510860]Druhy duvod je taky ten ze hold v dnesni dobe aspon do vydani pristich generaci konzoli jsou vsechny hry jedno max dvou vlaknove a v takovem pripade ve spouste takovych her neni brzda grafika ale procesor a to i ty nejvykonejsi na trhu.[/QUOTE]
Tak přesně tohle bylo vidět v rozdílech mezi stejně taktovanými 4 a 6 jádrovými Phenomy II. Ať byla hra, jaká chtěla, tak výsledky výkonu byly úplně stejné.

[QUOTE=czhunter;510869]A nejen hry, co máme profi SW v práci (Catia, Icem Surf, Alias, ...), tak jsou tyto náročné aplikace taky všechny jednovláknové (jen když mají třeba renderovací modul, tak ten je vícevláknový).
Proto taky máme šestijádrové 3,4GHz Westmary, které mají naprostou většinu výkonu (pro nás) nevyužitelnou.[/QUOTE]
To je potom obrovská škoda, když máš možnost využít takový výkon a nemáš jak.
xxviktor (406)|4.8.2012 16:41
Netaktuju. Mám raději stabilní počítač, který ani při třicítkách v bytě nekolabuje kvůli přehřívání. Přidaný papírový výkon a čas investovaný do piplání se v Biosu mi za to nestojí. Mám Q6600 a pořád ho nejsem schopný vytížit (pokud teda nepočítám hry). Proč teda taktovat? Docela by mě zajímalo, co dělají místí overclockeři, že potřebují tolik výkonu. Pokud máte taktování jako koníček, tak to chápu. Ostatní, co tvrdí jaká je to nutnost a jak se běžně dostávají do situací, kdy potřebují každý MHz navíc, mě alespoň pobaví :) Osobně mi stejně přišla pro každou normální práci jako největší brzda pevný disk. Nemám počítač na to, abych na něm pouštěl SuperPI. Jako programátorovi mi stačí Visual Studio, občas něco na virtuálu a svátečně konverze videa. Jakmile mi přestane stroj stačit, tak přetaktování už by to stejně nezachránilo. Taky mě docela baví pořád číst to klišé "výkon navíc zadarmo". Pokud si koupím chladič za 1500, který bych jinak vlastně nepotřeboval a dražší desku, tak to je podle vás co?
George eLzyx (85)|4.8.2012 16:52
[QUOTE=xxviktor;510880]Pokud si koupím chladič za 1500, který bych jinak vlastně nepotřeboval a dražší desku, tak to je podle vás co?[/QUOTE]
investice do životnosti? :notsure
Dnes a denně vídám pochcípané low-end mainbardy, větráčky, či zdroje staré ani ne 3 roky. A to na nich ani nebylo taktováno, ani neměli nějak zvlášť vytížení co do délky běhu. Moje přetaktované PC běží v podstatě denně 10h. Mainboard je 4 roky starý (nebýt nekompatibility s novým zdrojem, tak slouží dál).
Ony ty dražší desky nejsou jen o tom, že je v BIOSu víc položek souvislých s taktováním. Jsou tam použity lepší součástky, lepší PCB, lepší chlazení, mají lépe navrženy napájecí kaskády (s tím souvisí delší životnost komponent krmených z mainboardu, ale i stabilita PC).
Chladiče nejsou jen o tom, že jsou větší a víc uchladí - je to i o provedení spon (neprohýbá tolik desku - i když zde je to spíše nutností, kvůli nadměrné hmotnosti chladiče), přítlaku na CPU, ofuku okolních komponent. Nezanedbatelným přínosem je i tichost v případě "kancl" práce či browsení po webu (CPU se při nevytížení automaticky podtaktovává). U těchto drahých chladičů potěší i dlouhá životnost - výrobci pro ně dělají nové spony, takže s novou paticí nemusím kupovat nový chladič. (BOX je ve většině případů nepoužitelný i pro nepřetaktované PC)
Zdroje nejsou jen o Wattech, resp. výkonu, ale o rezervě, o kvalitě součástek, stabilitě napětí (to má vliv na životnost všeho běžícího v PC).

PS: stejně tak se můžeme my přetaktovávači zeptat tebe - pracuješ pro NASA, že potřebuješ 100% stabilitu a nestačí ti 99% ?
xxviktor (406)|4.8.2012 17:17
Já zas vidím denně počítače, co běží klidně měsíc v kuse (mezi restarty) několik let s box chladičem a low-end mainboardama bez jedinýho problému, než se prostě vymění kvůli nedostatečnému výkonu. Drahé desky sice mají kvalitnější součástky, ale vyplatí se ti tu desku o tolik přeplatit jen kvůli kvalitnějším součástkám? I deska střední třídy bez problémů několikrát přežije dobu, po kterou ji budeš používat, než si koupíš něco lepšího. Pokud nekupuješ vyloženě to nejhorší, co je na trhu, jsi v pohodě i tak.

Stabilita i rychlost jsou naprosto odlišné věci a ano. Raději budu mít zkompilováno o dvě sekundy později než aby mi uprostřed práce chcíp počítač a já o tu práci přišel.
CyberDeath (49)|4.8.2012 20:47
xxviktor : Zadarmo to rozhodne neni hlavne ne v extremnich pripadech kdy chladis vodou (jako ja) , ovsem je to jedina moznost jak ziskat vykon navic ktery na trhu zatim neni , stabilita no ... rekneme to takhle jakse to podari vyladit tak vydrzi i nekolik dni prevodu videa pri teplote mistonsti nad 30°C :-) takze asi tak ke stabilite.

George eLzyx: plne souhlasim , ale i lowend ma sve misto na trhu a kupu jej. Do sestav na internet atd ... kde bezi po dobu zaruky pak zdechne a vymeni se cele :-D ... je to kupodivu financne efektivnejsi (i vzhledem k vykonu) nez nakupovan deseky a komponenty s 5tiletou zarukou .

xxviktor : Nejelvnejsi desky maji sve opodstatneni , ale s pribivajicim vekem roste riziko chyby rychleji nez u desky kvalitnejsi ale zase na druho ustranu nesmi byt uz moc kvalitni (prilis ruznych blbosti na desce), pak se zase zvysuje riziko chyby diky preplacanosti danych desek. Jo uz te vidim jak sedis doma s box chladicem .
Neremegere (0)|4.8.2012 21:31
Důvod, proč jsme taktovali první Pentia a K-5 byl ten, že téměř každý Mhz byl znát...

Důvod, proč jsme taktovali první Celerony byl ten (krom Unreala, Quaka II-III), že v plovoucí čárce (hry) podávaly takto větší výkony, než několikanásobně dražší plnohodnotná Pentia II...

Důvod proč bych taktoval dnes je stále značná absence multithread aplikací, ale nedělám to, asi jsem zlenivěl, možná "vyrostl" a "zakonzervoval", takt C2D kolem 2,8Ghz mi stačí a nějakou tu minutku/hodinku navíc raději přetrpím s tím, že mi při letních teplotách nezamrzne pc a nezačnou vypadávat textury...
Neremegere (0)|4.8.2012 21:39
Mimochodem proti taktování v dnešní době svědčí obvzláště velikost chlazení/hlučnost - pamatujete si chladič na Woodoo2, či 486??? Óda na větráček...
xxviktor (406)|4.8.2012 22:57
Jinak k stabilitě a životnosti - myslíte, že taktováním prodloužíte životnost komponent? :) Ano, pokud je na desce víc blbostí, je tam víc věcí, co se můžou rozbít. Jinak se opět dostáváme k otázce - k čemu ten výkon konkrétně potřebuješ, aby ti stálo za to se v tom několik dní hrabat? Pokud tě to baví, tak prosím. Jen mi neříkej, že je to pomalu nutnost. Co děláš tak šíleného, aby jsi k tomu potřeboval "každej MHz"? Jinak i ten lowend vydrží čtyři až pět let. Po té době stejně vyhodíš i tu über přetaktovanou mašinu, protože je výkon slabý a provoz neekonomický. Ano, sedím doma s boxem a myslím, že ani v počítači v práci rozhodně nemám žádnou Noctuu. Stejně mám většinu času sluchátka, takže neřeším.
Neremegere (0)|4.8.2012 23:07
Mimochodem, když jsem u té nostalgie...

Vzpomínáte na ty peklostroje zvané Duron (první generace)? Nebo podobně modifikovatelné Radeony 9600 (@9800)?

Prostě dnes přetaktovávání (a jiné modifikace) jaksi ztrácí na významu, přidaná hodnota je v rámci chyby měření a finanční výhoda je velmi diskutabilní - výrobci se až na občasné úlety už dnes snaží nekonkurovat sami sobě...
George eLzyx (85)|4.8.2012 23:47
xxviktore - taktování pro dailyuse je otázka hodiny-dvou. U Intelu zvedám postupně násobič, dokud opět nenarazím na strop (ať už se zvednutým napětím, nebo bez něj). Až na něj narazím, sundám násobič o půlku, nebo o celou = mám předpoklad ke stabilnímu přetaktovanému PC. U AMD zvedáš FSB opět dokud nenarazíš na strop, až na něj narazíš sundáš 5MHz dolu a opět máš předpoklad ke stabilnímu přetaktovanému PC. Pak spustím nějakou zátěž CPU - buďto utilitu, nebo na zkrácení chvíle nějakou hru.
Nevím, kam na to lidi chodí, že přetaktování je otázka dní.
K té otázce k čemu je to potřeba - je to potřeba asi stejně jako výkonnější motor u auta. Taky bychom všichni mohli jezdit v autech se 30PS :turtle, ale proč? Já mám 250PS, přestože vím, že je použiji jen občas. Jenže pak potřebuješ rychle předjet náklaďák, co za sebou sype kamení a těch 250kobyl se sakra hodí. Nemluvě o komfortnosti toho výkonu.
Stejné je to u výkonu CPU. Ve wordu, excelu to nepoznám, ale pak třeba hraji nějakou hru a jsem rád, že ji můj HW je schopen provozovat na min. 30FPS (60avg. FPS). Bez OC by ta minima spadla třeba na 25FPS = snížení komfortu hraní.
George eLzyx (85)|5.8.2012 00:04
[QUOTE=xxviktor;510906]Po té době stejně vyhodíš i tu über přetaktovanou mašinu, protože je výkon slabý a provoz neekonomický. [/QUOTE]
no, pokud řešíš PC je pro sebe, tak asi ano. Pokud řešíš PC v rámci rodiny, tak tu "über přetaktovanou mašinu" posuneš o level níže - dětem, manželce, rodičům, prarodičům ... Třeba moje babička aktuálně provozuje 3GHz P4 na OC ASUSu (na model si teď nevzpomenu). Celá mašina je stará téměř 10let. Že je to vykopávka? Je, ale kdybych tenkrát koupil třeba 2GHz celera, tak se jí teď budou kousat i flashe na webstránkách. Kdybych koupil tenkrát horší mainboard, tak bych se připravil o možnost jej osadit dvoujádry (po nějakém pokukuju na aukru) a tím se té mašině opět prodlouží životnost. Kdybych tenkrát nekupoval špičkového značně předimenzovaného Fortrona, tak by to třeba už dávno vyhořelo. Že je provoz takového žrouta neekonomický? Jak se to veme - babička to PC pouští na hodinku denně - za jak dlouho by to sežralo 5000Kč potřebné na nákup nového HW?
CyberDeath (49)|5.8.2012 02:41
George eLzyx : 500,- by to asi zralo hodne dlouho kdyz tohle je skoro prumerna spotreba meho PC za mesic :-D

xxviktor : Kdo rika neco o prodluzovani zivotnosti pri OC ? To je snad spis naopak ne ? Ale pokud se dodrzi max bezpecne napeti atd tak ty soucastky stejne prezijou dany PC a driv nez by odesly je davno mas vymene a nekomu pak treba slouzi v obyc PC klidne nekolik let jak psal uz eLzyx

Neremegere : na 9800 se predelavaly 9500Pro ... 9600 mely jine cipy.
czhunter (775)|5.8.2012 07:37
[QUOTE=George eLzyx;510909]Stejné je to u výkonu CPU. Ve wordu, excelu to nepoznám, ale pak třeba hraji nějakou hru a jsem rád, že ji můj HW je schopen provozovat na min. 30FPS (60avg. FPS). Bez OC by ta minima spadla třeba na 25FPS = snížení komfortu hraní.[/QUOTE]A v tom je právě ten skrytý trik OC (i tuningu aut). Ty _občas_ potřebuješ výkon, ale kvůli tomu _pořád_ snižuješ životnost stroje, zvyšuješ spotřebu atd.
U PC je to ještě jakž takž nastavitelné, pokud ti stále fungují šetřící funkce.

Další společný problém overclockingu i tuningu je, že snižují hodnotu stroje, zejména u větších zásahů. Takže ty to koupíš, pak do toho peníze valíš, a když to chceš prodat, má to menší hodnotu, než kdybys na to vůbec nešahal. Protože když jsi do toho "rýpal", tak je to "zprasený" a nikdo to nechce.

Kdybych prodával nějakou komponentu, tak bych do inzerátu radši nepsal, že byla přetaktovaná. Až tak populární to je ...
návštěvník Petr (0)|5.8.2012 10:36
Taky pridam svou trosku do mlyna: Prave pisu ze sveho 5,5 roku stareho pocitace, ktery ma v sobe Core2Duo E6300, pretaktovane z 1,86 na 2,8 GHz. To je 50% vykonnostni narust. Rad a pomerne casto hraju hry. Pokud bych zustal u zakladni frekvence, vice nez 2 roky zpet bych musel kupovat novy pocitac, prinejlepsim novou desku, procesor a pameti.
Takhle stacilo jen pred tremi lety rozsirit pamet ze 2 GB na 6 a pred 2,5 lety koupit novou grafickou kartu za cca 3 tisice. Pred par dny jsem na tom dohral Crysis 2, ARMA II na tom nebezi extra svizne, ale nad 20 FPS se drzi statecne. Ostatne jako i jine narocne kousky. Jedina investice "navic", kterou jsem udelal, je AC Freezer za 5 stovek. Deska je mainstream Gigabyte, zdroj Enermax Liberty 500W. Ten je asi nejkvalitnejsi komponentou PC, ale ten bych koupil i bez taktovani, nebot pokud jde o stabilitu a zivotnost, kvalitni zdroj je nutnost.
George eLzyx (85)|5.8.2012 10:46
[QUOTE=czhunter;510915]A v tom je právě ten skrytý trik OC (i tuningu aut). Ty _občas_ potřebuješ výkon, ale kvůli tomu _pořád_ snižuješ životnost stroje, zvyšuješ spotřebu atd.
U PC je to ještě jakž takž nastavitelné, pokud ti stále fungují šetřící funkce.[/QUOTE]
samozřejmě nechávám běžet šetřící funkce, bez nich by to dlouhodobě provozoval jen blázen, nebo akcionář ČEZu. A u auta máš taky šetřící funkci - nohu :D

ad cena po úpravě - u PC to vrátíš do defaultu a prodáváš tak jak to je. U auta to tu cenu nesníží, pokud jej máš upravené od renomovaného úpravce (AMG, Alpina, Heico, Hirsch ...). Pokud si to někdo nechá zbastlit od nějakého garážníka, tak tu nedůvěru v úpravu chápu.
Ivo Mašek (507)|5.8.2012 10:48
Kdysi, v 90-tých letech jsem přetaktovával. Bylo to dobrodružné, byla to neprobádaná oblast, byl to mnohdy nervák :D . A když se to povedlo, tak to byla bomba. Dneska už to neprovozuji. Prostě si postavím mašinu z takových součástí, abych se v tom nemusel už hrabat. No a za pár let si to zopakuji.
mamlasos (0)|5.8.2012 13:07
Přetaktovat ? Aby to mělo o 20% větší výkon a o 50% spotřebu ? Stejně, když už PC tak se dneska kupují hlavně notebooky a u těch je takování trochu... problematické. Buď to ani nejde nebo se neuchladí nebo... a proč to vlastně dělat ? Když kupuju stroj,tak ho koupím takový aby na to na co ho potřebuji s rezervou stačil.
durib (1141)|5.8.2012 13:16
Ano, má-li to smysl. Napětí nezvedám, měním vždy jenom frekvenci. Nárust výkonu musí odpovídat, jinak to vrátím zpět. Nejvíce taktuji CPU, u AMD ještě HT a pak občas GPU.
Na notebooku prozměnu snižuju napětí CPU kvůli spotřebě.
Neremegere (0)|5.8.2012 13:26
CyberDeath: Díky za opravu, máš pravdu, už je to nějaký pátek...

No chlapi, mě to prostě děsí. Nesáhnu teď na procesory s minimálně 1/4kg chladiči a cihloidní konzervované grafiky (tak dnes vypadá mainstream), ale zaměřím se na paměť. První DDR ještě neměly žádné chladiče a jejich výhřevnost byla téměř zanedbatelná i v případě, že jste zvýšili FSB a oc. procesor. Dnes seženete bez chladiče i DDR 3, ale zkuste na ně v zátěži sáhnout, nedejbože snižovat latenci/zvyšovat takt, napětí - i na standartně chlazených modulech pak můžete ohřívat kafe - a není daleko doba, kdy budou větráčky nutné i tady... Kdysi měl owerclocker v bedně tři větráky (zdroj, procesor, grafika), dneska aby jich měl deset... Vzhledem k tomu, že i Intelu je to prostě pořád "to staré dobré Pentium Pro" - vidím "pokrok" se stále větším despektem a poohlížím se po sofistikovaných ION, Tegra aj. systémech...
Neremegere (0)|5.8.2012 14:07
George eLzyx: A ty jsi taktoval P4??? Ty jsi dobrý šílenec, to topidlo mi ani nepřipomínej... S P4 něco umřelo...
VencaX (3686)|5.8.2012 14:18
[QUOTE=Neremegere;510958]George eLzyx: A ty jsi taktoval P4??? Ty jsi dobrý šílenec, to topidlo mi ani nepřipomínej... S P4 něco umřelo...[/QUOTE]

Já ti teda nevím, ale sám jsem měl P4 Northwood a neměl jsem s teplotami problémy i s box chladičem a i nějaké to taktování bylo možné - jen na nějaké větší taktování bylo potřeba (jako je dnes už běžné) dokoupit lepší chlazení. Prescotta jsem teda neměl, ale slyšel jsem, že s nimi to prý bylo teplotně horší.
George eLzyx (85)|5.8.2012 14:44
[QUOTE=;510957]První DDR ještě neměly žádné chladiče a jejich výhřevnost byla téměř zanedbatelná i v případě, že jste zvýšili FSB a oc. procesor. Dnes seženete bez chladiče i DDR 3, ale zkuste na ně v zátěži sáhnout, nedejbože snižovat latenci/zvyšovat takt, napětí - i na standartně chlazených modulech pak můžete ohřívat kafe [/QUOTE]
ačkoliv mělo dojít s nástupem DDR2 pamětí k snížení spotřeby, tak bych řekl, že jsou o nějaký ten wattík žravější a DDR3 ještě víc. Nicméně vše v jednotkách wattů. Že víc hřejí může být způsobené i menším pouzdrem samotných paměťových čipů - nemají tak dobrý rozptyl tepla a tak je zapotřebí na ně lípnout chladič.
Georginek (2957)|5.8.2012 14:56
Ja taktuju. A proc taky ne. Ten rozdil vykonu je znat. Ten cas ztraveny ucenim, zkousenim, nastavovanim a testovanim se brzo vyplati v podobe porce vykonu navic. Rozdil ve spotrebe je minimalni.
Neregistrovaný (0)|5.8.2012 15:21
Ja posledni dobou spis resim hlucnost nez vykon, jesteze uz vsechny procesory maji samopodtaktovavaci technologie. Kde je doba kdy clovek rezal ziletkovym nozem do Bartonu, propojoval mustky vodivim lakem a pak editoval bios a nakonec mel na desktopu nejakou podporu zmenu nasobice z windows :)

Mam core i5 2500k co bez problemu jde na vzduchu na 4.5Ghz bez zvyseni napeti, ale nejak sem se pristihnul, ze sem se posledni pulrok (po vymene desky) nedostal k tomu to nastavit. Taktovani neni co bejvalo, vykonu je prebytek a nejak to ztraci smysl.
Neremegere (0)|5.8.2012 15:36
George eLzyx a VencaX: Pořídit si P4 mohl jen šílenec (který prakticky nevěděl, co s penězma), ty procesory neměly a nemají nic. Spotřeba a výhřevnost děsivá, nehledě na výkony - není divu, že bylo nutné upravit jejich takt, když nemohly konkurovat tehdejším, podstatně levnějším, Athlonům - Pentium si tehdy pořídil jen zavilý fanoušek Intelu...

Imho Georgi eL. - to se jako nestydíš dát babičce pro její využití (1/4) žravý přímotop, který pojem "efektivní nakládání s výkonem" neviděl ani z vlaku? Jak to má chudinka z důchodu platit?... Nejsi náhodou ty sám takový Nexus - P4???
Ivo Mašek (507)|5.8.2012 17:20
[QUOTE]Pořídit si P4 mohl jen šílenec (který prakticky nevěděl, co s penězma), ty procesory neměly a nemají nic. Spotřeba a výhřevnost děsivá, nehledě na výkony - není divu, že bylo nutné upravit jejich takt, když nemohly konkurovat tehdejším, podstatně levnějším, Athlonům - Pentium si tehdy pořídil jen zavilý fanoušek Intelu...[/QUOTE]
:D:D To přece nemůžeš myslet vážně. Pentium_4 jsem vlastnil a je pravda, že hřály. Je také pravda, že když se pochroumal chladič, tak ty Pentia snižovaly frekvenci, až se zastavily úplně. Ale defacto je nešlo oddělat. U těch procesorů od AMD, které hřály také hezky, když ti odešel větrák, tak během dvou vteřin to zaplápolalo a šlus, konec. Šel jsi si koupit nový (v lepším případě - mnohdy se s tím následkem svezlo i cosi dalšího). Kdyby jsi náhodou nevěděl, o co se tehdy (zdůrazňuji tehdy - neb tu připomínáš staré časy) jednalo, tak mrkej:





A co se týče zavilých fanoušků Intela, tak ono v té době si pořídit na zpracování videa a vůbec pro práci s AV/TV technikou bylo jediné rozumné (a jediné možné) právě Pentium.