reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pár otázek...

split (6)|12.8.2012 11:55
Ahoj,

predem se omlouvam za svou technickou negramotnost, ale zajimaji me nektere otazky. Snad nebudou urazet :)

1. Zajima me proc jeden textovy soubor (*.txt) ve Win s informaci "1" Ma size: 1 bytes (1 bytes) a zaroven size on disk: 4,00 KB (4 096 bytes) ? Souvisi to nejak s informaci, kde na disku se soubor nachazi? Nebo info o souboru etc (datum vytvoreni, info o kapacite...) ? A jestli jo, kam se tato data ukladaji? A jak? :D

2.Je samotne "odposlouchavani" dat a nasledne ukladani na soukromy disk pres Wireshark (Ethereal) na verejne pristupne wifi siti nezakonne?

Další otázky, které mě budu zajímat budu pokládat časem zde, díky moc za spolupráci :)
j.albi (476)|12.8.2012 20:22
Místo kladení podobných otázek to doporučuji nastudovat.
1. Minimum co může soubor zabrat je 1 cluster a to je právě ty 4 kila. Soubor etc? Snad adresář etc v Linuxu případně složka etc ve Windows? I když složka = adresář.
2. Odposlech patrně bude legální (právník by možná nesouhlasil), pokud nebude prolomeno žádné heslo nebo šifrování. Každopádně je to neetické.
split (6)|12.8.2012 22:06
[QUOTE=j.albi;511576]Místo kladení podobných otázek to doporučuji nastudovat.
1. Minimum co může soubor zabrat je 1 cluster a to je právě ty 4 kila. Soubor etc? Snad adresář etc v Linuxu případně složka etc ve Windows? I když složka = adresář.
2. Odposlech patrně bude legální (právník by možná nesouhlasil), pokud nebude prolomeno žádné heslo nebo šifrování. Každopádně je to neetické.[/QUOTE]

Diky moc, asi mrknu na nejakou literaturu no. Soubor etc jsem nemyslel. Myslel jsem info o souboru, etc. (ve smyslu atd.) Když jsem se ptal, jestli ten zbytek dat k textaku obsahuje prave info o souboru, datum a cas vytvoreni, kde se soubor nachazi, ETC.

A ten 1 cluster ma ty 4 kila?

JINDE MI BYLO ODPOVEZENO LEPE:

1 byte je velikost samotnyho souboru, ale abys jej ulozil disk, potrebujes vice mista, ten soubor musi mit nejakou hlavicku a info o souboru - jak je velkej, kde je ulozen, jaky ma priznaky (jen pro cteni, skryty), cas, kdy byl vytvoren, zmenen...
Cast tech info je primo v tom souboru (v hlavicce toho souoru) a cast je ve FAT tabulce
j.albi (476)|12.8.2012 22:26
Jednoduché vysvětlení clusteru je na Wikipedii a tady je souborový systém. Veškeré informace o souboru jsou uloženy v tabulce. Tyto informace se nezapočítávají do celkové velikosti souboru. Na jeden cluster nejde uložit více souborů než jeden, i kdyby se tam velikostně vešly. To znamená, že soubor o velikost 1B zabere 1 cluster (4 kB), stejně jako soubor o velikosti 1kB, 2kB, 3kB a nebo 4kB.
durib (1141)|13.8.2012 01:52
[QUOTE=split;511601]JINDE MI BYLO ODPOVEZENO LEPE:[/QUOTE]
Sice více větama, ale špatně. Velikost toho bloku si volíš při formátování. Standartně je to 4 kB, můžeš tam dát i jiné (zkus naformátovat třeba flash disk přes tu windows utilitu a uvidíš).
Pro ověření napiš 1 znak do *.txt a ulož to na různě naformátované média. Prostor, který se vyhradí tomu souboru bude vždy celočíselným násobkem alokační jednotky. U jednoho znaku pak nejmenší možný.