reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Noctua NF-P12 PWM

Paullik74 (149)|15.8.2012 10:39
Zdravím,
nevíte, zda se dá v českých končinách pořídit tohle nebo něco podobného?? Prostě 4pin molex to 4pin FAN.
http://www.evercool.com.tw/categories/global/cables/fancablesadapters/ec-df002/ec_df002.php

Mám doma 3x uvedenou Noctuu a moje základovka má pouze 4pin CPU FAN a 4pin SYS FAN. Zatím to mám vyřešené přes rozdvojku, které jsem dostal přímo k ventilátorům ale problém těchto rozdvojek je ten, že jedna část nepodporuje PWM (jsou tam pouze 3 piny). Tahle rozdvojka by byla přesně to, co potřebuji. Ovšem se mi nedaří ji v žádném z obchodů nalézt.

Nevíte někdo prosím?? Popřípadě měl bych se bát objednání z této stránky??
http://www.directron.com/ecdf002.html

EDIT: Aha, moje chyba, nevšiml jsem si, že ten z toho molexu tam má taky pouze jeden komplet 4pin. Nicméně otázka zůstává, jestli je tedy možné sehnat něco takového??

EDIT 2: Tohle už vypadá správně.
http://www.xoxide.com/phobya-adapter4pin-pwm30cm-black.html
Takže tohle akorát bych to koupil 3x.

EDIT 3: Zapoměl jsem uvést, že jak to mám teď přes ty rozdvojky, tak ty větráky, které vedou ze SYS FAN mají problém se po zapnutí počítače rozběhnout. Když na ně koukám, tak mají snahu se roztočit ale nestačí to. Musím vždycky v BIOSu vypnout regulaci otáček (aby jeli naplno - 1300 RPM - začne to pěkně hučet O:-)) na SYS FANu a pak se rozběhnou, potom můžu zase hodit regulaci otáček na NORMAL a po restartu, když už jsou oba větráčky rozběhnuté, se prostě jen zpomalí a vše jede jak má.
hugostieglitz (907)|15.8.2012 12:03
kup dvakrát molex-4pin a použij pájku-tohle je věc kterou dělá můj desetiletý syn v kroužku běžně
nebo to objednej čekej až to přijde a zaplat cenu zboží + 150.- ppl nebo poštu
zsdx (2098)|15.8.2012 12:39
A toto? Vypada, ze je zapojeno vse, byt je 2x; musel bys poridit dva kousky.
Paullik74 (149)|16.8.2012 09:07
U tohohle bych měl nejspíš stále problém s tím, že by měli větráčky problém se roztočit. Chtěl sem něco s tím napájením z MOLEXu. A našel jsem, také na Alze, dnes pro to pojedu.
http://www.alza.cz/kabel-napajeci-redukce-akasa-pro-synchronizaci-3-ventilatoru-d102639.htm
Děkuji za příspěvky. Ještě jsem přemýšlel nad regulátorem otáček, ale ty měly taky všechny jen 3 pinový konektory na větráky. Asi by to bylo zbytečný. Nicméně jestli by někdo věděl o nějakém kvalitním regulátoru, do kterého jdou zapojit i PWM větráčky, sem s ním, na ceně nějak nezáleží. V tomhle případě mi nevadí si připlatit za kvalitu :).
hugostieglitz (907)|16.8.2012 10:46
kevin00 (10238)|16.8.2012 12:40
robky (3195)|16.8.2012 12:43
[QUOTE=kevin00;511927]Redukce 2 x 12V + 2 x 5V: http://www.alphacool.cz/produkt/12V_Multi-Adapter_Molex_na_3-Pin_-_12-5V.html?arg1=0105[/QUOTE]

:notsure:notsure:notsure neviem, ale to tohto zrejme 4-pin nevopchá, či? :notsure:notsure:notsure
Paullik74 (149)|16.8.2012 15:46
Tak jo, mám toho dost :D, nevím si rady. Mám problém rozjet všechny větráčky. Ať to zapojuji jak chci, zapnu počítač, větráčky se roztočí ale hned se zase zastaví, a pokud se neroztočí tak PC pípá a pípá (mám zaplé FAN warningy).

Sestava:

Skříň: CoolerMaster Centurion 550 Silencio (http://pc-skrine.heureka.cz/cooler-master-silencio-550/)
Zdroj: Enermax NAXN ENP450AGT 450W (http://interlink.tsbohemia.cz/zdroj-enermax-naxn-enp450agt-450w_d127328.html)
Základní deska: Gigabyte GA-B75M-D3H (http://www.gigabyte.cz/products/page/mb/ga-b75m-d3hrev_10/)
Ventilátory: 3x Noctua NF-P12 PWM

Do CPU_FANu připojen CPU větrák. DO SYS_FANu připojena redukce http://www.alza.cz/kabel-napajeci-redukce-akasa-pro-synchronizaci-3-ventilatoru-d102639.htm. Jak sem psal výše, po zapnutí PC se roztočí ale hned zastaví a už se neroztočí. Mám dojem, že když sem vypl v BIOSu system fan controler (aby jeli větráčky naplno) tak se rozjeli všechny, ale samozřejmě v takovém stavu jsou dost slyšet, to nechci. Je tedy nějaká možnost jak to všechno rozšlapat rozumně tiše a aby tam fungovalo PWM?? Už mě nic nenapadá.
robky (3195)|16.8.2012 15:55
Čo trebárs Arctic PST ...
Paullik74 (149)|16.8.2012 16:02
Osobně si myslím že když mi nepomohla ta redukce, co mám, která napájí ventilátory přímo ze zdroje, tak se asi nerozběhnout ani přes toto, nebo jo?? Mohl bych to zkusit poskládat z těch rozdvojek co sem dostal k větrákům, to půjde. Tak já to zkusím.
Paullik74 (149)|16.8.2012 16:15
V Biosu v PC Health Statusu mám u CPU FAN SPEED CONTROL a SYTEM FAN SPEED CONTROL 4 možnosti, Norma, Silent, Manual, Disable. Teď to mám teda zapojené tak, že sem do jedné rozdvojky, do konektoru se 4 piny, připojil druhou rozdvojku, takže sem měl jednu 4 pinovou a dva 3 pinové konektory. V módu NORMAL se rozběhnou po zapnutí PC ale hned se zastaví a dál se nerozběhnout. V režimu DISABLE se rozjedou všechny na 1300 RPM. Kdybych to teď změnil na NORMAL a jen restartoval PC, větráčky by zůstali běžet, jen by se ztišili. Takhle to ale nechat nemůžu, člověk by musel při každém spuštění PC vlézt do BIOSu a změnit to prvně na DISABLE a pak na NORMAL. Takže na to musím vyzrát jinak. Ále jak?? :D
Paullik74 (149)|16.8.2012 16:45
Tak novej objev. Když zapojím redukci tak, jak mám, čili do CPU_FAN, tam kam má přijít větrák od CPU sem zapojil CPU větrák a do dvou zbývajících dva NOCTUA větráky. V Biosu režim NORMAL na CPU FAN SPEED CONTROL a rozběhnou se všechny větráky. Jeden samotnej NOCTUA větrák zapojím do SYS_FAN a ejhle, na režím NORMAL se nerozběhne ani sám. Jen na režím DISABLE. Jsem z toho jelen.
Paullik74 (149)|16.8.2012 16:55
Hm, tak sem to vyřešil, ale trochu zvláštně :D. Větrák od CPU sem zapojil do SYS_FANu a redukce tedy vede z CPU_FANu a všechny 3 NOCTUY v něm. A šlapou všechny v režimu NORMAL a hluk je taky v pohodě. Nevím, v čem byl problém. Asi ten SYS_FAN nestačil na ty NOCTUY. To mi ale nějak neleze do hlavy :D.
hugostieglitz (907)|16.8.2012 19:49
no já nevím jestli je tohle zrovna chytrý řešení,zapojit fan z cpu do sys fanu-radši si ted hlídej teploty cpu hlavně v zátěži
Paullik74 (149)|17.8.2012 09:16
No ja :-o. Ale co stím když ty Noctuy (zkoušel jsem dvě ze tří, pochybuju, že by ta třetí se rozjela) se nerozjedou v tom SYS_FANu %).

EDIT: Taky jsem si všim, že ten SYS_FAN konektorek na základovce má tři piny kratší jak ten čtvrtej. Zkusím se podívat jestli je to ukázáno i v manuálu.

EDIT2: Noo, nevím, zda je to kvůli tomu, co myslíte??

[ATTACH=CONFIG]26558[/ATTACH]
MB.jpg
zsdx (2098)|17.8.2012 09:43
Sys_fan je zjevne maskovany 3pin ;)
Paullik74 (149)|17.8.2012 10:00
To je potvrostvo :/ :D. Mám tu ještě jednu možnosto, jak to vyřešit. A to všechny 4 větráčky připojit na CPU_FAN. Ale jak to potom bude s výslednýma otáčkama?? CPU má max. 2000 RPM a ty Noctuy 1300. Mám dojem, že když sem tam měl zapojené 2x Noctuu a CPU tak mi to ukazovalo v BIOSu 1300 RPM, ale tak rychle se určitě netočili, pač NOCTUY nebyly slyšet, a ony když jedou na plno, což je 1300, tak slyšet jdou. Tak leda, že by se to rozložilo na všechny 3 a dohromady jeli na 1300. Je to možné??
hugostieglitz (907)|17.8.2012 18:50
[QUOTE=Paullik74;512017]To je potvrostvo :/ :D. Mám tu ještě jednu možnosto, jak to vyřešit. A to všechny 4 větráčky připojit na CPU_FAN. Ale jak to potom bude s výslednýma otáčkama?? CPU má max. 2000 RPM a ty Noctuy 1300. Mám dojem, že když sem tam měl zapojené 2x Noctuu a CPU tak mi to ukazovalo v BIOSu 1300 RPM, ale tak rychle se určitě netočili, pač NOCTUY nebyly slyšet, a ony když jedou na plno, což je 1300, tak slyšet jdou. Tak leda, že by se to rozložilo na všechny 3 a dohromady jeli na 1300. Je to možné??[/QUOTE]

zapojit čtyři větráky do cpu-fan je blbost-vem si plochou baterku a zapni do ni 4 žárovičky-budou jen doutnat a světlo žádný-proč si místo vymýšlení kravin nevezmeš pájku a nevyrobíš si tu rozdvojku molex-4pin-4pin?
robky (3195)|17.8.2012 20:03
[QUOTE=hugostieglitz;512067]zapojit čtyři větráky do cpu-fan je blbost-vem si plochou baterku a zapni do ni 4 žárovičky-budou jen doutnat a světlo žádný-proč si místo vymýšlení kravin nevezmeš pájku a nevyrobíš si tu rozdvojku molex-4pin-4pin?[/QUOTE]
Ja by som to ako blbosť nevidel - otázne je iba, či má doska dostatošne dimenzované napájanie cpu_fan, aby to utiahlo viac ventilátorov :notsure Ale ako pozerám, tie NF_P12 PWM majú iba 0,6W, takže krát 4= 2,4W ...... to imho doska dá bez problémov
Načo mu bude rozdvojka z molexu, keď má PWM vetráky, tiež netuším ...
hugostieglitz (907)|18.8.2012 08:17
-Zdravím,
nevíte, zda se dá v českých končinách pořídit tohle nebo něco podobného?? Prostě 4pin molex to 4pin FAN.-

taky nevím ale takhle zněl jeho první dotaz-a k těm větrákům-každý z nich má nějaký odpor-pokud je zapojí paralelně hrozí že odpálí desku-(ohmuv zákon)-kdysi jsem měl wolkmana (za komančů)a zapájel jsem troje sluchátka do sebe(3x300 ohmů)abysme mohli poslouchat tři najednou,a co se asi stalo-walkman odešel do západního něměcka-nevím jestli se to může stát i u moderní desky,ale paralelním zapojením se odpor sníží,a tudíž protéká více proudu
Paullik74 (149)|18.8.2012 10:44
No tak nakonec sem to udělal tak, že sem redukci zapojil do CPU_FANu (plus to bere napájení z MOLEXu), do té jediné větve, která má všechny 4 piny jsem zapojil rozdvojku (která má jednu větev taky úplnou - 4 piny - a druhou jen se třemi), kterou jsem obrdžel u větráčku, do úplné větve jsem zapojil CPU větrák, do té 3 pinové jsem zapojil noctuu. Do těch zbylých dvou větví z redukce (které mají 3 piny) jsem zapojil noctuy. Jedou všechny, v BIOSu RPM na 1300, ale počítač je tichej. Takže tak no. SYS_FAN je prázdnej.
robky (3195)|18.8.2012 17:17
[QUOTE=hugostieglitz;512109]-Zdravím,
nevíte, zda se dá v českých končinách pořídit tohle nebo něco podobného?? Prostě 4pin molex to 4pin FAN.-

taky nevím ale takhle zněl jeho první dotaz-a k těm větrákům-každý z nich má nějaký odpor-pokud je zapojí paralelně hrozí že odpálí desku-(ohmuv zákon)-kdysi jsem měl wolkmana (za komančů)a zapájel jsem troje sluchátka do sebe(3x300 ohmů)abysme mohli poslouchat tři najednou,a co se asi stalo-walkman odešel do západního něměcka-nevím jestli se to může stát i u moderní desky,ale paralelním zapojením se odpor sníží,a tudíž protéká více proudu[/QUOTE]

Na trhu sú aj ventilátory, ktoré majú odber 3 -5W (príklad).... ak by to dosky nezvládli, načo by sa vyrábali ?
Molex to 4-pin fan je IMHO blbosť ... pwm funguje ináč

@Paullik74: tak hlavne, že si to vyriešil bez nákladov ;) a k spokojnosti
Paullik74 (149)|18.8.2012 17:43
No náklady byly. Nějakých 120 kč za tu redukci a 30 za dovoz do Olomouce, kam jsem si to jel vyzvednout :D. A taky mě to stálo dost nervů! :D :)