reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Notebook v ceně 22 500 - 25 000 Kč

wojmirek (173)|22.8.2012 19:39
Primární požadavky: vysoký výkon

Zdravím,
potřeboval bych doporučit herní notebook, ikdyž převážná část mého trávení u něj bude mít pracovní záměr, jehož rozpočet by se měl pohybovat okolo částky 25 000Kč.
Půjde o úplnou náhradu za stolní PC, proto mezi má kritéria nepatří velikost displeje, výdrž baterie a stejně tak i hmotnost.
Plánuji do budoucna koupit televizi, kterou budu využívat jako monitor, jež připojím k notebooku. NB budu přenášet pouze výjimečně, proto mám na výběr z většího spektra daných modelů.
..Dále bych chtěl říct, že nemám moc velký přehled o tom, co nového se má objevit na trhu, takže váhám, kdy bude nejlepší doba koupě, nejvýše však čekám do vánoc, nejlépe ale ihned.

Teď už bych přešel k mým požadavkům, jež má NB splňovat. Určitě bych ocenil svižnost systému při práci. Pod pojmem
práce si představuji jednoduché programování (C++, C#..), práce s grafickými softwary (3DS MAX, PhotoShop), CryENGINE Editor,
kvůli škole také AutoCAD a jiné podobné programy. Samozřejmě bych vyžadoval co nejdelší životnost zařízení, dlouhou záruku, jenže vím jak to u NB chodí.
Hry budu hrát často, ale přestože jsem notebook označil jako herní, nebude to hlavní záměr. Každopádně mám zájem hrát novější hry (2011..) jako je TDU2, GTA5, Crysis3...

Předem moc děkuji za veškeré rady a doporučení.
VencaX (3686)|22.8.2012 20:45
No, většina nových modelů už dorazila, každopádně pár se jich k nám doplazí ještě během srpna, možná ještě něco v září. Do vánoc už se maximálně začnou osazovat "silnější" procesory (tím myslím, že budou tikat na frekvenci o 100 MHz vyšší...), ale nic moc nového už nepřijde.

Mým prvním doporučením by bylo cokoli z Asus G-série. Ještě donedávna (tak asi 2 týdny zpátky) jsem viděl skladem nějaký ten starší model. Mají výhodu hlavně v masivním chlazení a poměrně přijatelnou cenu. Sice je to obrovská krabice, ale to by podle popisu nevadilo. Nové modely ale začínají někde okolo 30K.

Rozhodně bych v tvém případě vzal něco aspoň s Nvidia GTX 650.

Takže z těch "rozumnějších" (tj. levnějších) notebooků by se dalo uvažovat nad
Lenovo IdeaPad Y580
Dell Inspiron 7520/7720 (bacha, 7520 má asi o 25% slabší grafickou kartu)
Asus N56Vz/N76Vz (tam cenově nevím, ještě nedorazili k našim velkým prodejcům)
MSI GE60/GE70 ("lepší" GT-serie už je cenově dost přes) - GT70 v recenzi má "pouze" Core i5 procesor.

Jelikož jde o "výkonné notebooky", tak hlavní bude asi chlazení. Podle recenzí vychází chlazením nejlépe asi Lenovo Y580, Inspiron 7720 a MSI GE70. Teplota CPU ve stress testu se u nich pohybuje okolo 90°C v obdobné konfiguraci. U ostatních se CPU dostal až k 95°C. Grafická karta tak nestrádá, tam jsou teploty většinou okolo 80°C. Pokud bude notebook na stole a budeš k němu mít třeba i externí klávesnici, tak by tě nemuselo trápit, že z notebooku sálá teplo do klávesnice (jako je tomu prakticky u všech dnešních takto výkonných notebooků). Tím trpí zrovna Y580 zvlášť ve středu těla notebooku. Ze silnějšího Inspironu dokonce z větší části těla. N56Vz je na tom s tímhle neduhem o něco lépe, ale teplota CPU u něj vyběhla až na 97°C. GE60 je na tom podobně.

Y580 trpí ještě jednou věcí a to umístěním pevného disku. Ten se totiž vlivem okolních komponent ohřívá až nad 50°C. Disky by měly zvládat i 60°C, takže to extrémně nevadí, ale přeci jen. Ale je zajímavé, jak Y580, ačkoli je to jen 15" notebook, dokáže držet s chlazením komponent krok se 17" modely a ještě k tomu mít výkonější komponenty (silnější grafická karta).

Každopádně tě musím upozornit, že tyhle notebooky se klidně po 2 letech můžou odporoučet. Je to dané tím, že v sobě mají topící komponenty a teplo zrovna nedělá elektronice dobře.
wojmirek (173)|22.8.2012 21:32
Moc děkuji za rozsáhlou odpověď.
Z uvedených mě asi nejvíce zaujal model od MSI GE70 .. verze, která má pouze o malý poznatek vyšší cenu, než jsem uvedl.
Tady je: http://www.alza.cz/msi-ge70-0nc-042cz-d334596.htm

Na první pohled určitě nevypadá špatně ani výkonem ani designem. Jenže jak je to v praxi? máte někdo zkušenost?
Ještě si přečtu nějaké recenze.

Jinak co myslíte, je MSI dobrá volba?
Díky.
VencaX (3686)|22.8.2012 21:47
Čím MSI jako značka neoplývá, to je kvalita. Já MSI nemám rád, protože jsem s jejich výrobky měl vždycky jen problémy. Základní deska u Semprona 3000+, pak dvě grafické karty, známého notebook, pár dalších, co se ke mě dostalo... ale to jsou jen mé zkušenosti s konkrétními produkty.

Podle recenzí nevypadá špatně, výkonově je na tom jako jakýkoli jiný notebook s i7 3610QM a GTX650M - na notebookcheck.com se dá dohledat hodně k výkonu - dost se dá najít ve FAQ/Tips/Technics, jsou tam i tabulky pro srovnání karet. Chlazení nevypadá na první pohled škaredě, ale raději bych ještě viděl nějakou recenzi modelu s i7, jen pro jistotu. Právě u MSI bych se bál toho, že by mi po dvou letech těsně po záruce na tom notebooku něco odešlo.
wojmirek (173)|22.8.2012 22:20
Aha díky, takže kdyby jsi se měl rozhodnout mezi MSI GE70 a Dell Inspiron 7720 (výkonem se jak říkáš asi moc lišit nebudou) tak jaká by byla tvá volba?
Dell ? ..Má lepší pověst jako MSI co se kvality týče?

Ano, taky se bojím zákonu schválnosti (závada ihned po záruce). O to víc na něj přitlačím, dokud bude v záruce, zkrátka z něj vytěžit maximum včas.
VencaX (3686)|22.8.2012 22:49
No, Dell sice celkově má daleko lepší pověst, ale Inspiriony na tom až tak dobře nejsou. Srovnal bych ho s průměrným multimediálem. Určitě bych mu ale věřil víc než MSIčku. U Dellu se ti to aspoň trochu může vykompenzovat tím, že máš NBD záruku od výrobce na 2 roky. Jde myslím i přikoupit další rok dva navíc, ale jak to pak vychází cenově bohužel nevím.

Výkonový rozdíl bude prakticky neznatelný.

Já osobně bych vzal Dell, možná i tím, že jsem na MSI skoro až alergický. Teď jediné co, tak mám v desktopu grafiku, ale na desktopu skoro nejsem (většinou pouze záloha notebooku), takže se zatím nějak drží. Vlastně jediný důvod byla levná koupě od známého. Bohužel na tyhle nové notebooky jsem ještě neměl čas se podívat do showroomu, takže se můžu řídit jedině recenzemi...
wojmirek (173)|22.8.2012 23:16
Na zmíněný Dell jsem bohužel neviděl moc recenzí a určitě né českých. Dočetl jsem se ale, že tomuto modelu chybí podsvícená klávesnice. Jedná se pouze o malou drobnost, ale i tak by se mi podsvícení hodilo.

Předpokládám, že i přes vysoké teploty je z "tvé nabídky" LENOVO nejkvalitnější notebook po všech stranách. Psal jsi, že má dokonce i výkonnější komponenty než výše uvedený Dell a MSI, proto nemám důvod ho nijak zatracovat a třeba se můžu rozhodnout právě pro něj. Když pročítám recenze, tak pouze malá část jeho uživatelů (Y580) je nespokojena.

Vím že má otázka tu určitě nebude poprvé, ale nějaké osobní výhrady k tomuto notebooku LENOVO Y580 máte?
Díky.
VencaX (3686)|22.8.2012 23:41
Klávesnice u toho Dellu není podsvícená, ale myslím, že GE řada MSI také nemá podsvícenou klávesnici. Každopádně u Dellu je volitelná (tj. lze dokoupit za cca 2000,-).

Y580: Osobně mám výhrady akorát k těm teplotám HDD (který je prostě na "špatném" místě a tak je ohříván teplem uvnitř notebooku) a vysokým teplem vycházejícím z prostředku těla notebooku. Podle recenze na notebookcheck.net se teplota uprostřed těla notabooku dostane až na 52°C v plném zatížení. Holt ta i7 topit umí...
Zpracování je slušné, chlazení také, zvlášť pak na 15" model a oproti MSI i Dellu má silnější grafickou kartu (GTX660M). Navíc ta podsvícená klávesnice.


EDIT: Pár lepších notebooků by se asi sehnalo, ale pokud to má být opravdu náhrada za stolní a chceš na tom i v budoucnu hrát novější hry, pak bych nebral určitě nic méně, než GTX650M, možná ještě GTX560M, pokud by se ještě někde objevil Asus G53/G74, což by byla výborná volba.
Pro nižší teploty by bylo ještě možné koupit model s i5-3210M, ale tím se zase připravíš o výkon na procesoru.
wojmirek (173)|22.8.2012 23:54
Jo aha.. A co si myslíš o kvalitě tohoto notebooku? Vím že se to nedá tak určit, ale myslíš, že Y580 na tom bude líp než GE70 a 7720?
Tzn. oddálí se u LENOVA poruchové období oproti MSI a Dell, nebo díky vysokým teplotám to je vskutku nepravděpodobné? Vím že je tohle čistě individuální záležitost, ale zajímal by mě osobní názor, děkuji.
VencaX (3686)|23.8.2012 00:01
No, já se nemůžu zaručit za nic. Prostě nemůžu říct, jak dlouho ten notebook vydrží fungovat. Je to hodně individuální. Když se natrefí na kus. Když se trefíš, tak ti třeba MSI vydrží 3,5 roku a když se netrefíš, notebook 3x pošleš na reklamaci a je jedno, jestli to bude Lenovo, Dell nebo MSI. Notebooky se už stávají spotřebním zbožím a tam to prostě tak chodí. Tak jako tak ty komponenty produkují velké teplo a jak jsem psal, elektronika většinou teplo moc ráda nemá (zkracuje se životnost komponent,...). Pak ještě záleží třeba na kvalitě použitých součástek a dalších věcech. Holt jsou to jen stroje.

EDIT: Zapomněl jsem odpovědět na tvou otázku :D
No podle toho, že se procesor hřeje na nižší teploty bych usoudil, že by mohl vydržet dýl. Možná bych se trochu bál o disk, ale tam nevím. 50°C by měl přežít bez újmy, ale fakt to nedokážu posoudit.
wojmirek (173)|23.8.2012 10:23
Díky za odpověď.
• U Lenova Y580 mně vadí pomalé otáčky pevného disku (5400ot/min). Kdybych se rozhodl ušetřit a koupit model s procesorem i5, poznal bych nějaký zásadní rozdíl ve výkonu?
MSI GE70 s i7 3610QM a GF GT660M se mi hodně líbí, jenže bych musel vyhodit o několik tisíc více a sám nevím, zda-li by to mělo smysl. Navíc mi tam schází podsvícená klávecnice a už sama pověst mě u MSI odpuzuje.
• Notebook DELL Inspiron SE 7720 mě zaujal větší kapacitou HDD (1,5TB) narozdíl od předchozích modelů.

Zkoušel jsem se dívat ještě i na ty ASUSy (N56Vz,N76Vz), jenže na trhu jsou zatím opravdu omezeně. Zmínil jsi i starší G-sérii, která také nevypadá vůbec špatně, jestli teda bude ještě k sehnání. Třeba tenhle model (G55VW) s SSD diskem není vůbec špatný.
VencaX (3686)|23.8.2012 11:50
Je pravda že rozdíl rychlosti v těch otáčkách disku tam je, ale není až tak veliký, tak propastný.
Hlavní rozdíl mezi nimi je v tom, že i5 je dvoujádro s HT, kdežto i7 už je čtyřjádro. Když jsem porovnával výkon s desktopovými procesory, tak moje i5-2410M (starý Sandy Bridge model) na tom s výkonem byl obdobně jako C2Q 6600, nová i5-3210M na tom bude ještě lépe. i7-3610QM bych srovnal asi s desktopovým i5-2500. Myslím, že byste mohl tušit, jaký procesorový výkon budete potřebovat, takže asi tak.

Dell nemá 1,5TB disk, ale 2x750GB disk, ale to už je detail.

Gčko je chlazením prostě nepřekonatelné. Mít tu možnost, tak ho prostě beru, protože to chlazení je prostě bomba. Už je to herní notebook, asi ten nejlevnější, co je uzpůsobený na hry, ale i tak. Tady je třeba recenze na G75Wv a G55Vw na tom je skoro stejně. Já bych řekl, že za tu cenu by se i vyplatil. Má v sobě už i i7čku (verze s i5kou by mohla být ještě o něco levnější), GTX660M, podsvícenou klávesnici, všechny tyhle vychytávky + to chlazení. Je to sice velká těžká kraksna, ale...
Starší modely, o kterých jsem mluvil, byly cenovkou někde okolo 26-27 tisíc s Core i5 a GTX560M...

recenze na G66Vw
wojmirek (173)|23.8.2012 12:08
Takže tenhle stroj od ASUSu je pro mé požadavky asi to nejlepší, co si můžu přát,..
ASUS nemá špatnou pověst, že ano? Tenhle model mi padl celkem do oka: http://interlink.tsbohemia.cz/asus-g55vw-g55vw-s1016v-_d147961.html?whisperword=G55VW
Jen doufám, že vydrží na trhu alespoň tak měsíc, a to hlavně kvůli tomu, kdybych ještě váhal mezi některými jinými NB.
VencaX (3686)|23.8.2012 12:24
No, asi ano. Hlavně díky tomu chlazení.
Asus celkově je průměrný, možná trochu nadprůměrný, výrobce. Má svou špatnou nedodělanou řadu K (a jeho levné obdoby) a pak ty lepší, jako třeba N. Hodnotím ho lépe, než třeba taková HPčka.
Možná to nebude úplně stejný model, ale myslím, že vydrží. Pokud ho vyprodají, tak možná do té doby nasadí model s Core i5 nebo s o 100 MHz výše taktovanou Core i7 :D. Ale já bych se toho nebál. Možná se ještě objeví pár G55/G75 v jiných konfiguracích za přijatelnou cenu ;).
wojmirek (173)|23.8.2012 15:27
[QUOTE=VencaX;512523]Starší modely, o kterých jsem mluvil, byly cenovkou někde okolo 26-27 tisíc s Core i5 a GTX560M...[/QUOTE]? ? ? Myslím že si připlatím, ale doufám, že toho nebudu muset litovat :D. ? ? ?

[QUOTE=VencaX]Možná to nebude úplně stejný model, ale myslím, že vydrží. Pokud ho vyprodají, tak možná do té doby nasadí model s Core i5 nebo s o 100 MHz výše taktovanou Core i7 . Ale já bych se toho nebál. Možná se ještě objeví pár G55/G75 v jiných konfiguracích za přijatelnou cenu . [/QUOTE]
? ? ? Aha, díky. Pokud to bude v podobné cenové kategorii tak se není čeho bát. ? ? ?

...Ohledně 15'' displeje: Při práci s 3D grafikou by v přítomnosti větší televize (později využito jako monitor) neměl být problém, že ano?
VencaX (3686)|23.8.2012 15:53
Já bych se nebál toho, že by je vyprodali...

Proč by měl být problém s připojením většího displeje/televize? Nebo nechápu, co je otázkou myšleno.
wojmirek (173)|23.8.2012 18:18
Myslel jsem tím, zda-li bude obraz vystupující z notebooku kompatibilní s jakoukoliv televizí a tím pádem budu moct využít maximální rozlišení a obraz tak nebude třeba jen na 1/2 obrazovky televizoru. Ale to asi bude záležitost jen grafické karty, ostatní součásti notebooku ve kterém je karta osazená na to nemají vůbec žádný vliv.
Ještě si o tom více přečtu ať se tu nemusím pořád ptát.
Děkuji