Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Mise na Mars

Pavel Kovač (374)|24.8.2012 11:00
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


Mise na MarsVozítko Curiosity přistálo na povrchu Marsu. Poslalo první černobílý obrázek. Poté již následoval highres v barvách. Nyní se začalo pohybovat. Malé krůčky k velkému objevu? Slibujete si od mise NASA velké věci, nebo jde jen drobný krůček v objevování vesmíru?


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Luk Skywalker (82)|24.8.2012 12:32
Media to podávají jako úspěch, já bych to zhodnotil až něco nového objeví. Snad to nějaké vědecké úspěchy to mít bude, pro běžné lidi, se ale jako téměř vždy nic nezmění.
A mimochodem tohle téma bych na IT serveru nečekal.
M0RGAN (21)|24.8.2012 13:45
Podle mě je to jen logickým pokračováním lidského výzkumu. Vždyť ještě ne tak dávno se zdálo nemožné létat a dnes je to běžná věc.
Pro lidstvo je expanze do vesmíru logická, už teď jsme na Zemi přemnoženým druhem. Zkoumání našeho nejbližšího okolí je taktéž logickým krokem. Nečekám, že konkrétně tato mise přinese lidstvu něco zásadního, ale prostě je potřeba k pokroku.
Úspěchem je už to, že tam dokázali bez problémů přistát a všechno (nebo téměř všechno) jim v pořádku funguje.
A pokud tam prokážou stopy dávného života, tak to může znamenat dost výrazný zvrat i při pohledu na vývoj života na Zemi a budou se přepisovat učebnice.
Pavel Kovač (374)|24.8.2012 13:59
Nad tím tématem jsem hodně dlouho uvažoval. Nakonec jsem si však řekl, že ke konci prázdnin by oddych od klasických IT témat nebyl špatný.

Osobně na této misi vidím hlavně potenciál vyzkoušet spoustu nových technologií. Na vozítku (no vlastně vozidle) Curiosity je určitě mnoho technických vychytávek. Myslím, že za takových 10 let díky této misi se posuneme dál. NASA sice už třeba není to co bývala, ale stále si myslím, že vyvýjí spoustu nových technologí co se časem ukážaou pro lidstvo hodně přínosné i v běžném životě. A například i v počítačích. A jsme zpět u IT :-)
trodas (1753)|24.8.2012 14:33
A vy veříte tomu, že na Marsu skutečně přistálo nějaké vozítko?
A proboha živého - proč?

Vždyť je zjevné, že si z lidí dělají leda šoufky, když aby vyřešili hvězdy i brždění sondy, tak přidali Marsu atmosféru, kterou de facto nemá, resp. má hustotu 0,7% naší atmosféry u země.

Takto řídká atmosféra není a ani nemůže být vidět (a ani na původních snímcích Marsu - Viking 1 - vidět nebyla), tedy cokoli co je "z Marsu" a je tam atmosféra (nemluvě o její promněnlivé barvě, lol), je zjevný fejk. Viz.:Open your eyes ;)


PS. nechci žádný flame, ani nikoho o ničem přesvědčovat, jen upozorňuji na to, co je zjevné. Mně to přímo bije do očí a uráží, že si někdo dovolí takový nesmysl šířit. Vadí mi, že lidé jsou takto klamáni a že bez důkazů věří všemu, co si nemohou nijak ověřit. Nechci nikoho obviňovat a nic skandálního tvrdit, jen bych rád (byť za to jistě nesklidím potlesk) řekl, co si o tom myslím.

Víte, "oni" (politici, vojáci, média) nám lhali vždy, ve všem a soustavně. Proč by to v tomto případě mělo být jinak? Není levnější trocha "magie v Photoshopu" než vypravit skutečnou sondu na Mars? Anebo když skutečná selže, tak tvrdit opak a "prokazovat" to Photoshopem?

Zkuste prosím alespoň trochu kritického pohledu na alespoň ten nejkřiklavější fakt - na fakt atmosféry - než napadnete někoho pro jeho názor ;)

Mars - tlak atmosféry na Olympus Mons: 0,029 kPa ( http://youtu.be/QH7vN3oO1Zw )
Mars - tlak atmosféry na povrchu: 0,636 kPa ( http://en.wikipedia.org/wiki/Mars )
Země - tlak atmosféry na povrchu: 101.325 kPa ( http://en.wikipedia.org/wiki/Atmospheric_pressure )

Je zjevné, že se padák v takto řídké atmosfěře nedá použít, stejně jako na Zemi v velmi vysokých výškách - ten tlak je ekvivalentní výšce 30km nad zemí (100 000 stop * 0,3048 = 30480m = 30,48km).

trodas (1753)|24.8.2012 16:24
[ATTACH=CONFIG]26605[/ATTACH]
(originální zdroj: http://spaceflightnow.com/mars/mera/040106columbia.html )

...ale je samozřejmně pohodlnější tyto nepohodlné skutečnosti ignorovat, případně napadnout autora :D Nu což. Rád bych se na Mars podíval, ale zdáse, že nikdo se ještě nikdy (nebo jen nakrátko a naposled) nepodíval za ochranný štít magnetosféry Země. Na víkend na Měsíci to tedy nevypadá... :

[ATTACH=CONFIG]26606[/ATTACH]
(Van Allenovy radiační pásy podle Encyklopedie Britanica)

[ATTACH=CONFIG]26607[/ATTACH]
(podle Aldebaran.cz)
magnetosphere aldebaran.gif van allen belts encyklopedia britanica.gif Spirit plaque on Mars.jpg
enzo24 (28)|24.8.2012 17:10
[QUOTE=trodas;512607]A vy veříte tomu, že na Marsu skutečně přistálo nějaké vozítko?[/QUOTE]

jasne, ze ano.. tu su exkluzivne zabery:

[ATTACH=CONFIG]26610[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]26609[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]26608[/ATTACH]

;-)
yankee.jpg no_oil.jpg curiosity.jpg
trodas (1753)|24.8.2012 18:03
enzo24 - tak to je jasný důkaz :D Ostatně politicky se v USA o vesmírném programu uvažovalo vždy (nicméně ani Rusové či Číňani to nevidí jinak) - a to i předtím, než John Glenn 20.2.1962 letěl jako třetí Američan do vesmíru ( http://en.wikipedia.org/wiki/John_Glenn ):


6. Operace KRYTÍ:
a. Cíl: Cílem je přesvědčit komunistickou vládu Kuby že zdánlivé zapojení námořních sil do Merkury projektu je pouhým krytím.
b. Provedení: Nemělo by být vyzrazeno, jaká operace se tak kryje - to by mělo být ponecháno na dohadech. Mělo by to být provedeno ve spojení s operací ŠPINAVÝ TRIK.

7. Operace ŠPINAVÝ TRIK:
a. Cíl: Cílem je poskytnout nevyvratitelný důkaz, že pokud pilotovaný let Mercury selže, tak za to mohou komunisté a celá Kuba.
b. Provedení: Toho by mělo být dosáhnuto vytvořením různorodých důkazů, které by prokázaly elektronické rušení způsobené Kubánci.

8. Operace PLNÁ NÁDRŽ:
a. Cíl: Cílem je zničit důvěru v palivo dodávané sovětským blokem pomocí naznačování, že je kontaminované.
6. Operation COVER - UP:
a. Objective: The objective is to convince the Communist government of Cuba that Naval Forces ostensibly assigned to the MERCURY project is merely a cover.
b. Concept: It should not be revealed as to what the cover is - this should be left to conjecture. This could tie in with Operation DIRTY TRICK.

7. Operation DIRTY TRICK:
a. Objective: The objective is to provide irrevocable proof that, should the MERCURY manned orbit flight fail, the fault lies with the Communists at al Cuba.
b. Concept: This to be accomplished by manufacturing various pieces of evidence witch would prove electronic interference on the part of the Cubans.

8. Operation FULL - UP:
a. Objective: The objective is to destroy confidence in fuel supplied by the Soviet Bloc by indicating it is contaminated.

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
16cmfan (2153)|24.8.2012 18:07
OMG Trodas... keď človek sústavne hľadá skrytú konšpiráciu ako to v tomto prípade robíš neustále, nedivím sa Ti, že si ju našiel aj tu :) Najhustejšia atmosféra na Marse je cca asi toľko, čo 35km nad morom u nás, čo je stále dosť na použitie hypersonického padáku. Ad. k chýbajúcemu logu, asi ho odstránili alebo sa jednalo o maketu alebo niečo, čo je u NASA bežné, alebo si myslíš, že tie prezentačné obrázky sú z reálnych lodí ? Tie ani neopustia labák...
Georginek (2957)|24.8.2012 19:30
BTW Trodas, to teda asi ani neveris globalnimu oteplovani, 9/11, Kubansky krizi, smrti Kennedyho, pristani na Mesici.......
trodas (1753)|24.8.2012 20:17
16cmfan - kde vidíš konspiraci? :) Já jen říkám, že něco je hodně špatně :) Neřekl jsem nic o tom, že se USA snaží své vesmírné úspěchy nafukovat ;) Ovšem nic jako "hypersonický padák" neexistuje. V dřívějších skocích z extrémních výšek se něco takového zkoušelo, říkali tomu "drogue parachute" (trhavý nebo trhací padák) a jak ti sám Joseph W. Kittinger řekne (interview pro BBC) - nijak ho nezpomalil, neměl prostě v téměř vakuu žádný efekt. Myslel si, že prostě visí v prostoru.

(je to na 1:50 min a pak 4:10 min)
Dnes už se to nepoužívá vůbec, mimo na brždění letadel atd. - na Zemi ( http://en.wikipedia.org/wiki/Drogue_parachute ). Pokud to ale nijak Kittingera (letícího cirka 1200km/h rychlostí) nezpomalilo, pak jak to mohlo zpomalit mnohonásobě rychleji letící sondu (20 000km/h) v stejně téměř vakuovém prostředí?

Co se fotografie plakety s a bez JPL loga týče, pak NASA trvá na tom, že tento záběr byl pořízen před startem - v originálu "The plaque on Spirit as seen prior to launch. Credit: NASA-KSC. Viz. odkaz pod obrázkem.
Stejně tak trvá na tom, že druhý záběr je z Marsu, kde tedy musí být stejná plaketa, jako byla na Spiritu před startem.
Tebou nabízené vysvětlení popírá, že by se dělala fotografická a videodokumentace přípravy k startu, což je přirozeně nesmyslné. I u daleko méně závažných případů se fotograficky i videem dokumentuje vše co lze, ne tak u vypouštění tak drahé věci na cizí planetu.

Problém samozřejmně vznikl, když si člověk uvědomí, co to vlastně znamená...

Další otázka je tato - protože souhlasíš (a je to nezbytné) s tím, že "hustota" atmosféry na Marsu je těsně nad planetou jako u nás v 30km, pak tu máme hned dva problémy.
1) už ve výši Olympus Month je na Marsu tak řídká "atmosféra", že to už není 0,7% pozemské, ale jen 0,059%! To znamená, že v ní by se asi sotva co dalo (natož sonda, řítící se rychlostí 20 000 km/h!) zpomalit. Ostatně i "zpomalení" těsně nad povrchem Marsu by při hustotě, odpovídajcí 30 km nad Zemí, nebylo nijak možné, neboť padák prostě v téměř vakuu nefunguje. Nad Zemí v 30km je padák k ničemu a na Marsu funguje? A to už v mnohem řidší "atmosféře" nahoře nad povrchem, kde se ta sonda musí zbrzdit?!
Mars - tlak atmosféry na Olympus Mons: 0,029 kPa
Mars - tlak atmosféry na povrchu: 0,636 kPa
Země - tlak atmosféry na povrchu: 101.325 kPa
2) pokud je atmosféra Marsu tak řídká, že jde v podstatě o vakuum, pak proč je na fotografiích zcela neprůhledná? V 30km nad Zemí není vidět nic a nebe je černé - tak by to tedy mělo vypadat na Marsu. Namísto toho tam vidíme hustou a různě zbarvenou atmosféru, což je vzhledem k její "hustotě" nemožné.

Zajisté lze najít důvody pro tento postup. O zcela chybějících hvězdách na fotkách i videjích, které by musely být viděny z Měsíce za Měsíčního dne (a to např. i dle vyjádření odborníka Phila Plaita, co spolupracoval na Habblu), se mluví už dlouho. Atmosférou je lze odfiltrovat a problém je vyřešen :)
Kde je ta konspirace? Jen stačí se trochu kriticky podívat na to, co nám tvrdí... je to spíše zábavné :)
czhunter (775)|24.8.2012 20:22
[QUOTE=Georginek;512628]BTW Trodas, to teda asi ani neveris globalnimu oteplovani, 9/11, Kubansky krizi, smrti Kennedyho, pristani na Mesici.......[/QUOTE]Samozřejmě. Taky nevěřím v nic, co jsem neviděl. Tedy ani ve vitamíny, elektřinu a existenci Košic :)

A až zjistí, že NASA měla i projekt Mars on Earth, který se celý odehrával na Zemi, fotky z něj byly upraveny tak, aby vypadaly jako z Marsu a ještě to navíc celé záměrně prozradili, tak mu asi rupne v kouli :)

Já mám na Mars hezké vzpomínky, kdysi jsem dělal takový projekt robotického zahradníka: http://www.behance.net/gallery/The-Little-Prince/641848
tydlt (0)|25.8.2012 10:08
NASA je v háji (nejen díky recesi)... Jediným úspěchem za posledních deset let jsou její robotické sondy, a toho se drží jak klíště. Ptám se, kde je nový raketoplán??? Kde je pořádná orbitální stanice, základna, ze které můžeme dále do vesmíru???

Vzpomínám si na rozhovor s A. C. Clarkem:
"No, 2001 to asi nebude, ale určitě to bude 2010...", já to vidím spíše na tu třetí odysseu, přátelé...
tydlt (0)|25.8.2012 10:19
Ale k Trodasově rozvíjenému tématu (hele, osobně, nechceš znovuzaložit spektakulární magazín "HROM"??? Zase bych si chtěl přečíst něco o vybuchujících hlavách)...

Na co nám to bude, když za chvíli příjde konec světa, že...
jarod72pm (46)|25.8.2012 10:31
Naše daně,Kalouska,práci a každodenní starosti nějaké vozítko na Marsu neřeší ,je to spíš zpestření pro pár vědců kterým se splnil sen a dostali velmi drahou hračku na hraní s fullHD kamerou ,panečku to bude jízda.:stupid
16cmfan (2153)|25.8.2012 10:43
Ach, tak krátkozraké :(...
George eLzyx (85)|25.8.2012 12:47
[QUOTE=jarod72pm;512667]Naše daně,Kalouska,práci a každodenní starosti nějaké vozítko na Marsu neřeší ,je to spíš zpestření pro pár vědců kterým se splnil sen a dostali velmi drahou hračku na hraní s fullHD kamerou ,panečku to bude jízda.:stupid[/QUOTE]

před pár desetiletími se taky pár šílenců začalo vrtat v elektronice a takové hromadě šrotu zabírající několik místností začali říkat počítač. Věřím tomu, že kdybys v té době žil, tak taky takto blbě remcáš, že nemáš na chleba a támhle někde dělají takovou blbost jako sálový počítač. No a vidíš, dneska před tím sedíš, je to daleko menší, dokáže to ovládat každý tydýt včetně Tebe.
PS: poradím Ti, kde je chyba. V Tobě ;)
jarod72pm (46)|25.8.2012 13:08
[QUOTE=George eLzyx;512683]před pár desetiletími se taky pár šílenců začalo vrtat v elektronice a takové hromadě šrotu zabírající několik místností začali říkat počítač. Věřím tomu, že kdybys v té době žil, tak taky takto blbě remcáš, že nemáš na chleba a támhle někde dělají takovou blbost jako sálový počítač. No a vidíš, dneska před tím sedíš, je to daleko menší, dokáže to ovládat každý tydýt včetně Tebe.
PS: poradím Ti, kde je chyba. V Tobě ;)[/QUOTE]
Chyba je v tobě člověče nešťastná! Snažíš se tu vnucovat názor jako komančové ,ale Já 'Ti ty hlouposti nežeru ,což tvoje Ego to nedovolí pochopit.I přesto to chápu na světě je potřeba i takových rypoušů jako jsi Ty.
Ivo Mašek (507)|25.8.2012 13:47
[QUOTE=16cmfan;512669]Ach, tak krátkozraké :(...[/QUOTE]
Bohužel, bohužel. A nejhorší je, že takový model lidí nám dnes vládne (viz nekonečné debaty funkcionářů ohledně DVB-T / DVB-T2. Odborníci technici už mají dávno jasno, ale holt mají jen poradní hlas).
Pamatuji si na jednoho vysokého komanče, který v listopadu 1989 hřímal před dělníky v ČKD v Praze, že on nepotřebuje vědět, jak a co bude za 5, 15, 20 let. On potřebuje vědět, co bude zítra. Kupodivu - vypískali ho i ti dělníci, krmení 20 let socialblábolama od rána do večera.
Neregistrovaný (0)|25.8.2012 14:00
Je dobré, že se diskuze ubírá tímto směrem.
Čekal jsem houfy příspěvků slyntajících nad neuvěřitelným tempem "pokroku".
Nu ale zdá se, že přibývá lidí, kteří jen slepě nepolykají udičky a snaží se číst mezi řádky.
Výborně, mám radost!
16cmfan (2153)|25.8.2012 14:17
[QUOTE=Neregistrovaný;512694]
Nu ale zdá se, že přibývá lidí, kteří jen slepě nepolykají udičky a snaží se číst mezi řádky.
[/QUOTE]

A čo čakáš ? Že do hodiny od objavu budeš mať na stole hotové výsledky ? Tak Einsteine, prečítaj nám nejaké múdre slová, ktoré si našiel kdesi medzi riadkami v bulvárnom časopise.
durib (1141)|25.8.2012 22:04
Tuto misi nesleduji. Zaujaly mne však věci ohledně těch padáků, co psal Trodas. Připadá mi to opravdu nereálné, už jenom to zrychlení při pádu. Buď tedy dělá NASA fake videa, nebo mají technologii, kterou nechtějí prozradit.
kevin00 (10238)|25.8.2012 22:07
R.I.P. Neil Armstrong :thumbdown
trodas (1753)|25.8.2012 22:23
Ohledně údajných misí na Mars je mnohem více otázek, než je zdrávo - kdo umí anglicky, tak zde:


Jinak ohledně NASA jsou samé divné dohady. Například radioaktivita ve vesmíru. Například musí vypínat Hubbla během SAA průletu. Jinak to vypadá na fotu i při zavřené záklopce takto:
[ATTACH=CONFIG]26615[/ATTACH]
(The Hubble Wars, str. 75)
Otázku, jak by to přežili lidé, když to elektronika nezvládá (viz. servisní mise k Hubblu), tady totiž vysí ve vzduchu. Nezapomínat, že SAA není nic než malý neintenzivní výběžek spodního slabšího Van Allenova pásu.


Protože raketoplány skončily a NASA tedy nemá ani jak dopravovat lidi na oběžnou dráhu, tak si vymyšlenými úspěchy na Marsu zlepšuje image a hlavně ukazuje "technologickou převahu USA", neb drtivá většina misí k Marsu selhala (EU, Japonci, Rusové - všichni vybouchli, jen Amíkům nějak zázračně přeje štěstí - logicky je otázka, zdali mu trochu nepomohli...)

Oni nám totiž chtějí namluvit, že TOHLE přistálo a vzlétlo z Měsíce:
[ATTACH=CONFIG]26616[/ATTACH]
(originál zde: http://www.hq.nasa.gov/alsj/a16/AS16-122-19533.jpg - http://www.hq.nasa.gov/alsj/a16/images16.html - http://keithlaney.net/ApolloOrbitalimages/AS16/H/as16-122-19533.jpg )

Mně to přijde, že si z nás prostě dělají legraci.
as16-122-19533 crop.jpg hubble in saa radiation photo small.jpg
kevin00 (10238)|25.8.2012 22:29
Hoďte na něj někdo deku ...
Ivo Mašek (507)|25.8.2012 22:39
[QUOTE]neb drtivá většina misí k Marsu selhala (EU, Japonci, Rusové - všichni vybouchli, jen Amíkům nějak zázračně přeje štěstí - logicky je otázka, zdali mu trochu nepomohli...)[/QUOTE]
http://technet.idnes.cz/curiosity-nehody-a-dobyvani-marsu-d5c-/tec_vesmir.aspx?c=A120805_010839_tec_vesmir_mla
Kdo umí, ten umí., kdo neumí, ten čumí., ...... a kdo je nenávistný, ten plácá kraviny a veřejně se ztrapňuje do morku kostí.
trodas (1753)|25.8.2012 23:47
kevin00 - ROFL :D


Zemřel Neil Armstrong
Sice je fakt, že Armstrong byl lhář a podvodník a nezaslouží si žádnou úctu za Apollo podvod. Určitě mu patří úcta za jeho Gemini mise, ale ty byly (až na některé detaily) opravdové. Je to vidět i na jejich tvářích:

Po Gemini:
[ATTACH=CONFIG]26619[/ATTACH]

Po Apollu:
[ATTACH=CONFIG]26618[/ATTACH]

Nicméně - operace v 82 letech není asi jen tak...
http://www.novinky.cz/zahranicni/277023-zemrel-neil-armstrong.html
armstrong smile after gemini.jpg armstrong smile after apollo.jpg
kevin00 (10238)|26.8.2012 00:05
Trodas ty jsi opravdu omezený hovado ...
StD (1963)|26.8.2012 00:30
...tady je vzkaz od něho osobně pro podobné trotly, co se rádi exhibují, poslední Neilova slova na konci dokumentu "In tne Shadow of the Moon" - "...ať si žvaní co chtějí, ale mě ty mé stopy zanechané na povrchu Měsíce nikdo nevezme..." R.I.P.

Těch 7 vteřin (6 MB) přesahuje zdejší limit 4,77 MB pro mpeg2, tak je to ke stažení vedle na TVF tady:
https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/32871-Neil-Armstrong?p=422081#post422081
M0RGAN (21)|26.8.2012 00:30
[QUOTE=kevin00;512747]Trodas ty jsi opravdu omezený hovado ...[/QUOTE]

Nemohu souhlasit.
Podle mne je to hovado neomezené :-)
Neregistrovaný (0)|26.8.2012 07:43
tydlt (0)|26.8.2012 11:01
Neil Armstrong - budiž ti země lehká velký/malý člověče...

Jinak, pokud se budeme bavit o dobývání Měsíce... Dochází vám, že to v podstatě byla "sebevražedná" mise??? Teprve před pár lety objevili, že na Měsíci jsou poměrně obvyklé nebezpečné elektrické bouře, kdyby některé Apollo postihla, je konec s veškerou elektronikou a plány na návrat. Mě by do té kocábky nedostali ani náhodou, proto smekám před těmito muži hlavně z toho důvodu, že projektu věřili a neváhali doslova nasadit krk pro víceméně propagandistickou misi.
trodas (1753)|26.8.2012 12:51
"...mě ty mé stopy zanechané na povrchu Měsíce nikdo nevezme..."

Nelze vzít někomu něco, co neexistuje. Resp. existuje jen v představách lidí, neschopných samostatného myšlení. Ale když už jsme u těch stop, tak:

1) na suchý povrch jsou neuvěřitelně krásně obtištěné (stopy Roveru):
[ATTACH=CONFIG]26624[/ATTACH]
( http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/frame/?AS16-117-18841 )

...anebo stopy Roveru chybí úplně (Rover zřejmě umí létat):
[ATTACH=CONFIG]26625[/ATTACH]
( http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/frame/?AS17-137-20979 )

:D :D :D ...a tomu jako někdo věří, že je to z Měsíce, kde se od těch let (1969 až 1972 to šlo a od té doby do 2012 ani ťuk? 40 let?) nikdo jiný nepodíval? :D :D :Dtydlt - o rizicích radiace se ví od roku 1959 a objevu Van Allenových pásů. Právě proto, že je to do dnešní doby nepřekonatelná překážka pro biologické organismy (astrofyzik John H. Mauldin ve své knize Prospects for Interstellar Travel (Vyhlídky na mezihvězdné cestování) - http://www.amazon.com/Prospects-Interstellar-Travel-Science-Technology/dp/0877033455 - uvádí, že aby se energie kosmického záření dostala z GeV (Giga electron Volty) úrovní na úrovně keV běžných od Slunce, je třeba dvou metrů (!) solidního stínění - a omluvte mně, ale nehodlám se nechat bombardovat ani keV úrovní intenzity nabitých částic - rychle bych zemřel), tak se nic živého z naší planety ještě nedostalo do kosmu.
Pro běžnou úroveň solární radiace je na její odstínění jiným astrofyzikem navrhováno 5m solidního materiálu - tedy to platí pro úrovně radiace, vyzařované poměrně malým Sluncem. Pokud bychom letěli blíž ke Slunci (např. na Merkur), tak by to NESTAČILO. Stejný závěr lze tedy učinit i pro pohyb kolem velkých hvězd. Naše Slunce je totiž svou velikostí ve vesmíru spíše trpaslík... stínění je tedy dodnes nevyřešený problém.
Proto ostatně nelze letět k Marsu. Tvrzení, že to k Měsíci šlo, je absurdní. I malá solární bouře by zvýšila radiaci pásů natolik, že i běžný průlet by byl fatální ve krátké době.

Technici, které Djatlov poslal zkontrolovat Černobylský reaktor stihli, již slepí, jen před smrtí podat hlášení, že reaktor je zničen.
( http://www.gamepark.cz/cernobyl_100485.htm )
Naproti tomu nektrytý reaktor pracující s témněř nekonečně vyšším výkonem - známý také jako Slunce - podle Apollo fanatiků nevyzařuje nic nebezpečného a netřeba se před ním chránit než necelým milimetrem hliníku :D
...
To snad ani nelze komentovat :D
trackless rover as17-13-720.jpg as16-117-18841 charles duke.jpg
Ivo Mašek (507)|26.8.2012 13:07
Bože, vždyť ty to přece vidíš !!

- - - - doplněno - - - -

[QUOTE]...anebo stopy Roveru chybí úplně (Rover zřejmně umí létat):[/QUOTE]
Až vy konspirátoři a palbovědci přestanete retušovat a upravovat fotky, tak to bude vypadat hned jinak.
czhunter (775)|26.8.2012 13:40
[QUOTE=Neregistrovaný;512694]Je dobré, že se diskuze ubírá tímto směrem.[/QUOTE]To je známkou nejvyššího egoncentrismu, prospamovat fórum Dänikenovskýma pi*ovinama a pak se za to sám pochválit.
Ivo Mašek (507)|26.8.2012 13:41
A ještě bych dodal: Sem moc rád, že není středověk. Protože Trodas a jeho věrní by nás z fleku upálili na hranici ve jménu jeho pravdy
czhunter (775)|26.8.2012 13:43
Neupalovala vždycky většina menšinu? :)
Ivo Mašek (507)|26.8.2012 13:54
[QUOTE=czhunter;512810]Neupalovala vždycky většina menšinu? :)[/QUOTE]
Menšina (doslova pár "osvícených") zblbla své okolí (to u nás není problém) a hurá, šlo se upalovat ty, kteří měli rozum a viděli dál, než ti ostatní - já bych je strašně rád nazval jinak)
Neregistrovaný (0)|26.8.2012 14:56
Zkontroluj si na zátylku zástrčku,podle všeho co píšeš není skutečný ani to pc na kterým píšeš:)))
George eLzyx (85)|26.8.2012 16:38
[QUOTE=Ivo Mašek;512809]Sem moc rád, že není středověk. Protože Trodas a jeho věrní by nás z fleku upálili na hranici ve jménu jeho pravdy[/QUOTE]
být středověk, tak už mezi námi Trodas není, protože by dávno visel - ať oprávněně či neoprávněně (a tím nenarážím na jeho protinázory)

Nicméně já si myslím, že jak na tom Měsíci s lidmi, tak na Marsu s roverem amíci přistáli. Minimálně u té poslední mise mě nenapadá důvod, proč by měli vše okolo falšovat. Vždyť je okolo toho spousty vědátorů, z různých zemí. Myslím si, že ti by dávno přišli na to, že data z těch sond jsou pozemského původu. Jsou okolo toho i nezávislí pozorovatelé. A že by byli všichni podplacení? Vždycky se najde v takové společnosti jedinec (obzvláště v tak početné skupině), co chce být zajímavý a veřejně by vystoupil s tím, že jde o podvod. Pokud vím, tak se tak za poslední léta nikdy nestalo, resp. nikdy nepodal takový důkaz, který by jasně ukázal, že jde o simulaci na Zemi.
16cmfan (2153)|26.8.2012 17:54
:thumb
tydlt (0)|26.8.2012 18:23
Hele, Tro(ll)dasi,

řeč byla o elektrických bouřích (statická elektřina - částečky měsíčního prachu, aneb jak uchránit foťák před Saharským pískem).

Jinak jsem přesvědčen o tom, že diskutované výpravy skutečně proběhly. Obvzláště zvážím-li hledisko oponentury východního bloku (taková lež by prostě neprošla a vezmu-li ohled na současný stav kosmonautiky, jsou podobné spekulace jaksi "mimo mísu").

Budeme-li se bavit obecně o vztahu IT technologií (HW) a nynějšího vesmírného výzkumu, takto spjatý pokrok již asi nebude tak markantní jako v minulosti, ale z hlediska automatizace a autonomie (SW) zanedbatelný rozhodně není (takový malý HAL už se začíná prosazovat, viz. pokusy IBM, či Siri v iPhonu). Nejmarkantnější pokrok, s vesmírným výzkumem spjatý, je studium a vývoj materiálů.

Bohužel toto mi osobně jaksi nestačí, protože naprosto zásadním faktorem je ten "lidský", např. jaký psychologický a fyziognomický vliv bude mít na kosmonauty ubývající intenzita slunečního světla při výpravě hlouběji do naší sluneční soustavy atd... Samozřejmě, že toto je hlavní důvod, proč je lépe se spoléhat předně na roboty, nehledě na možnost infekce (al'a Kmen Andromeda, nebo jiné), čemuž chtějí výzkumníci jistojistě předejít právě hledáním života na Marsu.
Neregistrovaný (0)|26.8.2012 20:38
lidi nikdy nebyli na mnesici a v dokumentu to vysvetluji velice presvedcive a ukazuji jak se to vse upravovalo a natacelo doporucuji shlednout.

Funny thing happened on the way to the Moon - Czech subtitles / České titulky
[video=google;-8455110982587487066]http://video.google.com/videoplay?docid=-8455110982587487066[/video]

link na stazeni titulky pribaleny
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Falešné přistání na Měsíci natáčel režisér Kubrick
http://www.osud.cz/falesne-pristani-na-mesici-natacel-reziser-kubrick-12

http://www.bomba.cz/video/jak-se-tocilo-falesne-pristani-na-mesici/

- - - - doplněno - - - -

lidi nikdy nebyli na mesici a v dokumentu to vysvetluji velice presvedcive a ukazuji jak se to vse upravovalo a natacelo doporucuji shlednout.

Funny thing happened on the way to the Moon - Czech subtitles / České titulky
http://video.google.com/videoplay?docid=-8455110982587487066

link na stazeni titulky pribaleny
http://www.uloz.to/x3KLyF8/cestou-na-mesic-se-stalo-neco-divneho-a-funny-thing-happened-on-the-way-to-the-moon-cz-titl-avi

Falešné přistání na Měsíci natáčel režisér Kubrick
http://www.osud.cz/falesne-pristani-na-mesici-natacel-reziser-kubrick-12

http://www.bomba.cz/video/jak-se-tocilo-falesne-pristani-na-mesici/
trodas (1753)|26.8.2012 21:30
[QUOTE]...anebo stopy Roveru chybí úplně (Rover zřejmně umí létat):[/QUOTE]

Ivo Mašek - [QUOTE]Až vy konspirátoři a palbovědci přestanete retušovat a upravovat fotky, tak to bude vypadat hned jinak.[/QUOTE]

Milý Ivo Mašku, hned pod fotkou "bezestopého Roveru" máš link na originální NASA stránku, kde je to samé. Chceš-li a dáš-li si práci, tak najdeš onen AS17-137-20979 obrázek i v Hi-res skenu, který jsem užil. Neupravil jsem, jak je zjevně vidět, VŮBEC NIC.
http://www.lpi.usra.edu/resources/apollo/frame/?AS17-137-20979

Problém je totiž v tom, že ta lež je tak velká a očividná, že ty nechceš ztratit tvář a přiznat, že jsi se mýlil, křivě jsi nařkl z retuše a úprav fotky lidi, kteří jsou jen zhnuseni tím podvodem tak, že nedokážou mlčet a raději jdou s kuží na trh (vědouce, že je ubožáci budou urážet a zesměšňovat, než by se vůbec zaobírali jejich argumenty) a ukážou na problém prstem.

Ale vyprovokoval jsi mně, udělám téma s úpravou fotek, které jasně prokazují, že Apollo mise jsou podvod pomocí originálních NASA skenů.czhunter - vyzývám tímto administrátora či moderátora aby ověřil, zdali se shoduje má IP, browser a OS daného neregistrovaného navštěvníka s mou a napsal sem výsledek. Opět další křivé nařčení - nemám potřebu se sám chválit. Nemám ani bůhví jak velké ego, leč někdo ho tu má zjevne nedostatek, když to má potřebu svádět na druhé...


Stojí za povšimnutí, že kámen z Měsíce dovezený Apollo 11 astronauty je podvrh a jde o zkamenělé dřevo (!) ...
http://www.novinky.cz/koktejl/177594-mesicni-kamen-z-muzea-je-ve-skutecnosti-zkamenele-drevo.html
[ATTACH=CONFIG]26628[/ATTACH]

Je to celý prostě podvod a vzhledem k tomu, že všechna data jdou JEN přes NASA, tak není nijak těžké všechny takto klamat a dělat z nich blbce...
apollo 11 fake sample 2.jpg
Neregistrovaný (0)|26.8.2012 21:50
Nejhorší na tom je to, že i kdyby tě vzali na Měsíc a ukázali ti stopy po přístání a další věci, tak jim stále budeš tvrdit, že nejseš na Měsíci a že je všechno podvod. Možná bys místo sezení u kompu, měl vyrazit ven mezi lidi a podívat se třeba do muzeí kosmonautiky v USA, Rusku....

P.S: Jo a Gagarin nikam neletěl, shodili ho z letadla na padáku...
Ivo Mašek (507)|26.8.2012 22:09
[QUOTE]Minimálně u té poslední mise mě nenapadá důvod, proč by měli vše okolo falšovat. Vždyť je okolo toho spousty vědátorů, z různých zemí. Myslím si, že ti by dávno přišli na to, že data z těch sond jsou pozemského původu[/QUOTE]
Kdyby američané nebyli na Měsíci, tak jako první by to zjistili rusové (příslušná technika, orbitální stanice, pozorování, špioni, ......) a to si piš, že ti by rozhodně nemlčeli. jenže to asi Trodasovi nevysvětlíme - ale to je jedno.
kevin00 (10238)|26.8.2012 22:16
Trotllas to pomáhal falšovat a domlouval to s těmi cca 400 lidmi co se na tom podvodu podíleli ... Mě osobně nejvíce baví argument, že počítače měly malý výkon a neuměly ani pracovat s fotkami, apod. Třeba ve spojení s Trotllasem je to docela úlet, protože je aspoň malinko eletrotechnicky vzdělán, takže jistě ví, co je potřeba za "hrubou sílu" na ovládání např. krokových motorů, spražení 40 motorů do stejné rychlosti ač má každý jiný převod, ovládání různých robotů např. v automobilovém průmyslu či strojírenském.
16cmfan (2153)|26.8.2012 23:54
[QUOTE=Ivo Mašek;512869]Kdyby američané nebyli na Měsíci, tak jako první by to zjistili rusové (příslušná technika, orbitální stanice, pozorování, špioni, ......) a to si piš, že ti by rozhodně nemlčeli. jenže to asi Trodasovi nevysvětlíme - ale to je jedno.[/QUOTE]

Argumet ako sa patrí + dodám = myslíš, (milý Trotl, že by NASA officálne fotky dala na verejnosť tak okato "sfalšované" ?
Ivo Mašek (507)|27.8.2012 10:54
Tohle je také zajímavý článek, který pro konspirátory (a defacto vlastně antiameričany) funguje jak svěcená voda na čerta
http://technet.idnes.cz/pacner-spioni-nad-bajkonurem-dip-/tec_vesmir.aspx?c=A120820_132307_tec_vesmir_mla
Takovým článkům se oni vyhýbají, seč jim síly stačí, tváří se, že nic takové neexistuje, zamlčují historická fakta - no vždyť to znáte z éry budování socialismu, přece
Neregistrovaný (0)|27.8.2012 11:27
Trodas ci Trolltas - ohladom toho padaku ma napadla jedna vec...nerozmyslal si nad tym ze ten padak moze byt o "trosku" vacsi nez sa pouzivaju tie na zemy, lebo na zemy je hustejsia atmosfera a staci to? za druhe, nenapadlo ta, ze by bolo celkom logicke namontovat na ten modul trisky ktore by dokazaly spomalit ten pad, na prijatelnu uroven aby padak pomohol tiez? osobne si neviem predstavit ako by mohli pristat presne na tom mieste kde chcely bez pouzitia trisiek (alebo niecoho podobneho na navigovanie).
Videl som aj tie fotky ohladom mesiaca kde tvrdis ze otlacky noh su az moc viditelne...stupil si ty niekedy do prasnej miestnosti? vies ako sa tam otlaci stopa? mam pocit ze nie.

A celkovo tie tvoje argumenty (90% z nich) by sa dalo vyvratit uz len tym, ze bol si tam? nebol...tak jak si mozes byt taky isty?

Atmosfera marsu...mam pocit ze zlozenie atmosfery marsu nie je uplne rovnake ako na zemi vsak?