reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozvod internetu po bytu

Aytech (475)|25.8.2012 14:00
Ahoj,
Potreboval bych poradit s rozvodem internetove siti v bytu. Chci od internetove zasuvky privest internet do LAN prehravace ve stejnem pokoji, pak do jineho pokoje do PC a NAS serveru. Chci aby bylo co nejmin kabelu a aby byla wifina. Zatim jsem premyslel o rozvodu internetu po zasuvkach, a libi se mi tenhle pristroj, ma to wifi, druhy adapter ma vice zasuvek, resp. napojim na nej vic pristroju, ale prece pres nej dostanu sit' jen z bodu A do bodu B, v mym pripade musim provest net z body A do bodu B a C.

Neporadil by nekdo kdo s tim ma zkusenost? Take prikladam plan jak si to zhruba predstavuji.

Diky
rozvody.png
j.albi (476)|25.8.2012 15:45
Nebude lepší všechno nechat na wifi pokud to ten NAS umí?
Aytech (475)|25.8.2012 17:15
Mezi obyvakem a pokojem je zed', takze signal asi nebude nic moc, navic NAS wifi neumi
j.albi (476)|26.8.2012 14:31
Jedna ani dvě zdi wifi signál nezastaví a NAS může jít do obyváku.
durib (1141)|26.8.2012 15:10
Bezdrátový přenos je porod pro objemné data. NAS bych bezdrátově nedával, protože při komunikaci dvou zařízení bezdrátově se rychlost dělí. Dokud bude mít bezdrát vlastnosti jako dosud, budu vždy doporučovat kabel.
Já taky začínal bezdrátově, ale od doby, co jsem natáhnul kabel, nemám vůbec problémy se sítí.
|Mio| (1333)|26.8.2012 20:03
Realna prenosova rychlost wifi pokud se to udela dobre bude minimalne 5MB/sec, spis bych to videl na 10MB/Sec.

Jestli pouzijes 500Mbit powernety tak by to take melo fungovat, jestli je dobry elektricky rozvod a kratke vzdalenosti a DANE ZASUVKY JSOU NA STEJNEM JISTICI, pojede to taky 5-10 MB/sec, možná malinko rychleji, ale možná že naopak pomalu, to zjistíš až když to vyzkoušíš.
j.albi (476)|26.8.2012 21:20
Než data pouštět po elektrice, to raději po wifi. Při N-ku to pojede dostatečně rychle a na domácí použití je to dostačující.
Aytech (475)|27.8.2012 15:29
Celou tu sit' na wifi stavet nechci, to pak bude az posledni moznost. Momentalne mam wifi v obyvaku a signal v ostatnich pokojich neni zas tak skvely... Dalsim duvodem proti wifi je ze do pokoje pujde jak desktop PC, tak i NAS, pokud by to byl nejaky notebook, pak bych to mozna nechal na wifi.
Jeste se zeptam, ma to byt na stejnem jistici nebo na stejne fazi?
|Mio| (1333)|27.8.2012 18:54
Lepší by byl jistič, zvlášť jestli tam jsou starý černý, protože průchody jističi relativně často a hodně rušej přenos, z principu ale stačí stejná fáze.
Aytech (475)|28.8.2012 20:41
Jeste me napadlo pouzit plochy UTP kabel, ale nepujde to, takze ta elektrika je jedine co mi zbyva :(
Asi budu muset nakonec poridit ten powerline...
|Mio| (1333)|29.8.2012 20:15
Kup to tak abys to mohl vratit.
stig.helmer (19)|9.11.2017 23:00
Používal jsem adaptéry TP-LINK 200 Mbps (přes kabel mám oněch 200 Mbps, přes WiFi 70 Mbps, přes adaptér 35 Mbps). Teď jsem koupil nové adaptéry TP-LINK 1200 Mbps a zvedlo se mi to na pouhých 70 Mbps. Vše měřeno přes speedtest.net.

Když však použiju utilitu přímo od TP-LINK, tak mi to mezi adaptéry ukazuje rychlost 215 Mbps, což by odpovídalo hodnotě po kabelu. Na PC přes speedtest však naměřím jen oněch 70 Mbps...

Kde se to ztrácí... A nebo spíše se poohlédnout po WiFi řešení?

[ATTACH=CONFIG]32112[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]32113[/ATTACH]
tplink.PNG speedtest.jpg
Salamander (6177)|10.11.2017 08:48
Ty powerline adaptery jsou strasne nachylne na ruseni v siti. Jakykoliv spinany zdroj udela na rozvodech celkem paseku, vysokofrekvencni ruseni apod. Je to stejne jako kdyz mas v panelaku zarusene pasmo WiFi.

Osobne bych doporucil pokusit se natahnout eth. kabel i za cenu ze bys mel do zdi vrtat diru.
stig.helmer (19)|10.11.2017 14:27
Vrtání jako varianta je poslední řešení (panelákový byt, průchod skrze vestavěnou skříň...). Na těch původních adaptérech jsem fungoval několik let, reálnou rychlost jsem v podstatě zjistil až nyní při zkušebním kabelovém propojení (původní smlouvu od UPS mám na 30 Mbps, sami to zvedli na 200...), takže to není nic fatálního. Ale přijde mi škoda tu rychlost nevyužít.

Ale je pravda, že adaptéry občas vyžadovaly restart (vytažení-zasunutí adaptéru, někdy vůbec, někdy cca 3× denně). Ty nové modely slibovaly vyšší rychlost i nové technologie přenosu, ale restartovat jsem je musel taky, takže je asi vrátím ve 14denní lhůtě..

Ještě zvažuju WiFi - konkrétně kartu Asus https://www.asus.com/cz/Networking/PCEAC56/ - jestli by ta kabelová hodnota 200 Mbps byla reálná i vzduchem.
Salamander (6177)|10.11.2017 15:34
tak to samozrejme zase zalezi na zaruseni prostredi. muze to klidne vypadat jako u tech powerline adapteru