reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

60 nebo 70 Hz?

Viper26 (4)|27.7.2006 11:18
Zdar,

rád bych se zeptal na jednu věc, která mi stále není jasná - je lepší mít nastavenou Refresh Rate u LCD na 60 nebo 70Hz?

Vím že u LCD to nehraje takovou roli, ale na co to má vliv? V manuálech píšou že optimum je 60. Mě logicky připadá lepších 70.
Může mít tedy těch 70 vliv třeba na životnost LCD? Nebo je to opravdu jedno?

Díky.
wizaard (913)|27.7.2006 12:22
Taky by mě to moc zajímalo. Každopádně rozdíl na LCD mezi 60 a 70 (event. 75)Hz je prakticky neznatelný, ale taky netuším, zda to může monitoru škodit. Např. v manuálu k mému LCD uvádějí max. 75Hz, ale optimum 60Hz...
Architect (232)|27.7.2006 13:51
Podle toho, co jsem se dočetl, tak je to úplně jedno. Refresh rate se ve skutečnosti vztahuje pouze k CRT monitorům.

Nevím, jak funguje LCD obrazovka, ale zřejmě se to vztahuje k tomu, že u CRT tmavnou jednotlivé body každý cyklus a pomocí vystřelených elektronů na terčíky s červenou, modrou, nebo zelenou barvou se vytváří obraz. U LCD jsou body světlé pořád, nepřeblikávají, dokud není požádáno o změnu barvy na tmavější a tak jediným faktorem zůstává odezva. (Fakt tomu nerozumím)
Ale jsem si jistý, že odpoví brzo někdo i ze SH:) s profi odpovědí.

O LCD technologiích viz.
https://www.svethardware.cz/technologie-lcd-panelu-v-roce-2005/12352
Pavel Kovač (374)|27.7.2006 14:01
Je to skutečně jedno, pokud monitor podporuje jak 75Hz tak i 60Hz, tak čip umí pracovat s těmito frekvencemi a je mu to skutečně jedno.
U LCD je to skutečně tak, že dokud elektronika neřekne pixelu aby se změnil, tak kristaly zůstávají natočeny ve stejné poloze (tzn zobrazuje stejnou barvu). Profi hráči by mohli sice namítnout že rozdíl mezi 75Hz a 60Hz je znatelný, avšak odezva je obvykle daleko více znát, než rozdíl 15Hz :)
Viper26 (4)|27.7.2006 21:17
Díky za odpověď.

Takže tam nechám těch 70Hz. Když už tak už..... :)
Mikacek (32)|28.7.2006 11:04
Vy jste ale...
Pro lepsi kompatibilitu maji vsechny LCD tzv. frekvencni rozsah = pokud mate grafickou kartu ktera zvladne rozliseni LCD ktere pozadujete ale refresh rate je jen 60 Hz tak je to OK pokud mate LCD ktery ma rozsah od 60Hz do 70Hz. Je to uplne jedno jakou obnovovaci frekvenci nastavite - hlavne aby byla v rozsahu podle specifikace LCD - jinak se vam stane ze LCD proste obraz nebude moct detekovat video vstup z duvodu prilis velke/nizke obnovovaci frekvence. Na vyslednou kvalitu obrazu to nema zadny vliv - elektronika prelozi signal s 60Hz stejne jako signal se 70Hz obnovovaci frekvenci a LCD panel ma porad stejne charakteristiky - to se zmenou obnovovaci frekvence nezlepsi.
eraser (0)|29.7.2006 00:21
Na mojej iiyame 12 ms som pri 60 Hz badal, že šedá farba sa trasie, keď som zvýšil refresh, tak sa to výrazne zlepšilo, pričom používam digitálny kábel.
Pavel Kovač (374)|29.7.2006 08:45
[QUOTE=eraser]Na mojej iiyame 12 ms som pri 60 Hz badal, že šedá farba sa trasie, keď som zvýšil refresh, tak sa to výrazne zlepšilo, pričom používam digitálny kábel.[/QUOTE]
To může být způsobeno ditheringem a pokud jsi zvětšil refresh, tak dithering s FRC neni již tolik vidět.