reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Je možné zapojení pohybového čidla a vypínače zároveň?

goodfire (10)|28.8.2012 10:22
potřeboval bych poradit. chci koupit světlo a k němu externí čidlo. Mám k tomu jeden vypínač. Potřeboval bych vědět jestli a jak by to šlo zapojit aby pokud bude vypnutý vypinač, bude fungovat čidlo a bude spínat světlo na pohyb, tzn zapne se jen na určitou nastavenou dobu, a pokud vypinač zapnu, světlo bude svítit stále, bez ohledu na čidlo. jde o to že když chci sedět na verandě, musel bych pořád máchat rukama, nebo tam prostě musí být pohyb aby světlo svítilo, hodilo by se mi případně nějaký schéma nebo postup zapojení. Jinak vyvedení dráty mám 3 a to hnědý, modrý a žlutozelený. Díky za všechny rady
Zoidik (1405)|28.8.2012 10:39
Použij vypínač č.6 nebo-li schodišťový. On je to v podstatě přepínač. Na jedné straně je jedna svorka, na druhé jsou svorky dvě. Na tu samostatnou přivedeš napájecí fázový vodič a z těch spodních dvou jeden drát odvedeš na snímač a z něj na světlo a z druhé svorky půjdeš drátem přímo na světlo. Buď budeš svítit pořád, nebo na fotobuňku. Z vypínače až ke světlu pořád povedeš černý drát, ale doporočoval bych drát přímo na světlo udělat jinou barvou než přes fotobuňku. Dle normy můžeš využít černý, hnědý nebo šedý. Zelenožlutý a modrý využiješ od světla zpět do rozvodnice. Zelenožlutý umístíš na kostru světla a modrý dáš na svorku "N" ve světle a do rozváděče, nebo do nejbližsí krabičky s modrým drátem. Doufám, že je to srozumitelné.
Zoidik (1405)|28.8.2012 10:49
scháma ještě
zapojení.JPG
kevin00 (10238)|28.8.2012 10:57
Záleží dle konstrukce svítidla, hodně svítidel je již vyrobeno s izolací třídy II., kde se již ochranný vodič (zelenožlutý, PE) nezapojuje. Takže jej nechat nezapojený ve svítidle a totéž udělat v rozvodné krabici/rozvodnici. Rozhodně nezapojovat společně pod svorku s pracovním vodičem (modrý, N).