reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hardcore modifikace Windows XP/2000 SP4 - máte nějaké zkušenosti?

trodas (1753)|1.9.2012 18:58
Upozornění - jde o zásahy do Windows značné intenzity, které mohou způsobit jejich nefunkčnost.
1) Vypnutí WFP (Windows File Protection) na začátek každé takové modifikace bude nezbytné (soubory, na kterých Win trvají, budou likvidovány)
2) Jde více o pochopení, co to vše ve Win jede, než úsporu paměti či času startu Win - i když i to není zcela zanedbatelné:
[ATTACH=CONFIG]26728[/ATTACH]
3) Nebude jistě fungovat třeba NetBIOS či Firewall, když zastavíte IPSEC službu i její drivery... atd.

Chci tedy shromáždit informace o tom, co opravdu MUSÍ jet ve Win a proč - a obráceně, co tedy vypnout lze. Například aby PC surfovalo po internetu, hrálo (zvuk) a tisklo jsou třeba JEN tyto služby:
[ATTACH=CONFIG]26729[/ATTACH]
A to ještě služba "Chráněné úložiště" by mohla být vypnuta. Podle uživatele GrofLuigi z MSFN fóra by mělo jít jen o službu, potřebnou pro ochranu hesel v Outlooku a IE a to ještě ne těch z netu... Opravdu ji LZE vypnout a nemá to zdánlivě žádné nasledky - dokud a pokud člověk nedá restart či vypnutí PC. Pak to čeká tak 2-3 min než onen restart či vypnutí PC provede. Stačí službu zapnout a je to instantně... Je tedy bohužel třeba nejprve něco modifikovat, aby to tohle nedělalo, než ji bude možno poslat k šípku.

Další místo, kde lze optimalizovat jsou drivery nepodporující Plug&Pray - a to je třeba dělat hned na DVOU místech najednou, jinak se jich nezbavíte. První místo je samozřejmně Správce zařízení. Leč je nezbatné mít v registrech toto:
[CODE];show all the devices in the hardware table
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment]
"DEVMGR_SHOW_NONPRESENT_DEVICES"=dword:00000001[/CODE]
...a stále zvolit z menu "Zobrazit skrytá zařízení", kde nás nejvíce zajímá položka "Ovladače nepodporující Plug and Play":
[ATTACH=CONFIG]26730[/ATTACH]
(a asi tam máte i o trochu víc ovladačů než já...)

Nicméně abyste se některých zbavili, musíte je současně vypnout v Autoruns utilitce of Sysinternals:
[ATTACH=CONFIG]26731[/ATTACH]

Takže k věci, mám odzkoušeno to, co na obrázku vidíte - tedy je možno a vhodné vypnout drivery jako:
Beep - aby Vám PC pípalo, to snad není ve Win třeba (zároveň třeba odinstalovat Beep v zařízeních!)
Diskperf - je to asi HW driver k službám jako "disk performace", ale já mám všechny performance countery vypnuty utilitkou exctrlst.exe, přikládám
IPSEC - zabezpečení IP protokolu, jen pro Firewall a pod. (zároveň třeba odinstalovat Ovladač IPSEC v zařízeních!)
IRENUM - infrared port nemám a Vy také asi ne :)
mnmdd - simulátor bufferu obrazovky - nejsem vývojář (zároveň je třeba odinstalovat mnmdd z zařízení!)
Modem - tak to už roky neužívám (driver je pro ten vytáčený na tel. lince, nikoli kabelový modem)
NetBIOS - není důvod mimo nějaké síťování starých her při P2P (místně!) tohle užívat (zároveň je třeba odinstalovat NetBios přes Tcpip z zařízení!)
NetBT - to samé, jen zde aktuální HW driver, ne jen rozhraní
Parallel, Parport, ParVdm, Ptilink , Raspti- paralelní port máte snad všichni vypnut? (zároveň je třeba odinstalovat Parallel a ParVdm z zařízení!)
RasAcd - neužíváte-li vzdálený přístup, pak zničit krtka (zároveň je třeba odinstalovat Ovladač automatického připojení pomocí vzdáleného přístupu z zařízení!)
Rasl2tp - to samé, jen jeho port
Serial - seriový port mají snad dávno všichni vypnutý? (zároveň je třeba odinstalovat Serial z zařízení!)
Sfloppy - SCSI floppy nemáte, nebo ano? Pak foto a zkušenosti! :D
Update - SP4 mi stačí, děkuji... navíc updaty i na XP většinou víc zkazí, než spraví - a už není podpora, ne?
VgaSave - nechcete-li měnit grafiku, můžete vypnout ale zapomeňte že dále uvidíte VGA mód v Win úplně! (zároveň je třeba odinstalovat VgaSave a Vga z zařízení!)


Tolik tedy to, co odzkoušeno mám. Na nových PC lze také třeba většinou vypnout isapnp (Autoruns), leč starý VIA počítač to nemá rád (odejde myš i klávesnice a zkuste Win užívat bez nich :) ). Znovu urguji, že platí, že nemáte-li backup Windows (např. DriveImage) a připraveno boot CD abyste poté, co si Win zničíte, mohli za 5min být tam, kde jste byli před zásahem, tak to raději nedělejte ;) Byli jste varováni :p

Co neodebírat:
Fs_Rec - File system recognized driver - ani nebude nejlepší nápad ho odstranit, Win by se pak nemusely znát k připojeným zařízením
Ovladač Remote Acess IP ARP - nejde o dálkový přístup, ale o Wanarp (Autoruns) driver, nezbytné pro net (ARP - Address Resolution Protocol)

A teď dotazy k zařízením:
dmboot - co to dělá?
dmload - co to dělá?
Fips - co to dělá?
Obecný klasifikátor paketů - nechce se nechat vypnout, byť vypnutý v Autoruns je stále "aktivní" v zařízeních (Gpc v Autoruns)
Prostředí pro podporu sítě AFD - co to proboha živého jen je?! (AFD v Autoruns)
Systémový ovladač NDIS - copak to asi u všech všudy je? A potřebuji to?

Kdo ví a napoví? :) Ať to nemusím dělat metodou pokus-krach Win = omyl :p
zsdx (2098)|5.9.2012 11:33
[QUOTE=trodas]3)Například aby PC surfovalo po internetu, hrálo (zvuk) a tisklo jsou třeba JEN tyto služby:

4)Systémový ovladač NDIS - copak to asi u všech všudy je? A potřebuji to?
[/QUOTE]

3) To by ti PC nezvucelo, kdyz ti nebezi 'Zvuk systemu Windows'. Naopak surfuje to i bez Computer Browseru, Workstation, Serveru a kupodivu i Klienta DNS.
Serad sluzby dle Typu a pak Stavu a tipni to sem znovu.

4) Dle Wiki to neni nejlepsi napad vypinat.
trodas (1753)|12.9.2012 19:45
Ad. 3 - aha! Služba "Zvuk systému Windows" mi totiž na PC zcela chybí! Tak proto musím dělat tu "šaškárnu" na startu!

Aby bylo jasno - tak PC mi hraje. Ale aby hrálo, tak musím zapnout WinAMP (mám odkaz přímo na playlist, takže hned hraje) a neslyším nic. Pak spustit "Volume" (sndvol32.exe) a pohnout s soupátky (libovolně). Nezavírat Volume ale zavřít WinAMP a pak ho znovu spustit. Už při zavírání WinAMPu to trošku je slyšet v bednách, že zvuk naskočil... Při novém spuštění již WinAMP hraje a od tohoto momentu PC funguje se zvukem jako normálně, a to i bez služby "Zvuk systému Windows" :D

Domníval jsem se, že je to nějaká chyba té starší Soltek KT600-R desky, ale nebude tomu tak. Zřejmně je to chyba instalace zvukovky, že tuto službu nenainstalovala či jinak nezapla... Tak teď tedy víme, že to jde i bez ní, že ovládá jen nastavení hlasitosti a zapnutí výstupu, což lze obejít.
Jak ale tu službu ručně doinstalovat?! :confused:

Co se týče Computer Browseru, tak když ho vypnu, tak vše jede OK, ALE při vypínání Windows na něco zoufale čekají. Nemyslím si tedy, že bez nějaké další modifikace se někomu chce čekat dobře minutu, ne-li minutu a půl na restart. Nevím, co to ty Widle vyvádí, ale tak to prostě je. Jde to i bez této služby, leč to čekání je nesnesitelné.
Workstation and Server jsem vypnout nezkoušel, mám dojem, že to nedělalo dobrotu, stejně jako klient DNS...
Zcela jiste vím, že není třeba služba "Sítové připojení", neboť stejně jako "Zvuk systému Windows" je jí třeba jen, když se něco mění v nastavení. A síťovku nastaví človek 1x a basta (do reinstallu).
Tím klientem DNS si opravdu nejsem jist, mám dojem, že nefungovalo surfování jinak než po IPčkách a kdo si má IP adresu pamatovat z hlavy, žeano :mistake
Ale můžeme zkusit.

zsdx - díky za dobré vysvětlení k NDIS ovladači. Bez něho nepojede vůbec net, takže ten vypnout nelze :) Škoda :)
zsdx (2098)|25.9.2012 10:55
[QUOTE=trodas;514317]Ad. 3 - aha! Služba "Zvuk systému Windows" mi totiž na PC zcela chybí![/QUOTE]
Sorry, na W2000 opravdu neni, zavedly ji az XP.

[QUOTE]Workstation and Server jsem vypnout nezkoušel, mám dojem, že to nedělalo dobrotu, stejně jako klient DNS...
Tím klientem DNS si opravdu nejsem jist, mám dojem, že nefungovalo surfování jinak než po IPčkách a kdo si má IP adresu pamatovat z hlavy, žeano[/QUOTE]

W+S jsou potreba zejmena pro sitoveho MS klienta (sdileni souboru a tiskaren), CompBrowser s tim ma tez souvislost, proto to cekani.
Klient DNS ma na starosti pouze mezipamet, takze kdyz nebezi, adresy se stale prekladaji, ale musi se vzdy kontaktovat primo DNS server. Ale v domene je nutno ho pouzit i tak, kvuli AD zalezitostem.
trodas (1753)|25.9.2012 17:24
Ad. "Zvuk systému Windows" - nic se neděje, nikdo nejsme neomylný. Leč mně by se to vysvětlení (že mi nejede nějaká služba) líbilo spíš než situace, kdy musím 2x spustit WinAMP a mezi tím ovládání hlasitosti zvuku, aby PC hrálo :D Dokonce jsem zkusil a není třeba ani nastavení hlasitosti měnit... a vždy to tak naskočí, den za dnem, restart za restartem. Je to přinejmenším zvláštní chování... :(
Rád bych to svedl na kondíky, ale podle mně se nějak neotevřou ty tranzistory, co vypínají zvukový výstup, a až opětovným zavřením WinAMPu za současně spuštěného ovládání hlasitosti nastane dost silný impulz na to, aby se otevřely. Je to tedy extrémně krkolomné vysvětlení, ale nic lepšího mně prostě nenapadá. A protože tyhle trandáky jsem vyhodil pro lepší zvuk i z X-Fi Fatality, tak tady na Solteku se s nimi nebudu párat :p
A uvidíme, zdali mám pravdu či ne.

Workstation a Server tudíž nepotřebuji, dokud a pokud nemám v síti další počítače... leč to je jen otázka času. Asi to zatím zkusím vypnout, jestli se nic nepokazí :)
ComputerBrowser by mněl udržovat seznam PC na lokální síti a jejich sdílených položek a ve finále umožňovat jejich procházení. To mně zatím také není na nic, leč ta prodleva je nesnesitelná, takže nelze... Leda že by se podařilo nějak zjistit, jak to vypnout.
DNS keš je podle mně docela rozumná věc... ale asi by se mělo zkusit alespoň jestli to bez ní fakt pojede, když už extrémně, tak extrémně :D
trodas (1753)|26.9.2012 12:04
Tak - služby Workstation, Server a ComputerBrowser nejsou na samotném PC skutečně třeba a hlavně - nezpůsobí zpomalení restartu/vypnutí, když jsou vypnuty všechny najednou! (stačí je dát na ruční spuštění a je od nich klid)

Teď je otázka, jestli by se nedala vypnout konečně i ta služba Chráněné úložiště bez prodlevových následků :D

Nu ale abych tu podal i nějaký návod pro druhé, tak přikládám kompletní Autoruns výpis z Windows 2000 SP4, co vše lze vypnout aby PC stále hrálo, tisklo, surfovalo a vůbec normálně fungovalo...

[ATTACH=CONFIG]26821[/ATTACH]

Je to "kapku" na výšku větší mno... ale je tam vše, seskládáno z 9 screenshotů :slug
autoruns_optimizing.png