reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Grafické karty: Trhání obrazu při více HZ obnov.fr. než je FPS hry

Neregistrovaný (0)|2.9.2012 11:03
Tazatel: David Václavík

Znění dotazu: Dobrý den. Hraji na PC pouze Microsoft Train Simulator a problém je, že pokud mám obnovovací frekvenci monitoru (75, 85, 100 hz nebo jakoukoliv jinou) větší, než je FPS hry (nejčastěji 60 což je maximum této hry, v náročnějších stanicích méně), obraz je trhaný. Nemyslím Tearing, ale celý obraz v celé své ploše. Pokud snížím obnovovací frekvenci monitoru na 60Hz, je obraz naprosto plynulý ale jen pokud nepřijedu do náročnější stanice a neklesne FPS pod 60, pak začne být opět FPS nižší než obnovovací frekvence a obraz je trhaný, navíc při 60Hz na CRT monitoru obraz bliká a nedá se na to dlouho dívat. Na mém bývalém (podstatně slabším) PC se tato zvláštnost neprojevovala, obraz byl plynulý až do nějakých 20 FPS kdy už samozřejmě začalo být malé FPS na to aby byl plynulý obraz. Ale nad zhruba těch 20 FPS naprosto plynulé zobrazení. Tudíž problém na mém novém PC není malým počtem FPS (maximálních 60 je až až pro plynulé zobrazování) ale souvisí právě s vyšší obnovovací frekvencí než je počet FPS bez ohledu na to, jaký počet FPS zrovna je. Díky tomu se stává hra prakticky nehratelná. Napadá mě nějaký problém se synchronizací, ale už nevím, jak toto řešit. Proto děkuji za každou radu. Zkoušel jsem několik monitorů včetně LCD a dělalo to všude. Připojeno přes analog.

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: Deska: MSI 760-GMP33/ AMD760G+SB710/ AM3
Paměti: Kingmax DDR3 2x 4GB PC10666 1333MHz
CPU: AMD Phenom II Quad Core 960T Black E 3.0GHz 8MB
Grafika: Sapphire Radeon HD6570 2GB DDR3 PCI-E
Zdroj: Chieftec GPA-400S8 400W 80+
HDD: WD 2TB/ WD20EURS/ SATA 300/ 5400RPM/ 64MB
OS: Win 7 Home 64bit
Deee-aN (3834)|2.9.2012 20:37
Ten MS Train Simulator asi v nastavení nějaké synchronizování každého snímku nemá? :notsure V-Sync máš asi zapnutý?
Neregistrovaný (0)|3.9.2012 13:40
Bohužel nemá, MSTS co se nastavení týče je hodně chudý. Vertikální synchronizaci zaplou mám, na tento problém nemá toto nastavení žádný vliv.

Ještě jsem zkusil vyhodit grafiku ven a zapojit monitor na integrovanou grafiku, což je ATI Radeon 3000 Graphics jestli není problém někde v grafice a je to stejné, žádná změna k lepšímu. Dále jsem zkusil ve správci úloh nastavit spřažení na jedno jádro procesoru (například v GTA SA je to nutnost) pro případ že by si MSTS nerozumnělo se čtyřjádrovým procesorem a také nic. Ještě doplním, že mám HDD rozdělen na dva oddíly - na C: mám Win7Home + veškeré programy + MSTS na testování, nastavování a různé úpravy a na D: mám Win7Home + MSTS na klasické hraní, nic jiného. Problém se projevuje v obou MSTS naprosto stejně.

Napadla mě ještě jedna varianta řešení tohoto problému. Mám možnost mít LCD, na něm očím nevadí obnovovací frekvence 60 Hz a hrát MSTS na tomto LCD s touto frekvencí. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak tento LCD je 22" Asus z té levné kategorie a bohužel širokoúhlý. Takže nemá možnost jako například LCD LG nastavit MSTS na poměr stran 4:3 a přes celou plochu se MSTS hrát opravdu nedá, to je potom 363 širší než vyšší. Přes ovladače toto nastavit nejde, jelikož je LCD připojen přes analog (DVI ani jakoukoliv jinou možnost připojení nemá). Hrát MSTS v okně není úplně nejlepší řešení, protože pak má obraz (celkově) vyšší rozlišení než 1024x768 a už není obnovovací frekvence skutečných 60 Hz a dělá to psí kusy (část obrazu je na různých místech trhaná, část plynulá a různě se mění poměry těchto částí). Tak mě napadá, zda neexistuje nějaký program, který by dokázal obraz na ploše monitoru převzorkovat na poměr stran 4:3 tak, aby po stranách vznikly dva černé svislé pruhy. Nevíte o nějakém? Nic o takovém programu nemohu "vygooglit". Děkuji za rady a náměty.
Neregistrovaný (0)|16.9.2012 15:44
Když už jsem tady nakousl problém s trhaným obrazem při hraní MSTS, zeptám se rovnou na můj druhý problém, který zatím nejsem schopen vyřešit a vadí mi podstatně víc než problém předchozí který by vyřešila koupě lepšího monitoru. Jde o to, že když začnu hrát MSTS, všechno je ok a FPS 60, obraz plynulý. Nezávisle na tom, jakou trať či vlakovou soupravu mám mi po určité době ( zhruba 30 minut hraní? ) spadne FPS všude kde bylo 60 na 59 a pohyb krajiny se v naprosto pravidelných intervalech jakoby na chviličku zastaví. Je to strašně krátká chvilička a celá plocha obrazu, ale viditelné to je. Z kabiny tolik ne, ale hlavně když je pohled na vlak zboku jak jede krajinou. Interval tohoto škubnutí je cca 1x za vteřinu, setkal jsem se i s častějším škubnutím, tak cca 2x za vteřinu. Nepomůže restartovat hru, pouze celý systém. Je jedno zda se načítá nová hra nebo uložená pozice. Přijde mi, jakoby se někde něco naplnilo, nějaký buffer či co. Zkoušel jsem vyčistit RAM programem IO Bit Smart Ram ale nepomohlo to. Dále jsem zkusil dát pryč parametr -mem:512 ze zástupce hry ale také nic. PC a Win se vždy samo o sobě chová normálně (mimo zmíněný problém v MSTS), pořád stejně, nepozoruji nikde nějakou změnu. Ještě doplním, že tento problém se vyskytuje na obou operačních systémech v MSTS. Děkuji za odpověď.