reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Odhlučnění HDD - provozní teploty

Petroman (131)|9.9.2012 19:38
Zdravím!

Sestavil jsem si HTPC a bohužel musím konstatovat, že hlučnost pevného disku mě ruší. Je to nejhlučnější věc ve skříni a ještě k tomu to má frekvenci zvuku, která je hodně slyšet.

No a tak mě tak napadá, ten disk jednoduše obalit zvukově izolační pěnou. Místa je dost. Bohužel nedokáži říci, jak moc disky dneska potřebují chladit. Je to klasický 3,5", 7200 otáček/minutu.

Nějaká moudra? :)
athens (724)|9.9.2012 20:19
Scythe Himuro :notsure
Petroman (131)|9.9.2012 20:24
To vypadá celkem fajn a má to i rozumnou cenu. Díky za tip! Akorát si moc nejsem jistej tou zvukovou izolací. Hliník není zrovna moc dobrý izolant :)
athens (724)|9.9.2012 20:33
Uvnitř je folie a trochu molitanu takže je to v poho.
[ATTACH=CONFIG]26767[/ATTACH]
obrazek.jpeg
Petroman (131)|9.9.2012 20:49
Mnooo... tak finančně to vyjde tak nějak nastejno s tou aku pěnou. Za tu většinou chtějí kolem 5 stovek, aby se jim to vůbec vyplatilo řezat a posílat. Třeba http://www.akusticka-pena.cz/zbozi-ceny/jehlany-7-cm

Jste mně dal brouka do hlavy :) Ale stejně by mě zajímalo, jak je to s těma teplotama. Protože třeba v noteboocích jsou disky taky bez přísunu vzduchu a jedou normálně.
DrZelenka (2491)|9.9.2012 21:19
[QUOTE=Petroman;514077]Mnooo... tak finančně to vyjde tak nějak nastejno s tou aku pěnou. Za tu většinou chtějí kolem 5 stovek, aby se jim to vůbec vyplatilo řezat a posílat. Třeba http://www.akusticka-pena.cz/zbozi-ceny/jehlany-7-cm

Jste mně dal brouka do hlavy :) Ale stejně by mě zajímalo, jak je to s těma teplotama. Protože třeba v noteboocích jsou disky taky bez přísunu vzduchu a jedou normálně.[/QUOTE]

Ta pěna co jsi posílal ti disk teplotně zabije. Naopak to Himuro je udělaný tak, že i chladí a divil by ses kolik hluku ušetří obyčejná izolace vibrací od bedny.

V ntb jsou 5400rpm disky který moc netopěj, já měl disk v kovovejch lyžinách (ty nějaký teplo přenesou) a hlavně ty disky často maj dost nepěkný teploty.
Petroman (131)|9.9.2012 21:40
Jsem si tu něco přečetl na netu. Nějaké diskuse, výzkum od Google, tech sheet od Seagate, atd.

Jediné, co se z toho tak nějak dá vyvodit je, že každý disk dřív nebo později odejde a výrobci mumlaj něco o 50 C. A google zaznamenal u serverů nějaká validní data u poruchovosti, když byly disky "přechlazeny".

Osobně si myslím, že ten můj nápad s tou pěnou asi není moc dobrý a ty boxy s heatspreaderem mají smysl. I když usmažený disk bude tichý zajisté taky :)
Georginek (2957)|10.9.2012 19:03
No podivej, jako ono se rika ze 50°C je hranicni teplota dlouhodobe unosnosti HDD.

Nicmene, jelikoz ja jsem tohle resil mockrat, tak jsem na to strasne haklivej, tak sem po vyzkouseni milionu tisicich boxu, kravin, podlozek a tak zjistil, ze jedinne tiche reseni je disk zavesit na gumy. Pak je 100% ticho.
Dulezite je, aby si vypozoroval jaky zvuk te konkretne rusi. Me rusilo vibrovani disku smerem do CASE, 1 disk byl OK, ale mam 5 kousku a kdyz jeli dohromady a i kdyz ma CM 932 docela slusne udelanou sachtu a boxy na disky s gumovyma podlozkama, praskla by mi z toho hlava. Vyndal jsem proste vsechny boxy na disky a mile HDD zavesil do sachty a je po problemech.
Koukni se u me do galerie, tam je to videt. :p
Pokud Ti vadi treba Seekovani hlavicek, holt sis koupil blbej a hlucnej disk a to zachranis maximalne silent kitem vnitrku PC, nebo i disku.
Ale z me zkusenosti 90% hluku tvori vibrace HDD s kombinaci s nekvalitni skrini. Ale i kdyz si koupis skrin za 8tisic, pri vice nez 1 disku to bude vibraovat stejne.
Petroman (131)|10.9.2012 21:27
Místa je dost, ale bohužel nemůžu instalovat do 5,25" šachty. Takže gumičky a jiné "know-how" jsou neproveditelné. Můžu to jedině dát na dno skříně... No tímhle tempem mě to asi přestane bavit a počkám na levné SSD kolem 60 GB. A nebo se na to vrhnu po hlavě, nakoupím izolační pěnu a začnu to izolovat jako celek. Jenomže to předpokládá deinstalaci MB, protože je třeba dát něco i pod desku, a do toho se mně moc nechce.

- - - - doplněno - - - -

Jo a pěkný fotky!
Georginek (2957)|11.9.2012 16:13
No, tak to nainstaluj do 3,5 sachty..... Jako mas skrin?
Petroman (131)|11.9.2012 22:13
http://www.silverstonetek.com/product.php?pid=197

Jako jedině, že bych ho dal svisle. Tam totiž není žádná vůle mezi klecí a diskem.
stavitel75 (43)|12.9.2012 18:47
[QUOTE=Petroman;514184]Místa je dost, ale bohužel nemůžu instalovat do 5,25" šachty. Takže gumičky a jiné "know-how" jsou neproveditelné. Můžu to jedině dát na dno skříně... No tímhle tempem mě to asi přestane bavit a počkám na levné SSD kolem 60 GB. A nebo se na to vrhnu po hlavě, nakoupím izolační pěnu a začnu to izolovat jako celek. Jenomže to předpokládá deinstalaci MB, protože je třeba dát něco i pod desku, a do toho se mně moc nechce.

- - - - doplněno - - - -

Jo a pěkný fotky![/QUOTE]

Teď jsi klepl hřebík přesně na hlavičku. Přišetři něco na pořádné SSD a bude po problému. Kapacita disku se dá v pohod řešit NASEM, nebo externím diskem přes USB 3.0.

Ono je to přesně jak říkáte, když už něco zvučí, tak je to disk... :(
Georginek (2957)|12.9.2012 20:27
NO, slo by to. Ja sam sem to tak delal. Sezen se sverky a proste ten kosik nepatrne roztani, az bude mezi diskem a kosem z kazdy strany tak 3mm. Pak to tam zaves. Ja to tak taky mam. Jestli je to mekky plech, pujde to i rukou. Nic na tom zkazit nemuzes, zpatky to muzes dat vzdycky :D:D
Petroman (131)|14.9.2012 13:40
To bohužel nejde, protože by se to zkrátilo tím ohybem v ose Z. Prostě by nesedělo osazení toho koše do skříně nahoře a dole. Takže by to mohlo být díky vibracím kontraproduktivní, si myslím.

Myslím si, že tady je fakt docela velká díra na trhu. Přitom by stačil boxík, kde plášť je tvořen Al plech - pěna - Al plech (sandwich) a jednoduché spojení plechů skrz pěnu heatpipe nebo Al bločkem. Výrobní cena tak 200,-. Prodej za 4 stovky a všichni jsou happy.