reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výměna grafické karty v Notebooku!

CoOlek (2)|11.9.2012 17:02
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat. Vlastním notebook Asus z řady R500V typ modelu K55VD.

HW:
CPU: Intel i5 2,56ghz 4 jádra
Páměti: 8gb ram
GPU: Nvidia Gforce 610m 2gb

Potřeboval bych vědět jestli u mého notebooku je nějaká možnost výměny grafické karty za lepší. Kvůli hrám samozřejmě. Beru jakkoukoliv možnost! I kdybych měl dát počítač expertům přes IT. :)

PS: Něco jsem slyšel o MXM grafikách a o tom že když je GPU přitavená k základní desce dá se za nějakých 1500 odtavit a přitavit nová grafická karta. Co je na tom pravdy? Díky předem za odpovědi a pomoc. :)
VencaX (3686)|11.9.2012 19:01
Jelikož je grafická karta součástí základní desky (a to u většiny dnešních notebooků), tak není možná výměna grafické karty za výkonější. Na to, zda bude grafická karta dostačovat se má myslet již dopředu (mimochodem je tu na pomoc s výběrem notebooku i kategorie).

MXM grafických karet je poměrně málo a když už nějaké jsou, jedná se spíš o vyšší verze jednotlivých řad (i když v MXM-A bylo pár slabších karet).

Jediné, co můžu doporučit, je pokud nemáš notebook déle než 2 týdny a kupoval jsi jej přes eshop, můžeš jej vrátit v původním balení se vším všudy a vybrat jiný, byť třeba s horším CPU a lepší grafikou.
Petroman (131)|11.9.2012 20:56
Nejsem servisman na notebooky, ale myslím si, že se nejedná jen o grafický čip. Na tom plošném spoji toho bude více. Třeba taková napájecí soustava pro ten čip,... Takže ano, dá se to vyměnit. Ale jen s celou základní deskou. Myslím si.
VencaX (3686)|11.9.2012 21:29
Ano, však říkám, že samotná grafická karta vyměnit nejde. Musel by do něj nacpat desku z modelu K55VM, protože vyšší model K55ky už asi není, ale to, že je součástí desky jsem psal. Každopádně pokud by si K55VM koupil hned, nemusel to vůbec řešit.
Petroman (131)|11.9.2012 21:54
jo jo
CoOlek (2)|12.9.2012 07:07
Notebook mám z Electro Worldu na splátky ... půjde vrátit + k tomu aby mi vrátili peníze? Nebo abych si mohl vybrat jiný?
zsdx (2098)|12.9.2012 09:31
U splatkoveho prodeje pochybuji o vraceni penez. Ale co ti brani si k nim zavolat a zeptat se?
Zavolejte nám na zákaznickou linku se zvýhodněným tarifem +420 810 EWORLD (810 396 753)
Georginek (2957)|12.9.2012 21:54
To je zase blud.
Neodpustim si poznamku. Notas na hry - Kravina pokud nechces investovat 40K za to lepe koupit dva desktopy ( v uplne jine vykonostni kategorii ) - vubec nevim, kdo vymyslel oznaceni hreni notas..... :runaway

Pochybuju o vraceni penez kdyz notas funguje bez problemu.

Vymena MB a grafarny je mozna, ale je to komplikovany a vzhledem k vydajum se to samozrejme nevyplati. Notas s realnou prodejni cenou ( pouzity a v dobrym stavu ) 7-10K a vymena MB cirka 5K+ je naprosta hovadina.
dzandra (1368)|13.9.2012 07:53
Viz zde :D Cenově velice zajímavý herní notebook osazený dvoujádrovým procesorem intel Celeron Dual Core :D. Jo když se pak čerpají informace na podobných stránkách :D
hugostieglitz (907)|13.9.2012 08:45
[QUOTE=CoOlek;514238]Dobrý den,

chtěl bych se zeptat. Vlastním notebook Asus z řady R500V typ modelu K55VD.

HW:
CPU: Intel i5 2,56ghz 4 jádra
Páměti: 8gb ram
GPU: Nvidia Gforce 610m 2gb

Potřeboval bych vědět jestli u mého notebooku je nějaká možnost výměny grafické karty za lepší. Kvůli hrám samozřejmě. Beru jakkoukoliv možnost! I kdybych měl dát počítač expertům přes IT. :)

PS: Něco jsem slyšel o MXM grafikách a o tom že když je GPU přitavená k základní desce dá se za nějakých 1500 odtavit a přitavit nová grafická karta. Co je na tom pravdy? Díky předem za odpovědi a pomoc. :)[/QUOTE]

za ty peníze co bys musel investovat si kup konzoli(třeba playstation) a ještě ti zbyde na led tv
VencaX (3686)|13.9.2012 09:09
[QUOTE=Georginek;514327]Pochybuju o vraceni penez kdyz notas funguje bez problemu.[/QUOTE]

Do čtrnácti dní to je myslím bez jakéhokoli důvodu, u prodeje přes eshop.

Herní notebook, jakože ten, co na to má aspoň chlazení, tak takový se sežene za cenu malinko přes 30 tisíc. Asusy G série jsou na tom s cenama docela dobře. I tak je pravda, že se za dvacku sežene dost slušný desktop.

[QUOTE=dzandra;514338]Viz zde :D Cenově velice zajímavý herní notebook osazený dvoujádrovým procesorem intel Celeron Dual Core :D. Jo když se pak čerpají informace na podobných stránkách :D[/QUOTE]

Jo, na netu se najdou bludy. Holt člověk nesmí prodavači všechno věřit a v dnešní době, kdy freewifi je na každém druhém rohu, není problém si sehnat potřebné informace o tom, co kupuji.
johny35 (4)|28.10.2012 22:41
Zdravim,
ctu tady, ze je komplikovane az nemozne vymenit grafickou kartu v notebooku, preci jenom se zeptam. Je sance a za kolik tak odhadem vymenot kartu v mem notebooku? Mam jiz pet let stary Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5505. Podle me mi karta pomalu odchazi. Uz jsem parkrat zazil modrou obrazovku (po navratu z rezimu spanku napriklad) ale hlavne cas od casu a vetsinou pri prehravani videa se zacnou objevovat takove pulzujici fialove obrysy. A navic po pripojeni externiho monitoru ten obraz na nem v jednom miste trochu blika. Takze to je jeden duvod pro vymenu. Druhy je, ze jsem si poridil TV s HD rozlisenim, kterou chci mit pripojenou k notebooku a abych tam mohl promitat v hd kvalite, tak potrebuji hdmi vystup, ktery ted nemam. Zatim se mi nepodarilo zjistit, jestli lze z toho meho vga vystupu dostat hd signal do tv, ale pochybuji o tom (muselo by to jit nejak do hdmi vstupu na tv, protoze ostatni vstupy nepodporuji hd signal). Takze bych rad do notebooku nejak dostal i hdmi vystup.

Rada, at si koupim novy notebook je mi k nicemu, protoze do budoucna uz notebook moc nechci. Rad bych si spise koupil tablet a az jednou tento notebook odejde tak misto nej domu stolni pc. Zas tablet a pc ted fakt nemuzu jit kupovat. Proto mi stale vychazi nejaka oprava jako nejlepsi reseni. Je tedy nejaka moznost?

Mam tady v notebooku na leve strane vedle slotu na SD kartu jeste jeden dalsi slot na neco, ted fakt nevim co. Nejde nejak dokoupit nejakou grafickou kartu tam? Pripadne nejakou na zastrceni do usb, jako jsou zvukove karty? Ted tedy samozrejme mluvim o reseni propojeni notebooku s tv v hd kvalite.

Diky za rady a nazory.
VencaX (3686)|28.10.2012 23:47
Ehm... jestli jsem našel správné specifikace a tvůj notebook má pouze integrovanou Intel X3100 kartu, tak je úplně nemožné, že bys mohl do toho notebooku dát nějakou lepší grafiku... ta totiž není integrovaná jen na základní desce, ale je přímo součástí chipsetu, takže nemáš šanci tam dát jinou. Stejně tak nevím, jak si představuješ do takového notebooku nacpat HDMI. A ani kdybys ho tam nacpal tak netuším, jestli by ti to tvůj notebook nějak zkousnul.

Takže když ti nepomůže nový notebook - za takových řekněme 6 až 7 tisíc by se dal sehnat PC, kterej by ti HD filmy zkousnul a mohl bys ho připojit přímo k televizi. Možná by se dalo ještě někde pošetřit.
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_1ODN011QFK011MZA011R2I0111WD011KB10118BC01

Řešení USB grafiky pro notebook už tu taky bylo, ale nevím přesně jak to fungovalo a i tak by bylo asi dražší než nový PC, na který jsem ti poslal odkaz výše.

EDIT: Jinak nevím, jestli by se vůbec vyplatilo dávat pětiletý notebook na opravu... to taky nemusí být úplně levná záležitost. Mimochodem se můžeš považovat za docela šťastného, když ti notebook vydržel 5 let. Tak často se to zase taky neděje.
DrZelenka (2491)|28.10.2012 23:51
[QUOTE=johny35;517377]Zdravim,
ctu tady, ze je komplikovane az nemozne vymenit grafickou kartu v notebooku, preci jenom se zeptam. Je sance a za kolik tak odhadem vymenot kartu v mem notebooku? Mam jiz pet let stary Fujitsu Siemens Esprimo Mobile V5505. Podle me mi karta pomalu odchazi. Uz jsem parkrat zazil modrou obrazovku (po navratu z rezimu spanku napriklad) ale hlavne cas od casu a vetsinou pri prehravani videa se zacnou objevovat takove pulzujici fialove obrysy. A navic po pripojeni externiho monitoru ten obraz na nem v jednom miste trochu blika. Takze to je jeden duvod pro vymenu. Druhy je, ze jsem si poridil TV s HD rozlisenim, kterou chci mit pripojenou k notebooku a abych tam mohl promitat v hd kvalite, tak potrebuji hdmi vystup, ktery ted nemam. Zatim se mi nepodarilo zjistit, jestli lze z toho meho vga vystupu dostat hd signal do tv, ale pochybuji o tom (muselo by to jit nejak do hdmi vstupu na tv, protoze ostatni vstupy nepodporuji hd signal). Takze bych rad do notebooku nejak dostal i hdmi vystup.

Rada, at si koupim novy notebook je mi k nicemu, protoze do budoucna uz notebook moc nechci. Rad bych si spise koupil tablet a az jednou tento notebook odejde tak misto nej domu stolni pc. Zas tablet a pc ted fakt nemuzu jit kupovat. Proto mi stale vychazi nejaka oprava jako nejlepsi reseni. Je tedy nejaka moznost?

Mam tady v notebooku na leve strane vedle slotu na SD kartu jeste jeden dalsi slot na neco, ted fakt nevim co. Nejde nejak dokoupit nejakou grafickou kartu tam? Pripadne nejakou na zastrceni do usb, jako jsou zvukove karty? Ted tedy samozrejme mluvim o reseni propojeni notebooku s tv v hd kvalite.

Diky za rady a nazory.[/QUOTE]

Grafika v tvém notebooku je integrovaná, takže je součástí chipsetu a to fakt vyměnit nejde.

Pokudvím, tak jen pár vybraných (herních) notebooků má možnost výměny GK a pochybuju, že by zrovna tento notebook tuto možnost měl (nenašel jsem jinou verzi než s integrovanou grafikou).
johny35 (4)|1.11.2012 07:59
[QUOTE=VencaX;517378]Ehm... jestli jsem našel správné specifikace a tvůj notebook má pouze integrovanou Intel X3100 kartu, tak je úplně nemožné, že bys mohl do toho notebooku dát nějakou lepší grafiku... ta totiž není integrovaná jen na základní desce, ale je přímo součástí chipsetu, takže nemáš šanci tam dát jinou. Stejně tak nevím, jak si představuješ do takového notebooku nacpat HDMI. A ani kdybys ho tam nacpal tak netuším, jestli by ti to tvůj notebook nějak zkousnul.

Takže když ti nepomůže nový notebook - za takových řekněme 6 až 7 tisíc by se dal sehnat PC, kterej by ti HD filmy zkousnul a mohl bys ho připojit přímo k televizi. Možná by se dalo ještě někde pošetřit.
http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_1ODN011QFK011MZA011R2I0111WD011KB10118BC01

Řešení USB grafiky pro notebook už tu taky bylo, ale nevím přesně jak to fungovalo a i tak by bylo asi dražší než nový PC, na který jsem ti poslal odkaz výše.

EDIT: Jinak nevím, jestli by se vůbec vyplatilo dávat pětiletý notebook na opravu... to taky nemusí být úplně levná záležitost. Mimochodem se můžeš považovat za docela šťastného, když ti notebook vydržel 5 let. Tak často se to zase taky neděje.[/QUOTE]

[QUOTE=DrZelenka;517379]Grafika v tvém notebooku je integrovaná, takže je součástí chipsetu a to fakt vyměnit nejde.

Pokudvím, tak jen pár vybraných (herních) notebooků má možnost výměny GK a pochybuju, že by zrovna tento notebook tuto možnost měl (nenašel jsem jinou verzi než s integrovanou grafikou).[/QUOTE]

Moc diky obema za odpovedi. Nakonec jsem se rozhodl to nehrotit a koupil jsem obycejny VGA kabel, kterym jde do tv dokonce HD ready signal, coz je lepsi varianta, nez jakou jsem cekal. Prekvapenim je, ze jak mi predtim externi monitor (byl to Fujitsu - naivne jsem si myslel, ze si budou rozumet s mym notebookem, kdyz jsou z jedne rodiny) pres vga kabel na nekolika mistech blikal, tak ta tv ted ne. Asi ma nejak vyladene ty frekvence a mozna ta graficka karta nebude az tak v haji. Ted jen pockam az ten notebook nekdy odejde, abych ho nahradil. A ano mam ho presne pet let a co je nejvetsi zazrak - ani jednou jsem ho nemusel preinstalovavat a to tam mam Visty Business!! (To preinstalovani hrozi ted, protoze jsem nainstaloval Service Pack 2 a najednou mi na mem 30GB velkem "C" Windows zabiraji 24GB, takze mam volne 2GB - nechapu, proc to je tak velky).
Diky za ten tip na pc. To je web, kde si muzu slozit pc podle svych predstav? Ja jsem zatim koukal jen jiz hotove na alze a asi by se dalo vybrat. Hodila by se mi spis nejaka ta slim krabice, nemam tolik mista u stolu, snad to neni nejake velke omezenimoznosti, co se do ni da dat. Taky jsem koukal, ze existuje all-in-one pocitace, ale to je asi blbost, ze? To je vlastne takovej notebook, co nejde odnest, ne?....

Jeste jednou diky za rady!
DrZelenka (2491)|1.11.2012 08:40
Co se týče sestavy na míru, tak je nejlepší zde na fóru (v příslušné sekci) založit téma, kde uvedeš očekávání od PC a rozpočet - potom ti někdo za danou cenu poradí vhodnou sestavu.
VencaX (3686)|1.11.2012 10:36
Jestli máš Visty, tak na ty je dobré mít oddíl C velký okolo 60GB. Samotný systém jen po nainstalování zabírá cca 20GB, připočti k tomu ovladače, programy atd. U sedmiček je to úplně stejné. To jen XPčka zabíraly asi 4GB.
Jasně, nějaká menší bedna se určitě najde, ale to bych řešil až v době, kdy ten notebook odejde, protože když si složíš teď, tak za půl roku, za rok už bude trh jiný a postavíš si za ty samé peníze lepší. Každopádně až ta doba nastane, můžeš napsat třeba sem na forum, jak píše DrZelenka.
johny35 (4)|2.11.2012 00:17
Super :) diky za vse. Az to bude aktualni, tak se ozvu a snad se pak podari neco sestavit.
Jeste k tem Vistam - tenkrat mi toto rozdeleni disku nabidly samy Visty, kdyz jsem je instaloval. Nebo tedy ony byly takove zakuklene a ja je musel rozinstalovat. Donedavna jsem tam mel porad 5GB volneho mista, pak jsem z bezpecnostnich duvodu nainstaloval Service Packy a mam plno :( Jeste je mozna dobry rict, ze mam v notebooku pouze free verzi Avastu a Spybot a jinak windowsacke zabezpecovaci veci jako Firewall a Defender (a vypnute rizeni uctu). Jde to i tak :)
Georginek (2957)|2.11.2012 00:24
Neco za ty prachy se poskladat da, ale necekej zazraky, za takovou almuznu, tj, setreni na chlazeni, bedne, zdroji.......

Visty sou k nicemu, jestli mas, pouzij W7.

Jak Visty, tak W7 si pri instalaci vytvori "neviditelny 100Mb" oddil, ktery je nutno ozelet.

Otazka je, jak si na tom z vykonem a jestli te neco limituje. Muzes zkusit sehnat lepsi CPU, vice RAM, vetsi a rychlejsi HDD.

Ja osobne mam taky Avast, Spybot ale pouzivam i Windows Firewall a Defender. Ucty tez nepouzivam - k nicemu.
antislavista (1)|30.12.2012 16:45
Zdravim...ja nezakládám nové téma protože je tomuhle podobné...a chci se zeptat, jestli se nedá přidat grafická karta, protože ji mám jenom integrovanou...(jinak procesor mam 2 jádro a 4gb ram...) ale nerozjedu na tom zadné hry.
Díky za odpověď...
VencaX (3686)|30.12.2012 17:06
Do notebooku ne.
PatrikManCZ (1)|5.3.2015 04:15
dobry den chtel bych se zeptat co kdyz mám starsi nootebook myslíte ze by to potom slo?
omlouvám se za chyby ale nepísu to z PC predem dekuji za odpoved
johny__g (6387)|5.3.2015 09:05
Na 99% ne, ale zkus se trochu rozepsat.
dergon122 (1)|17.11.2017 18:40
Zdravim,mam notebook msi cr720 a chtěl bych se zeptat jestli je možno vymněnit grafickou kartu diki za odpoved.
robky (3195)|17.11.2017 20:16
Podľa špecifikácie má tvoj ntb integrovanú Intel HD grafiku, tá sa vymeniť nedá ... a pochybujem, že tento typ ntb má rozhranie pre MXM grafiku :notsure

Stránka výrobcu
VencaX (3686)|17.11.2017 22:16
[QUOTE=dergon122;592951]Zdravim,mam notebook msi cr720 a chtěl bych se zeptat jestli je možno vymněnit grafickou kartu diki za odpoved.[/QUOTE]

Ahoj. Ne. Nejde. Bohužel.
stancraftcz (1)|30.1.2018 16:49
Jak poznám jestli ji mám integrovanou?
zsdx (2098)|30.1.2018 17:16
Snadno, integrovanou ma 99,9999% notebooku. Jediny notebook, co jsem potkal a nemel ji byl C2D Asus s MXM a P-ckovym chipsetem.
Pokud myslis vymenitelnou, tak podobne procento ma grafiku pripajenou na desce, protoze je to levnejsi.
Hara (1)|25.3.2018 17:29
Stejná otázka

Mam notebook Lenozo Z580 v konfiguraci:
Intel(R) Core(TM) i7-3520M CPU @ 2.90GHz
8,00 GB RAM
nVIDIA GeForce GT 630M.

Poslední dobou, když zapnu některé programy (náročné hry, velké soubory v CAD programech) , tak grafická karta začne běžet na 90 - 100% a notebook se začíná sekat (procesor samozřejmě třeba jen na 25%). Důležité je, že ještě cca před půl rokem se nic takového nedělo a je to spíše problém poslední doby.
Myslíte, že se jedná o poruchu grafické karty nebo nějaký jiný problém?
Pokud ano, lze ji u tohoto notebooku vyměnit (respektive bez výměny celé desky, svařování plamenem apod. :-D )? Případně má to vůbec u takto starého krámu cenu dělat?¨

Takže ve výsledku se mi v současné době pro tyto programy nakonec vyplatí GPU deaktivovat a zpracovávat přes integrovanou grafiku procesoru, kde je dostatečná rezerva...
dom324 (306)|25.3.2018 18:39
To, že karta běží na 100%, je dobře. Grafická karta (ať už jakákoliv) bývá ve hrách (a pokud skrz ni akceleruješ, tak i při renderingu/CADu) limitující faktor - to že běží na 100% značí, že ji nic nelimituje.
iGPU v procesoru bývá o dost horší než dedikovaná grafika. GT630M je o víc jak 50% výkonnější.
Na 100% to není grafika v MXM modulu, takže ji nevyměníš. Zbývá jen výměna základní desky (která je možná jen u některých notebooků). Ještě by jsi mohl koupit externí GPU a zdroj a připojit ji takto , ale to je podle mě dost blbé řešení.